Kvalifikuoto darbo paieška Didžiojoje Britanijoje I dalis (atnaujinta 2013-10-10) - Anglija.lt
 

Kvalifikuoto darbo paieška Didžiojoje Britanijoje I dalis (atnaujinta 2013-10-10) (2006-05-17)

Kaip ieškoti darbo Didžiojoje Britanijoje? Tikriausiai kiekvienas, atvykęs į šią šalį, bent mintyse uždavė šį klausimą. Atsakymas į jį labiausiai priklauso nuo to, kokio darbo ieškoma. Pirmiausia skiriamas nekvalifikuotas (angl. unskilled) ir kvalifikuotas (angl. skilled) darbas. Nekvalifikuotam darbui nereikalingas specialus išsilavinimas ar sugebėjimai, jis paprastai susijęs su fizinės jėgos panaudojimu ir yra išmokstamas per trumpą laiką, pvz., žemės ūkio, valytojų, statybininkų, padavėjų, auklių ir kt. darbai.

Pagal statistinius duomenis, dauguma imigrantų iš Rytų Europos, įskaitant ir lietuvius, Didžiojoje Britanijoje dirba kaip tik tokius darbus. Ir nebūtinai dėl reikalingos kvalifikacijos neturėjimo. Dažnai – dėl anglų kalbos nemokėjimo arba tiesiog dėl nežinojimo, kaip susirasti kvalifikuotą darbą. Šio straipsnio tikslas ir yra suteikti svarbiausią informaciją ieškantiems kvalifikuoto darbo.

Reikalingi dokumentai:

CV (gyvenimo aprašymas)

CV (lot. curriculum vitae) – tai trumpas Jūsų gyvenimo aprašymas. Jo forma gali skirtis, tačiau patartina paminėti tokius svarbiausius dalykus:

- Asmeninius duomenis: namų adresą, telefono numerius, el. pašto adresus ir kt. (Didžiojoje Britanijoje nėra priimtina gyvenimo aprašyme minėti savo lytį, religiją, seksualinę orientaciją, vedybinę ir šeimos padėtį ar pridėti nuotrauką – tai susiję su lygių teisių įstatymais, kurių DB yra ypač griežtai laikomasi);

- Išsilavinimą (paprastai rašoma atvirkštine chronologine tvarka, t. y. vėliausiai įgyti laipsniai ir diplomai minimi pirmiausia);

- Bendruosius ir specifinius sugebėjimus (čia minimi darbo kompiuteriu sugebėjimai: kokiomis programomis žmogus moka dirbti, koks jo spausdinimo greitis ir pan., taip pat kalbų mokėjimas, vairavimo įgūdžiai ir kiti tam tikram darbui, į kurį aplikuojama, reikalingi sugebėjimai);

- Darbo patirtį (paprastai nurodomas įstaigos ar įmonės, kuriame žmogus anksčiau dirbo, pavadinimas, laikotarpis, kuriuo dirbo, arba kiek laiko dirbo, pareigybės ir atsakomybė (angl. duties); rekomenduojama paminėti pasiekimus kiekviename darbe);

- Pomėgius ir interesus (iš pirmo žvilgsnio ši skiltis gali pasirodyti nelabai svarbi, tačiau būsimasis darbdavys gali susidaryti nuomonę apie Jus būtent pagal šią informaciją, pvz., jei žmogus rimtai sportuoja, mažiau tikėtina, kad jis rūko, jei mėgsta laiką praleisti su draugais, reiškia, kad mėgsta bendrauti ir gerai jaučiasi kolektyve ir t. t.);

- Rekomendacijas (galima iškart nurodyti kontaktinius duomenis asmenų, kurie gali Jus rekomenduoti; geriausia, jei tai yra buvę darbdaviai, tačiau taip pat gali būti mokymo įstaigų direktoriai, dėstytojai, mokytojai arba asmenys, Jus pažįstantys kaip darbuotojus; galima tiesiog paminėti, kad rekomendacijos bus gautos, jei reikalinga).

Pagal rašymo formatą skiriami du CV tipai: chronologinis ir funkcinis. Pirmasis tinka žmonėms, kurie turi pastovaus darbo istoriją. Tai populiariausia CV forma, kurioje atvirkštine (nuo dabar į praeitį) chronologine tvarka išdėstomi svarbiausi faktai. Funkcinis tipas kai kuriems darbdaviams gali nepatikti, nes jie manys, jog norima nuslėpti kai kuriuos darbo istorijos momentus. Šis CV rašomas ne pagal chronologinę tvarką, o akcentuojant tam tikras žmogaus savybes ir sugebėjimus. Tokia forma bus naudingesnė, jei neturite nuoseklios darbo istorijos, norite keisti darbo sritį ir turite darbo patirties, bet ne tokios, kokios reikalaujama, arba jei norite „parduoti“ tam tikrus savo sugebėjimus.

CV – tai Jūsų savireklama, informacinė brošiūra apie Jus. Nors interviu laikomas svarbiausiu etapu darbo paieškose, galima ginčytis, ar gyvenimo aprašymas jo nepralenkia. Tai – pirmasis atrankos etapas, pirmas informacijos apie Jus šaltinis būsimajam darbdaviui. Nuo jo priklausys, ar būsite pakviestas pokalbiui, ar CV keliaus į šiukšlių dėžę. Dėl to labai svarbu, rašant CV, galvoti „iš darbdavio perspektyvos“, t. y. ar Jūsų „savireklama“ yra išskirtinė, geresnė už kitų? Vis dėlto neverta persistengti ir per daug „išgražinti“ CV turinį. Dauguma darbdavių, prieš priimdami žmogų į darbą, patikrina, ar pateikta informacija yra teisinga. Pvz., tai yra ypač lengva, jeigu žmogus visada dirbo vienoje sferoje vienoje šalyje, nes paprastai aukštas pareigas toje pat srityje užimantys asmenys tarpusavyje bendrauja.

Jeigu nepasitikite savo anglų kalbos žiniomis ar norite turėti išties profesionalų gyvenimo aprašymą, yra daug už tam tikrą mokestį galinčių padėti kompanijų. Taip pat yra nemažai nemokamą pagalbą ir CV šablonus siūlančių tinklalapių. Keletas pavyzdžių: http://www.cvtips.com, http://www.e-cvs.net.

Identifikacija ir socialinio draudimo numeris

Dažnai prieš priimant į darbą, paprašoma parodyti ne tik pasą ar DB vairuotojo pažymėjimą (kaip asmens tapatybės nustatymo dokumentą), bet ir socialinio draudimo numerį. Tačiau neišsigąskite, jei jo neturite. Mokesčių inspekcija (angl. HM Revenue & Customs; tai „Sodros“ ekvivalentas) reikalauja, kad kiekvienas darbuotojas turėtų pastovų (angl. permanent) numerį. Todėl patartina, tik gavus darbą, iškart kreiptis į Jūsų rajone esantį Mokesčių inspekcijos biurą (dažnai jie dirba kartu su įdarbinimo centru – angl. Job centre) ir susitvarkyti reikalingus dokumentus socialiniam numeriui gauti.

Informaciją apie svarbiausius dokumentus darbui rasite Anglija.lt straipsnyje Svarbiausi dokumentai ir pažymėjimai.

Kiti dokumentai (mokslo, kursų baigimo pažymėjimai)

Didžiojoje Britanijoje daug daugiau dėmesio skiriama darbo patirčiai ir praktiniams sugebėjimams, nei mokslo diplomams. Nebent jei diplomas būtų iš Oksfordo ar Kembridžo universitetų ar bent jau Londono Ekonomikos mokyklos. Rimtai žiūrima į tam tikrų praktinių kursų baigimo pažymėjimus. Pvz., jei ieškote darbo buhalterinės apskaitos, audito srityje, darbdaviai pasiteiraus, ar turite ACCA, ACA, CIMA ar bent jau ATT pažymėjimą. Jie nėra būtina sąlyga žemesnio rango darbuotojams, bet jei siekiate bent šiek tiek aukštesnių pareigų, jų neturėjimas gali tapti kliūtimi.

Savaime suprantama, jeigu turite išsilavinimo dokumentų iš Lietuvos, jie turi būti išversti į anglų kalbą ir patvirtinti notaro. Daugiau informacijos apie diplomų iš kitų šalių pripažinimą galite rasti čia: http://ecctis.co.uk/naric.

Kai kuriems reikalingiems pažymėjimams gauti nereikia daug laiko ar išlaidų. Pvz., pirmosios medicininės pagalbos, darbo saugos kursai tęsiasi tik 1–2 dienas, po kurių laikomas testas ir išduodamas pažymėjimas.

Kitame straipsnyje bus tęsiama tema apie kvalifikuoto darbo paieškos būdus, vėliau – apie darbuotojų atranką (kokie dažniausiai užduodami klausimai, ką jais iš tiesų siekiama sužinoti ir kt.) ir nekvalifikuoto darbo paieškas.

Rima Zavickaitė–McMahon
Pagal Martin John Yate „Great Answers to Tough Interview Questions“, http://www.cvtips.com informaciją