Atsargiai! Saulė! - Anglija.lt
 

Atsargiai! Saulė! (2006-08-15)

Atėjus vasarai, visi skuba atostogauti. Vasaros atostogos dažniausiai asocijuojasi su važiavimu į paplūdimį, deginimusi saulutėje. Tačiau ar daugelis žino, kokį poveikį saulė gali padaryti mūsų odai?

Pastaruoju metu vis dar populiaru degintis. Masiškas žmonių noras įdegti siejamas su mada. Pirmoji įdegusį kūną pradėjo propaguoti garsi dizainerė Coco Chanel. Tačiau ši mados tendencija palaipsniui ima silpti. Vakaruose vėl pradėta vertinti natūrali kūno odos spalva.

Tiek Lietuvoje, tiek Anglijoje gyvenantys žmonės priklauso tai gamtinei juostai, kurios individams nėra būdingas odos įdegis. Didžioji dauguma lietuvių ir anglų turi blyškią ir jautrią kūno odą. Štai kodėl vasarą derėtų pasisaugoti nuo pernelyg kaitrių saulės spindulių.

Šią vasarą sinoptikai žada gana didelius karščius visoje Europoje, tad kiekvienam atostogų sulaukusiam žmogui norisi mėgautis gamtos teikiamais malonumais. Tačiau tiems, kuriems vis dar knieti pasideginti, derėtų prisiminti, kad nesaikingas buvimas saulėje gali sukelti nemažai sveikatos sutrikimų. Odos senėjimas, apgamų pagausėjimas ar net odos vėžys – visa tai nėra vien tik sausa statistika.

Tikriausiai daugelis iš mūsų yra girdėję apie ultravioletinius spindulius. UVB spinduliai veikia raginį ir paviršutinius odos epidermio sluoksnius, todėl esant šiltai saulėtai dienai oda įdega – tai natūrali žmogaus odos apsauga nuo saulės. Tačiau piktnaudžiaujant per ilgu buvimu saulėje, į odą giliai prasiskverbia UVA spinduliai, kurie gali sukelti net ir odos vėžį. Be to, pastebėta, kad UVA spinduliai lemia išankstinį odos senėjimą, pažeidžia odos kraujagysles ir padaro nemažai žalos žmogaus imuninei sistemai.

Odos vėžys skiriasi nuo kitų panašaus pobūdžio ligų tuo, kad yra greitai pastebimas. Pasak medikų, jei apgamas keičia savo formą ir spalvą, auga ir standėja, galima teigti, kad tai melanoma. Todėl žmonėms, turintiems apgamuotą odą, tikrai reikėtų vengti tiesioginio kontakto su saule, nes UVA spinduliai skatina piktybinių apgamų atsiradimą. Tiesa, kartais melanoma gali susiformuoti nebūtinai veikiama saulės spindulių. Jei pigmentinis apgamas yra nuolatos dirginamas (rengiantis, prausiantis ir pan.), iš jo gali atsirasti melanoma. Statistika byloja, kad kasmet pasaulyje vis daugėja žmonių, sergančių odos vėžiu. Pasak medikų, pradinės stadijos melanoma yra lengvai išgydoma, pasveiksta net iki 98 procentų sergančiųjų. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad šis auglys sparčiai progresuoja, todėl pastebėjus bet kokius apgamo ar odos pakitimus, svarbu kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

Jei vis dėlto norite pagulėti saulutėje, derėtų pagalvoti apie tinkamą odos apsaugą. Saulė aktyviausia būna 12–14 val., todėl patariama tuo laiku iš viso nesideginti. Geriausia eiti į paplūdimį nuo 16 val., kai yra sumažėjęs saulės spindulių aktyvumas. Be to, reikėtų naudoti apsauginį kremą nuo saulės spindulių. Šį kremą būtina naudoti ne tik važiuojant prie jūros, bet ir kiekvieną karštą dieną.

Modesta Karpaitė