Apie banko sąskaitą Didžiojoje Britanijoje - Anglija.lt
 

Apie banko sąskaitą Didžiojoje Britanijoje (2006-01-12)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Jei atvykstate į Didžiąją Britaniją (DB) ilgesniam laikui, pvz., dirbti ar studijuoti, jums tikrai prireiks banko sąskaitos. Taigi trumpai apie ją.

Atvykus į DB
Šioje šalyje veikia daugybė bankų, teikiančių įvairių lygių paslaugas. Galima praleisti nemažai laiko ieškant tinkamiausio, todėl kartais verta paklausyti rekomendacijų šiuo klausimu. Renkantis banką, reikėtų atkreipti dėmesį į tokius aspektus:
- kokias paslaugas bankas teikia ir kiek jos kainuoja;
- ar įmanomos pinigų perlaidos iš Lietuvos ir į ją, kiek tai kainuoja;
- kokie dokumentai reikalingi, norint atidaryti banko sąskaitą. Dauguma DB bankų paprašys paso, gyvenamąją vietą patvirtinančio dokumento (pvz., tai gali būti buto nuomos sutartis), jei esate studentas/-ė, reikės pristatyti tai patvirtinantį laišką iš mokymo įstaigos. Bankas taip pat gali reikalauti duomenų apie jūsų banko sąskaitas ir gyvenamąją vietą Lietuvoje;
- kaip lengvai jūs galite susisiekti su pasirinktu banku (t. y. ar galite užeiti, ar yra telefoninė, internetinė bankininkystė);
- ar bankas neapmokestins, jei išleisite daugiau pinigų nei yra sąskaitoje (angl. overdraft).

Bankų paslaugos ir sąskaitų tipai
DB bankai teikia daugybę įvairių paslaugų. Jūs turėtumėte nuspręsti, kurios reikalingos, ir teirautis bankų, ar jie teikia būtent tokias paslaugas.

Paslaugos
- Čekių knygelė (angl. Cheque Book)
Šios knygelės išduodamos su visų tipų sąskaitomis. Čekiais galima atsiskaityti už prekes ir paslaugas, nenaudojant grynųjų pinigų. Taip pat pasinaudojus čekiu, galima išsiimti iš sąskaitos pinigų. DB bankai paprastai išduoda vieną čekių knygelę, kai atidaroma sąskaita. Kai išnaudosite ją, bankas automatiškai atsiųs naują. Patartina šią knygelę laikyti saugioje vietoje. Ją pametę ar norėdami anuliuoti išrašytą čekį, nedelsdami praneškite apie tai bankui.

- Čekių garantijos kortelė (angl. Cheque Guarantee Card)
Kai mokate čekiu, kartais reikia parodyti specialią čekių garantijos kortelę. Tai plastikinė kortelė, kuri garantuoja, kad jūsų bankas išmokės čekyje nurodytą sumą. Kortelė paprastai garantuoja iki maksimalios, ant jos nurodytos pinigų sumos.
Patartina neišrašyti čekių didesnei pinigų sumai, nei turite sąskaitoje, jeigu neturite kredito (angl. credit, overdraft) susitarimo su banku. Jei čekis dėl pinigų sąskaitoje stygiaus bus atmestas, bankas neišmokės pinigų ir dažnai už tai apmokestins (maždaug apie 20–30 svarų už vieną banko grąžintą čekį).

- Debitinė kortelė (angl. Debit Card)
Tai plastikinė kortelė (pvz., „Maestro“, „Switch“, „Solo“, „Visa Electron“), kuria galite atsiskaityti pinigais iš savo sąskaitos, nenaudodami grynųjų pinigų ir neišrašydami čekių. Mokant debitine kortele parduotuvėje, galima paprašyti ir išsiimti papildomą pinigų sumą grynaisiais (angl. cashback). Grynųjų pinigų galima išsiimti ir iš bankomato.

- Grynųjų pinigų kortelė (angl. Cash Card)
Tai plastikinė atsiskaitymo kortelė, kuria galima išsiimti pinigų iš banko sąskaitos, tačiau tik iš bankomato. Tam bus išduodamas specialus 4 skaitmenų PIN kodas, kurį, saugumo sumetimais, reikėtų įsiminti ir nelaikyti kur nors užrašyto. Šis kodas išduodamas su visomis atsiskaitymo kortelėmis ir dažnai naudojamas vietoj parašo.

- Kreditinė kortelė (angl. Credit Card)
Tai plastikinė atsiskaitymo kortelė (pvz., „Visa“, „Mastercard“, „American Express“, „Delta“), kuria naudojate banko pinigus, tarsi paimtus į skolą. Nustatytą sutartyje dieną gausite sąskaitą už visas mėnesio išlaidas ir komisinius bankui už suteiktą kredito paslaugą. Laiku neapmokėjus sąskaitos, gali pakilti komisinių dydis. Reikėtų būti apdairiems, nes komisinių (angl. APR) dydis gali skirtis nuo maždaug 10 iki 30 (labai daug) proc. per metus. Gauti kreditinę kortelę paprastai yra sunkiau, nes reikia turėti atitinkamą kredito istoriją.

Dauguma bankų išduoda vieną kortelę, kuri yra debitinės, čekio garantinės ir grynųjų pinigų kortelių kombinacija, t. y. visos tos funkcijos yra vienoje kortelėje.

Bankomatai angliškai gali būti vadinami „cash machine“, „cashpoint“, „autobank“ ar ATM. Juose, suprantama, galima išsiimti pinigų, patikrinti sąskaitos likutį (angl. balance), o kai kuriuose – ir gauti išklotinę (angl. statement). Dauguma bankomatų, priklausančių DB bankams šių paslaugų neapmokestina, tačiau kai kurie, ypač esantys mažose parduotuvėse, už transakciją nuima apie 1,5–1,75 svaro. Daugumą DB gautų atsiskaitymo kortelių galima naudoti ir Lietuvoje.

- Banko sąskaitos išklotinė (angl. Bank Statement)
Tai jūsų sąskaitos įplaukų / išlaidų per tam tikrą laikotarpį sąrašas. Galite susitarti su banku, kaip dažnai jį jums siųs ir už kokį laikotarpį. Jūsų bankas (vienas iš skyrių to banko, kuriame turite sąskaitą) taip pat gali išklotinę už pageidaujamą laikotarpį atspausdinti, jums užėjus į skyrių. Banko išklotines reikėtų laikyti saugioje vietoje, nes tai svarbūs dokumentai, kurie gali būti reikalingi, norint gauti banko paskolas, įvairius kreditus, vizas ir kt. (pvz., kaip adreso patvirtinimas)

- Perviršis (angl. Overdraft)
Tai vienas pinigų iš banko skolinimosi būdų. Už tam tikrą mokestį jūs galite išleisti daugiau pinigų, nei turite sąskaitoje (reikia tiksliai sutarti su banku sumą). Paprastai šis būdas yra pigesnis už kreditinę kortelę ar banko paskolą (angl. Bank Loan).

- Debetas (angl. Direct Debit) ir užsakymas (angl. Standing Order)
Debetas gali būti susitarta mokėjimo forma už paslaugas, pvz., komunalines, kai tiekėjui leidžiama nuskaičiuoti atitinkamą pinigų sumą iš jūsų sąskaitos kas tam tikrą laiko tarpą. Užsakymo atveju ta pati pinigų suma bus įmokama jūsų nurodytu adresu (pvz., į jūsų taupomąją sąskaitą) kas nustatytą laikotarpį.

Bankų sąskaitų tipai
- Taupomoji ar paprastoji banko sąskaita (angl. Deposit Account or Basic Bank Account)
Kartais užsienio piliečiams, studentams ar nedideles pajamas gaunantiems žmonėms bankas pasiūlo atidaryti tik šio tipo sąskaitą. Su ja kartu išduodama tik grynųjų pinigų kortelė, tačiau mokami procentai klientui, priklausomai nuo pinigų sąskaitoje kiekio. Su šia banko sąskaita perviršio ar kitos paslaugos paprastai neteikiamos. Kadangi neišduodama debitinė ar kreditinė kortelė, gali būti sunkumų atsiskaitant. Jei esate studentas/-ė, galite išvengti mokesčių už „augančius“ procentus. Paprašykite banko R105 formos, kurią turite užpildyti atidarydami sąskaitą.

- Einamoji sąskaita (angl. Current Account)
Šio tipo sąskaita jums paprastai pasiūlys čekių knygelę, čekių garantinę kortelę, grynųjų kortelę, debitinę kortelę, perviršio, debeto, užsakymo paslaugas. Kai kuriose einamosiose sąskaitose mokami komisiniai klientui, tačiau jie labai maži palyginti su taupomąja sąskaita. Turėtumėte pasiteirauti banke apie konkrečias jo teikiamas paslaugas. Kartais bankas „bandomajam laikotarpiui“ leidžia atidaryti tik paprastąją sąskaitą, o po kurio laiko – ir einamąją.

Pagrindiniai DB bankai:
Barclays Bank
Clydesdale Bank
Lloyds Bank
National Westminster Bank (Natwest)
Halifax Bank of Scotland
HSBC
The Royal Bank of Scotland
TSB Bank
Bank of Scotland


   

Susijusios įmonės

Atidaryk sąskaitą vos per kelias minutes internetu ir be kredito patikros!...