Ką privalu žinoti apie buitines atliekas? - Anglija.lt
 

Ką privalu žinoti apie buitines atliekas? (2007-09-05)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Neseniai laikraštis „Manchester Evening News“ pranešė, kad Mančesteryje gyvenančiai moteriai iš Lietuvos buvo nurodyta sumokėti 200 svarų sterlingų baudą už tai, kad nepaliko savo šiukšlių dėžės tinkamoje vietoje tinkamu laiku ir nesukrovė į ją šiukšlių. Kovą su šiukšlintojais vietos valdžia pradėjo po to, kai sulaukė gyventojų skundų. Į Didžiąją Britaniją dirbti atvykusi 22 metų Rita L. yra pirmoji Mančesteryje ir viena pirmųjų šalyje, kuri buvo nubausta už tai, kad nepaliko savo šiukšlių dėžės lauke surinkimui. Tad keletas patarimų, kaip elgtis, kad “nepasišiukšlintume”.

Šiukšlės – pinigai
Buitinių atliekų surinkimu paprastai pasirūpina vietos valdžia. Anglijoje ir Velse kiekvienas namų savininkas privalo užtikrinti, kad visos buitinės atliekos, kurios susikaupia namų ūkyje, būtų priduotos įgaliotam asmeniui ar vežėjams. Tai gali būti atliekų konteinerius nuomojanti bendrovė ar bet kuri kita tarnyba, užsiimanti šiukšlių surinkimu. Tvarką, kokiu būdu ir kokiu reguliarumu surenkamos šiukšlės, bei metinį mokestį už šiukšlių išvežimą nustato savivaldybė. Buitinės atliekos surenkamos paprastai kartą per savaitę visuomet tą pačią dieną anksti ryte. Surinkimo valandos nėra tiksliai nustatytos, mat šiukšlių mašina gali vėluoti dėl kamščių ar kitų priežasčių. Todėl gyventojai, kurie neturi išsinuomoję konteinerių, raginami šiukšlių maišus į gatvę išnešti surinkimo dienos išvakarėse. Jeigu šiukšlių maišai gatvėje paliekami gerokai anksčiau, kai kuriose savivaldybėse už tai yra numatytos nemažos baudos. Taip siekiama išvengti neestetiško juodais šiukšlių maišais užgrūstų šaligatvių vaizdo. Kita vertus, plastikinį maišą lengvai praplėšia palaidi šunys, kurie užuodę maisto atliekas šiukšles iš maišų gali paskleisti po visą gatvę. Kai kurios savivaldybės reikalauja, kad gyventojai įsigytų konteinerius, o už šiukšlių palikimą maišuose gali išrašyti baudą. Todėl labai svarbu išsiaiškinti, kokia tvarka galioja vienoje ar kitoje savivaldybėje. Kas be ko – saugiausia ir mažiausiai rūpesčių kiltų įsigijus konteinerį, į kurį galima sukrauti savo šiukšles jums patogiu metu, ir šiukšlių surinkėjai kartą per savaitę jį privalo ištuštinti. Problema, kaip apsisaugoti, kad į jūsų konteinerį šiukšlių nekrautų kaimynai.

Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje šiukšlių klausimas kaip niekad aktualus. Nuo šiukšlių ypač kenčia Londonas. Nuolat kalbama apie tai, kaip priversti gyventojus šiukšles rūšiuoti. Pastaruoju metu svarstoma galimybė pasverti kiekvienos namų valdos priduodamas šiukšles, už nerūšiuotas šiukšles didinant mokestį ir visiškai neapmokestinant išrūšiuotų šiukšlių surinkimo. Ar tai kada bus padaryta, neaišku, tačiau tikėtina, kad tokią prabangą, kaip gausiai šiukšlinti, ateityje galės sau leisti tik pasiturintys žmonės. Vargingiau gyvenantiems populiarią frazę “laikas – pinigai” gali tekti keisti į kitą: “šiukšlės – pinigai”. Tad jūsų dėmesiui – pagrindinės nešiukšlintojo taisyklės.

Pirmoji taisyklė – išrūšiuok
Teigiama, kad maždaug du trečdaliai buitinių atliekų gali būti perdirbtos, taip sutaupant žaliavas ir energiją. Šiukšlių rūšiavimas neįpratusiam gali atrodyti pernelyg sudėtingas dalykas, tačiau įgudus tai nėra itin sunku. Svarbu turėti atskiras dėžes popieriui, stiklo tarai, plastikui ir metalo skardinėms. Viskas, kas nepriklauso čia išvardytoms kategorijoms, keliautų į penktąją visoms kitoms atliekoms skirtą dėžę.
Penkios šiukšlių dėžės virtuvėje – ne pats maloniausias vaizdas, todėl išrūšiavimo idėja prigyja gan vangiai. Nebent atsitiktų taip, kad už nerūšiuotas šiukšles būtų imamas gerokai didesnis mokestis. Kol kas šiukšlių rūšiavimas propaguojamas apeliuojant į žmonių sąmoningumą. Tokių sąmoningų, pagal nesenus skaičiavimus, Didžiojoje Britanijoje yra vos 20 procentų.

Antroji taisyklė – išrūšiuok daugiau
Kiekviena šeima gali padvigubinti ir net patrigubinti išrūšiuojamų šiukšlių apimtį. Dauguma savivaldybių tiesiai iš namų surenka popieriaus, stiklo, plastiko ir kai kurių kitų medžiagų atliekas. Vietinės viešųjų paslaugų įstaigos (angl. Local Civic Amenity Sites) paprastai priima įvairiausių rūšių medžiagas perdirbimui – pradedant mediena, batais, tekstilės gaminiais, televizoriais, baigiant elektros įranga, elektros lemputėmis ir šaldytuvais.

Trečioji taisyklė – mažiau šiukšlink
Tačiau daug daugiau pasiektume, jeigu pasistengtume palikti kiek įmanoma mažiau atliekų.
18 procentų šiukšlių namuose paprastai susidaro iš įvairiausių pakuočių. Tad apsiperkant patartina vengti per gausios pakuotės ir specialių maišelių, kuriuos piršte perša parduotuvės.
Papildomų šiukšlių, kurios jums yra primetamos priverstinai išvengsite atsižvelgdami į šiuos patarimus:
- Eidami apsipirkti pasiimkite savo krepšį – taip bus sutaupyta 10 milijardų plastikinių maišelių, kuriuos prekybos centrai išdalija vartotojams kiekvienais metais.
- Užsiregistruokite Pašto apsaugos tarnyboje (angl. Mailing Preference Service) ir tai padės jums išvengti nepageidaujamų laiškų ir reklamų (angl. junk mail), atsiunčiamų į jūsų namus.
- Pasistenkite neišmesti maisto produktų – vidutinė Didžiosios Britanijos šeima paprastai išleidžia 424 svarus per metus maistui, kuris nesuvartojamas.
- Venkite produktų, kurie yra supakuoti, kai tam nėra jokios būtinybės – pavyzdžiui, vaisius ar daržoves geriau pirkti palaidus ir pan.
Beje, nebijokite atsisakyti papildomų maišelių ar kitos nebūtinos pakuotės. Kita vertus, jei kai kurie jūsų įsigyti pirkiniai yra pernelyg supakuoti, nereikalingą pakuotę nesidrovėkite palikti tiesiog parduotuvėje.

Ketvirtoji taisyklė – sutaisyk ir panaudok
Sutaisyti ir iš naujo panaudojami daiktai sumažina atliekų kiekį. Net tuo atveju, jei jūs ko nors nebenaudojate, tai gali praversti kitiems – tad neskubėkite išmesti, o pabandykite atiduoti į labdaros parduotuves arba kitas labdaros įstaigas.

Penktoji taisyklė – kas tinka, panaudok kompostui
Daugiau nei trečdalis buitinių atliekų yra organinės kilmės, įskaitant sodo ar virtuvės atliekas. Išmestos į šiukšlyną organinės kilmės medžiagos gamina metaną, kuris daro stiprią įtaką klimato pokyčiams. Sudėję tai į kompostą, pasigaminsite trąšų savo sodui, o išmetamų šiukšlių bus mažiau.

Šeštoji taisyklė – saugiai ir atsakingai elkis su kenksmingomis atliekomis
Kenksmingomis laikomos tokios medžiagos, kurių sudėtyje yra chemikalų, galinčių pakenkti žmonių sveikatai ar aplinkai. Tarp buitinių atliekų gali pasitaikyti tokių, kurios laikomis kenksmingomis – išmetant dažus, baterijas, elektroninę įrangą ar tepalus, reikia būti atsargiems. Pavyzdžiui, kaip paprastas šiukšles išmetus didesnį kiekį dažų, kuriuose gali būti kenksmingų medžiagų, už tai gali būti baudžiama. Sukaupus didesnį kiekį kenksmingų medžiagų turinčių šiukšlių apie tai geriausia informuoti savivaldybę ir už tam tikrą mokestį šios šiukšlės bus išgabentos. Atsikratyti už dyką tokių šiukšlių įmanoma priduodant jas vietinei viešųjų paslaugų įstaigai (angl. Local Civic Amenity Site).

Ir galiausiai – prie šiukšlių mažinimo programos kiekvienas prisidėsite pirkdami iš antrinių medžiagų pagamintus produktus.

Parengė Zita Čepaitė, “Infozona”


   

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...