Lietuvių įdarbinimo agentūroms licencijų nebereikia (atnaujinta 2012-08-15) - Anglija.lt
 

Lietuvių įdarbinimo agentūroms licencijų nebereikia (atnaujinta 2012-08-15) (2006-08-30)

Išvykstantiems dirbti užsienyje lietuviams daugiausia problemų kyla dėl nepakankamo pasirengimo gyventi ir dirbti kitoje šalyje. Didžiausias pavojus – nelegalūs įdarbinimo tarpininkai.

Nuo 2010 m. sausio 5 dienos atsisakyta įdarbinimo užsienyje tarpininkavimo veiklos licencijavimo. Lietuvoje įdarbinimo užsienyje agentūros prilyginamos kitoms paslaugas teikiančioms įmonėms, todėl Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nebeišduoda licencijų verstis šia veikla.

Iki 2010 m. sausio 5 d. įmonės, įstaigos ir organizacijos galėjo tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje tik turėdamos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotas licencijas.

Žemiau pateikta Ministerijos informacija yra apie licencijas, galiojusias iki 2010 metų sausio 5 dienos.

“Ministerijos išduotos licencijos neturinti įmonė verstis įdarbinimu užsienyje negali. Jei ji tuo užsiima, vadinasi jos veikla yra neteisėta. Nudega visi, kurie pasikliauna nelegaliais tarpininkais, jų pažadais, patiki jiems savo dokumentus, pasirašo sutartis nesidomėję, kas jose rašoma. Todėl prieš pradedant bendradarbiauti su tarpininkais reikia pasidomėti ar jie turi licenciją užsiimti įdarbinimu užsienyje. Be to, pasitikėjimas nepatikrintais tarpininkais Lietuvos piliečius paverčia ir prekybos žmonėmis aukomis, jomis dažniausiai tampa jaunos merginos, patikėjusios, jog dirbs auklėmis, kambarinėmis, išvyksta ir yra priverčiamos dirbi prostitutėmis” – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.

Tuo metu šalyje veikė 60 įmonės, turinčios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išduotas licencijas tarpininkauti dėl piliečių įdarbinimo užsienyje. Daugiausia licencijų išduota tarpininkauti įdarbinant Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Kipre. 2005 m. įdarbinimo tarpininkavimo įmonės užsienyje įdarbino per 2 tūkst. Lietuvos gyventojų, iš jų daugiausia asmenų buvo įdarbinta taip pat Jungtinėje Karalystėje bei Airijoje.

Per šių metų septynis mėnesius pasinaudoję licencijas turinčių įmonių paslaugomis užsienyje įsidarbino beveik 1,5 tūkst. Lietuvos gyventojų. Daugiausia jų įdarbinta Jungtinėje Karalystėje ir Graikijoje, kiek mažiau Norvegijoje ir Airijoje.

Susiradus legalų darbą, reikia turėti tinkamus dokumentus (gyvenimo aprašymą, diplomų kopijas, kt.), mokėti užsienio kalbą.

“Nepakankamas mūsų piliečių pasirengimas dirbti užsienyje yra viena didžiausių problemų. Jokių teisinių ar kitokių kliūčių nėra. Jei žmogus atvyksta pasiruošęs, žinodamas, kur ir ką jis dirbs, kur gyvens, tuomet jokių nesklandumų nekyla – diplomai ir kvalifikacija pripažįstama, mūsų žmonėms suteikiamos visos garantijos, kaip ir bet kuriam Europos Sąjungos piliečiui. Tačiau dalis lietuvių atvyksta pasitikėję nelegaliais tarpininkais arba išvis neįsivaizduodami kur dirbs, kur gyvens, nemokėdami kalbos. Tokie žmonės atsiduria gatvėje arba dirba patį juodžiausią darbą, yra diskriminuojami, - akcentuoja ministrė.

Europos Komisijos iniciatyva visose ES valstybių darbo biržose dirba EURES patarėjai. Jie yra pasirengę suteikti nemokamą, profesionalią informaciją apie gyvenimo ir darbo sąlygas šiose šalyse.
EURES veiklą Lietuvos darbo biržoje vykdo EURES koordinatoriaus tarnyba, 10 EURES patarėjų Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Utenos, Tauragės, Lazdijų ir Pasvalio darbo biržose bei 46 EURES patarėjų padėjėjai visose teritorinėse darbo biržose.

EURES patarėjai darbdaviams, darbuotojams ir kitiems asmenims, norintiems išvykti gyventi ir dirbti į ES/EEE valstybes, teikia informaciją apie darbuotojų paieškos galimybes, gyvenimo, socialinės ir sveikatos apsaugos, darbo paieškos sąlygas, mokesčių sistemas, diplomų bei kvalifikacijų pripažinimą ES/EEE valstybėse, supažindina su Lietuvos darbo biržos internetiniu puslapiu EURES – Lietuva, (http://www.ldb.lt/eures), Europos Komisijos EURES portalu http://www.eures.europa.eu, kuriame galima užregistruoti savo gyvenimo aprašymą (CV) bei peržiūrėti darbo pasiūlymus, kurių šiuo metu yra daugiau nei devyni šimtai tūkstančių. Darbuo ir gyvenimui užsienyje būtiną informaciją galima rasti ir ministerijos interneto svetainėje(http://www.socmin.lt).

Lietuvos darbo birža taip pat pati nemokamai tarpininkauja Lietuvos Respublikos piliečiams ir nuolat gyvenantiems Lietuvoje asmenims įsidarbinant užsienyje.