Ar buvote “Anglijos sode”? (Kentas) - Anglija.lt
 

Ar buvote “Anglijos sode”? (Kentas) (2008-05-16)

Kentas nuo seno laikomas viena iš gražiausių Anglijos grafysčių ir vadinamas „Anglijos sodu“. Jo gamtovaizdis nusėtas banguotomis kalvomis, miškingomis pakalnėmis, nuostabiausiais vaismedžių ir apynių sodais, vynuogynais. Kentas didžiuojasi istoriniais miesteliais, senoviniais kaimeliais, pilimis, laukiniais sodais ir istoriškai svarbiais užmiesčio namais.

Kento grafystėje, esančioje pietrytinėje Anglijos dalyje – visai netoli centrinio Londono, lankosi daug turistų. Iš tikrųjų verta sukarti pora dešimčių kilometrų ir aplankyti šį nuostabų gamtos kampelį.
Dėl savo geografinės padėties tarp Londono ir Europos žemyno (Kento ribos nusitęsia maždaug iki Lamanšo sąsiaurio vidurio, kur Anglija ribojasi su Prancūzija) šiai grafystei teko regėti keletą didelių istorinių konfliktų, įskaitant ir Didžiosios Britanijos mūšį II Pasaulinio karo metais. Rytinė Kento dalis tuo metu buvo vadinama „pragariško gaisro užkampiu“. O ir ankstesniais metais Anglija visada pasikliaudavo karo laivų iš Kento uostų pajėgomis. Vadinamieji „cinque“ (pranc. penketas) uostai buvo patys svarbiausi: Hastingsas, New Romney, Hythe, Doveris ir Sandwichas. Nuo baltųjų Doverio uolų dar ir šiandien giedrą dieną puikiausiai matyti Prancūzijos pakrantės.

Kodėl “Anglijos sodas”?
Jau nuo senų laikų Kento grafystė vadinama „Anglijos sodu“. Tiesa, dabar į šį „titulą“ ėmė rimtai pretenduoti ir Jorkšyras, tačiau Kentas tikrai nesiruošia nusileisti.

„Anglijos sodo“ pavadinimas atsirado dar garsiojo karaliaus Henrio VIII laikais – jo sodininkas Kente pasodino pirmąsias obelis ir vyšnias. Švelnus klimatas ir derlingos žemės sudarė puikias sąlygas vaismedžiams vešėti. Dėl tos pačios priežasties Kente galima rasti net keletą sėkmingai veikiančių visai neblogo, bet reto dalyko – angliško vyno gamintojų.

Mėgstamiausi Kento sodai
Šiandien Kento grafystėje, ypač centrinėje dalyje, gausu įvairiausių sodų, atvirų lankytojams. Už nedidelį mokestį, o kartais ir nemokamai galima pasižiūrėti gamtos puošmenų prie didžių rūmų, senoviniuose parkuose ar nuo viduramžių išlikusiuose gėlynuose. Vieni iš garsiausių yra Chartwello sodai, Heverio pilies „gyvieji“ labirintai su itališkais ornamentais ir buvusio britų premjero Winstono Churchillio sodybos puošmenos.

Kente yra ir kitų, nors ir ne tokių garsių, bet ne mažiau įdomių sodų ir sodelių. Pavyzdžiui, “Marle Place Gardens” prie Brenchley, kuriame su augalais puikiai dera įvairiausios skulptūros. „Emmetts Garden“ soduose Ide Hille be nuostabių giraičių ir egzotiškų augalų galima išvysti aukščiausio Kente medžio viršūnę. Į „Hole“ parko sodus Rolvendene geriausia vykti pavasarį, pražydus pirmosioms baltoms gėlėms ir melsviems „katilėliams“. „Old Walled“ soduose Hadlowe galima grožėtis egzotiškais augalais.

Kento širdyje esančiuose soduose galima pamatyti ne mažiau nei keturiolika augalų iš nacionalinės kolekcijos – pradedant kvapniosiomis levandomis bei raudonėliais ir baigiant nuostabiais medžiais bei egzotiškais augalais.

Kitos įdomybės
Pamaloninti akį ir sielą Kente galima ne vien tik soduose. Tai tikras rojus istorijos mylėtojams – čia daug daugiau įvairiausių senovinių namų, pilių ir rūmų nei bet kurioje kitoje Jungtinės Karalystės vietoje. Kentas tiesiog nusėtas “National Trust”, “English Heritage” ir privačiais dvarais. Be to, Kento grafystėje galima aptikti užsilikusių garu varomų traukinių ir vynuogynų su nedideliais vyno fabrikėliais.

Kento širdimi vadinami penki istoriniai miesteliai. Vienas iš jų – senovinių mugių Ashfordo miestas, kuriame dabar yra įsikūrusi tarptautinė “Eurostar” traukinių stotis. Kitas – Maidstone‘as, Kento grafystės „sostinė“, kurioje klesti istorinis mineralinių vandenų kurortas – karališkasis Tundbridge Wellsas. Tarp kalvų ir klonių rasite Sevenoaksą ir viduramžių turgumis garsėjusį Tonbridge’ą.

Kultūra ir renginiai
Kentas žavėjo ne vieną menininką. Religinė Canterbury miestelio reikšmė įkvėpė XIV amžiaus rašytoją Chaucerį sukurti „Kenterberio pasakojimus“ (angl. „Canterbury Tales“), labai svarbius anglų kalbos išsaugojimui. Chatham Dockyarde dirbo garsaus romanų autoriaus Charleso Dickenso tėvas, todėl rašytojas savo novelėse dažnai mini Chathamą, Rochesterį ir ant skardžių įsikūrusį kaimelį Cliffe. Rytų Kento miestelyje Margate savo vaikystę praleido peizažų tapytojas Josephas M.W.Turneris. O Maidstone‘o mokykloje kažkada dirbo Nobelio premijos laureatas, romanų rašytojas Williamas Goldingas.

Westerhamo alaus darykloje Edenbridge galima paragauti vietoje pagaminto alaus su Kente išaugintais apyniais. Daugiau informacijos: http://www.westerhambrewery.co.uk/Tours.htm.

Chapel Downo vyno gamyklėlėje Tenterdene ir netoliese esančioje Biddendeno vyninėje galima apžiūrėti visą gėrimų gamybos procesą, paragauti ne tik vyno, bet ir šviežiai išspaustų obuolių sulčių bei sidro. Daugiau informacijos: http://www.kentattractions.co.uk/Tenterden_Vineyards.htm.

Daug įvairiausių sezoninių tradicinių renginių yra organizuojama Kento buities muziejuje (angl. “Museum of Kent Life”). Šis muziejus yra gana neįprastas, nes didelė dalis jo ekspozicijų įsikūrusi tiesiog po atviru dangumi – apynių, prieskonių ir kitokie sodeliai, žemės ūkio pastatai – svirnai, apynių džiovinimo ir apdirbimo pastatai ir kt. Čia galima susipažinti su žemės ūkio ir maisto gaminimo istorija bei tradicijomis. Daugiau informacijos: http://www.kentmuseum.co.uk.

Tikrą tradicinį Kento žmonių gyvenimo būdą galima pamatyti „Apynių ūkyje“ (angl. The Hop Farm), į kurį taip pat rekomenduojama atvykti su visa šeima. Daugiau informacijos: http://www.thehopfarm.co.uk.

"Infozona"