Indų šventykla Londone - kelionė į angliškąjį Taj Mahalą - Anglija.lt
 

Indų šventykla Londone - kelionė į angliškąjį Taj Mahalą (2007-06-27)

Visi žinome, kad Londonas pilnas įvairiausių netikėtumų. Anglijos sostinėje susiliejusios kultūros dažnai pateikia įspūdingų siurprizų ne tik miesto svečiams, bet ir patiems senbuviams gyventojams. Ar kada teko girdėti, kad Londone yra indų šventykla, kuri dažnai prilyginama garsiajam Taj Mahalui, kasmet pritraukiančiam milijonus lankytojų iš viso pasaulio?

Išties, Shri Swaminarayan Mandiro grožiui neįmanoma atsispirti. Šis egzotinis induizmo išpažinėjų statinys Anglijos širdyje tik dar labiau patvirtina faktą, kad indų bendruomenė, gyvenanti Didžiojoje Britanijoje, vaidina tikrai ypatingą vaidmenį šios šalies kultūroje ir istorijoje.

Pateko į Gineso rekordų knygą
Shri Swaminarayan Mandiro šventyklą tikriausiai žino ne vien tik induizmo išpažinėjai. Apie ją daug rašoma, rodoma per televiziją. Štai „Nacionalinės geografijos“ kanalas (angl. „National Geography Chanal“) Shri Swaminarayan Mandiro šventyklą minėjo ne kartą ir ne du. Bet vienas iš svarbiausių šio įspūdingo statinio įvertinimų yra užfiksuotas Gineso rekordų knygoje – 2000 metais Shri Swaminarayan Mandirui buvo suteiktas didžiausios pasaulyje induistų šventyklos už Indijos ribų titulas.
Sulaukusi tokios šlovės ir pripažinimo, šventykla traukia gausybę lankytojų iš viso pasaulio. Ir ne vien tuos, kurie išpažįsta induizmo tikėjimą. Šis statinys ne vien maldos vieta – tai ir muziejus, kuriame ne vienas pirmą kartą gyvenime susiduria su indiška egzotika.

Indiška šventykla Londono vakaruose
Nieko nuostabaus, kad šios šventyklos statymui buvo pasirinkti Londono vakarai. Kaip žinia, šioje vietoje gyvena bene didžiausia indų bendruomenė visame Londone.
Shri Swaminarayan Mandiro statyba buvo pradėta dar 1992 metais. Po trejų metų įtemptų statybos ir konstrukcijos darbų ji pakeitė ankštą ir nuolat perpildytą senąją indų šventyklą.

Statant šią šventovę, dalyvavo gausybė savanorių. Pradžioje jie rinko tikinčiųjų lėšas tiek čia – Anglijoje, tiek pačioje Indijoje, o vėliau ėmėsi visų kitų darbų. Kaip patys indai sako, šios šventyklos statybinės medžiagos kainavo apie 3 mln. svarų, tačiau savanorių rankų darbas ir pasiaukojimas yra tiesiog neįkainojami.

Shri Swaminarayan Mandiro statybai panaudota net 2000 tonų itališko marmuro ir 2820 tonų bulgariško kalkakmenio. Supirktos statybinės medžiagos buvo gabenamos į Indiją, kur jas išraižė vietiniai meistrai. Net 26300 ornamentuotų akmens plokščių laivais buvo pargabentos į Angliją. Prireikė beveik trejų metų, kad iš jų būtų sudėliotas įspūdingas gulbės baltumo statinys.
Shri Swaminarayan Mandiro šventyklos interjeras ir eksterjeras yra puoštas tradiciniais indiškais medžio raižiniais. Pasak pačių indų, šie angliško ąžuolo ir birmietiško tikmedžio raižiniai atkartoja Gudžarati (regionas Indijoje) atmosferą. Beje, šiam pastatui naudota mediena, kaip ir statybų akmuo, buvo apdorota Indijoje. Prie jos plušėjo net 169 medžio ornamentuotojai.

Naujoji induistų šventykla buvo atidaryta Neasdene 1995 metų rugpjūtį. Statinys pranoko visus lūkesčius. Jo grožis buvo išties kerintis.
Kasdien į Shri Swaminarayan Mandiro šventyklą plūsta šimtai lankytojų. Joje yra lankęsi princesė Diana, princas Charlesas, Tony Blairas, Johnas Majoras, Kanterburio arkivyskupas (angl. the Archbishop of Canterbury) dr. George‘as Carey, Nepalo karalius Birendra ir daugelis kitų garsių politikos bei kultūros veikėjų.

Prie šventyklos įėjimo – metalo detektoriai
Nors Shri Swaminarayan Mandiras yra induistų šventykla, tačiau daugelis lankytojų čia apsilanko vedami smalsumo.
Patekus į Shri Swaminarayan Mandirą, laikas sustoja savaime. Papuolęs į tirštą, spalvingą, tradiciniais rūbais apsirėdžiusių indų minią, pasijunti kuo tikriausioje Indijoje. Visi čia tokie paslaugūs ir mandagūs, nors reikalaujama paisyti kai kurių itin griežtų taisyklių. Pavyzdžiui, griežtai draudžiama su savimi įsinešti rankinę, mobilųjį telefoną ir fotoaparatą. Šiuos daiktus galima palikti nemokamame saugomų daiktų kambaryje, esančiame prie mašinų stovėjimo aikštelės.

Šventykloje yra sustiprinta durų apsauga. Kiekvienas, įeinantis į pastatą, yra tikrinamas metalo detektoriumi. Tačiau priimkite visa tai kaip savotišką žaidimą.
Praėjus pro apsauginius vartus, jums bus pasiūlyta nusiauti batus, aišku, atsisakyti nebus kaip. Bet nereikėtų būgštauti – marmurinės šventyklos grindys yra išblizgintos lyg krištolas. Be to, daug kur paklota kiliminė danga. Beje, būkite pasiruošę dar vienam netikėtumui – vyrams savo apavą teks palikti vienoje patalpoje, o moterims – kitoje.

Dievybių statulos rengiamos, maitinamos ir migdomos
Pirmiausia visi lankytojai yra nukreipiami į antrą šventyklos aukštą, kur didžiulėje marmurinėje salėje sustatytos spalvingos induistų dievybių statulos. Nors salėje yra gausybė turistų ir šiaip smalsuolių, tačiau netrūksta ir tikrų maldininkų, besilankstančių prieš savo dievybes: kas murma maldos žodžius, kas pagarbiai lankstosi ties kiekviena statula.
Indai turi gausybę dievybių. Dalies jų statulos sustatytos šventykloje palei sienas. Kai kurios dievybės turi žmogiškus pavidalus, kai kurios primena gyvūnus. Štai, viena turi dramblio galvą, kitos veidas primena beždžionę. Dievybių gausa ir jų išvaizda nė kiek netrikdo tikrų maldininkų. Jie ne tik čia meldžiasi, bet ir palieka aukas. Tad nenustebkite prie kai kurių statulų išvydę didžiules prinokusių bananų kekes.
Beje, įdomumo dėlei verta paminėti, kad kasdien induistai savo dievybių statulas rengia, maitina ir guldo poilsiui. Šiuos ritualus atlieka sadhai – indų asketai, praktikuojantys jogą ir meditaciją. Dažniausiai jie gyvena pačioje šventykloje.

Shri Swaminarayan Mandiro šventyklos pirmame aukšte yra kelios maldos salės. Didžioji būna atidaryta apeigų metu, o į mažąją galima patekti bet kada. Jos viduryje stovi pranašo Nilkantho Varni statulėlė. Tikima, kad prie jos pasimeldus, išsipildys bet kuris žmogiškas noras. Čia tradicine sanskrito kalba kartais atliekamos apeigos. Swaminarayano statulėlei siūlomos dovanos: gėlių žiedai ir vanduo. Kaip sakė šventikas, apeigose naudojamas vanduo yra surinktas iš viso pasaulio upių, ežerų ir vandenynų. Ritualo pabaigoje vanduo iš ąsotėlių yra pilamas ant Swaminarayano statulėlės. Vėliau šio vandens tikintieji nešasi namo. Pasak šventiko, kasdien lašinant jo po 2–3 lašus į valgį, išsipildys ne tik jūsų didžiausias troškimas, bet ir pagerės sveikata.
Tikinčių šiais burtais pasitaiko net ir XXI amžiuje. Tačiau pats didžiausias burtas yra pati šventykla, praverianti indų kultūros paslaptis Londono gyventojams ir svečiams.

Šventyklos adresas:
BAPS Shri Swaminarayan Mandir
105-119 Brentfield Road, Niesden,
London NW10 8LD

Lankymo valandos:
Kasdien 9–18 val.
Dievybių salė atidaryta: 9–12 val. ir 16–18 val.

Daugiau informacijos: http://www.mandir.org arba www.swaminarayan.org
Tel.: 02089652651

“Infozona”