Profesinės sąjungos: nesileiskite išnaudojami! (atnaujinta 2012-10-19) - Anglija.lt
 

Profesinės sąjungos: nesileiskite išnaudojami! (atnaujinta 2012-10-19) (2007-05-31)

Dauguma lietuvių, pasiūlius įstoti į profesinę sąjungą, atrėžia: „Man ir taip gerai, jūs niekuo negalite mums padėti, jūs tik mano pinigų norit ir dar net dešimt svarų per mėnesį.“
Daug kam tie dešimt svarų atrodo baisūs pinigai, nors jų vertė – du pakeliai cigarečių arba svaigalų butelis. Tam pinigų negailima, nes sunkiai dirbant reikia atsipalaiduoti. Tačiau po kiek laiko – kelių savaičių ar mėnesių tie patys lietuviai (ir nelietuviai) skambina maldaudami pagalbos, nes darbdavys be priežasties atleido iš darbo, nesumokėjo atostoginių ar ligonpinigių, darbo metu įvyko nelaimingas atsitikimas ir pan. Kad ir kaip norėtųsi į bėdą patekusiam žmogui padėti, to padaryti neįmanoma, jei darbuotojas nepriklauso profesinei sąjungai. Šią situaciją galima grubiai ir gal ne visai teisingai palyginti su mašinos draudimu – ką padės, jei avariją patyrėte vakar, o apsidrausti sumanėte šiandien.

Atvažiavusi į Angliją nebuvau girdėjusi apie profesines sąjungas ir gal ir pati nebūčiau į ją stojusi. Bet po poros metų praktikos žinau, kad profesinės sąjungos iš tikrųjų yra naudingos mums patiems.
Darbo įstatymai šioje šalyje nėra patys palankiausi darbo jėgai, o profesinės sąjungos rūpinasi, kad darbuotojų teisės būtų apsaugotos, kovoja už geresnes darbo sąlygas ir geresnius atlyginimus.

Viena moteris buvo atleista iš darbo už valgymą darbo vietoje. Visi, kas dirba maisto pramonėje, žino, kad darbo metu savo darbo vietoje valgyti negalima. Bet ši moteris buvo atleista iš darbo ne dėl to, kad valgė, o dėl to, kad fabriko vadovybei buvo nepatogi, nes reikalavo savo teisių, nenusileisdavo, jei matydavo neteisybę, palaikė savo kolegę, kuri rašė skundus, skatino kitus stoti į profesinę sąjungą. Taigi fabriko valdžia nusprendė ja atsikratyti, nes tie imigrantai, žinote, per daug įsijautė, reikalauja savo teisių, pertraukų, viršvalandžių ir kitų įvairių dalykų, kurie vietiniams darbuotojams yra savaime suprantami, bet imigrantai turi būti tylūs, nes ir taip privalo jaustis dėkingi už tai, kad gavo darbą. Dažnas darbdavys taip mąsto. Minėta moteris buvo iškviesta į drausminimo posėdį, kurio tikslas – išklausyti abi puses, padaryti išvadas ir jeigu reikia – atitinkamai nubausti. Posėdžio metu niekas nieko neišklausė ir net nesiklausė. Procedūra vyko tik dėl to, kad pagal įstatymus be jos negalima darbuotojo atleisti. Dvejus metus tame pačiame fabrike išdirbusi moteris iki tol neturėjo nė vieno prasižengimo ar įspėjimo ir nė nemanė, kad gali būti atleista. Profsąjungos darbuotojas jos vardu padavė apeliaciją dėl neteisingo sprendimo. Po savaitės ji buvo priimta atgal į darbą. Jei ši moteris nebūtų priklausiusi profesinei sąjungai, darbą ji būtų praradusi.
Dauguma darbdavių naudojasi tuo, kad imigrantai nieko nežino, daug ko nesupranta, nekalba angliškai, visko bijo ir niekur nesikreipia. Jiems labai patogu turėti pigią ir nieko nereikalaujančią darbo jėgą.

Tad keli žodžiai apie profsąjungas ir jų naudą. Jau spėta pamiršti, kad ne kas kitas, o profsąjungos panaikino samdomą vaikų darbą, pagerino darbo saugumą, sutrumpino darbo dieną ir padidino tiek profsąjungoms priklausančių, tiek ir joms nepriklausančių darbuotojų atlyginimus. Jos ir šiandien gina darbuotojų teises bei primena, kad dirbdami Jungtinėje Karalystėje jūs turite daug teisių. Šios teisės pagrįstos įstatymais, galiojančiais nesvarbu kur bedirbtumėte ir kokį darbą beatliktumėte. GMB profesinė sąjunga užtikrina šių teisių įgyvendinimą darbo vietose.

Įsidėmėkite:
•Jums privalo mokėti ne mažiau kaip minimalų atlyginimą. Šiuo metu (2012 m . spalio mėn. duomenimis), JK nustatytas minimalus valandinis atlyginimas yra 6.19 svaro už darbo valandą 21-erių ir vyresniems darbuotojams. Daugiau informacijos: https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates.
•Jums privalo kasmet suteikti ne mažiau kaip 20 dienų (keturių savaičių) mokamas atostogas.
•Jums privalo suteikti 20 minučių pertrauką po šešių darbo valandų ir 11 valandų pertrauką nuo vienos pamainos iki kitos.
•Iš jūsų negali reikalauti, kad dirbtumėte daugiau nei 48 valandas per savaitę, jei to nenorite.
•Turite turėti rašytinę įdarbinimo sutartį, kurioje nurodyta, kokį darbą dirbate, jūsų darbo valandos, atlyginimas ir atostogos.
•Turite teisę dirbti saugioje ir sveikatai nežalingoje darbo vietoje.
•Turite teisę laiku gauti visą uždirbtą atlyginimą.
•Darbdavys neturi teisės atleisti jūsų iš darbo be pagrindo. Jei jus atleido neteisėtai, darbdavys gali būti priverstas sumokėti jums iki 50 000 svarų.
•Profesinės sąjungos nariai yra dvigubai rečiau atleidžiami iš darbo nei nepriklausantys profesinei sąjungai.
•Turite teisę įstoti į profesinę sąjungą, kuri jums atstovautų ir dalyvautų derybose jūsų vardu.
•Darbe turite teisę būti atstovaujami savo profesinės sąjungos, kuri jums atstovautų ir derėtųsi jūsų vardu.
•Darbe turite teisę būti atstovaujami savo profesinės sąjungos drausminiame svarstyme – net jei jūsų darbdavys nepripažįsta profesinės sąjungos.
•Turite teisę nebūti persekiojami dėl įstojimo į profesinę sąjungą. Jūsų atleidimas iš darbo už tai, kad esate profesinės sąjungos narys ar kreipėtės į profesinę sąjungą, prieštarauja įstatymams.
•Turite teisę reikalauti, kad profesinė sąjunga būtų pripažinta jūsų darbovietėje, jei su tuo sutinka dauguma darbuotojų. Darbo vietose, kuriose profesinės sąjungos yra pripažintos, darbuotojų darbo sąlygos dažniausiai yra daug geresnės nei tose, kur nėra profesinės sąjungos.
Labiau tikėtina, kad galėsite pasinaudoti šiomis teisėmis, jei priklausote GMB profesinei sąjungai. Mes esame Didžiosios Britanijos bendroji profesinė sąjunga. Mūsų nariai dirba daugelyje pramonės šakų, įskaitant mašinų gamybą, laivų statybą ir remontą, statybą, sveikatos priežiūrą, maisto pramonę ir vietos valdžią.

Tapti profsąjungos nariu yra naudinga jums. GMB profesinė sąjunga įsipareigoja rūpintis jūsų saugumu ir gerove darbe. Nesvarbu, kas jūs esate ir ką dirbate – įstoti į GMB profsąjungą visada yra teisingas sprendimas.Būdamas profsąjungos nariu jausitės daug saugiau darbe, nes priklausysite efektyviai profsąjungai, turinčiai daugiau nei 700 tūkst. narių. Kiekvieną dieną GMB sprendžia savo narių problemas ir suteikia profesionalų patarimą savo nariams įvairiais su darbu ir ne tik su juo susijusiais klausimais. GMB turi daugiau kaip 25 tūkst. atstovų, kurie savanoriškai padeda savo kolegoms. Taip pat yra išvystytas visas tinklas GMB darbuotojų ir specialistų, kurie derasi dėl geresnių darbo sąlygų ir atlyginimų darbo vietose, pataria ir atstovauja GMB profsąjungos nariams.

Daugiau informacijos apie GMB ir tai, kaip į ją įstoti, teiraukitės tel.: 07809182386, el.paštu: jurgita.pranculyte@gmb.org.uk, http://www.gmbunion.co.uk

"Infozona"