Viskis ir trumpa jo istorija - Anglija.lt
 

Viskis ir trumpa jo istorija (2006-05-09)

Jau kelis šimtmečius nesiliauja ginčai dėl to, kas pirmieji pagamino viskį (škot. whisky, air. whiskey) – škotai ar airiai.

Nors airiškojo viskio pusbrolis škotiškas viskis (vartojamas sutrumpinimas angl. scotch) labiau paplitęs pasaulyje, vis dėlto tikėtina, kad pirmieji šį gėrimą išdistiliavo airiai. Airiškas žodis whiskey yra kilęs iš keltų „usquebaugh” (tariamas [iš-ke-baa]), kuris reiškia „gyvybės vanduo“ ir kuris anglų kalboje buvo išgirstas kaip whiskey (tar. [vis-ky]). Airiškas, vienuolių pagamintas, viskis pirmąkart užfiksuotas VII–VIII amžiuose.

Paprastai kalbant, viskis yra spiritas, distiliuotas iš salyklinių grūdų (dažniausiai miežių).

Airiško ir škotiško viskio skirtumai
Airiško viskio gamyba nuo škotiškojo skiriasi salyklinių miežių džiovinimo būdu. Airiai naudoja uždarą džiovinimo krosnies sistemą, kuri leidžia pasklisti natūraliam miežių skoniui. Škotai paprastai kuria džiovinimo krosnis durpėmis, kas sukelia daug dūmų. Dėl to škotiškame viskyje jaučiamas durpinių dūmų prieskonis.

Kitas svarbus skirtumas yra tas, kad airiškas viskis beveik visada distiliuojamas tris kartus, dėl to jis yra daug švelnesnis už dukart distiliuotą škotiškąjį.
Garsios airiško viskio rūšys yra „Jameson“, „Blak Bush“, „Paddy“, škotiško – „Bells“, „Johny Walker“ ir „Chivas Regal“.

Amerikietiškas viskis
Gerai žinomas ir amerikietiškas viskis. Populiariausias yra burbono (angl. bourbon) tipo viskis, pvz., “Makers Mark”, “Wild Turkey”. Burbonas yra saldesnis nei airiškas ar škotiškas viskis. Taip yra dėl to, kad jo gamyboje naudojami kviečiai. Burbono pagrindas – kukurūzai, kurių turi būti mažiausiai 51 proc.

Degustavimo ypatybės
Nesutariama ne tik dėl viskio kilmės, bet ir dėl to, kaip geriausia jį gerti. Puristai (grynumo šalininkai) teigia, kad bet kokios priemaišos, išskyrus truputį vandens, sugadina gėrimo skonį. Vanduo sumažina viskio aitrumą, tačiau kartu “išlaisvina” kvapą ir skonį, taip lengviau galima pajusti jo prieskonius.

Jei atsiversite gerą kokteilių knygą ar paklausite barmeno patarimo, sužinosite daugybę kokteilių, kuriuose viskis – pagrindinė sudedamoji dalis (ingredientas). Pavyzdžiui, tokie kokteiliai, kaip “Manhetanas” (angl. „Manhattan“), “viskio kilpa” (angl. „Whiskey Sling“) ir “senoviškasis” (angl. „Old Fashioned“). Kai kurie mėgsta gerti viskį su kola limonadu ar sodos (gazuotu) vandeniu. Tačiau iš tikrųjų geras viskis neturėtų būti maišomas su niekuo daugiau, išskyrus vandenį. Ledas taip pat nėra patartinas (išskyrus kokteiliuose), nes jis sumažina viskio aromatus ir neutralizuoją skonį.

Svarbiausia, žinoma, turėti galvoje, kad, nesvarbu, kaip begertumėte viskį, juo mėgautis reikia saikingai, nes tai stiprus alkoholinis gėrimas.
Galbūt toliau aprašytos kelios viskio rūšys padės išsirinkti mėgstamiausią.

„Jameson“ (airiškas), 750ml, 40% alk. tūrio
„Jameson“ yra labai gryno, “švaraus” skonio viskis su ąžuolo, vanilės prieskoniais ir grūdų aromatu. Išgėrus pajuntamas dar ir karamelės prieskonis, kuris ilgokai išlieka burnoje. Geras viskis naujokams.

„Black Bush“ (airiškas), 750ml, 43% alk. tūrio
Labai stipraus, ypatingo skonio viskis. Jaučiamas gėrimo kompleksiškumas ir šiltumas. Tai – tikras įrodymas, kad viskis išlaikytas chereso (angl. sherry) statinėse. Išgėrus pajuntamas obuolių prieskonis. Tai gėrimas tiems, kurie aiškiai žino, ko nori. Puikiai tinka po sočios vakarienės.

„Johnny Walker Black Label“ (škotiškas), 750ml, 40% alk. tūrio
Stiprus, aksominis viskis su dūminiu salyklo ir durpių, taip pat vanilės ir degintų razinų prieskoniu. Išgėrus dar ilgai juntamas salyklo ir razinų skonis.

„Chivas Regal“ (škotiškas), 750ml, 40% alk. tūrio
Stiprus medaus ir vaisių mišinio skonis. Ilgai išliekantis, puikiai suderintas sudėtingų skonių balansas. Galima pajusti vanilės ir lazdyno riešutų prieskonius.

„Wild Turkey“ (amerikietiškas) 8yr (8 metų senumo), 750ml, 40% alk. tūrio
Kaip burbonas, stebinančiai salyklinis viskis. Labai stipriai jaučiami ąžuolo, pikantiški ir truputį medaus prieskoniai. Išgėrus lieka gana sausas ąžuolo skonis.

„Makers Mark“ (amerikietiškas), 750ml, 45% alk. tūrio
Sodrus, prabangus riešutinis skonis, su salyklinės karamelės prieskoniu. Puikiai suderintas sausumas su trupučiu karčiai saldaus prieskonio.

Norėtume priminti savo skaitytojams, kad alkoholio vartojimas gali sukelti tragiškus padarinius.

Damienas McMahonas, vertė Rima Zavickaitė-McMahon