Pagaliau! Lietuvių darbuotojų registracija (WRS) baigėsi (atnaujinta 2013-09-20) - Anglija.lt
 

Pagaliau! Lietuvių darbuotojų registracija (WRS) baigėsi (atnaujinta 2013-09-20) (2011-08-17)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Žiniasklaidos priemonėms paskelbus, kad nuo gegužės mėnesio lietuviai darbuotojai Anglijoje turės tokias pat teises kaip ir britai bei kiti senųjų Europos Sąjungos šalių piliečiai, tautiečiai sukruto – ar tikrai, ir ką būtent tai reiškia? Internete pasklido neaiškios prigimties gandų, kad registruotis reikės ir toliau... Anglija.lt atsako į jūsų klausimus.

Patvirtinta – registruotis nebereiks
Nemažai nervų ir pinigų kainavusi Darbuotojų registracijos programa (angl. Workers registration scheme), populiarai vadinama “home office” lietuviams, kaip ir kitoms vadinamosioms A8 šalims Čekijai, Lenkijai, Vengrijai, Latvijai, Slovakijai, Slovėnijai ir Estijai, nebėra taikoma. Kai ši žinia buvo paskelba, lietuviams tai sukėlė abejonių – ar tikrai nebereikės registruotis ir kas po to pasikeis? Juk registracija jau turėjo būti panaikinta 2009 gegužės mėnesio, tačiau Anglijos vyriausybė gavo leidimą pratęsti programą dar dvejiems metams.

JK Pasienio Tarnybos (angl. UK Border Agency) spaudos atstovas Samas Eversdenas Anglija.lt patvirtino, kad pagal Europos Sąjungos įstatymus, JK nebegali riboti A8 šalių piliečių darbo Anglijoje. Tačiau, anot jo, lietuviai, kaip ir kitų 7 šalių piliečiai, privalėjo paraiškas Darbuotojų registracijos programai teikti iki 2011 metų gegužės 1 dienos, nes iki to laiko sistema galiojo.

Pati Vidaus Reikalų Ministerija (angl. Home Office) pateikė nedaug informacijos šiuo klausimu. Tik 2011 metų kovo 10 dieną Imigracijos ministras Damianas Grynas paskelbė trumpą pranešimą, kad Darbuotojų registracijos programa A8 šalims uždaroma, nes, pagal Europos Sąjungos teisę, Darbuotojų Registracijos Programa negali tęstis ilgiau nei 7 metus. Nuo 2004 metų gegužės iki praėjusių metų pabaigos pagal programą užsiregistravo 1mln. 100 tūkst. anksčiau išvardintų 8 šalių piliečių.

Teisė gyventi
Kam buvo reikalinga darbuotojų registracijos programa? Pagal dabartinius įstatymus, A8 šalių piliečiai pretenduoti į pašalpą ieškantiems darbo arba prašyti paskolos gali tik legaliai dirbę 12 mėnesių, tai yra, jei jie įrodo, kad yra darbuotojai. Tam, kad įrodytum, kad esi legalus darbuotojas iki gegužės 1-osios – turėjai būti užsiregistravęs pagal šią programą JK Pasienio tarnyboje. Tai suteikė teisę gyventi (angl. Right to Reside), kuri iki balandžio 30 dienos buvo ribojama, ir gauti tokias pats socialines garantijas kaip ir JK piliečiai.

Jei neturi darbo, Teisė gyventi čia priklauso tik tada, jei gali save išlaikyti be valstybės pašalpų. Legaliai išdirbus 12 mėnesių be pertraukų, daugiau registruotis pagal Darbuotojų registracijos programą nebereikėdavo. Prisimink, savarankiškai dirbantiems ši taisyklė nebuvo taikoma, jie gali pretenduoti į visas dirbantiems asmenims suteikiamas pašalpas. Savarankiškai dirbantis asmuo turi užsiregistruoti tik Mokesčių Inspekcijoje.
Taigi, registravomės tam, kad gautume Teisę gyventi kaip darbuotojai. O kam reikalinga ji? Šiek tiek pašalpų statistikos: paskutinio 2010 metų ketvirčio Vidaus Reikalų Ministerijos imigracijos kontrolės ataskaitos duomenimis, 2010 metais iš A8 šalių piliečių buvo gautos 24 789 paraiškos su pajamomis susijusioms pašalpoms gauti. Iš jų 69 procentai paraiškų buvo atmestos, nes neatitiko Teisės gyventi ir Nuolatinės gyvenamosios vietos patikrinimo (angl. Habitual Residence Test) kriterijų.

Patikrinimai išliks
Nuolatinės gyvenamosios vietos patikrinimas galioja tiek britams, kurį laiką gyvenusiems užsienyje, tiek užsieniečiams, gyvenantiems JK. Pagal dabartinius įstatymus, jei teiki paraišką dėl socialinio draudimo pašalpos, privalai įrodyti, kad esi nuolatinis gyventojas, tai yra, kad čia gyvenai tam tikrą laiką, gyveni ir ketini pasilikti. Tai sprendžiama remiantis pagal kiekvieno atvejo aplinkybes, laiko periodas gali būti nuo 1 mėnesio iki metų. Tačiau šis patikrinimas pasirodė nevisiškai efektyvus, ir 2004 metų gegužę įsigaliojo Teisės gyventi patikrinimas, nuo kurios priklauso pati Nuolatinė gyvenamoji vieta. Taigi, paprastai ir apibendrintai, išeina toks ratas: nuolatiniu gyventoju nebūsi pripažintas, jei neturėsi teisės gyventi, kurią gali gauni tik būdamas savarankiškai dirbantis arba legalus samdomas darbuotojas.

Nuo 2011 metų gegužės darbuotojams registruotis nebereikia, bet tai nereiškia, kad lietuviai ir kitų septynių 2004 metais į Europos Sąjungą priimtų šalių piliečiai nebeturės atitikti Teisės gyventi kriterijaus. Tiesiog samdomi darbuotojai bus legalūs be jokių registracijų bei netekusieji darbo ir jo ieškantys darbo galės kreiptis dėl valstybės paramos. O Teisės gyventi ir Nuolatinės gyvenamosios vietos patikrinimai išliks. Pagal Gyvenamosios vietos direktyvą (EC Residence directive 2004/38) ES pilietis, atvykęs į JK, pirmuosius tris mėnesius dar neturi Teisės gyventi. Turbūt ši nuostata ir padės JK išvengti vadinamojo “pašalpų turizmo”, kurio taip bijo Anglijos vyriausybė.

Daugiau informacijos:
- http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/workerregistrationscheme - oficialus registracijos nutraukimo patvirtinimas
- http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits/TaxCreditsandChildBenefit/TaxCredits/Gettingstarted/whoqualifies/NewarrivalstotheUK/DG_172735 - sužinok daugiau apie Nuolatinės gyvenamosios vietos ir Teisės gyventi įtaką tavo teisėms JK

A8 šalių piliečių registracijų pagal Darbuotojų registracijos programą (WRS) statistika:
- 2010 metais Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos pieliečių registracijos sudarė 81 procentą sėkmingų WRS registracijų tarp A8 šalių.
- Padaugėjo pagal programą užsiregistravusių lietuvių. 2010 metais jų užsiregistravo 24 000 (palyginimui – 2009 metais užsiregistravo 15 000)
- Kaimynų latvių skaičius taip pat pakilo – nuo 16 000 iki 18 000 registracijų.
- Sumažėjo lenkų – 2009 metais jų užsiregistravo 56 000, o metais vėliau – 52 000.
Šaltinis: “Home Office” ketvirčio migracijos statistikos biuletenis (2011 vasaris)

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...