Angliška aludžių kultūra - Anglija.lt
 

Angliška aludžių kultūra (2006-06-21)

Kiekviena visuomenė turi kažką savito, būdingo tik jai. Štai atvykus į Angliją, išsyk kyla noras prabilti apie čia vyraujančią aludžių (angl. pubs) kultūrą. Tiesa, ar tai būtų galima pavadinti kultūra, dar neaišku, tačiau akivaizdu, kad Lietuvoje toks laisvalaikio praleidimo būdas dar nėra taip išvystytas.

Aludžių, arba užeigos namų, Anglijoje yra visur – tiek sostinėje, tiek mažame karalienės Viktorijos laikų miestelyje. Ir nieko nuostabaus, nes vietiniai gyventojai ar miesto svečiai su malonumu renkasi šį seną laisvalaikio praleidimo būdą. Vieniems tai galimybė atsikvėpti po kasdieninių darbų, kitiems – susitikti su bičiuliais, o tretiems –nieko daugiau tik įprotis.

Tikriausiai nedaugelis susimąstė, ką reiškia angliškas trumpinys „pub“. Kažkada buvęs dviejų žodžių junginys „public house“ (liet. vieši namai), ilgainiui dėl patogumo buvo sutrumpintas į vieną trumputį žodelį, kuriuo dabar ir vadinamos angliškos aludės. Pats pavadinimas byloja, kad ši sambūrių vieta skirta bet kurio socialinio sluoksnio, bet kurio išsilavinimo žmonėms. Taigi greta sėdintys kostiumuoti vyrai ir jaunuoliai, neseniai ištrūkę iš teniso treniruočių, nekelia jokios nuostabos.

Laisvalaikio praleidimas aludėse yra ryškus socialinis reiškinys – šito neįmanoma paneigti. Tai glaudžiai siejasi su noru socializuotis. Akivaizdu, kad jose renkasi tie, kurie yra ištroškę bendravimo su kitais žmonėmis. Vargu ar čia atsirastų bent vienas, kuris norėtų ramybės ar susikaupimo.

Verta paminėti, kad kiekviena aludė turi pastovų lankytojų ratą. Šie žmonės renkasi toje pačioje vietoje jau kelis metus iš eilės. Todėl nieko nuostabaus, kad beveik pusė aludėje sėdinčių lankytojų gana seniai vieni kitus pažįsta. Taigi vieta suartina net ir skirtingiausius žmones.

Kalbant apie laisvalaikio praleidimą aludėse, derėtų užsiminti apie vieną masinę anglų „psichozę“. Anglai visuomet itin mėgo futbolą. Gausybė futbolo sirgalių, šėlstančių aludėse, niekam nebekelia nuostabos. Ir nereikia pasaulio futbolo čempionato – užtenka net ir vietinės reikšmės futbolo varžybų, kad šios sporto šakos fanai masiškai užplūstų vietines aludes. Taigi aludžių verslas klesti. Beveik visų iškabos byloja, kad čia transliuojamos per „Sky Sport“ kanalus rodomos varžybos. Ir ne tik futbolo, bet ir kriketo ar net žirgų lenktynių – bet ko, kas prie didžiųjų televizijos ekranų pritraukia aistruolius.

Dieną aludės yra „okupuojamos“ tų lankytojų, kurie nori užkąsti, o atėjus vakarui, savaitgaliui ar šiaip švenčių dienoms, aludės yra perpildytos vienaip ar kitaip besilinksminančių klientų. Lankymąsi angliškose aludėse būtų galima priskirti prie aktyvaus poilsio arba pramogavimo.

Anglijoje gyvenantys lietuviai greitai pripranta prie naujo laisvalaikio praleidimo būdo. Tačiau kyla klausimas, kokių intencijų vedami lietuviai renkasi vietinėse aludėse. Kaip bebūtų apmaudu, daugeliui iš jų tai tik vieta, kurioje galima su draugais išgerti ne tik alaus, bet ir kitų, kur kas stipresnių alkoholinių gėrimų. Anglų taip pamėgta socializacija lieka antroje vietoje. Akivaizdu, kad lietuviai labiau mėgsta uždarą draugų ratą – nauji pažįstami, ypač kitataučiai, retai pageidaujami.


Modesta Karpaitė