„Londono akis“ – vis dar didžiausia Europoje - Anglija.lt
 

„Londono akis“ – vis dar didžiausia Europoje (2007-11-08)

Niekas net negalėjo numatyti, kad prieš septynerius metus pastatytas didysis Londono apžvalgos ratas bus prilygintas tokiems garsiems Londono atributams, kaip Big Benas, parlamentas ar net Trafalgaro aikštė. Naujuoju miesto simboliu tapęs apžvalgos ratas kasdien pritraukia minias lankytojų.

Londono apžvalgos ratas – vienas iš jauniausių Anglijos sostinės simbolių. Jis buvo pastatytas prieš septynerius metus – taip anglai pažymėjo XXI amžiaus pradžią. Ambicijos buvo išties didelės – projektuojamas apžvalgos ratas turėjo būti didžiausias pasaulyje – savo dydžiu (135 m) jis pralenkė tuo metu buvusį aukščiausią pasaulio apžvalgos ratą Japonijoje.
Konkurencija ir varžybos atrakcijų pasaulyje vyksta nuolat. Prieš metus Kinijoje buvo pastatytas naujas apžvalgos ratas. Deja, anglams teks gerokai nusivilti – „Nanchango žvaigždė“ (angl. „The Star of Nanchang“) savo dydžiu pralenkia „Londono akį“. Naujojo statinio dydis – 160 metrų.

„Londono akis“ gimė Olandijoje
„Londono akies“ statybos buvo planuojamos ne vienus metus. Nors anglai pasižymi darbo preciziškumu, tačiau ne visuomet viską įmanoma atlikti laiku be nesklandumų. Ši Anglijos sostinės atrakcija turėjo pradėti veikti 2000 metų sausio 1 dieną, tačiau statybos darbai vėlavo. Tiesa, simboliškas „Londono akies“ atidarymas įvyko planuotu metu – premjeras Tony Blairas šį objektą atidarė 2000 metų išvakarėse. Tačiau pirmuosius lankytojus „Londono akis“ priėmė tik po trijų mėnesių.
Anglijos sostinės apžvalgos ratą suprojektavo anglų architektai, tačiau jo korpusas buvo gaminamas ne Anglijoje, bet Olandijoje. Kodėl? Panašu, kad taip anglai norėjo sumažinti „Londono akies“ gamybos darbų išlaidas.

„Nuostolingas“ statinys neša pelną
Iš pradžių Anglijos valdžia abejojo „Londono akies“ pelningumu. Daugelis vyriausybės atstovų manė, kad apžvalgos rato statyba bus nuostolinga. Tačiau atidarius šią atrakciją turistams, paaiškėjo, kad šis objektas gali tapti didelio pelno šaltiniu. Tai suvokė ir žemės, ant kurios buvo pastatyta „Londono akis“, savininkas. Jis išsyk pakėlė žemės nuomos kainą iki 2,5 mln. svarų per metus, kai pradinė kaina buvo numatyta tik 65 tūkst. svarų. Tokia nuoma buvo pernelyg didelė net pelningam objektui. Į diskusijas dėl nuomos kainos įsijungė ir Londono meras Kenas Livingstonas. Jo dėka praeitais metais pasiektas kompromisas – per metus „Londono akies“ žemės nuoma atsieis pusę milijono svarų. Sutartis sudaryta 25 metų laikotarpiui.

„Londono akis“ prilyginama Eifelio bokštui
„Londono akis“ nėra pigi atrakcija. Pasisukimas šiuo apžvalgos ratu vienam žmogui kainuoja 15 svarų. Tačiau tai nesulaiko vietinių smalsuolių ir turistų nuo pusvalandį trunkančio pasivažinėjimo šiuo milžinišku ratu.
Anglijos sotinės apžvalgos ratas yra sudarytas iš 32 kabinų. Į kiekvieną iš jų telpa 25 žmonės. Tikriausiai jau pastebėjote, kad ratas nesisuka milžinišku greičiu – per vieną sekundę jis pajuda vos 26 centimetrus. Paprastai pasivažinėjimas tėra vienas rato apsisukimas.

Dažnai „Londono akis“ yra prilyginama Paryžiaus Eifelio bokštui. Abi šios vietos yra ypač pamėgtos viso pasaulio įsimylėjėlių. Beje, švenčiant Šv.Valentino dieną, jau trejus metus iš eilės Anglijos sostinės apžvalgos ratas veikia iki pat vidurnakčio.
Pastaraisiais metais, padaugėjus teroristinių išpuolių, prie „Londono akies“ sustiprinta apsauga. Tačiau tikrinimo procedūros ir ilgos laukiančiųjų eilės nė kiek netrikdo atrakcijos lankytojų.
Kartais Anglijos sostinės apžvalgos rato lankytojams yra pateikiami siurprizai. Pavyzdžiui, per „Londono akies“ gimtadienį visi yra vaišinami ne tik apelsinų sultimis, bet ir „Laurent-Perrier“ šampanu.