Nuosavas namas nuosavoje žemėje. Ar realu? (4 dalis) (atnaujinta 2013-10-31) - Anglija.lt
 

Nuosavas namas nuosavoje žemėje. Ar realu? (4 dalis) (atnaujinta 2013-10-31) (2005-11-29)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Aptarę pagrindinius nuosavo namo statybos aspektus, šią temą užbaigsime aprašydami, kaip apskaičiuoti nuosavo namo statybas. Taigi kiek kainuoja pastatyti namą?

(Straipsnius apie nuosavo namo statybas rasite čia: 1 dalis, 2 dalis, 3 dalis).

Kadangi kainą lemia daug aplinkybių, į šį klausimą nėra lengva atsakyti vienareikšmiškai. Kainai įtaką daro skirtingų statybinių medžiagų naudojimas, statybininkų įkainiai, įvairūs mokesčiai, palūkanos ir kt.

Visų pirma, kaina priklauso nuo namo tipo. Lietuviai šioje srityje yra gana išprusę ir jiems nereikia daug aiškinti, kas yra rąstinis, mūrinis ar surenkamas namas. Daugelis iš mūsų žino jų privalumus ar trūkumus. Taigi namo tipas lemia, kokios bus galutinės išlaidos. Be abejo, surenkami (karkasiniai arba angliškai “Kit House”) namai yra pigiausi ir greičiausiai pastatomi.

Rąstiniai namai turi be galo gerą šilumos, garso izoliaciją ir yra ilgaamžiai. Tačiau tikimybė, kad jums leis statyti rąstinį namą tarp aplink esančių plytinių namų yra gana menka. Nepamirškite, kad savivaldybės architektas tikrai atsižvelgs į bendrą vietovės vaizdą. Mūriniai namai yra gana brangūs, statomi ilgiausiai, tačiau jie labiausiai paplitę ir geriausiai prisiderina prie Didžiosios Britanijos aplinkos.

Antra, svarbu, kur pirksite namą ir kas jums atliks statybos darbus. Ne paslaptis, kad rąstinių ir surenkamų namų kainos Lietuvoje yra daug kartų mažesnės negu Didžiojoje Britanijoje. Todėl tokius namus importuoti apsimoka net įskaičiavus jų atvežimo išlaidas.

Kai kurios Lietuvos namų statybos/surinkimo kompanijos gali net atsiųsti savo darbuotojus, kurie surinks namą. Be abejo, jums reikės pasirūpinti tų darbuotojų gyvenamąja vieta. Daugiau informacijos galite rasti lietuviškose internetinėse svetainėse. Taip pat galite panaršyti http://www.asa.lt/namai svetainę, kurioje rasite kompanijas, teikiančias įvairias statybines paslaugas. Jeigu jums labiau patinka angliško tipo namai, galite apsilankyti http://www.skyehomes.co.uk puslapyje, kuriame rasite namų pavyzdžius, aprašymus ir įkainius. Tiesa, norėdami gauti išsamesnę informaciją, turėsite užsiregistruoti (registracija nemokama).

Nuosavo namo statyba Didžiojoje Britanijoje gyvenantiems lietuviams yra labai aktuali tema, nes dauguma jų dirba statybos industrijoje. Jeigu esate statybininkas ir ruošiatės statybos darbus atlikti savo jėgomis, sutaupysite daug lėšų, tačiau nepamirškite, kad jums vis tiek reikės komandos. Būtinai aptarkite su savo kolegomis statybos trukmę ir atlyginimus. Vienas iš būdų, kaip sužinoti statybos kaštus – paprašyti, kad statybinė kompanija pateiktų jums sąmatą. Kadangi kompanijų pelno marža yra apie 15 proc. nuo visos sąmatos, nėra sunku apskaičiuoti, kiek apytikriai kainuoja statybos. Kitas, sudėtingesnis, bet gal kiek tikslesnis būdas – paprašyti sąmatų iš įvairių žmonių: dažytojų, stalių, elektrikų, santechnikų ir t. t. Sudėjus visas jų sąmatas, žinosite statybos kaštus.

Jeigu mokate angliškai, būtų naudinga paskaityti specialias knygas. Šios knygos yra didelės ir nepigios (apie 70 svarų), tačiau jas galima rasti beveik visose bibliotekose. Viena iš pigesnių, bet labai rekomenduojamų knygų apie statybas yra Mark Brinkley “The House Builders' Bible”. Ją galima užsisakyti internetu: http://www.amazon.co.uk arba tiesiog paieškoti knygynuose. Ši knyga nuolat atnaujinama, taigi joje pateikiami įkainiai gana gerai atspindi rinkos tikrovę.

Tačiau ne visi yra statybininkai. Statybines kompanijas surasti nėra sunku. Teiraukitės savo pažįstamų, ieškokite internete ar geltonuosiuose puslapiuose. Pasirinkę statybinę įmonę, kuri atliks darbus, turėsite daugiau išlaidų, tačiau tikėtina, kad darbai bus atlikti greičiau, negu juos darant savo jėgomis. Be to, būtinai pasitikrinkite, kad jums būtų suteikta garantija už atliktą darbą.

Jeigu planuojate pirkti karkasinį/surenkamą namą Didžiojoje Britanijoje, už vieną kvadratinį metrą teks mokėti apie 540 svarų. Pravartu žinoti, kad į karkasinio namo statybą dažnai nėra įskaičiuojama stogo danga, elektros išvedžiojimas, nutekamieji vamzdžiai, vidinė apdaila. Mūrinio namo kaina svyruoja apie 450–700 svarų už kvadratinį metrą.

Į statybos kaštus nepamirškite įskaičiuoti dizainerio, braižytojo ar architekto darbų. Paprasti brėžinukai kainuoja nuo kelių šimtų svarų, tačiau jeigu brėžinius darys profesionalus architektas, kaina gali siekti iki poros tūkstančių svarų.
Vandens, kanalizacijos, dujų, elektros nutiesimas kainuoja apie 1000 svarų, tačiau čia kaina priklauso nuo atstumo. Kuo namas yra toliau nuo pagrindinių komunikacijų ar kanalizacijos tinklų, tuo ši kaina didesnė. Nepamirškite namo draudimo – tai jums gali kainuoti net apie 1500 svarų.

Žemiau pateikiame lentelę, kurioje rasite keturių miegamųjų karkasinio namo statybos kaštus

Standartinis keturių miegamųjų karkasinis namas (166 m2)

Pamatai ir paslaugos
Pamatų išliejimas (neįskaitant garažo) ir komunikacijų prijungimas – £15,736.61
Mediena ir karkaso pastatymas – £22,6773.07

Mūrijimas (plytos, blokeliai) ir židinys
Išorinių sienų apmūrijimas, išoriniai laiptai, židinys – £14,842.77
Stogas – £8,077.69
Gipso kartonas, sienų ir stogo izoliacija, grindys – £4200.78
Elektros darbai – £1927.00
Santechnika, centrinis šildymas, nutekamieji vamzdžiai (grindų šildymas ir šildytuvas įskaičiuotas) – £7043.49
Staliaus darbai – £3,012.57
Vidinė ir išorinė apdaila – £542.72
Virtuvė ir tamsus kambarys – £6112.79
Vonia, tualetas ir dušo kabina – £1722.87

Garažas
Pamatai, mūrijimo darbai, stogas, lietaus nutekamieji vamzdžiai, elektros darbai – £6565.12
Automobilių stovėjimo aikštelė, tvorelė – £2518.02

Mokesčiai už paslaugas
Savivaldybės (angl. Council) mokesčiai, architekto ir advokatų paslaugos – £3741.39
Žemės sklypo kaina – £55,000
Iš viso – £153,716.89

Numatoma suma už darbų atlikimą – £28,959.00

Statybos sąmata
Namo statyba (neįskaitant žemės sklypo, automobilio stovėjimo aikštelės ir garažo kaštų) – £89,633.75
Statybos kaina m2 – £540.00

(PASTABA: Šios sąmatos pavyzdys buvo parengtas 2005 m.)

Taigi, kaip matome, privataus namo statyba Didžiojoje Britanijoje yra gana sudėtingas procesas, reikalaujantis daug ištvermės ir užsispyrimo. Finansiškai statyti namą yra pigiau, nei pirkti jau pastatytą, tačiau statybos atims daug daugiau jėgų ir laiko.

Laurynas Grainys

   

Susiję raktiniai žodžiai: Nuosavo namo statybos

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...