Įvairūs skaitytojų klausimai 2 - Anglija.lt
 

Įvairūs skaitytojų klausimai 2  (2008-01-11)

Klausimas: Gyvenam Angljoje jau du metus aš su vyru ir labai norime vaiku!
Visą tą laiką abu dirbame(jis tiesiogiai,o aš per agentūrą)...
Norėčiau paklausti, ar gautume kokias nors pašalpas ( aš uždirbu minimumą,o vyras virš 1000 svarų per mėnesį), jei mums gimtų vaikas ir maždaug kiek, nes galvojam, kad gali būt čia labai sunku su mažu vaiku...


Anglijoje lietuviai turi tokias pat teises kaip ir visi kiti Europos Sąjungos piliečiai. Reiškia, ir teisę į priklausančias tam tikras pašalpas. Nuo š/m balandžio 1 dienos įsigaliojo įstatymas, pagal kurį visoms būsimoms mamoms priklauso 52 savaitės motinystės atostogų. Deja, jos nėra taip gerai apmokamos kaip Lietuvoje.

Valstybės nustatyta tvarka, šiuo metu Anglijoje yra apmokamos 39 savaitės: pirmas 6 savaites mokamas atlyginimo vidurkis, vėliau – atitinkamiems finansiniams metams nustatyta suma, kuri dabar siekia tik 112,75 svarų per savaitę. Vaiko tėvas gali gauti 2 savaičių tėvystės atostogas, kurios irgi bus apmokamos 112,75 / sav.

Jums taip pat priklausys vaiko pašalpa (child benefit) ir galbūt „vaiko mokesčių kreditas“ (child tax credit) bei vienkartinė pašalpa „maternity grant“. Tačiau visos jos priklauso nuo keleto niuansų. Daugiau galima sužinoti, paskambinus į „Inland Revenue“ (dab.vadinasi HMRC) arba atsivertus jų internetinį puslapį: http://www.hmrc.gov.uk/. Be to, plačiau apie šias pašalpas yra parašyta čia: http://www.anglija.lt/aktualijos/pasalpos_pensijos/. Nemokamą informaciją galima gauti ir iš vietinio gyventojų konsultacijos biuro (ang. citizens advice bureau).

Klausimas: Esu nėsčia 4 mėnesius ir visą tą laiką dirbau darbe, kad gaučiau dekretines pašalpas, bet nutiko taip, kad atidirbusi 4 mėn. netekau to darbo. Ką man daryti ir ar yra įmanoma gauti kokias pašalpas ir ar yra įmanoma gauti kokias dekretines neišdirbus tam tikro laiko.

Pagal naują įstatymą, visoms dirbančioms būsimoms mamoms priklauso metų motinystės atostogos, kurios apmokamos 39 savaites. (Žr.aukščiau) Nedirbančioms būsimoms mamoms priklauso „Maternity Allowance“ pašalpa, kuris nuo „Maternity Leave“ skiriasi tuo, kad visos 39 savaitės apmokamos valstybės nustatyta suma – dabar 112,75 svarų per savaitę. Jums taip pat gali priklausyti ir kitos, aukščiau minėtos pašalpos. Ir dar bedarbio pašalpa. Dėl „Maternity Allowance“, „Maternity Grant“ ir „Job Seekers benefit“ galima kreiptis į vietinį „Job Centre Plus“ ofisą. Dėl kitų – tiesiogiai į „Inland Revenue“ (HMRC).

Klausimas: Norėčiau sužinoti apie pašalpas už vaikus Anglijoje. Pati esu antrą mėnesį nėsčia, dirbu per agentūrą (beveik 4 mėn). Kiek girdėjau, dar nepagimdžius galima gauti pašalpą , bet dirbti begali tik 16 valandų į savaitę, kad gautum tą pašalpą..

Vaiko pašalpas galima gauti tik pagimdžius vaiką. Išskyrus „Maternity Grant“ (vienkartinė, 500 svarų už 1 vaiką), kurios iš „Jobcenre plus“ galima prašyti jau nuo 29-os nėštumo savaitės iki vaikui bus 3 mėnesiai. Kitoms – pavyzdžiui, bedarbio, mažas pajamas gaunančių asmenų, konsulo mokesčio, socialinio būsto ir panašiai nėra skirtumo, ar vaikas jau yra gimęs, ar dar ne. Tiesa, jų dydis gali priklausyti nuo šeimos dydžio ir ar yra šeimoje vaikų. Geriausiai būtų kreiptis į vietinį „citizens advice bureau“ ir išsiaiškinti, kas įmanoma pagal konkrečią Jūsų situaciją. Taip pat informacijos galima rasti ir http://www.anglija.lt/aktualijos/pasalpos_pensijos.

Klausimas: Man 16 metų. Esu 10 klasėje ir labai norėčiau važiuoti mokytis į Angliją, tiksliau į Londoną. Norėčiau gauti ten vidurinį išsilavinimą ir mokytis toliau. Ar įmanoma taip padaryti? Gal galetumėte padėti ir atsiųsti man kokių koledžų ar pan. internetinius adresus arba telefono numerius.

Turint 16 metų į vidurinę mokyklą patekti jau per vėlu. GCSE( baigiamuosius vidurinio mokslo egzaminus) mokiniai Anglijoje laiko 11 metuose.

Pačiai tiktų bet kuris koledžas arba Sixth Form, tačiau norint duoti nuorodas, kokį iš jų pasirinkti, reikia žinoti jūsų anglų kalbos lygį ir kokių dalykų pasirinkimo pagrindu jūs norėtumėte studijuoti.

Klausimas: 2008m. baigiu mokslus ir norėčiau įstoti į JK arba North Ireland esantį koledžą. Patarkit, nuo ko pradėti.

www.ucas.com yra atsakymas. Šiame puslapyje rasite visų koledžų ir universitetų sąrašą visuose JK miestuose, kainas, modulius, programas, reikalavimus, etc. Patartina išsilaikyti IELTS testą, nes 90% mokyklų jo reikalauja.

Klausimas: Norėčiau sužinoti, kiek galima vežtis nedeklaruojamų grynųjų pinigų iš Anglijos skrendant lėktuvu?

Grynųjų pinigų įvežimo į šalį ar išvežimo iš šalies apribojimų ES ribose šiuo metu netaiko šios šalys: Airija, Austrija (tačiau planuoja priimti naują įstatymą, kuriuo bus įvesti grynųjų pinigų gabenimo apribojimai), Belgija, Estija, Jungtinė Karalystė (daugiau informacijos – http://customs.hmrc.gov.uk ), Latvija, Lietuva, Liuksemburgas, Slovakija, Suomija, Švedija.

Grynųjų pinigų įvežimo į šalį ar išvežimo iš šalies apribojimus ES ribose taiko arba taikys: Čekija, Danija, Graikija, Ispanija, Italija, Kipras, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovėnija, Vokietija.

Keleiviai, įveždami grynuosius pinigus į Bendrijos teritoriją iš trečiųjų šalių ar išveždami iš jos į trečiąsias šalis, privalės juos deklaruoti Grynųjų pinigų deklaracijoje pasienio muitinės poste, jeigu gabenamų pinigų vertė bus ne mažesnė kaip 10 000 eurų.

Klausimas: Mane domintų, kokių dokumentų reikia norint persivežti gyvūnus per sieną ir kur reikia kreiptis?

Gyvūnų pervežimą nekomerciniais tikslais reguliuoja ES šalims bendros taisyklės, kurios įsigaliojo 2003 m. liepos mėn. Šunis, kates ir šeškus laisvai vežti ES šalyse galima tada, kai jie turi nustatytos formos gyvūno pasą, kurį pripažįsta visos šalys. JK gyvūnų įvežimo ir išvežimo reikalavimai yra išdėstyti Gyvūnų keliavimo tvarkoje (The Pet Travel Scheme, sutr. PETS), kurios laikantis nėra taikomas 6 mėnesių karantino laikotarpis.

Taisyklės reikalauja, kad gyvūną būtų įmanoma identifikuoti pagal mikrolustą, kad jis būtų paskiepytas nuo pasiutligės, turėtų kraujo patikrinimo pažymėjimą bei gyvūno pasą. Jei gyvūnas įvežamas ne iš Europos Sąjungos šalies, pasą pakeisti gali oficialus veterinaro išduotas sertifikatas.

Visais šiais klausimais kreipkitės į veterinarą. Daugiau info internetiniame puslapyje, www.defra.gov.uk/animalh/quarantine/index.htm