Kas sakė, kad grožis reikalauja aukų? - Anglija.lt
 

Kas sakė, kad grožis reikalauja aukų? (2007-01-26)

Ilgą laiką mados ir grožio atstovai dievino itin liesas manekenes, tačiau praeiti metai atnešė nemažai pasikeitimų šiuolaikiniame mados pasaulyje. Pamirškime, kad grožis reikalauja aukų. Kad ir kaip keistai skambėtų, tačiau pagaliau mada ryžosi sugrįžti prie savo tikrų ištakų, propaguodama sveiką, dietų ir anoreksijos nesudarkytą kūną.

Tikriausiai teko girdėti, kad Madrido Mados savaitės metu buvo atsisakyta itin liesų manekenių (vadinamojo nulinio dydžio) paslaugų. Kodėl buvo imtasi tokių priemonių? Gerai žinome, kad mada ir reklama diktuoja daugelio žmonių grožio suvokimą. Per televiziją rodomi nulinio dydžio tipo modeliai tapo daugelio paauglių ir suaugusiųjų grožio etalonu. Tačiau ar kada susimąstėte, kur gali nuvesti kasdieninis badavimas arba sugriežtinta dieta – visa tai, kas liesina kūną?
Statistika byloja, kad milijonas britų serga anoreksija. Manote, ši tragedija aplenkė lietuvius? Deja, ne. Kiek yra mūsų tautiečių moterų, turinčių mitybos sutrikimo problemų?!

Ir štai, pasaulis prabilo apie 21 metų brazilę manekenę Aną Karoliną, kuri ėmėsi radikalių priemonių norėdama sulieknėti ir kurios pastangos baigėsi tragiškai – mergina mirė nuo išsekimo, sverdama vos 38 kilogramus. Ir tai nėra vienintelis atvejis, kai ilgalaikė dieta ir perdėtas svorio sekimas tampa anoreksijos ar net mirties priežastimi.
Įvykusi tragedija ne tik sukrečia, bet ir priverčia susimąstyti. Gerai, kad bent jau yra noras mokytis iš savo pačių klaidų – pagaliau mados pasaulis ryžosi viešai pasakyti, kad perdėtai liesas kūnas yra ne tik nemadinga, bet ir nesveika.

Netektys mados ir grožio pasaulyje paskatino ir pačius modelius susimąstyti apie savo sveikatos būklę ir atvirai prabilti apie mados versle buvusias spragas. Kalifornietė manekenė Sage Salzer, podiumo karjerą pradėjusi nuo 14 metų, teigia, kad jai nuolatos teko laikytis griežtos dietos vien tam, kad neprarastų darbo, nes beveik visoms manekenėms, viršijusioms 50 kilogramų svorio ribą, tekdavo atsisveikinti su savo karjera.

Ilgą laiką ant podiumo galėdavo pakilti tik tie modeliai, kurių kūno išmatavimai atitiko 6–8 dydį (UK standartas). Norėdamos atitikti mados pasaulio diktuojamus standartus, daugelis manekenių buvo priverstos kasdien skaičiuoti kalorijas, pasmerkdamos save nesibaigiančiam badavimui. S.Salzer pasakoja, kad jos agentūra jai paskyrė ne tik asmeninį trenerį, bet ir griežtai prisakė neviršyti 750 kalorijų normos per dieną. Kaip žinia, tai yra mažiau nei pusė vienos dienos rekomenduojamos kalorijų normos moterims.

Iš tiesų lieknas kūnas yra gražu, tačiau nereikėtų persistengti. Tokios drastiškos priemonės kaip badavimas niekuomet nebus išeitis. Gerai, kad tą pagaliau suvokė ir mados atstovai. Tik gaila, kad jie neprisiėmė atsakomybės už žalą, padarytą ne tik modeliams, bet ir visai visuomenei.

Modesta Karpaitė