Anglai vasarą sutinka šokdami aplink stulpą - Anglija.lt
 

Anglai vasarą sutinka šokdami aplink stulpą (2007-05-30)

Pagal senuosius angliškus papročius gegužės pirmoji yra laikoma vasaros pradžia. Ši šventė turi gilias pagoniškas tradicijas. Kai kurie papročiai primena lietuviškas Jonines.

Oficialiai vasara prasideda birželį, tačiau gegužės mėnuo yra tas laikas, kuomet visi prisimena vasarą ir jos teikiamus malonumus. Sušilę orai, sužaliavusi ir pražydusi gamta skelbia šaltos ir niūrios žiemos pabaigą. Anglijoje švenčiama gegužės šventė yra tapatinama su romėnų švęsta Floros – gėlių ir vaisių deivės – švente, kuri žymėdavo vasaros pradžią (balandžio 28 d. – gegužės 3 d.).

Pagrindinis gegužės šventės akcentas – „Maypole“ šokis. Jo pavadinimas yra sudarytas iš dviejų žodžių: gegužė ir stulpas. Pastarasis yra neatsiejamas šios pagoniškos kilmės šventės atributas.
Gegužės pirmąją anglai nukirsdavo tiesų, kuo aukštesnį medelį. Dažniausiai tai būdavo berželis. Nugenėjus šakas, tačiau palikus viršūnę (žali lapeliai simbolizuoja naują gyvybę), medelis būdavo tvirtinamas aikštės viduryje. Miestelio gyventojai jį papuošdavo įvairiaspalvėmis gėlių girliandomis ir kaspinais. Padabintas medelis tapdavo vasaros paminėjimo ritualo centru – aplink jį šokdavo išimtinai vien moterys. Vėliau ši tradicija šiek tiek pakito ir šiais laikais tradicinį šokį aplink medelį atlieka vaikai. Kiekvienas šokantis vaikas rankose laiko kaspiną, kurio kitas galas yra pritvirtintas prie šventinio stulpo. Vaikai keliais ratais apsupa medelį. Vieni iš jų šokdami ratu juda į vieną pusę, kiti – į kitą, kol kaspinai apsiveja šventinio stulpo liemenį.

Nukirstas ir nugenėtas tradicinio vasaros šokio medelis dažniausiai būdavo laikomas iki kitų metų. Seniausias „Maypole“ stulpas yra saugomas Hemswelle (Linkolnširas). Jis buvo naudojamas dar 1660 metais, švenčiant gegužės mėnesio šventę.

Kai kurie gegužės šventės papročiai yra be galo artimi lietuvių liaudies švenčių papročiams. Kaip antai, gegužės pirmąją senovės Anglijoje merginos iš pat ryto skubėdavo nusiprausti iškritusia rasa. Buvo manoma, kad ji suteikia grožio ir jaunatviškumo. Panašiai tikima ir Lietuvoje bei Latvijoje, tik merginos, kad būtų gražios, rasa prausiasi ne gegužės pirmąją, o birželio pabaigoje per Jonines. Senovėje anglai gegužės pirmąją degindavo laužus, tuoktis ketinančios poros šokinėdavo per juos, kad juos lydėtų sėkmė. Ugnies dūmais „pašventindavo“ savo galvijų bandas. Ugnis senovės britams, kaip ir senovės lietuviams, buvo skaistumo ir apsivalymo šaltinis.
Anglijoje gegužės šventės minėjimas yra išlikęs iki šių dienų. Tiesa, ši šventė labiausiai yra paplitusi mažuose miesteliuose ir kaimeliuose.
Norintiems išvysti, kaip anglai švenčia gegužės mėnesio šventę, derėtų apsilankyti Charlton-on-Otmoor kaimelyje greta Oksfordo arba Padstowe (Kornvalis). Pastarajame miestelyje ne tik šokamas tradicinis „Maypole“ šokis, bet ir vyksta kasmetinis „Padstow 'Obby 'Oss“ festivalis. Šventės metu miestelis dekoruojamas raktažolėmis, mėlynais katilėliais, neužmirštuolėmis ir jovaro šakelėmis.

"Infozona"