Apsipirk didžiausiame pasaulio turguje – “eBay” (atnaujinta 2013-11-05) - Anglija.lt
 

Apsipirk didžiausiame pasaulio turguje – “eBay” (atnaujinta 2013-11-05) (2011-08-17)

“eBay” – šį pavadinimą žino ir mažas, ir didelis. Girdėjai, kad pažįstami labai pigiai įsigijo televizorių iš “eBay”? Tačiau pats nė karto nebandei, nes bijai rizikuoti – juk ir prekė gali būti ne tokia, kaip nuotraukoje, ir mokėti pinigus internetu atrodo nesaugu... Sužinok, kas svarbiausia, ir pasivyk tuos, kurie šioje internetinėje turgavietėje apsipirkinėja pigiau ir paprasčiau.

Pradėti – paprasta

Kuriozų pirmą kartą besinaudojant “eBay” sistema gali kilti kiekvienam. Štai tautietis, visai to nesitikėdamas, ir, beje, nemokėdamas naudotis “eBay”, visai netyčia nusipirko batus. Negana to, kad visai ne jo stiliaus, bet dar ir per mažus. Batai turėjo būti atsiųsti iš Jungtinių Amerikos Valstijų – reikia tik įsivaizduoti, kiek vargo ir pinigų pašto išlaidoms būtų prireikę pirkinį grąžinti ir atgauti už jį sumokėtus pinigus. Tačiau jaunuolis nepasimetė, ir elektroniniais laiškais susitarė su pardavėju, kad vietoj netinkamų batų atsiųstų gerus ir patinkančius...

Nors šis internetinis “turgus” veikia jau 16 metų, lietuviai šį pasaulinės prekybos fenomeną atrado tik prieš keletą metų. Gyvenant Anglijoje pirkti ir gauti prekes – dar patogiau nei Lietuvoje. Siuntimo laikas ir pašto išlaidos – daug mažesni, kadangi daug pardavėjų įsikūrę Jungtinėje Karalystėje. Tačiau nepamiršk, kad kartais daug pigiau prekes gali atsisiųsti ir iš JAV, ir iš Kinijos, tik gali būti, kad teks sumokėti pridėtinės vertės mokestį Anglijai – 20 procentų nuo pirkinio kainos.

Pradėti naudotis – paprasta. Tiesiog nueik į http://www.ebay.co.uk ir prisiregistruok. Reikės visų tavo duomenų – vardo, pavardės, adreso, gimimo datos, taip pat elektroninio pašto, į kurį bus atsiųsta laiškas su aktyvacijos nuoroda. Paspausi ant jos ir būsi registruotas. Tada tiesiog įvesk pasirinktą vartotojo vardą ir slaptažodį, ir pirmyn į internetinį turgų!

Būk atidus prieš pirkdamas

Prieš pirkdamas prekę arba dalyvaudamas aukcione, turi žinoti keletą svarbių dalykų. Visų pirma, visada patikrink pirkėjų atsiliepimus (angl. feedback) apie pardavėją. Tada nuspręsi, ar verta prasidėti su šiuo pardavėju. Atsiliepimai “eBay” sistemoje – rimtai funkcionuojanti vertinimo priemonė. Nė vienas pardavėjas nenori gauti neigiamo įvertinimo, kuris galėtų pakenkti tolimesniam jų “bizniui”, todėl stengiasi patenkinti klientų norus.

Antras svarbus dalykas – pašto išlaidos (angl. shipping cost). Jos į prekės kainą dažniausiai neįskaičiuotos, todėl atkreipk į atskirai nurodytą kainą. Nepulk pirkti, jei pamatai, kad kompaktinė plokštelė kainuoja kelis pensus, o atsiuntimo kaina – keliasdešimt svarų. Taip pat nepamiršk išsiaiškinti ir pirkinio pristatymo būdo. Gali būti, kad pašto išlaidos bus nurodytos 0£, ir jau apsidžiaugęs spausi “pirkti”, tačiau pasitikrink, ar prekės neturi paiimti pats. “Pick up only” reiškia tai, kad pardavėjas prekės nesiunčia (dažniausiai tai taikoma padėvėtiems baldams, dviračiams, kitiems dideliems daiktams ir panašiai), ir ją turėsi paiimti pats. Jei tau toks būdas nepriimtinas, vertėtų paieškoti tinkamesnio varianto.

Tokią savo patirtį prisiminė ir kitas pradedantysis “eBay” pirkėjas lietuvis, nusipirkęs puikią garso aparatūrą už itin mažą kainą, bet neatkreipęs dėmesio, kad prekės į namus nesiųs. Jam, gyvenančiam Londone, tikrai neapsimokėjo važiuoti į Škotiją pasiimti pirkinio, tačiau pinigai jau buvo sumokėti. Vienintelė išeitis – tartis su pardavėju. Jis buvo sukalbamas, ir sutiko grąžinti pinigus, bet liko nepatenkintas tokiu sandėriu. Iš klaidų mokomasi, todėl šis lietuvaitis dabar prekės aprašymus skaito atidžiau.

Kaip nenusipirkti katės maiše?

Perkant prekę internetu visada yra šiek tiek rizikos, kad nusipirksi katę maiše - tai ką matei nuotraukoje, skirsis nuo to, ką gavai. Juk prekės negali pačiupinėti, nežinai, ar pardavėjas yra patikimas, ir ar tavo sumokėti pinigai nepateks į rankas sukčiui, kuris tik susirenka pinigus už prekes, bet jų neatsiunčia.

Todėl, peržiūrėjęs pardavėjo “feedback’ą” ir atsiuntimo sąlygas, patikrink ir grąžinimo sąlygas. Ar pardavėjas sutinka priimti prekę, jei ji pasirodys netinkama, ir grąžinti pinigus, ar ne? Tai turėtų būti nurodyta skyriuje “Seller's return policy”.
Tam, kad nusipirktum tai, ko ieškai, atidžiai perskaityk prekės aprašymą. Svarbu atkreipti dėmesį į prekės būklę – ji nauja ar naudota, o gal atnaujinta? Atnaujintos (angl. refurbished) prekės, pavyzdžiui, buitinė, vaizdo ir garso technika, kompiuteriai – puiki išeitis taupantiems žmonėms įsigyti norimą daiktą. Tai nėra naudotos prekės, tiesiog dažniausiai tai prekės, kurias pirkėjai grąžino į parduotuvę. Tai nereiškia, kad prekė sugadinta, tam priežasčių gali būti įvairių, pavyzdžiui, nepatiko dydis, spalva ir panašiai.

Tokiu atveju, grąžintos prekės būna supakuojamos, bet parduotuvėje nebeparduodamos, o tokių aukcionų kaip “eBay” naudotojai naują prekę gali įsigyti už daug mažesnę kainą. Tačiau perkant “refurbished” pažymėtas prekes, aprašymą reikėtų skaityti dar atidžiau, kad išvengtum nemalonių siurprizų jau nusipirkęs daiktą. Visi defektai privalo būti pateikti prekės aprašyme.

Kaip laimėti aukcioną?

Tikėtina, kad pasaulyje jau yra žmonių, priklausomų nuo “eBay” aukcionų. Bendraminčiai forumuose dalijasi patirtimi, kaip laimėti, kada statyti, kiek statyti aukcionuose, kaip atpažinti apsimetėlius pirkėjus, specialiai užkeliančius statymo sumą ir panašiais patarimais.

Bandei statyti, bet niekada nelaimėjai, nes neįsivaizduoji, kaip veikia “eBay” aukcionas? Sistema tokia: tarkim, pradinė daikto suma yra 1£. Turi nuspręsti, kiek daugiausiai gali ir nori mokėti už tą daiktą. Jei tai bus 10 svarų, šią sumą reikia įvesti į į didžiausio statymo langelį (angl. maximum bid). Tačiau, jei niekas kitas už šią prekę nestatys, tu ją nuspirksi už 1£. Bet jei koks nors žmogus pastatys 5£, “eBay” automatiškai kainą pakels iki 5.20£ ir tu vis dar būsi priekyje, nes didžiausią sumą nurodei 10£.

Dar vienas populiarus dalykas, kaip laimėti norimą prekę – laukti iki pat aukciono galo, kai lieka vos keliolika sekundžių ir tada įvesti sumą, kurią gali mokėti. Pirkdamas daiktus tokiu būdu, turi sekti, kada baigiasi aukcionai. Statyk atsakingai ir negalvok, kad jei nepatiks prekė arba apsigalvosi, tai galėsi nemokėti ir tiek. Taip išsisuksi keletą kartų. Atsiliepimus rašo ne tik pirkėjai pardavėjams, bet ir atvirkčiai. Jei tave įvertins kaip nepatikimą pirkėją, greitai gali netekti teisės dalyvauti aukcionuose, nes pardavėjai paprasčiausiai nenorės su tavimi turėti jokių reikalų.

Atsiskaityk saugiai per “PayPal”

Taigi, laimėjęs aukcione, iš karto turėtum sumokėti pasirinkęs tau patogų būdą. Prieš siūlydamas kainą aukcione už prekę, būtinai pažiūrėk, kokį mokėjimo būdą nurodė pardavėjas. Dažniausiai pardavėjai priima visus dažniausiai pasitaikančius mokėjimus, pavyzdžiui, kreditine ar debetine kortele, čekiu, taip pat ir per “PayPal” sistemą, vadinamą vienu saugiausių atsiskaitymo būdų.

Tai finansinis tarpininkas tarp pirkėjo ir pardavėjo. Įprastai “PayPal” sąskaita yra susieta su tavo banko sąskaita, kurios duomenys saugomi “PayPal” duomenų bazėje, tačiau tretiesiems asmenims nepateikiami. Susikurti “PayPal” sąskaitą galima prisiregistravus “eBay” sistemoje, arba tiesiog apsilankius http://www.paypal.com. Registracijai būtinas elekroninio pašto adresas.

Išmokęs pirkti, galbūt sugalvosi ir parduoti? Turi tau nereikalingų daiktų, nori parduoti bilietus į renginį, į kurį nebegali nueiti, ar įsigijai per mažus batus? Drąsiai skelbk aukcioną “eBay” ir galbūt atsiras pirkėjas, kuriam tavo daiktai pasirodys reikalingi.

Faktai apie “eBay”
- JK 1999 metais įkurtas www.ebay.co.uk šiuo metu yra didžiausia internetinė parduotuvė.
- “eBay” veikia 37 pasaulio šalių rinkose
- Internetinio aukciono istorija prasidėjo nuo sugedusio lazerinio žymeklio.
- “eBay” įkūrėjas Pierre Omidyaras, internetu radęs pirkėją savo nebeveikiančiam “lazeriukui”, pagalvojo, kad internetu įmanoma parduoti viską.
- “eBay” – tai P. Omidyaro konsultacinės įmonės “Echo Bay” trumpinys.

Venk pirkti arba statyti aukcione už prekes, jei:
- Pirkėjų įvertinimo procentas apie pardavėją yra žemesnis nei 98%
- Apmokėti prašoma per “Western Union” arba kitas pinigų perlaidos
- Prekės kaina, už kurią nusipirkti gali tuoj pat (ne aukcionu), atrodo pernelyg maža, kad būtų tiesa. Netgi “eBay’uje” 1000£ verto kompiuterio nenusipirksi už kokius 200£.
- Pardavėjas nenurodo nei pašto išlaidų, nei grąžinimo sąlygų
- Daiktai, kurių aprašyme teigiama “būklė nežinoma” arba “nepatikrinta” (angl. condition unknown arba untested)

Naujausias Anglija.lt straipsnis apie sukčiavimus „eBay“ čia

Jolanta Terminaitė