Įvairūs skaitytojų klausimai. 3 dalis. - Anglija.lt
 

Įvairūs skaitytojų klausimai. 3 dalis. (2008-04-02)

Klausimas. Lapkričio mėnesį ištekėjau už Maroko karalystės piliečio. Santuoką sudarėme Maroke. Šiuo metu esu Lietuvoje, nes privalėjau užregistruoti santuoką Lietuvoje. Vyras liko Maroke. Planavome gyventi Lietuvoje, bet vyrui bus sunku gauti darbą, nes nekalba lietuviškai. Norėčiau gauti konsultaciją, ar įmanoma mums abiem įsidarbinti Anglijoje, nes vyras yra trečiosios valstybės pilietis.

Atsakymas. Lietuvos Respublikos piliečiai, būdami Europos Sąjungos nariai, turi teisę atvykti, gyventi ir dirbti Jungtinėje Karalystėje (toliau – JK), atlikdami tik minimalius teisinius formalumus. Tai pirmiausia reiškia, kad jei planuojate pirmą kartą įsidarbinti JK, privalote per mėnesį nuo naujo darbo pradžios kreiptis dėl registracijos sertifikato pagal Darbuotojų registracijos programą (angl. Worker Registration Scheme). Jokių kitų darbo leidimų nei jums, nei jūsų sutuoktiniui, kaip ES piliečio šeimos nariui, įgyti nereikia. Vis dėlto dėl išsamios informacijos, ypač susijusios su jūsų sutuoktinio teisine padėtimi JK, turėtumėte kreiptis informacijos į JK ambasadą jūsų ar jūsų vyro buvimo šalyje.

Klausimas. Gyvenu Anglijoje jau dvejus metus. Esu išsituokusi ir auginu aštuonerių metukų dukrelę, kuri šiuo metu yra Lietuvoje ir ją prižiūri mano tėveliai. Šiais metais planuoju atsivežti dukrelę pas save ir norėčiau sužinoti, kokių dokumentų reikia. Ar reikia buvusio vyro sutikimo? Teismas nusprendė, kad dukrelė bus su manimi. Dokumentų, įrodančių tą sprendimą, neturiu. Turiu advokato parašytą laišką teismui, kad mes su vyru nutarėme, jog dukrele rūpinsiuos aš. Esu girdėjusi įvairių nuomonių, tačiau norėčiau sužinoti, kaip yra iš tiesų.

Atsakymas. Pirmiausia vaiko kelionei reikalingas kelionės dokumentas, t.y. pasas. Jei dukrelė turi galiojantį pasą, svarbu, su kuo ji keliaus iš Lietuvos į JK. Jei vaikas keliaus su jumis, t.y. su vienu iš tėvų, antro tėvo sutikimas nereikalingas. Jei vaikas per Lietuvos sieną keliaus su kitu lydinčiu asmeniu (močiute, kitais giminaičiais ir pan.) reikalingas vieno iš tėvelių sutikimas. Tokį sutikimą galite per penkias minutes patvirtinti LR ambasadoje Londone, atvykusi kiekvieną darbo dieną, 9–13 val. su savo pasu, žinodama vaiko ir jį lydėsiančio asmens duomenis.

Klausimas. Gal galėtumėte patarti, į kokią instituciją JK turėčiau kreiptis, kad gaučiau pažymą apie tai, jog mano vaikai JK negauna našlaičių pensijos (kaip ir apskritai jokių pašalpų). Tokios pažymos paprašė Lietuvos VSDFV, kadangi deklaravau gyvenamąją vietą „laikinai išvykęs iš Lietuvos“, ir tuo remdamiesi jie nutraukė mano vaikų našlaičių pensijos mokėjimą.

Atsakymas. Klausimas tikrai ne ambasadai. Bet, manyčiau, reikėtų teirautis Mokesčių inspekcijos (angl. HM Revenue & Customs).

Klausimas. Anglijoje pamečiau savo ID. Ar galiu į Lietuvą grįžti, pvz., mikroautobusu, be šio dokumento? Paso taip pat neturiu. Šengeno erdvė atvira, gal dėl to dokumentų netikrintų? ID daryčiausi Lietuvoje, nes į ambasadą Londone nėra lengva nuvykti.

Atsakymas. Ne, deja, keliauti be asmens dokumento net ir Šengeno erdvėje negalima. Prašome kreiptis į LR ambasadą Londone dėl laikino kelionės dokumento išdavimo kiekvieną darbo dieną, 9–13 val. Turėsite pateikti 2 nuotraukas ir sumokėti apie 4 svarus už dokumento išdavimą. Žmonėms, kurie atvyksta iš toliau nuo Londono nutolusių JK miestų, visuomet stengiamės tokį dokumentą išduoti tą pačią darbo dieną.

Į klausimus atsakė Rasma Ramoškaitė, LR ambasados III sekretorė