Automobilio iš Lietuvos ir kitų ES šalių registravimas Jungtinėje Karalystėje - Anglija.lt
 

Automobilio iš Lietuvos ir kitų ES šalių registravimas Jungtinėje Karalystėje (2006-01-03)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Ne vienas yra planavęs į JK iš Lietuvos atsivežti savo automobilį ir jį čia priregistruoti. Kai kurie galvoja apie naujo automobilio importavimą iš kaimyninių šalių ar net JAV. Taigi aptarsime, kur reikia kreiptis pagalbos ir kokius dokumentus užpildyti, norint užregistruoti automobilį JK su kairėje pusėje esančiu vairu.

Pirmiausia reikia nuspręsti, ar importuojamas automobilis bus skirtas asmeninėms, ar verslo reikmėms. Svarbu ir tai, ar automobilis yra senas, ar naujas, ar jis importuojamas iš ES šalių, ar ne. Šį kartą aptarsime automobilių, importuojamų iš ES šalių ir skirtų privačiam naudojimui, registravimą.

Įregistruojant importuotą automobilį, pagrindinės institucijos yra DVLA (Drivers and Vechicle Licensing Agency ), HM Revenue and Customs (http://www.hmrc.gov.uk) ir VCA (The Vechicle Certification Agency). Taip pat reikės kreiptis į automobilių servisų centrus ir draudimo kompanijas.

Verta atkreipti dėmesį į tai, kad registracijos procedūra šiek tiek skiriasi priklausomai nuo to, ar importuojamas senas ar naujas automobilis. Taigi, kas yra naujas automobilis? Remiantis JK įstatymais, transporto priemonė nėra nauja:
- kai yra pasibaigęs 6 mėnesių laiko terminas nuo jos paruošimo eksploatacijai (automobilis paruošiamas eksploatacijai, kai: a) jis yra priregistruojamas; b) teisiškai jį jau galima priregistruoti; c) automobilis yra pasiekiamas pirmam pirkėjui);
- ir kai transporto priemonė savo eiga yra pravažiavusi daugiau nei 6000 kilometrų (3729 mylių) nuo jos paruošimo eksploatacijai datos.
Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad tik abiejų sąlygų išpildymas/neišpildymas nusako, ar automobilis yra naujas, ar ne. Pavyzdžiui, jei nuo transporto priemonės pirmos registracijos šalyje, iš kurios importuojama, praėjo daugiau nei 6 mėnesiai, bet ji savo eiga pravažiavo mažiau negu 6000 km, ji bus laikoma nauja. Lygiai taip pat transporto priemonė laikoma nauja, jeigu nuo jos pirmos registracijos šalyje, iš kurios importuojama, praėjo mažiau nei 6 mėnesiai, tačiau ji savo eiga yra pravažiavusi daugiau negu 6000 km. Kodėl į visa tai reikia atkreipti dėmesį? Atsakymas paprastas – muitai. Pavyzdžiui, Lietuvoje nupirktas automobilis, už kurį sumokėtas PVM ir nuo registracijos pradžios praėję 6 mėn., tačiau jo rida – 4000 km, yra laikomas nauju ir už jį reikia mokėti 17,5 proc. muitą. Importavus tokį automobilį, galima kreiptis į Lietuvos muitinę ir susigrąžinti Lietuvoje sumokėtą 18 proc. PVM mokestį. Jeigu automobilis registruotas prieš daugiau nei 6 mėn., o rida didesnė nei 6000 km, importuojant jį į JK, muito mokėti nebereikia. Jeigu perkate naują automobilį Europos Sąjungoje ir planuojate greitu laiku jį importuoti į JK, galite iš karto tai pranešti įmonei, iš kurios ketinate pirkti. Tada pardavėjai iš anksto galės paruošti atitinkamus dokumentus ir minusuoti PVM mokestį iš automobilio kainos. To daryti jie neprivalo, tačiau pasiklausti visuomet galima. Importuojant naują automobilį, gali tekti mokėti ne tik PVM mokestį, bet ir muitą (angl. Excise Duty). Todėl rekomenduojama apsilankyti mokesčių ir muitinės tinklalapyje ir pasitikrinti, ar jums bus taikomas muitas už importą.

Pirkdami naują automobilį, įsitikinkite, kad kartu su kitais gavote ir CoC dokumentą (angl. Certificate of Conformity). CoC yra automobilio gamintojo išduodamas sertifikatas (dažniausiai su vandens ženklais ar kt. apsaugos žymėmis), kuriame nurodyti pagrindiniai automobilio parametrai (iš viso apie 50 laukelių su atitinkamais duomenimis). Importuojant automobilį, privaloma turėti originalų dokumentą – nei paprastos, nei notaro patvirtintos kopijos netinka.

Galiausiai, jei pirkimo dokumentai tvarkingi, turimi tranzitiniai registracijos numeriai, laikinas draudimas, vairuotojo pažymėjimas ir pasas, galima drąsiai keltu persikelti į UK. Jeigu planuojate važiuoti Euro tuneliu, atkreipkite dėmesį, kad automobiliai su dujų įranga juo nepraleidžiami.

Atvykus į Angliją, mašiną turite palikti prie savo namų, tačiau ne visuomeninėje gatvėje (angl. public road). Nors ir turite laikinus registracijos numerius, o laikinas draudimas galioja dar keletą dienų, geriau mašinos iš kiemo nejudinti. Kadangi ką tik importuota mašina neturi kelių mokesčių (angl. Road Tax) lipduko, o važiuoti be jo yra pažeidimas, rizikuotumėte gauti nemažą baudą.

Registraciją vykdo DVLA, tačiau ten važiuoti iš karto neverta, nes tik sugaišite laiką. Pirmiausia pradėti reikia nuo automobilio patikrinimo. Importuotas automobilis JK traktuojamas kaip su vairu „neteisingoje“ kairėje pusėje. Tačiau skirtingai nei Lietuvoje, automobiliai su vairu ne toje pusėje yra registruojami. Norėdami priregistruoti tokio tipo automobilį, turėsite atlikti kai kuriuos darbus:

a) Pakeisti priekinius žibintus. Kai kurių gamintojų automobiliuose (pvz., Audi, BMW) yra šviesų perjungimas, prisitaikant iš eismo dešine puse (kontinentinė Europa) prie eismo kaire puse (UK, Japonija, Honkongas). Tiesa, esamais žibinto reguliavimo varžtais dažniausiai nepavyksta sureguliuoti šviesos pluošto taip, kad jis tiktų eismui kaire kelio puse. Senesnio modelio automobiliuose dar yra skirtingas ir pats žibinto stiklas. Šviesos pluoštui formuoti naudojami stiklai su atitinkamu šviesos pluošto nukreipimu: kontinente labiau apšviečiamas dešinysis kelkraštis, o Anglijoje, atvirkščiai, – kairysis. Jokie lipdukai ant žibinto stiklų registracijai netinka, nes pakeitimas turi būti nuolatinis (angl. permanent).

b) Pakeisti spidometrą. Europiniuose modeliuose greitis dažniausiai rodomas tik kilometrais per valandą. JK būtina, kad greitis būtų rodomas myliomis per valandą arba abiem matavimo vienetais. Keisdami spidometrą, atkreipkite dėmesį, kad mp/h matavimo vienetai būtų matomi tiek dieną, tiek naktį. Jei bus blogas apšvietimas ir vienetai blogai matysis, automobilis nebus priregistruotas.

c) Pakeisti galinius priešrūkinius pažibinčius. Jei automobilis turi du simetriškus priešrūkinius pažibinčius (kairėje ir dešinėje pusėje), nieko keisti nereikės. Tačiau jei yra tik vienas (kairėje pusėje), o kitoje pusėje yra atbulinės eigos baltas pažibintis, tuomet juos teks sukeisti vietomis (jei jie yra sukeičiami). JK priešrūkinis pažibintis turi būti dešinėje galinėje automobilio pusėje. Jei galinių priešrūkinių pažibinčių iš viso nėra, bent vieną, dešinėje pusėje, įrengti būtina (kairėje nebūtina).

d) Jeigu galinėse sėdynėse nėra saugos diržų, turėsite juos įrengti.

e) Ant kėbulo įdiegti šoninius posūkio indikatorius. Senesnių modelių arba importuotuose iš JAV automobiliuose jų dažniausiai nebūna. Taigi norint priregistruoti mašiną, juos privalu įrengti.

Visus šiuos pakeitimus galite padaryti patys arba patikėti juos automobilių servisų meistrams. Juos atlikus, galima pradėti registracijos procedūrą. Registracijai reikės įvairių dokumentų, kuriuos galima gauti keliais būdais.

Jeigu automobilis nėra naujas, atlikus visus pakeitimus, reikės praeiti SVA (angl. Single Vehicle Aproval) apžiūrą. Daugiau informacijos apie šią apžiūrą galima rasti internetinėse VCA arba DVLA svetainėse. Čia nurodoma, kurie servisai yra įgalioti atlikti SVA apžiūrą. Žinoma, tam reikės užsiregistruoti, sulaukti laiško ir tik jį turint, su transporto priemone bus galima važiuoti į SVA ir atgal (tačiau niekur daugiau!). Per SVA bus patikrinta ne tik, ar atlikti ir ar teisingai atlikti visi anksčiau minėti pakeitimai, bet ir visa automobilio techninė būklė. Šią apžiūrą galima prilyginti labai nuodugniam ir priekabiam Mot patikrinimui. Praėjus SVA patikrinimą, bus išduotas MCoC (angl. Mutual Certificate of Conformity) sertifikatas, kuris kartu su CoC sertifikatu (nors pastarasis gali būti ir nebebūtinas) yra privalomas dokumentas, registruojant automobilį DVLA.

Jeigu automobilis yra naujas, galima išvengti SVA apžiūros. Tuomet reikia surinkti visus kvitus (būtinai originalus) už atliktus automobilio pakeitimo darbus (galima pridėti ir nuotraukas, kuriose matomi pakeitimai), pridėti CoC sertifikatą, apmokėjimą VCA ir visa tai nusiųsti į VCA. VCA patikrins dokumentus ir, jei jie bus tinkami, išduos MCoC bei grąžins CoC sertifikatą. Gali atsitiki taip, kad VCA paprašys atvažiuoti su automobiliu konkrečiai apžiūrai. Taip pat gali būti, kad VCA nukreips į vieną iš servisų atlikti detalią SVA apžiūrą. Bet kuriuo atveju, viskas turi baigtis MCoC sertifikato gavimu. Tačiau ir tai dar ne pabaiga.

Norėdami užregistruoti automobilį, privalote turėti anglišką draudimą. Laikinas draudimas, išduotas Lietuvoje, netinka. Kai kurios Anglijos draudimo kompanijos sutinka išduoti draudimą automobiliui su laikinais registracijos numeriais. Pagaliau, turint MCoC sertifikatą, anglišką draudimą, visus automobilio pirkimo ar ankstesnio kitos šalies įregistravimo/išregistravimo dokumentus, galima užpildyti atitinkamas DVLA formas, sumokėti kelių mokestį (angl. Road Tax) ir visus dokumentus atiduoti DVLA tiesiai arba nusiųsti paštu.

Per dvi savaites gausite atsakymą. Jums gali būti grąžinti visi dokumentai su paaiškinimu, ko konkrečiai trūksta, arba galite gauti pažymą, kurioje bus nurodytas automobilio registracijos numeris JK. Taip pat bus pridėtas dokumentas, leidžiantis nusipirkti numerius. Dažniausiai numerius nusipirkti galima auto dalių parduotuvėse arba internetu specialiose svetainėse. Maždaug per dvi savaites DVLA atsiųs ir techninį automobilio pasą – V5C formą.

Galiausiai, kančių keliams pasibaigus, galima drąsiai važinėti JK. Linkime visiems smagių ir saugių kelionių!

Papildoma informacija:
http://www.dvla.gov.uk
http://www.hmrc.gov.uk
http://www.vca.gov.uk
http://www.importsolutions.co.uk/


   

Susijusios įmonės

Padangų montavimo paslaugas visų rūšių automobiliams bei sunkvežimiams, taip pat automobilių remonto paslaugos Rainhame. 

...

Visų lengvųjų automobilių ir mikroautobusų remontas Rytų Londone + recovery paslaugos.

...
Profesionalus, ilgametę patirtį turintis autoservisas Rytų Londone. Taip pat 24/7 teikiame Recovery paslaugas Londone ir už jo ribų.
Perkraustymo, siuntų bei krovinių pervežimo, pirkinių pristatymo paslaugos UK-LT-UK. Vežame ne tik iš miestų, bet ir iš mažų miestelių bei kaimelių!
...