Aromatų nauda dvasiai ir kūnui - Anglija.lt
 

Aromatų nauda dvasiai ir kūnui (2008-03-13)

Aromaterapija arba gydymas kvapais – vienas iš seniausių natūralių gydymo būdų. Pats žodis „aroma“ yra kildinamas iš graikų kalbos. Jau senovėje įvairius negalavimus gydydavo puikiais nuostabaus kvapo eteriniais aliejais, kuriuos gamindavo ekstrahuojant įvairias augalų dalis. Buvo manoma, kad ši terapija padeda kūnui ir protui.

Gydyti galima masažais, pavilgais, kompresais kūnui, aromatinėmis voniomis, smilkalais, galima patalpoje pastatyti aromatines lempas. Malonūs kvapai suteikia būstui jaukumo ir palankiai veikia organizmą. Jūsų valia, kuo ir kaip aromatizuoti namus. Svarbu, kad juose tvyrantis aromatas žadintų geras emocijas ir skatintų malonius potyrius.
Kada atsirado aromaterapija, nėra tiksliai žinoma, manoma, kad ji buvo naudojama jau 6000 metų prieš Kristų. Gydymą kvapais ypač mėgo Egipte, Kinijoje, Indijoje, Italijoje, Izraelyje, Arabijoje ir daugelyje Europos šalių.

Aromatiniai aliejai gaunami iš įvairių augalų žievės, raugo, žiedų, vaisių, sėklų, šaknų, taip pat iš mineralinių medžiagų. Eteriniai aliejai naudojami lašais – nedidelis kiekis aliejaus lašinamas į vandenį, taip gaminami mišiniai, kurie yra maišomi gerose augalinės kilmės „talpose“ – riešuto kevale, sėklos nuoskiloje ar pan. Būtina žinoti, kad šių aliejų perdozavimas sukelia diskomfortą. Geriausia jų laikymo vieta – tamsi šalta patalpa. Indai su eteriniais aliejais sandariai uždaromi, kad neišgaruotų veikliosios medžiagos.

Eterinių aliejų poveikis
Pirmiausia aliejai yra vertinami dėl gydomųjų savybių. 3–5 lašus eterinio aliejaus įlašinkite į losjoną ar toniką (proporcija – maždaug 3 lašai aliejaus 10 ml toniko). Galite sudaryti mišinį iš trijų aliejų. Taip pat mišinio ar vieno aliejaus galima įmaišyti į kūno kremą ar veido priežiūros priemonę. Tinka ramunėlių, kadagio, levandos, pačiuolių, rozmarino, sandalmedžio, arbatmedžio, kedro aliejai. Taip praturtinus veido priežiūros priemones, padidėja jų efektyvumas, gaunamas dar ir gydomasis eterinių aliejų poveikis.

Nugaros skausmui palengvinti galima rinktis juodųjų pipirų, kamparo, eukalipto, imbiero, šalavijo, levandų, sandalmedžio aliejus.

Be to, aliejai plačiai vartojami kaip afrodiziakai. Nuo seno žinoma, kad eteriniai aliejai pagerina intymaus gyvenimo kokybę. Masažui arba kvapniai voniai tinka ylang-ylang, levandos aliejai.

Aliejai turi ir atpalaiduojančių savybių. Jei jūs pavargusi, įsitempusi, galite pasimėgauti vonia, į kurią įlašinti keli bergamotės, kedro ar levandos aliejaus lašiukai. Šie aliejai nuramins, padės atsipalaiduoti, pagerins nuotaiką.

Beje, vidinę ramybę pasiekti padeda ir įvairūs smilkalai.
Kiekviena moteris dalį savo laiko praleidžia virtuvėje, tad būtina ir ten jaustis gerai. Tačiau virtuvėje nuolat tvyrantys įvairūs maisto kvapai neretai erzina uoslę. Taigi pirkdamos eterinius aliejus, pasirūpinkite ir vienu kitu virtuvės orui aromatizuoti praversiančiu kvapu: mėtos, baziliko, melisos ir kt. Prieš uždegdamos aromatų terapijos lempą, virtuvę gerai išvėdinkite. Jei plaudama grindis į vandenį nepamiršite įlašinti citrinų ar mandarinų aliejaus, iškart nušausite du zuikius – nosį kutens malonus kvapas, o ant grindų neliks nė vienos bakterijos.

Aromaterapijos nauda odai
Aromaterapija ne tik pagelbėja odai, bet ir paįvairina jos priežiūros rutiną. Visų tipų oda turėtų būti valoma du kartus per dieną, ypač tai aktualu ryte. Oda per naktį valosi, miegant išsiskiria įvairių toksiškų medžiagų. Svarbu, kad oda būtu nuvaloma ir drėkinama.

Kūno ir veido priežiūrai reikėtų rinktis bekvapius tonikus, pienelius, kremus ir į juos įmaišyti eterinių aliejų. 100 ml kremo ar pienelio užtenka poros lašiukų eterinio aliejaus. Nepadauginkite. Sausai odai tinka ramunėlių, pelargonijų, rožių, ylang-ylang aliejai, trūkinėjančiai odai – benzoino, ramunėlių aliejai, trūkinėjant kapiliarams – rožių, citrinų, pipirmėtės aliejai, mišriai odai – levandos, pelargonijų aliejai, normaliai – rožių, levandų, sandalmedžio aliejai, o riebiai – citrinų, levandos, bergamočių, kadagio aliejai.

Toniką veidui naudoti būtina, nes juo nuvalomi pienelio, kremo likučiai, jis padeda odai sudaryti natūralų apsauginį sluoksnį. Rekomenduojama du lašiukus aliejaus (arba keliais daugiau) įlašinti į 100 ml toniko. Spuoguotai odai valyti tinka levandų, kadagio, ramunėlių, citrininio sorgo aliejai.

Toniką galite pasigaminti ir pačios – tereikia minėtų rūšių aliejaus įlašinti į distiliuotą ar mineralinį vandenį. Veidą valykite toniku sudrėkintu medvilniniu tamponėliu ar kosmetiniu padeliu.

Kvapni vonia
Aromatinės vonios ypač buvo mėgstamos senovės Romos kultūroje, tuomet kvapni vonia buvo dienos pradžios ritualas. Kvapni vonia – viena iš paprasčiausių ir efektyviausių aromaterapijos rūšių, tokia vonia gali tonizuoti arba nuraminti, priklausomai nuo to, kokį aliejų vartosite, kokia vandens temperatūra. Labai karštas vanduo yra gana kenksmingas – jis išplečia kraujagysles, taip pat smulkiąsias kraujagysles (kapiliarus), suaktyvina širdies veiklą. Turėtumėte vengti karšto vandens, jei sergate hemorojumi, turite padidėjusį kraujospūdį, esate nėščia.

Eterinį aliejų galima lašinti tiesiai į vonią arba sumaišyti su baziniu (saldžiųjų migdolų, abrikosų branduolių, ankstyvųjų rožių) aliejumi. Ruošiant mišinį, į šaukštą bazinio aliejaus įlašinkite penkis lašiukus eterinio aliejaus ar, jei norite, kelių eterinių aliejų (taip pat po penkis lašiukus). Rinkitės ne daugiau kaip trijų rūšių mišinį.

Atsipalaiduoti ir nusiraminti padeda baziliko, bergamotės, ramunėlių, kadagio, levandos, raudonėlio, melisos, pačiuolių, rožių, šalavijo, sandalmedžio, ylang-ylang aliejai. Tonizuoja kipariso, eukalipto, pušies, citrinų, pipirmėtės, paprastojo pankolio, čiobrelių, rozmarino aliejai. Kadagio, levandos aliejai gali tiek raminti, tiek tonizuoti, atsižvelgiant į vandens temperatūrą, aromato stiprumą, individualias savybes.

Kad vonios būtų išties naudingos, reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Dauguma žmonių iš pradžių paguli vonioje, o po to maudosi. Tačiau specialistai pataria pirmiausia švariai nuplauti kūną su muilu, o tik po to pasimėgauti vonia. Baigus šią procedūrą, reikia kūną nuplauti švariu vandeniu ir tuoj pat sausai nušluostyti. Daugelis žmonių aromatines arba žolių vonias daro kiekvieną dieną, bet iš tikrųjų tai verta daryti ne dažniau kaip du tris kartus per savaitę.

Prieš ruošiantis maudynėms, reikia uždaryti vonios langus, duris, kad neišsisklaidytų garai. Tada pripilti į vonią šilto vandens. Įpilkite į vandenį kvapiojo aliejaus ar mišinio, pasukite ranka, kad aliejus pasiskirstytų. Dabar jau galima palinkėti malonių maudynių, na, o eterinio aliejaus mikro dalelės tiesiog sklando ore.

www.anglija.lt