Čekis. Kaip saugiai ir patogiai naudotis - Anglija.lt
 

Čekis. Kaip saugiai ir patogiai naudotis (2007-05-30)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Atvažiavusiems į Didžiąją Britaniją lietuviams tenka susidurti su vienu iš mokėjimo būdų, kuris nėra populiarus Lietuvoje. Apmokėjimas už paslaugas ar prekes čekiu Vakarų valstybėse yra žinomas nuo senų laikų, kai tuo metu lietuviai apie tai yra tik girdėję iš pasakojimų ar iš meninių filmų.

Kaip bebūtų keista, tačiau šis apmokėjimo būdas turi gilią istoriją. Jau romėnų laikais panašaus pobūdžio dokumentas (lot. praescriptiones) buvo plačiai naudojamas atsiskaityti už prekes. Tai buvo ypač pravartu, kai tų laikų “verslininkai” keliaudavo tolimas ir pavojingas keliones. Tam, kad kelionių metu nereikėtų vežiotis didelių pinigų sumų, jie turėdavo išrašytus garantinius apmokėjimo lapus.

Čekis – tai nedidelio formato lapas, kurį savininkas užpildo numatyta tvarka ir taip įpareigoja banką sumokėti šio čekio gavėjui čekyje įrašytą sumą. Asmenines čekių knygutes (angl. Cheque book) dažniausiai išduoda bankai. Jeigu asmuo turi atsidaręs standartinę banko sąskaitą (angl. Current account), jam yra suteikiamos čekių knygutės. Jeigu asmuo, turintis banko sąskaitą, neturi čekių knygutės, visuomet gali susisiekti su banku ir paprašyti, kad ji būtų atsiųsta paštu. Neužpildyti čekiai neturi jokios vertės – tik išrašyti atitinkama tvarka, jie įgauna piniginę vertę. Asmuo, išrašydamas čekį kitam fiziniam asmeniui ar kompanijai, garantuoja, kad jo sąskaitoje yra ne mažesnė suma nei įrašyta čekyje ir kad šią sumą gali gauti tik gavėjas, įrašytas čekyje. Jeigu asmuo išrašys čekį didesnei pinigų sumai, nei ji realiai egzistuoja jo banko sąskaitoje, gavėjas negalės gauti apmokėjimo.

Didžiojoje Britanijoje čekiu galima susimokėti iš esmės už visas paslaugas ar prekes. Kadangi šiuo metu labai paplitęs elektroninių bankų kortelių naudojimas, vietų, kur galima sumokėti už prekes čekiu, mažėja. Prekybininkai šiuo atveju labiau mėgsta priimti grynuosius pinigus arba mokėjimą elektroninėmis bankų kortelėmis. Dažniausiai čekiu mokama už paslaugas ar prekes, kai norima mokėjimą nusiųsti paštu arba kai mokama suma yra gana didelė. Taip pat dažnai čekiu mokami atlyginimai, premijos, laimėjimai. Kadangi siųsti grynuosius pinigus paprastu paštu yra gana rizikinga, dauguma vartotojų pasirenka siųsti čekį. Jeigu asmuo perka automobilį, dauguma pardavėjų priima čekius, tačiau automobilis savininkui atiduodamas tik po to, kai gautas čekis yra “išgryninamas” ir pinigai atsiranda pardavėjo banko sąskaitoje. Pirkėjai dažniausiai sutinka su tokiomis sąlygomis, nes vežiotis dideles pinigų sumas nėra patogu ir saugu.

Čekį užpildyti nėra sudėtinga, tačiau labai svarbu tai padaryti teisingai ir be klaidų. Blogai ar neteisingai užpildyto čekio gavėjo bankas gali nepriimti. Dažniausiai čekyje yra nurodyti šie duomenys: finansinė institucija ar bankas, čekio numeris, sąskaitos numeris, čekio išrašymo data, mokėtojo vardas ir pavardė, laukelis įrašyti čekio gavėjo vardui ir pavardei ar kompanijos pavadinimui, laukelis įrašyti sumą žodžiais ir skaičiais bei laukelis pasirašyti čekio savininkui. Pildant čekį klaidų daryti negalima, t.y. braukyti, trinti ar daryti pataisymus. Jeigu pildant čekį įsivelia klaida, jį reikia sunaikinti ir išrašyti naują. Tarkime, ponas Jonas Petraitis nori išrašyti šimto svarų vertės čekį Onai Gumbliauskienei. Užrašoma pilna dabartinė data (diena, mėnuo, metai). Laukelyje, kuris prasideda “Pay” arba “Pay to”, reikia įrašyti gavėjo vardą ir pavardę, t.y. Ona Gumbliauskiene arba O.Gumbliauskienė. Čekį pildyti patartina didžiosiomis raidėmis, nepaliekant aiškių nereikalingų tarpų. Jeigu užrašius pavardę dar lieka laisvos vietos, ją reikėtų užpildyti brūkšniu. Kitoje eilutėje rašoma suma žodžiais anglų kalba, t.y. “One hundred pounds and 00 pence only". Patartina visuomet iškart po paskutinių sumos žodžių įrašyti “only” ir, jeigu lieka neužpildytos vietos, braukti brūkšnį. Šalia esančiame langelyje, prie kurio yra parašytas svaro sterlingo ženklas “£”, reikia įrašyti sumą skaičiais, t.y. 100.00. Jeigu langelyje lieka tuščios vietos, būtinai braukti brūkšnį. Taip pat nepatartina palikti jokios vietos tarp svaro sterlingo ženklo ir pirmo skaičiaus. Ir galiausiai čekio savininkas turi pasirašyti tam skirtoje vietoje, dažniausiai dešinėje lapo pusėje. Priklausomai nuo banko ar finansinės institucijos, čekio išvaizda gali skirtis. Užpildžius čekį, jį reikia atsargiai nuplėšti – dažniausiai yra perferuota linija, per kurią čekis nuplyšta tolygiai ir lengvai. Ant likusios šaknelės dalies galima užsirašyti, kada ir kam buvo išrašytas čekis ir sumos dydis. Dar kartą patikrinus užpildytą čekį, jis atiduodamas gavėjui, šiuo atveju – O.Gumbliauskienei.

Atsiskaitymas čekiu šioje šalyje išties patogus, efektyvus ir gana saugus mokėjimo būdas. Anglijoje išrašyti čekiai taip pat priimami ir Lietuvos bankuose, tačiau kiekvienu atveju reikėtų kreiptis į konkretų banką ir išsiaiškinti paslaugos įkainius, čekio “išgryninimo” terminus ir sąlygas. Jeigu norite daugiau sužinoti, kaip pildyti čekius, galite kreiptis pagalbos į banką, kuris išdavė čekių knygutę. Klientų aptarnavimo skyrius tikrai padės užpildyti pirmuosius čekius.

"Infozona"



   

Susijusios įmonės

Atidaryk sąskaitą vos per kelias minutes internetu ir be kredito patikros!...