Kodėl burnoje būna blogas kvapas? - Anglija.lt
 

Kodėl burnoje būna blogas kvapas? (2006-08-15)

Dantų pasta, dantų šepetukas ir tarpdančių siūlas – tai įprastos priemonės, kurios kasdien naudojamos burnos ertmės švarai palaikyti.

Gydytojai odontologai rekomenduoja dantis valyti du kartus per dieną, prieš tai tarpdančių siūlu išvalius maisto likučius iš dantų tarpų. Dienos metu po valgio reikėtų kramtyti kramtomąją gumą. Tačiau burnos ertmėje gausu vietų, kurias labai sunku išvalyti įprastomis priemonėmis: po dantenomis, giliuose tarpuose, vagelėse arba esant sąkandžio anomalijoms. Sugedę dantys ir nesveikos dantenos yra blogo burnos kvapo priežastis.

Burnos ertmėje 1 kubiniame mm yra apie 1 000 000 000 000 bakterijų. Dalis jų, skaidydamos angliavandenius gamina rūgštis, kurios pažeidžia dantų paviršių ir sukelia kariesą. Kuo blogesnė burnos higiena, tuo aktyvesnės bakterijos. Kuo ilgiau nenuvalomos apnašos, tuo tvirčiau jos laikosi ant dantų – taip gerėja terpė bakterijoms daugintis. Trijų dienų senumo apnašoms nuvalyti reikia trigubai didesnės jėgos. Ilgainiui minkštosios bakterinės apnašos mineralizuojasi ir susidaro dantų akmenys, kurių neįveikia joks dantų šepetukas.

Apnašoms ir kariesui išsivystyti pavojingas maistas, kurio sudėtyje gausu lengvai skaidomų angliavandenių, tai – šokoladas, karamelė, kukurūzų dribsniai, bulvių traškučiai, saldūs gėrimai. Skystą ar lengvai tirpstantį maistą lengvai nuplauna seilės. Tirštas maistas ilgiau išlieka ant dantų, apgaubdamas juos plėvele, kurioje ir dauginasi bakterijos, sukeliančios kariesą bei pažeidžiančios dantenas. Valgant kietą, skaidulinį maistą, skatinamas seilėtekis, iš dalies nusivalo apnašos.
Tačiau kaltos ne tik dantų, bet ir liežuvio apnašas sukeliančios bakterijos. Liežuvio šaknies sritį blogiau nuplauna seilės, todėl čia taip pat palankios sąlygos bakterijoms daugintis. Nedaugelis žino, kad liežuvį, kaip ir dantis, reikia valyti. Vaistinėse galima įsigyti specialių šepetėlių ir gramdiklių liežuviui valyti. Taip pat šiuo tikslu galima naudoti nedidelį (tiks vaikiškas) dantų šepetėlį.

Rūkantiems labiau pažeidžiamos dantenos, didėja seilėtekis, susidaro daugiau akmenų, atsiranda dėmės, be to, pats tabakas sukelia specifinį (blogą) burnos kvapą.

Geriant daug kavos, arbatos, raudonojo vyno, kinta dantų spalva, atsiranda pigmentinės dėmės.

Gydytojai odontologai rekomenduoja du kartus per metus atlikti profesionalią burnos higieną. Šią procedūrą atlieka burnos higienistas. Jos metu ultragarsiniu skaleriu, įvairiais instrumentais, oro abrazijos būdu bus pašalintos dantų apnašos, nuimti viršdanteniniai ir podanteniniai akmenys. Pašalinus akmenis ir apnašas, dantys poliruojami, nes ant lygaus paviršiaus sunkiau prisitvirtina bakterijos ir mažiau kaupiasi apnašos.

Atlikę profesionalią burnos higieną, pajusite nepakartojamą švaros pojūtį burnoje. Garantuojamas gaivus burnos kvapas ir balta šypsena.
Reguliarus lankymasis pas burnos higienistą sumažina dantų karieso riziką, pagerėja dantenų būklė, išnyksta blogas burnos kvapas.

Gydytojas odontologas periodontologas Gytis Naumavičius