Ieškai darbo? Netapk aferistų auka (atnaujinta 2013-10-01) - Anglija.lt
 

Ieškai darbo? Netapk aferistų auka (atnaujinta 2013-10-01) (2011-08-16)

Praktiški patarimai ne tik naujai atvykusiems, kaip išvengti apgavysčių darbo paieškos labirintuose.

“Paskambinau į agentūrą dėl darbo. Atsiliepusi moteris kalbėjo labai maloniai, nuoširdžiai, įtikino, kad nėra tokio žmogaus, kuriam jie nesurastų darbo. Patikėjom – atrodo geriau sumokėti tą 100 svarų, negu sėdėti visai be nieko“ – tokią istoriją pasakojo Anglija.lt pašnekovė, Londone gyvenanti jau septintus metus, ieškanti darbo savo pažįstamam. Kol kas lietuvių agentūra, įsikūrusi Hammersmitho rajone, už 100 £ davė tik dviejų gamyklų kontaktus. Viename jų jaunam vaikinui buvo pasakyta, kad darbo nėra, kitame jis užpildė formą ir laukia. Agentūra, žadėjusi viską sutvarkyti pati, net į telefono skambučius nebeatsako... Už 100 £ mokestį buvo tikėtąsi tikrai daugiau.

Turbūt dauguma Anglijoje gyvenančių tautiečių yra arba patys susidūrę, arba girdėję iš pažįstamų apie panašias situacijas. Agentūros, žadėjusios aukso kalnus, dingsta kaip į vandenį – dieną prieš tai, atrodytų, legaliai veikusio biuro nebėra nė kvapo. Lietuviai nukenčia ne tik nuo nelegalių tarpininkų, bet ir nuo savivaliaujančių darbdavių, sutartos sumos už atliktą darbą mokėti nenorinčių rangovų...

Nors panašius pavyzdžius nuolat regime spaudoje, girdime iš draugų ar tautiečių skundus perskaitome forumuose, vis tiek gudrūs aferistai sugeba įtikinti, kad jie yra kitokie, ir tikrai ištęsės visus pažadus. Ko saugotis ir į ką atkreipti dėmesį ieškant darbo Jungtinėje Karalystėje, pataria Anglija.lt ir tokių reikalų specialistė, buhalterinės įmonės “Eurobaltika” vadovė Olga Jachimovič.

Atskirti, kas tikra
Jungtinėje Karalystėje itin populiarios įdarbinimo agentūros - šalyje jų yra apie 17 tūkstančių. Pastaraisiais metais įmonių ir privačių asmenų, siūlančių už tam tikrą mokestį surasti darbą užsienyje, padaugėjo ir Lietuvoje.

Pasak O.Jachimovič, dažniausiai tenka susidurti su situacijomis, kai tautiečius apgauna pastarosios įmonės. “Daugiausiai apgavysčių – iš Lietuvos. Ten žmogus sumokėjo tūkstančius, jam pažadėjo ir gyvenamą vietą, ir darbą, o atvykus čia - nieko nėra. Dar baisiau, kai žmonės atiduoda savo pasus nepažįstamiesiems, neva reikia dokumentų sutvarkymui, ir žinoma, jų neatgauna, kol neatidirba, arba asmenys, pasiėmę dokumentus, tiesiog dingsta”, - atvejus iš praktikos prisiminė pašnekovė. Tačiau, anot O.Jachimovič, tai nereiškia, kad visos idarbinimo agentūros nepatikimos ar nori apgauti, tačiau reikia išmokti atskirti, kas tikra, o kas tik gražios melagystės.

“Aferomis užsiima patys tautiečiai. Dažniau apgaulės aukomis tampa žmonės, ieškantys paprastesnio darbo ir pasiruošę sumokėti, kad tik jį rastų. Kalbos barjeras taip pat dažna priežastis ieškoti darbo per tarpininkus ir agentūras. Jaunesnis, mokantis kalbą ir labiau išprusęs žmogus rečiau papuls į sukčių pinkles”, - tikino O.Jachimovič ir pridūrė, kad vis dėlto, nuo apgavysčių nėra apsaugotas nė vienas.

Imti mokestį - nelegalu
Žmogų, kuris išmano šalies darbo įstatymus – apgauti nelengva. Kartais užtenka vien to, kad darbdavys ar agentūra mato, kad žinai savo teises – tokiu atveju jie supranta, kad su tavimi žaisti neverta. Svarbiausia žinoti ir prisiminti tai, ką jau turbūt dauguma Anglijoje gyvenančių tautiečių yra girdėję - pagal šalies įstatymus, imti pinigus už įdarbinimą yra nelegalu. Jei prieš mokėdamas pinigus agentūrai ar žmogui parodysi, kad tai žinai – gali išvengti tapti jų auka.

“Anglijoje mokestį uz darbuotojo suradimą sumoka pats darbdavys. Kartais įdarbinimo agentūros ima minimalų administravimo mokestį, tačiau ne tūkstančiais, arba šis mokestis būna išskaičiuojamas iš kiekvienos algos - nuo 3£ iki 25£ per savaitę ar mėnesį“, - agentūrų darbo principus aiškino O.Jachimovič.

Pasak jos, mokestis už įdarbinimą yra paplitęs tarp emigrantus įdarbinančių įmonių, tačiau nėra jokios garantijos, kad gausi darbą arba atgausi pinigus, kartais ir net sutartis gali nepadėti. „Viskas priklauso nuo situacijos: jei įdarbinimo agentūra yra Lietuvoje ir tai yra įmonė, o ne privatus asmuo, galimybių išsiieškoti pinigus šiek tiek daugiau. Jei įmonė yra Jungtinėje Karalystėje, ji turėtų būti oficialiai registruota kaip darbo agentūra (angl. employment agency), o jei tai yra tautiečių organizacija, ji gali būti neregistruota ir veikti nelegaliai”.

Sutartis - svarbu
Patikrinti, kad agentūra ar kompanija veiklą vykdo legaliai, įmanoma ne visada, tačiau, pasak O.Jachimovič, patartina paieškoti atsiliepimų internete. “Žmonės kartais pasidalina, kaip nukentėjo nuo nesąžiningų įdarbintojų ar darbdavių. Jei kyla koks nors įtarimas ir abejojate, ką daryti, geriau nepatikėkite savo asmeninių duomenų, o tuo labiau pinigų“, - „Eurobaltikos“ vadovė. Iš tiesų, gal geriau tą 100 £ pasilaikyti sau, nei atiduoti bet kam? Nerizikuok mokėti už tai, kas nėra aiškiai išdėstyta raštu. “Pažymėtina tai, kad jei asmuo pradeda dirbti agentūrai ar tiesiogiai įmonei, abi pusės privalo pasirašyti darbo sutartį. Tačiau ir kontraktas ne visada suteikia garantiją, kad bus surastas darbas ar būsi įdarbintas ilgam laikui. Paprastai kontraktus ruošia ir pateikia pasirašyti pats darbdavys ar agentūra”, - aiškino O.Jachimovič.

Svarbu atidžiai perskaityti ir turėti sutarties kopiją. Pagal Anglijos įstatymus, darbdavys privalo darbo sutartį įteikti per du mėnesius nuo įdarbinimo.

O.Jachimovič laisvai samdomiems (angl. self-employed) tautiečiams patartų pateikti ir savo sutartį, kurioje būtų akcentuojamas darbo pobūdis, atlikimo terminai ir atsiskaitymo suma bei būdas, ypač jei tartasi dėl didelės sumos. “Dažnai patys žmonės nežino, ar buvo pasirašyta sutartis, ar ne, sako, kažką pasirašiau, bet neprisimenu... Iš anksto pasirūpinti tokiais dalykais niekas nelinkęs, kol neiškyla problemų”, - sakė O.Jachimovič.

Pasak jos, būti apgautas labiausiai rizikuoja tas, kuris dirba neoficialiai - be sutarties, dokumentų ir nemokėdamas mokesčių. Jį gali bet kada atleisti, nesumokėti ir bus neįmanoma ką nors išspręsti ar susigrąžinti uždirbtus pinigus.

Auksiniai patarimai:
- Jei apsisprendei mokėti įdarbintojui, tarkis mokėti dalimis, pavyzdžiui, pusę sumos iš pradžių, o likusius – po pirmos algos.
- Užsirašyk įdarbintojo vardą ir pavardę, įmonės registracijos numerį, tikslų pavadinimą, adresą.
- Niekam nepatikėk savo asmens tapatybės dokumento. Iš anksto pasidaryk kopijų.
- Stenkis neturėti daug grynųjų pinigų su savimi. Jei bandys įtikinti sumokėti – išloši laiko pagalvoti, kol nueisi iki bankomato.
- Nebijok derėtis dėl geresnių darbo sąlygų – tu turi teisę
- Netylėk, jei buvo sumokėta mažiau, nei tikėjaisi – savaime tai neišsipręs.
- Nesidrovėk aiškintis, jei pažadai skiriasi nuo realybės – tavo pareigos, atlyginimas ir kitos sąlygos turi būti, kaip susitarta

Tikrink:
- Pasidomėk įmone – ar ji registruota kompanijų registre http://www.companieshouse.gov.uk
- Įtariau vertink firmas, kurių el.pašto adresai baigiasi yahoo, gmail, hotmail ar panašiai. Rimtos įmonės turi el.pašto sistemą su savo pavadinimu.
- Informaciją apie įdarbinimo agentūras gali gauti paskambinęs telefonu: 0845 955 5105 arba el. pašto adresu: eas@dti.gsi.gov.uk .

Jei užbėgti už akių sukčiui nespėjai - buvai apgautas, atleistas be priežasties, negavai atlyginimo, ar darbdavys dingo nesumokėjęs – patarimų ieškok straipsnyje “Apgavo darbe – netylėk!”.

Jolanta Terminaitė