Mokesčių grąžinimas: buhalterės atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus - Anglija.lt
 

Mokesčių grąžinimas: buhalterės atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus (2012-03-01)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Artėja balandžio mėnuo. Tikrai nesuklysiu pasakydama, kad 80-čiai procentų lietuvių tai asocijuojasi su mokesčių grąžinimu.
Jungtinėje Karalystėje finansiniai metai prasideda balandžio 6 dieną ir baigiasi kitų metų balandžio 5 dieną. Taigi 2011–2012 metai pasibaigs 2012 m. balandžio 5 dieną.

Kaip gi yra iš tikrųjų su tais mokesčiais? Ar tikrai JK yra pasakų šalis ir išdirbęs joje metus, mokėjęs mokesčius, juos taip lengvai gali susigrąžinti?
Atsakymas būtų, kad nėra viskas taip paprasta, kaip dažnai yra draugų nupasakojama.

Mokesčių grąžinimas Jungtinėje Karalystėje yra tarytum legenda – žmonės dažnai jau patys nebesupranta, ar kalbos apie taip lengvai sugrąžinamus mokesčius yra tiesa ar tik mitas.

Net ir nesant buhalteriu gali juk kilti tokia mintis kaip – kam tada iš viso mokėti mokesčius, jei juos galima susigrąžinti? Arba – iš ko valstybė išlaiko mokyklas ir sveikatos įstaigas, o dar svarbiau – moka pašalpas?

Manau, atsakymas peršasi tik vienas – mokesčiai yra renkami tam, kad valstybė juos panaudotų piliečių gerovei.

Pabandysiu keliais punktais apibrėžti pagrindinius ir gana dažnai man užduodamus klausimus.

Ar galiu susigrąžinti mokesčius, nors nesiruošiu likti gyventi JK?

Atsakymas – ne. Kadangi esame Europos Sąjungos nariai, pajamų ir socialinio draudimo mokestis mokamas toje valstybėje, kurioje dirbama. Pensija už tuos metus bus mokama toje valstybėje, kurioje sulauksite pensinio amžiaus. Jei kas metus dirbsite vis kitoje ES šalyje ir mokėsite įmokas, pensija jums skaičiuosis iš skirtingų valstybių ir bus mokama vienoje iš jų.

Gausiu baudą, jei nesusigrąžinau mokesčių?

Žmonės klysta manydami, kad jie gavo baudą, nes jie „nesusigrąžino“ mokesčių. Iš tiesų tai yra bauda už nepildytą deklaraciją (angl. tax return).
Deklaracijos pildymo rezultatas nėra mokesčių grąžinimas, dažniau tai tūrėtų būti mokesčių mokėjimas.

Kas turi pildyti pajamų deklaracijas (angl. Tax return)?

Deklaracijas privalo pildyti: laisvai samdomi darbuotojai (angl. self employed), bendrovių direktoriai, asmenys, gaunantys pajamų iš nuomos ar iš prekybos nekilnojamuoju turtu, gaunantys palūkanas už banke laikomus indėlius, taip pat gaunantys pajamų iš kitų verslo sandorių.
Liaudiškai tariant, jei turite pajamų ne tik iš pagrindinės darbovietės, kurioje jau yra nuskaičiuojami mokesčiai, jas taip pat būtina deklaruoti.

Įdarbintas (angl. employed) ir laisvai samdomas (angl. self employed)

Laisvai samdomi darbuotojai moka tokius pačius mokesčius kaip ir įdarbintas asmuo.

Skirtumas yra toks, kad employed visus mokesčius (pajamų ir socialinio draudimo) sumoka per metus, o self employed moka tik 20 proc. nuo visos gaunamos apyvartos, o pasibaigus finansiniams metams, yra paskaičiuojama, kiek gi jis iš tikrųjų yra skolingas mokesčių inspekcijai (HMRC), o galbūt mokesčių inspekcija skolinga jam.

Tai kaipgi pavyksta self employed susigrąžinti mokesčius?

Teoriškai tai paaiškinama, bet deja ne visi mokesčių grąžinimo atvejai yra realiai pagrįsti.

Laisvai samdomo žmogaus veikla mokesčių inspekcijos yra apibūdinama kaip verslas (angl. business) arba paprastesne sąvoka – individuali įmonė. Kiekvienas verslas turi pajamas ir išlaidas. Versle yra apmokestinamas pelnas, o ne pajamos (pajamos - išlaidos = pelnas). Tada nuo pelno yra skaičiuojamas pajamų ir socialinio draudimo mokestis. Dirbdamas statybų sektoriuje (CIS) asmuo būna apmokestintas 20 proc. nuo visos apyvartos. Taigi jei asmuo turėjo daug su darbu / verslu susijusių išlaidų, jos mažins pelną. Kuo išlaidų daugiau, tuo pelnas mažesnis. O mokesčiai buvo sumokėti nuo pajamų / apyvartos. Tada automatiškai gaunasi, kad yra permoka.

Įdarbinti žmonės tokių privilegijų (jeigu taip galima tai pavadinti) neturi. Kadangi jie dirba darbdaviui, tai jokių su darbu susijusių išlaidų negali turėti (yra išimčių). Mokesčiai jiems yra paskaičiuojami pagal PAYE sistemą kas savaitę ar mėnesį. Jei asmuo nekeičia darboviečių ir išdirba visus finansinius metus be pertraukų, grąžinamų mokesčių nebūna.

Kokias išlaidas galima priskirti verslui?

Tai išlaidos, tiesiogiai susijusios su jūsų verslu. Jos priklauso nuo verslo pobūdžio. Statybų sektoriuje dirbantys gali turėti šias išlaidas: įrankiai, transportas, telefonas, draudimas ir kt.
Kirpėjos išlaidos – plaukų priežiūros priemonės, dažai, žirklės, transportas (jei važinėja pas klientus į namus), telefono skambučiai.
Svarbu ne išlaidų kategorija, o ar tos išlaidos tikrai buvo skirtos darbui.

Svarbiausia, kad visos išlaidos būtų paremtos įrodymais. Jei nėra įrodymų, tai yra tas pats, kaip tos išlaidos ir neegzistavo. Įrodymas – tai yra prekės pirkimo kvitas (angl. receipt).

Visus su verslu susijusius dokumentus pagal įstatymą reikia saugoti 6 metus.

Kodėl mums tokia patraukli JK sistema?

Lietuvoje, jeigu žmogus nori gauti grąžintinų mokesčių sumą, pašalpą ar kitokią valstybės paramą, jis turi išsamiai viską įrodyti ir tik tuomet jam išmokama pinigų suma.
Tuo tarpu Jungtinėje Karalystėje viskas vyksta atvirkščiai – žmogus rašo prašymą (šiuo atveju pildo pajamų deklaraciją), jam išmokami pinigai, o patikrinimas ir įrodymų reikalavimas vyksta vėliau.
Tai ir klaidina mus atvykėlius, nes mes nepratę prie tokios sistemos.
Taigi norint susigrąžinti mokesčius, tereikia tik pajamų deklaracijoje gerokai padidinti išlaidas ir rezultatas bus – mokesčių grąžinimas.

Mokesčių inspekcija gavusi pajamų deklaraciją nesigilina į išlaidų tikrumą, tuo metu tiesiog yra išmokami permokėti mokesčiai (dažniausiai tai yra atliekama automatiškai).

Bet reikėtų žinoti, kad mokesčių inspekcija gali bet kuriuo metu patikrinti jūsų deklaraciją ir prašyti pateikti įrodymus apie paminėtas išlaidas. Tai vadinama patikrinimu arba investigacija (angl. enquiry into a tax return).

Mokesčių patikrinimas (angl. enquiry arba tax investigation)

Mokesčių inspektorius gali bet kuriuo metu (iki 20 metų atgal, jei bus įtarimų, kad buvo vykdoma mokesčių apgaulė) paprašyti pateikti įrodymą apie pajamų deklaracijoje nurodytus skaičius. Jei žmogus susigrąžino nemažą mokesčių sumą, tai inspektorių labiausiai domins deklaracijoje nurodytos išlaidos. Va tada ir atsiras problemų, jei tų išlaidų nėra, nes jos buvo tiesiog išgalvotos.
Jei išlaidos nėra pagrįstos įrodymais, deklaracija yra ištaisoma ir rezultatas – asmuo skolingas mokesčių inspekcijai.
Jei yra randama didelių netikslumų, tada asmuo automatiškai patikrinamas už dar vienerius arba kelerius finansinius metus. Tada situacija gali būti liūdnoka.

Baudos už melagingas deklaracijas

Mokesčių inspekcija (HMRC) labai sugriežtino baudų sistemas nuo praeitų metų balandžio mėnesio.
Atlikus mokesčių patikrinimą ir radus neatitikimų, galima gauti baudų iki 100 proc. nuo nesumokėtų mokesčių sumos. Tai priklauso nuo mokesčių mokėtojo elgesio – tai yra, ar deklaracija buvo netyčia klaidingai užpildyta ar siekiant naudos. Jei tarkim Jonas susigrąžino 2 000, bet patikrinus jo deklaraciją, paaiškėjo, kad jis pinigėlius susigrąžino neteisėtai ir jokių išlaidų neturėjo; tokiu atveju jis gali gauti 2 000 baudą ir dar, aišku, turės grąžinti jau susigrąžintus 2 000. Na, o jei Jonas taip elgiasi jau ne pirmus metus, tai galima sumas tiesiog padauginti iš metų skaičiaus.

Patarimas

Prieš deklaruojant pajamas, susimąstykite, kokios išlaidos turėtų būti įtrauktos į jūsų pajamų deklaraciją, ir svarbiausia, ar tikrai turėsite įrodymus. Jokiu būdu netraukite asmeninių išlaidų, tokių kaip būsto nuoma ar išlaidos maistui.

Išlaidų įrodymus būtinai laikykite 6 metus, taip pat, kaip ir įrodymus, apie jūsų pajamas (mokėjimo išrašus su nuskaičiuotais mokesčiais ir banko sąskaitų išklotines).

Lina Rimašauskiene MAAT, ATT
Audita Ltd

www.audita.co.uk

   

Susijusios įmonės

8 metų patirtį ir per 4000 laimingų klientų turinti buhalterinės apskaitos įmonė kviečia nemokamai konsultacijai!

...

Profesionalios buhalterijos paslaugos įmonėms ir fiziniams asmenims Rytų Londone. Rezidento leidimas, pašalpos, mokesčių grąžinimas, pajamų deklaravimas, dokumentų tvarkymas ir...

Buhalterinės apsakaitos paslaugos juridiniams ir fiziniams asmenims, pagalba mokesčių, pašalpų bei dokumentų tvarkymo klausimais visoje JK.

...