Netekusiems stogo virš galvos – pagalba ieškant prieglobsčio (atnaujinta 2013-10-22) - Anglija.lt
 

Netekusiems stogo virš galvos – pagalba ieškant prieglobsčio (atnaujinta 2013-10-22) (2012-08-20)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Viena iš didelių socialinių problemų Anglijoje, ypač Londone – benamystė. Stogo virš galvos netekti gali bet kas, labiausiai tai pavojinga tiems, kurie atvyko neseniai, neturi nuolatinio darbo ar artimųjų, kurie galėtų padėti. Anglija.lt pataria, kur eiti ir į ką kreiptis, kad ištikus bėdai, netektų nakvoti gatvėje.

Problema – didėja
Anglijoje, o labiausiai Londone, apgyvendinimo krizė didėja. Londone trūksta namų už prieinamą kainą. Išsinuomoti būstą, jau nekalbant apie nuosavų namų įsigijimą, gali ne kiekviena Londone gyvenanti šeima. Pagal Statistikos departamento (angl. „National Statistics“) duomenis, Anglijos savivaldybės 2011 metais teisinį benamio statusą suteikė 48 510 asmenų. Šis skaičius net 14 proc. didesnis nei 2010 metais, kai benamiais pripažinti 42 390 asmenys.

Ne išimtis ir JK gyvenantys lietuviai, netekę pragyvenimo šaltinio, neturintys pinigų susimokėti už nuomą ar būsto paskolą, būna priversti išsikraustyti. Tokios pagalbos Anglija.lt forume ieškojo tautietė, turinti mažametį vaiką ir bijanti, kad neatsidurtų gatvėje, nes nuomai pinigų nebeužtenka. „Kur kreiptis, kai neturi, kur eiti?“, – klausė moteris.

Į tokią situaciją galima papulti ne tik dėl pinigų stygiaus. Kita brandaus amžiaus lietuvė, į Angliją atvykusi užsidirbti, prisiglaudė pas savo draugus. Po kiek laiko, draugės susikivirčijo, ir atvykėlės buvo paprašyta išeiti iš namų, vėlai vakare. Kur dingti tokiu metu? Tokių situacijų pasitaiko ir dėl smurto šeimoje, kai moteriai su vaikais tenka bėgti iš namų. Jei nėra artimųjų, kurie gali padėti, svarbu žinoti, kaip rasti laikiną nakvynę ir pagalbą iš labdaros ir savivaldybės organizacijų.

Kur kreiptis?
Savivaldybės privalo suteikti nemokamą informaciją ir konsultacijas apgyvendinimo bei benamystės klausimais. Netekus gyvenamojo būsto ir neturint, kur eiti, reikėtų kreiptis į aprūpinimo būstu tarnybą (angl. „Housing Department“) savo savivaldybėje. Tačiau yra atsižvelgiama į keletą kriterijų, pagal kuriuos nutariama, kam padėti, kam ne. Savivaldybės privalo padėti tik „teisėtiems benamiams“ (angl. „legally homeless“). Į šią kategoriją patenka tik tie, kurie neturi nuosavybės nei JK, nei užsienyje, negali patekti į savo namus dėl vienokių ar kitokių priežasčių, jei namuose būti pavojinga, pavyzdžiui, dėl smurtaujančių artimųjų arba gyvenamojo būsto sąlygos pavojingos sveikatai. Atsižvelgiama ir į tai, ar asmuo gyvenamosios vietos neteko ne dėl savo kaltės, koks jo imigracijos statusas ir jam turi būti suteikta pirmenybė.

Pirmumo teisę gauti pagalbą turi besilaukiančios moterys, šeimos su vaikais iki 16 metų (arba iki 19 metų, jei vaikas mokosi pagal dieninę studijų programą). Pirmenybė suteikiama ir neįgaliesiems bei pagyvenusiems žmonėms bei tiems, kurie namų neteko dėl gaisro, užliejimo arba kitos nelaimės.

Asmenys, atitinkantys šiuos kriterijus, gali prašyti savivaldybės suteikti gyvenamąją vietą, bent jau laikiną, kol apgyvendinimo prašymas bus nagrinėjamas. Tačiau tai, ar savivaldybė privalo tai padaryti, ir kuriam laikotarpiui, priklauso nuo kiekvienos situacijos.

Jei šio departamento tarnautojai padėti negali, tuomet ateina socialinių tarnybų eilė. Socialiniai darbuotojai gali padėti 16–17 metų paaugliams, netekusiems namų, taip pat šeimoms su vaikais bei pagyvenusiems, neįgaliems asmenims.

Kita išeitis – „Prieglobstis“
Viena iš pagrindinių organizacijų, teikiančių informaciją tiek skubaus apgyvendinimo (angl. „emergency housing“) klausimais, tiek ieškant laikino ar nuolatinio būsto Anglijoje ir Škotijoje, yra „Prieglobstis“ (angl. „Shelter“). Tai labdaros organizacija, padedanti susirasti bent laikiną būstą, taip pat ir susitvarkyti reikalus, susijusius su ilgalaikiu apgyvendinimu. Jų nemokamas telefono numeris, kurį verta įsidėmėti, yra 0808 800 4444.

Kaip „Prieglobstis“ gali padėti? Pirmiausia, nereikėtų tikėtis, kad jie apgyvendins, netekus namų. Tačiau jie gali padėti susirasti nakvynę, nes bendradarbiauja su daugeliu nakvynės namų ir motelių, taip pat nurodyti, kur kreiptis toliau.
Paguodos, užuojautos ir moralinės pagalbos tikrai sulauksi, aišku, netekus namų, tas labai negelbėja. Todėl tikėtis, kad viskas bus padaryta už tave, tai yra, surastas nemokamas būstas, nederėtų. Šios organizacijos dalija patarimus, konsultuoja, padeda išsirinkti, pataria, ar tau priklausytų vienokios ar kitokios pašalpos. Ieškoti organizacijų, galinčių padėti išspręsti problemas, pagal pašto kodą galima čia: http://england.shelter.org.uk/get_advice/advice_services_directory.

Kaip užbėgti problemai už akių?
Taip pat „Prieglobstis“ suteikia daug informacijos, kaip pateikti paraiškas dėl skubaus, laikino bei nuolatinio apgyvendinimo savivaldybėms. Visų pirma, siūloma pasitikrinti, ar asmuo turi teisę gauti pagalbą. Tam reikėtų atlikti testą – taip paaiškės kriterijai, pagal kuriuos atrenkama, kam suteikti pagalbą, kam ne: http://england.shelter.org.uk/get_advice/downloads_and_tools/emergency_checker.

Ši organizacija padeda ne tik benamiams, bet ir tiems, kurie turi teisinių problemų dėl savo būsto. Todėl, kilus ginčui tarp tavęs ir būsto šeimininko, arba nekilnojamojo turto agentūros ar netgi banko, kuris suteikė paskolą, gali kreiptis patarimo į šią organizaciją. Tiek nuomininko, tiek nuomotojo teisės ir pareigos bei kita teisinė informacija pateikiama šiame puslapyje: http://england.shelter.org.uk/get_advice/renting_and_leasehold.

Piliečių patarimų biure (angl. „Citizens advice bureau“) taip pat gali gauti konsultaciją ir informacijos visais apgyvendinimo klausimais. Taip pat vertinga paskaityti jų patarimų skiltį, kaip išvengti tokių situacijų, dėl kurių žmonės netenka namų: http://www.adviceguide.org.uk/index/your_family/home_and_neighbourhood_index_ew.htm.

Naudinga informacija, nuorodos ir kontaktai:
• Visos savivaldybės turėtų teikti paslaugas 24 valandas per parą į kritines situacijas papuolusiems gyventojams. Susirask savo vietos organizacijos kontaktus pagal pašto kodą: http://england.shelter.org.uk/get_advice/advice_services_directory.

• Organizacija „Prieglobstis“ teikia nemokamą informaciją telefonu 0808 800 4444 pirmadieniais–penktadieniais nuo 8 val. iki 20 val., savaitgaliais nuo 8 val. iki 17 val. Skambučiai yra nemokami iš fiksuotojo ryšio telefonų bei iš pagrindinių mobiliojo ryšio operatorių („Virgin“, „Orange 3“, „T-mobile“, „Vodafone“, „O2“).

• Informacija apie apgyvendinimo galimybes Anglijoje: https://www.gov.uk/emergency-housing-if-homeless

• Jei pastebėjai, kad greitu metu ims trūkti pinigų nuomai, nelauk, pasitark dėl būsto pašalpos. Daugiau informacijos gali rasti čia: http://www.anglija.lt/aktualijos/nekilnojamasis_turtas/sos_truksta_pinigu_nuomai.html

Kitą savaitę straipsnio tęsinyje – apie reikalavimus socialiniam būstui gauti, kiek gali tekti laukti eilėje bei kiti patarimai ir naudinga informacija prašant būsto iš savivaldybės.

Jolanta Terminaitė


   

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...