Kvalifikuoto darbo paieška Didžiojoje Britanijoje II dalis (atnaujinta 2013-10-11) - Anglija.lt
 

Kvalifikuoto darbo paieška Didžiojoje Britanijoje II dalis (atnaujinta 2013-10-11) (2006-05-31)

Ieškant darbo, patartina išbandyti kuo daugiau paieškos būdų. Tada galima atsirinkti, kurie iš jų tinkamiausi pagal situaciją ir pageidaujamo darbo sritį.
Skiriami trys pagrindiniai darbo paieškos šaltiniai:

1.Internetas
Atsidarykite http://www.google.co.uk interneto naršyklę ir surinkite žodžius: „job search“ (liet. darbo paieška). Po poros sekundžių išvysite daugybę internetinių puslapių, kuriuose pateikta tūkstančiai skelbimų, siūlančių darbą pagal tam tikrą sritį ir/arba vietovę. Dažnai skelbimus galima rinktis ir pagal firmų pavadinimus – tai aktualu, jei domina konkrečios kompanijos. Darbo sričių pavyzdžiai:
- administravimas (angl. administration) (asmeniniai asistentai, sekretorės),
- reklama, rinkotyra ir viešieji santykiai (angl. advertising, marketing and public relations),
- gyvūnų ir augalų priežiūra (angl. animal and plant resources),
- menas ir dizainas (angl. art and design),
- statyba ir nekilnojamojo turto vadyba (angl. construction and property management),
- socialinis darbas (angl. councelling, social services),
- švietimas, mokymas (angl. education, teaching and lecturing),
- inžinerinės profesijos (angl. engineering),
- finansų ir vadybos konsultacijos (angl. finance and management consultancy),
- sveikatos apsauga (angl. health care),
- viešbučių, renginių vadyba (angl. hospitality and event management),
- žmogiškieji ištekliai ir įdarbinimas (angl. human resources and employment),
- informacinės paslaugos (angl. information services),
- draudimas, pensijos ir statistinis darbas (angl. insurance, pensions and actuarial work),
- informacinės technologijos, ekonomika, statistika ir vadyba (angl. IT, economics, statistics and management services),
- policija, teisėsauga (angl. law enforcement and public protection, legal services),
- sportas, turizmas ir laisvalaikis (angl. sport, tourism and leisure),
- transportas ir logistika (angl. transport and logistics),
- gamyba ir apdirbimas (angl. manufacturing and processing),
- aplinkos apsauga (angl. natural resources and environment),
- visuomenės informavimas, žiniasklaida (angl. media and publishing),
- pardavimai, prekyba ir pirkimai (angl. sales, retail and buying),
- moksliniai tyrimai (angl. scientific research services).

Vieni iš didžiausių ir populiariausių bendrų, t. y. įvairių sričių darbo paieškos tinklalapiai DB:
http://www.reed.co.uk
http://www.gumtree.com
http://www.monster.co.uk
http://www.totaljobs.co.uk
http://www.jobsite.co.uk

Jeigu tiksliai žinote, kokioje srityje norite dirbti, patartina susirasti internetinių tinklalapių, kurie specializuojasi būtent toje srityje. Pavyzdžiui, finansų – http://www.hays.com, užsienio kalbų – http://www.toplanguagejobs.co.uk, švietimo – http://www.education-jobs.co.uk, laikino ar nepilnos darbo dienos darbo – http://www.hotrecruit.co.uk ir t. t. Norint susirasti tokius specialius tinklalapius, paieškos puslapyje reikia įvesti pagrindinius su paieška susijusius žodžius, pavyzdžiui, „banking job uk“.

Dauguma internetinių darbo paieškos puslapių, prieš jums pradedant naudotis jų nemokama paslauga, pareikalaus užsiregistruoti. Tai – kelių minučių procesas, per kurį reikia įvesti pagrindinius kontaktinius duomenis, kartais prisegti CV, o kartais – surinkti visą CV informaciją tam tikra forma – dažnai tiesiog užpildyti anketą.

„E-mail updates“ – tai paslauga, kai jums kasdien, kas savaitę ar pan. atsiunčiama informacija apie naujas darbo vietas jūsų pageidaujamoje srityje ar keliose srityse. Norėdami užsisakyti šią paslaugą, registruodamiesi darbo paieškos puslapyje, nurodykite savo elektroninio pašto adresą ir pažymėkite varnele „e-mail updates“ paslaugą. Tai labai patogu – nereikia kiekvieną kartą ieškoti naujos informacijos skirtinguose puslapiuose – ji atsiunčiama jums automatiškai. Kartais šią informaciją galima gauti ir sms žinute.

Beveik visos darbo paieškų paslaugos yra nemokamos ieškantiesiems (už jas moka darbdaviai).

2. Nacionalinė spauda
Darbo pasiūlymai skelbiami ir spaudoje. Laikraščiai tam tikros darbo srities skelbimus spausdina skirtingomis savaitės dienomis.

Dienraštis „The Guardian“ pirmadieniais deda žiniasklaidos, rinkotyros ir bendrojo tipo darbo skelbimus, antradieniais – švietimo, mokslo ir tyrimo, trečiadieniais – sveikatos apsaugos, apgyvendinimo, aplinkosaugos, labdaringos veiklos, ketvirtadieniais –kompiuterijos, technologijų, inžinerijos ir finansų, šeštadienio priede spausdinami diplomuotų specialistų ir ieškančiųjų antro darbo skelbimai.

Dienraštyje „The Independent“ pirmadieniais skelbiami kompiuterijos, mokslo, inžinerijos ir technologijų darbo pasiūlymai, antradieniais – buhalterijos ir valstybinio sektoriaus, trečiadieniais – meninio darbo, kūrybinės žiniasklaidos rinkotyros ir pardavimų, ketvirtadieniais – švietimo ir sekretorių, penktadieniais – teisėsaugos, menų ir visuomenės informavimo priemonių.

Panašiai darbo skelbimus spausdina ir kiti laikraščiai bei žurnalai: „The Times“, „The Financial Times“ (finansiniai, bankininkystės, buhalterijos, draudimo, pardavimų ir rinkotyros darbai – tik trečiadieniais), „The Daily Telegraph“ (bendros vakansijos pirmadieniais ir ketvirtadieniais), „Metro“, „The Evening Standard“. Yra ir specializuotų leidinių, tokių kaip „London Careers“ (dalijamas nemokamai prie didesnių metro ir traukinių stočių). Jei ieškote kvalifikuoto darbo – populiarus reklamos dienraštis „Loot“ netiks. Kokios srities darbo vietos reklamuojamos kokiomis dienomis, galima sužinoti kiekvieno laikraščio ar žurnalo internetiniame puslapyje.

3. Įdarbinimo agentūros
Daugelis įdarbinimo agentūrų, besireklamuojančių internete, turi biurus, į kuriuos galima tiesiog užeiti. Biuruose kartais turima daugiau ir naujesnių darbo skelbimų, nei pateikiama internete. Tai priklauso nuo duomenų bazių atnaujinimo. Į kurias agentūras verta kreiptis pagal ieškomo darbo sritį, galite sužinoti šiose svetainėse: http://www.rec.uk.com ir http://www.careers.lon.ac.uk. Net jei įdarbinimo agentūrų biurai ir yra, pavyzdžiui, Londone, dažnai jos siūlo darbą daug didesniame geografiniame rajone. Verta paminėti valstybinį įdarbinimo biurą (angl. job centre), kuris turi gan dideles visokių sričių darbų duomenų bazes. Tačiau atsargiai – firmos, kurios ieško darbuotojų per šį įdarbinimo biurą, aiškiai nenori tam išleisti didelės pinigų sumos, tad galbūt jos ieško ir pigių darbuotojų?

Aukščiau paminėti darbo paieškos būdai yra patys populiariausi, tačiau yra ir kitų, taip pat veiksmingų priemonių susirasti būsimą darbdavį:
-tiesioginė paieška: panaršykite po dominančios kompanijos internetinį puslapį, sužinokite, kokių darbuotojų jiems reikia, ir kreipkitės tiesiogiai,
- CV duomenų bazės: kai kurie darbo paieškos internetiniai puslapiai yra tarsi duomenų bazės, kuriose kaupiama CV ir kita informacija ir kur darbdaviai patys ieško ir susisiekia su dominančiais asmenimis,
- draugų, kolegų, pažįstamų rekomendacijos,
- mokyklos, koledžai, universitetai paprastai turi studentų įdarbinimo pagalbos departamentą,
- profesinės sąjungos gali turėti darbdavių sąrašą ar net informacijos apie siūlomas darbo vietas tokios sąjungos nariams (tam tikros srities specialistams),
- kartas nuo karto organizuojamos „darbų mugės“ (sekite spaudą),
- internetiniuose darbo ieškančiųjų forumuose galima ne tik pasikeisti patirtimi, gauti patarimų, bet ir sužinoti apie laisvas darbo vietas bei būdus jų ieškoti.

Rima Zavickaitė-McMahon
Pagal Martin John Yate „Great Answers to ough Interview Questions“, Susan Griffith „Work Your Way Around the World“, http://www.prospects.ac.uk ir kt. informaciją.