Tikra ar internetinė parduotuvė? - Anglija.lt
 

Tikra ar internetinė parduotuvė? (2006-03-09)

Vis daugiau lietuvių išdrįsta pirkti internetu. Nors Lietuvoje šis apsipirkimo būdas dar nėra populiarus, tačiau Didžiojoje Britanijoje jis yra dažnas. Kodėl verta pirkti internetu? Ar tiesa, kad pirkti šiuo būdu pigiau? Ar tai saugu? Į šiuos bei kitus klausimus ir pabandysime atsakyti.

Pats interneto tinklas neseniai atšventė savo 25 metų jubiliejų. Tai pati naujausia ir labiausiai besivystanti informacijos perdavimo priemonė. 1996 metais IBM tarptautiniu mastu pradėjo reklamuoti „E-Commerce” galimybes, kurios leidžia atlikti piniginius apmokėjimus internetu. Ši naujovė praplėtė įprastą pardavimų ir pirkimų supratimą, todėl buvo sutikta su dideliu entuziazmu. Pagrindinis jos privalumas yra tas, kad pirkėjas gali įsigyti prekę neišeidamas iš namų, 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. O pardavėjui nebereikia rengti naujų parduotuvių, jam užtenka turėti tiktai sandėlį. Tai, be abejonės, mažina prekės kainą. Šiuo atveju išlošia abi pusės – tiek pardavėjas, tiek pirkėjas. Pirkėjas gauna prekes už mažas kainas, o pardavėjas didina pardavimo apyvartą. Taip pat verta paminėti, kad vykstant užsakymams elektroniniu būdu, išvengiama daug nereikalingos biurokratijos. Tai irgi labai palengvina pardavėjo darbą ir sutaupo daug laiko.

Kiekvienais metais atsiskaitymas už prekes internetu tampa vis populiaresnis. Tačiau dabar internetu jau galima įsigyti ne tik prekių, bet ir nusipirkti įvairių paslaugų, bilietų į koncertus, teatrus, sumokėti už paslaugas, daryti pinigų pervedimus, pirkti automobilius ar net užsakyti puokštę gėlių asmeniui, gyvenančiam kitame pasaulio krašte. Taigi galimybės yra išties neribotos. Be abejo, perkant internetu negalima paliesti prekės. Būtent tai ir „atbaido” nemažai pirkėjų, nes daugelis jų nori pamatyti prekę „gyvai”, ją pačiupinėti, apžiūrėti iš visų pusių. Tačiau likusiems pirkėjams, ypač tiems, kurie tiksliai žino ko nori, tai nesvarbu. Jiems svarbiausia kaina.

Turgus ir aukcionas ištisą parą
Viena iš žymiausių internetinių parduotuvių – „Ebay“. Tai tarptautinio masto internetinė svetainė kur bet kas, bet ką, už bet kiek ir bet kada gali pirkti ar parduoti. Dauguma specialistų pripažįsta, kad „Ebay“ taip išaugo, jog tapo panaši į atskirą valstybę su savo tradicijomis, kultūra, politika ir mokesčių sistema. „Ebay“ panašėja į internetinį turgų ar varžytines – čia galima derėtis, o asmuo, pasiūlęs didžiausią kainą, turi teisę įsigyti norimą prekę. Be to, pirkėjas gali parašyti atsiliepimą apie pardavėją. Taip pat ir pardavėjas gali pareikšti savo nuomonę apie pirkėją, pvz., ar pastarasis greitai atsiskaitė už prekes. Čia gyvenimas verda ir dieną, ir naktį. Siūlomų prekių įvairovė neapsakoma: pradedant trisdešimties metų senumo sąvaržėle ir baigiant brangiausiais papuošalais. Jeigu norite patys viską pamatyti ir galbūt tapti vienu iš „Ebay“ dalyvių, užsukite į http://www.ebay.co.uk arba http://www.ebay.com.

Internetiniai vagys ir kaip nuo jų apsisaugoti
Tačiau lazda visuomet turi du galus, o medalis – dvi puses. Visada atsiranda žmonių, kurie naujoves geidžia panaudoti blogiems tikslams. Nusikaltėliai, pamatę, kokios pinigų sumos cirkuliuoja internete, negali nustygti vietoje. Tikriausiai daugelis yra girdėjęs ar skaitęs, kad internetinių tinklų įsilaužėliai gali pavogti slaptą informaciją ar pinigus. Pavyzdžiui, asmuo, internetinėje svetainėje pirkęs knygą ir sumokėjęs už ją 15 svarų, pastebi, kad jo sąskaita liko tuščia. Ir tai tikrai nėra vienetinis atvejis, taip atsitinka kasdien. Kitas labai dažnas apgaulės būdas yra, kai asmuo tariamai iš savo banko gauna elektroninį laišką, kuriame prašoma suteikti visą asmeninę informaciją tam, kad bankas galėtų atnaujinti duomenų bazę. Neretai žmonės, nepatikrinę laiško autentiškumo, parašo visus savo slapyvardžius, gimimo datas ir t. t. Vagims tada telieka pasiimti pinigus iš jūsų sąskaitos – tai tas pats, kaip atiduoti raktus tiesiai vagiui į rankas.

Kad būtų išvengta tokių nemalonumų, patartina lankytis ir mokėti gerai žinomose svetainėse arba tokiose, kurios taiko specialiai apsaugotus apmokėjimo būdus (pvz., „PayPal“, „Internet Shopping is SAFE“, „Verified by VISA“, „MasterCard Secure Code“ ir kt). Parduotuvėse ar internete galima įsigyti ir specialių programų, kurios apsaugos jūsų asmeninę informaciją nuo kompiuterinių įsilaužėlių.

Galima išbandyti šias programas: „Zone Alarm“, „DrWeb“, „Microsoft Antispyware“, „Outpost Firewall“. Kuo daugiau apsaugos priemonių turėsite, tuo mažiau galimybės, kad vagys padarys žalos. Turint gerą kompiuterinę apsaugą ir nelandžiojant ten, kur nereikia, beveik visada išvengiama nemalonumų. Be to, jeigu pirkote prekes ar paslaugas internetu, dauguma Didžiosios Britanijos bankų kompensuoja pavogtą sumą.