Vertinga profesinė kvalifikacija – NVQ (atnaujinta 2012-08-15) - Anglija.lt
 

Vertinga profesinė kvalifikacija – NVQ (atnaujinta 2012-08-15)  (2008-07-15)

Jeigu norite turėti pripažintą tam tikros pramonės srities kvalifikaciją, NVQ gali būti kaip tik jums. Šio tipo kvalifikaciją pripažįsta dauguma darbdavių, o ir įsigyti ją galima įvairiai – dirbant, studijuojant koledže ar atliekant darbo praktiką.

NVQ – kas tai?
NVQ santrumpa šifruojama kaip “nacionalinė profesinė kvalifikacija” (angl. „National Vocational Qualification”). Ši kvalifikacija yra paremta sugebėjimais ir darbo patirtimi. Tai reiškia, kad jos diplomą turintys žmonės įgijo su konkrečia profesija susijusių žinių ir sugeba jas lengvai pritaikyti praktiškai. O tai darbdaviai ypač mėgsta.

NVQ yra pagrįsta nacionaliniais tam tikros profesijos srities standartais. Šie standartai nėra vien popieriuje surašytos nuorodos dėstytojams. Jie nurodo, ką turi žinoti ir mokėti tam tikros srities specialistas. Siekiantis NVQ diplomo žmogus pakopa po pakopos gali sulyginti savo žinias su tais reikalavimais ir nuspręsti, ką jau žino ir ko dar reikia išmokti.

Penkios NVQ pakopos
Aukščiausia nacionalinė profesinė kvalifikacija pasiekiama perėjus penkis etapus, pradedant elementariu (angl. basic) ir baigiant sudėtingiausiu lygiu (jie vadinami NVQ1, NVQ2 ir t.t.). Geriausia, jeigu jums pats darbdavys pasakytų, kokio lygio NVQ kvalifikacijos jis pageidautų iš jūsų. Priklausomai nuo užimamų pareigų, neretai užtenka NVQ3 ar net žemesnio lygio kvalifikacijos.

Kas gali gauti NVQ?
Šios kvalifikacijos paprastai siekia žmonės, kurie jau turi kažkokių darbo įgūdžių ir nori juos pagerinti arba nori visiškai pakeisti savo specialybę. Tačiau ji prieinama beveik visiems.
Šią kvalifikaciją gali gauti ir jaunimas, ir suaugusieji:
- tie, kurie jau dirba;
- tie, kurie studijuoja koledže ir taip pat dirba ne pilną darbo dieną arba turi įsidarbinimo pasiūlymą;
- tie, kurie jau atlieka gamybinę stažuotę (angl. apprenticeship), gali iš karto patekti į antrą ar trečią NVQ lygį;
- kai kuriais atvejais NVQ gali gauti ir besimokantys mokyklose mokiniai.

Profesinių sričių pasirinkimas
Pasirinkimas yra tikrai nemažas. Šiuo metu egzistuoja apie 1300 skirtingų NVQ specialybių. Visos jos suskirstytos pagal šiuos pagrindinius pramonės sektorius:
-verslas ir vadyba,
-pardavimai, rinkodara ir platinimas,
-sveikatos apsauga,
-statyba ir nekilnojamasis turtas,
-maisto gamyba, viešasis maitinimas ir laisvalaikio paslaugos,
-apdirbamoji pramonė, gamyba ir inžinerija.

Mokymosi trukmė
Nėra jokių oficialių nurodymų, per kiek laiko asmuo turi įgyti nacionalinę profesinę kvalifikaciją. Tai lanksti savarankiška mokymosi programa, pritaikyta įvairių žmonių poreikiams. Tačiau paprastai daugelis jaunesnių ar vyresnių studentų įgyja NVQ1 ir NVQ2 lygius per vienus metus, o per porą metų pasiekia NVQ3 lygį.

Studijuoti vienam ar kitam NVQ lygiui gauti galima savarankiškai, naudojantis vien tam skirtais vadovėliais. Tačiau dažnas studentas renkasi lankyti būtent tam skirtus kursus, kurių galima rasti http://www.learndirect.co.uk

Apie NVQ studijų vertinimus
Kaip jau minėta aukščiau, NVQ studentai yra vertinami pagal jų turimas tam tikros srities žinias ir praktinius sugebėjimus. Taigi ir NVQ pakopų vertinimas susideda iš praktinių užduočių. Paprastai vertina kvalifikuotas vertintojas, kuris stebi besimokančiojo darbą (jei tai darbo vietoje) bei klausinėja apie su tuo darbu (ar realia darbo vieta – jei NVQ mokymasis vyksta dar studijuojant koledže) susijusius dalykus. Vertintojai privalo išgauti informaciją apie studento žinių ir praktinių sugebėjimų lygį darbo vietoje ir, jeigu pasiekti reikalingi standartai, pasirašyti kiekvieną atskirą kiekvieno NVQ lygio programos modulį (angl. unit). Taigi įvertinimas čia būna labai aiškus: „kompetentingas“ (angl. competent) arba „dar nekompetentingas“ (angl. not yet competent).

Paprastai vertintojas (juo gali būti darbo kolega, vyresnysis specialistas ar pan.) su naujuoju kandidatu į NVQ pirmiausia aptars šiuos dalykus:
- nustatys kandidato darbo įgūdžius ir sugebėjimus,
- susitars dėl siekiamų standartų,
- padės išsiaiškinti, ką dar konkrečiai reikia išmokti,
- pasirinks būdus, kaip tinkamiau išmokti reikalingų dalykų (čia kandidatai gali patys rinktis lankyti atitinkamus kursus, skaityti literatūrą namuose ir kitų dalykų išmokti darbo vietoje arba paprašyti perkelti į šiek tiek skirtingas pareigas, kad jose galėtų įgyti specifinių žinių).

Jei vienu ar kitu atveju kandidatas mano, kad buvo neteisingai įvertintas, vertintojo sprendimą galima apskųsti.

Ką galima nuveikti su NVQ diplomu?
Pirmiausia taip pagilinsite savo profesines žinias, o kartu – „pagražinsite“ CV (gyvenimo aprašymą) ir padidinsite įsidarbinimo galimybes. Kita vertus, įgijus vienos NVQ pakopos diplomą, galima palaipsniui siekti aukštesnių pakopų, užbaigiant penktąja. Tai jau būtų pilna profesinė kvalifikacija. Pasiekus NVQ3, galima siekti vieno iš aukštosios mokyklos diplomų – „Higher National Certificate”, “Higher National Diploma”, “Foundation Degree” arba kitos profesinės specializacijos.

Kur rasti pagalbos ir patarimų?
Į įvairius klausimus apie NVQ gali atsakyti vietinis tolesniojo mokymosi (angl. further education) koledžas, koledžuose esantys karjeros patarėjai (angl. career advisors), darbdaviai, „Learndirect“ organizacija nemokama linija 0800 101 901 arba internetu: http://www.learndirect.co.uk.

GNVQ kvalifikacija – pasenusi
Kai kurie žmonės turi bendresnio pobūdžio GNVQ profesines kvalifikacijas. Tačiau pamažu 2005–2007 metais jų buvo atsisakyta. Kaip alternatyva siūlomos kitos, panašios „bendros profesinės“ kvalifikacijos, pavyzdžiui, BTEC, „OCR Nationals“ ir kt.

Pagal internetinius šaltinius parengė Rima Zavickaitė-McMahon