Būk apkūni, bet sveika! - Anglija.lt
 

Būk apkūni, bet sveika! (2007-03-13)

Pagaliau šiek tiek gerų naujienų toms, kurios turi antsvorio. Keli būdai, kaip mėgautis papildomais kilogramais besilinksminant.

Kampanijos prieš apkūnius žmones yra nepalenkiamos ir negailestingos. Ekspertai sako, kad turėti antsvorio yra blogiau nei rūkyti, smarkiai gerti ar būti neturtingam. Jie netgi tai pavadino „pačia rimčiausia grėsme ateities kartų sveikatai“. Vien to užtenka jus vėl pasiųsti šuoliais prie šaldytuvo.

Argi nėra nė lašelio vilties? Ką gi, yra. Jeigu jūs nuolat kovojate su savo svoriu, tolesnė straipsnio dalis gali jus šiek tiek pralinksminti.
Neseniai atliktas eksperimentas parodė, kad raktas į sveikesnį gyvenimą yra ne tai, kiek mes sveriame, o tai, kokios aktyvios esame.
Komanda iš Leedso „Metropolitan“ ir „Hull“ universitetų metus laiko tyrė grupę moterų, turinčių antsvorio problemų. Projekto pradžioje kai kurios iš jų buvo tokios bejėgės, kad nepajėgė netgi užkopti laiptais. Šešiasdešimt dvi moterys, kurių amžius nuo 24 iki 55 metų, turėjo didesnį nei 30 kūno masės indeksą (BMI – body mass index), tad buvo kliniškai nutukusios.

Tyrėjai moterims pasakė, kad jos gali valgyti viską, ką nori, ir neprivalo skaičiuoti kalorijų ar atsisakyti kai kurių maisto produktų. Buvo leidžiama valgyti netgi šokoladą. Tačiau jų buvo paprašyta sumažinti maisto porcijas ir sustoti valgyti, kai pasijus sočios. Svarbiausia tai, kad moterys privalėjo mankštintis keturias valandas per savaitę, pasirinkdamos vieną iš daugybės veiklos rūšių, pradedant vandens aerobika ir baigiant „t‘ai chi“.

Tyrimo pabaigoje moterys numetė vos po keletą kilogramų svorio, tačiau jų sveikata žymiai pasitaisė. Jų kraujo spaudimas, širdies veikla ir cholesterolio lygis nukrito, respiracinė (kvėpavimo) sveikata pagerėjo. Visa tai sumažino širdies ligų, tokių kaip infarktas, riziką.
Ir jos ne tik tapo sveikesnės, bet ir jautėsi daug laimingesnės. Mankštos psichologė daktarė Erika Borkoles, vadovavusi tyrimui, teigia, kad netgi labai daug sveriantys žmonės gali tapti sveikesni. „Pačioje tyrimo pradžioje kelios moterys vos galėjo paeiti. Kaip kūdikiai, jos turėjo vėl išmokti judėti.“

Moterys pradėjo sportuoti kilnodamos vieno kilogramo svorius sėdėdamos arba eidamos ratu apie porą minučių. Viena moteris nusprendė nusistatyti chronometrą žiūrėdama namuose televizorių. Kas pusvalandis, kai jis sučirkšdavo, ji atsistodavo ir apeidavo visus savo kambarius.

Bet koks judėjimas yra gerai. Pradėkite nuo nedidelio, pavyzdžiui, norėdamos perjungti televizijos kanalą, atsistokite ir nueikite prie televizoriaus, vietoje to, kad naudotumėte nuotolinį pultelį. Jūs sustiprėsite ir tapsite lankstesnė. Daktarė E.Borkoles sako, kad „dydis“ nėra taip svarbu, jei esate stipri ir sveika. Jei žmogus yra apkūnus, bet stengiasi mankštintis, tai yra daug geriau nei būti smulkiam ir silpnam.
Žmonės, kurių kaulai didesni ir stambesni ar kurių raumenys geriau išsivystę, dažnai yra sunkesni nei to paties ūgio lengvų kaulų žmonės. Taigi visa tai įrodo, kokia nesąmonė yra sakyti, kad 25 BMI yra idealus santykis kiekvienam. Turėti antsvorio nėra liga. Taigi spėlioti, kokiomis ligomis gali susirgti žmonės, remiantis vien jų kūno svoriu, yra kvailių žaidimas.