Apie Angliją: Būstas: Paskolos (Mortgage), nuoma, priežiūra

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

SOS – trūksta pinigų nuomai! (atnaujinta 2013-10-25)

2011-08-17

Nuotrauka Naudingi patarimai susidūrusiems su finansiniais sunkumais mokant nuomą ir jau gaunantiems būsto pašalpą – sužinok, kokie pokyčiai būsto pašalpų srityje įsigaliojo 2011 metų balandžio mėnesio.

Nuomos kainos Londone – itin didelės. Netekus pragyvenimo šaltinio arba sumažėjus pajamos, kebliausia rasti pinigų nuomai. Tačiau neignoruok šių mokėjimų – visų pirma pamėgink susitarti su būsto savininku, kad jis sumažintų nuomą, bent jau kol atsistosi ant kojų. Aišku, savininkas gali būti tuo nepatenkintas ir nesutikti, bet tokiu atveju jam sunkiau bus jus iškeldinti, negu tuo atveju, jei tylėtume ir nemokėtum nuomos visai.

Kaip gauti paramą?

Jei trūksta pinigų, nes beveik visos įplaukos išgaruoja vos sumokėjus už nuomą – prašyk valstybės pagalbos. Apie būsto pašalpą (angl. Housing benefit) ir savivaldybės mokesčio nuolaidą (angl. Council Tax benefit) informacijos internete gali rasti ir lietuviškai (http://www.anglija.lt/aktualijos/pasalpos_pensijos, ir angliškai (https://www.gov.uk/housing-benefit arba tiesiog paieškos sistemoje įvedus “housing benefit”), todėl priminsime svarbiausius punktus ir įsigaliojusius pasikeitimus.

Būsto pašalpos suma priklauso nuo asmeninių ir finansinių aplinkybių. Turėsi pateikti duomenis apie savo arba partnerio gaunamas pajamas ir santaupas, gaunamas pašalpas ar mokesčių kreditus, savo gyvenimo sąlygas, savo amžių, savo šeimos narius, kaip pašalpa padėtų kartu gyvenantiems žmonėms. Savivaldybė, skaičiuodama pašalpą, atsižvelgia į vietinį būsto pašalpų tarifo dydį ir į tai, ar nuomos suma yra tinkama pagal tavo būstą ir to rajono kainų lygį, ir ar būsto dydis yra tinkamas jūsų šeimai. Jei esi vienišas ir jaunesnis nei 25 metų, gali pretenduoti į pašalpą vadinamajam "studio" butui, o jei gyveni su partneriu, būsto pašalpą gali gauti tik vienas iš jūsų.

Tau atrodo, kad galėtumėte gauti būsto pašalpą? Tuomet kreipkis į savo savivaldybę (angl. Council) ir paprašyk formos paraiškai užpildyti. Ta pati forma tinka ir būsto ir savivaldybės mokesčio pašalpoms gauti. Pašalpos paraišką gali pateikti prieš įsikraustant į būstą, tačiau pašalpa nebus mokama, kol nepradėsi gyventi tame būste, už kurio nuomą gausi kompensaciją.

Jei gauni kitų pašalpų, pavyzdžiui, pajamų pašalpą (angl. Income Support) arba bedarbio pašalpą (angl. Jobseeker’s Allowance), pašalpa už būstą turėtų padengti visą nuomos kainą, o jei negauni paramos iš valstybės, būsto pašalpa gali būti dalinė.

Šioms pašalpoms gauti reikės šių dokumentų: paso, nacionalinio draudimo numerio, nuomos sutarties tavo vardu, savivaldybės mokesčio sąskaitos, 3 paskutinių mėnesių sąskaitos išrašų iš banko, informacijos apie gaunamas pašalpas ir pajamas (jei esi įdarbintas – algalapių, jei laisvai samdomas – buhalterinės ataskaitos), jei turi vaikų – jų gimimo liudijimų.

Kas pasikeitė?

Nuio balandžio mėnesio įsigaliojo keletas pokyčių būsto pašalpų srityje ir paveikė ne tik naujus pašalpų prašytojus, bet ir gaunančius šią pašalpą ilgesnį laiką. Jei nuomojiesi privačiai ir paraišką dėl pašalpos dabartiniu adresu pateikei po 2008 balandžio 7 dienos, vietos pašalpos tarifo pasikeitimai gali turėti įtakosir tavp šeimai. Jei būsto pašalpą gauti pradėjai prieš 2008 balandį, pakeitimai pašalpos nepaveiks.

Anglijos Vyriausybė suplanavo nurėžti pašalpas už būstą, skiriamas būstui, ir taip sutaupyti 1.8 bilijono svarų iki 2014-2015 metų. Jei jau gauni pašalpą, iki tos datos, kada pradėjai ją gauti, pokyčiai neturėtų paveikti pašalpos. Pavyzdžiui, jei paramą suteikta nuo 2010 metų rugsėjo 5 dienos – iki šių metų rugsėjo 5 dienos niekas nebus keičiama. Be to, valstybė garantuoja pereinamąjį laikotarpį iki 9 mėnesių ir nesumažins pašalpos tarifo. Tačiau šis terminas nebegalios jei pakeisi gyvenamąją vietą arba jei kas nors pasikeistų šeimoje, tai yra, jei galėtum pretenduoti į didesnį arba mažesnį būstą.

Naujosios ribos labiausiai paveiks tuos, kurie gyvena centrinėse Londono savivaldybėse. Jei savaitės nuomos kaina yra didesnė nei vietinio pašalpos tarifo riba, būsto pašalpa bus sumažinta. Didžiausia išmoka nuo balandžio 1 dienos yra už 4 miegamųjų būstą. Pašalpos nebėra skiriamos už 5 miegamųjų namą. Tačiau įmanoma ieškoti ir 5 kambarių būstų, jei jų nuomos kaina neviršyja keturių kambarių ribos.


Pašalpų tarifai - sumažinti


Pagal savo situaciją paskaičiuoti, ar tau priklauso būsto pašalpa, gali šiame puslapyje: https://www.gov.uk/benefits-adviser.

Būsto pašalpų skaičiavimo taisyklės - labai sudėtingos. Tam, kad procesas būtų paprastesnis, sukurtas vietinis pašalpos tarifas (angl. local housing allowance), kuris pristato standartinę vietinę nuomą, kuri apskaičiuojama pagal kambarių skaičių, kurio jums reikia (atsižvelgiant į žmonių skaičių) ir vidutines nuomos kainas tame rajone. Vietinis būsto pašalpų tarifas yra būsto pašalpų programa, taikoma asmenims nuomojantiems būstą iš privačių asmenų.

Nuo balandžio mėnesio vietiniai pašalpų tarifai per savaitę negali viršyti:
- £ 250 už vieno miegamojo būstą
- £ 290 už dviejų miegamųjų būstą
- £ 340 už trijų miegamųjų būstą
- £ 400 už keturių miegamųjų būstą.

Šie tarifai – maksimalūs, todėl tai nereiškia, kad už vieno miegamojo butą gausi 250 £. Kiekviename rajone yra skirtingi tarifai, juos sužinoti gali čia: http://www.voa.gov.uk/corporate/RentOfficers/LHADirect.html.

Jei nuoma, kurią moki dabar per didelė sumažėjus pašalpai, turėtum pasikalbėti su nuomotoju – galbūt jis sutiks nuleisti kainą. Jei ne – galbūt vertėtų pradėti ieškoti pigesnio būsto.

Kur kreiptis pagalbos nebeišgalint sumokėti už būstą?
- Organizacija “Prieglobstis” – http://www.shelter.org.uk arba nemokamu telefonu 0808 800 4444
- Piliečių patarimų biuras (angl. Citizens advice bureau) – http://www.citizensadvice.org.uk
- https://www.gov.uk/private-renting/rent-arrears - JK vyriausybės informacija apie skolas už nuomą.


Kriterijai, pagal kuriuos yra skiriama būsto pašalpa:

- Mažas pajamas gaunantiems
- Mokantiems nuomos mokestį
- Nuolat gyvenantiems Jungtinėje Karalystėje
Negali gauti būsto pašalpos, jei:
- santaupos ar nuosavybė viršija 16 000 £;
- gyveni artimo giminaičio namuose;
- esi dieninio skyriaus studentas (išskyrus neįgalius/ turinčius vaikų);
- esi prašęs prieglobsčio (angl. asyllum) Jungtinėje Karalystėje


Mažos pajamos

- Vienas iš kriterijų, kurį turi atitikti, norėdamas gauti būsto pašalpą - mažos pajamos (angl. Low income).
- Mažos pajamos būsto pašalpai gauti priklauso nuo individualios situacijos, t.y. šeimos tipo, išlaidų, rajono, kuriame gyveni.
- 60% ar mažesnės nei vidutinės namų ūkio pajamos būtent tais metais būtų skaičiuojamos kaip mažos pajamos. Dabar vidutinės pajamos yra apie 25 000 £.
- Tačiau galime paskačiuoti kiek kitaip. Atskaičiavus mokesčius, sumokėjus už nuomą ir konsulinius mokesčius, vienam suaugusiajam, neturinčiam vaikų, turi likti £119 per savaitę, porai be vaikų - £206 per savaitę, vienišam tėvui/mamai, kai vaikui yra iki 14 metų - £202 ir £288 per savaitę porai su dviems vaikais iki 14 metų.
- Šie pinigai turi būti skirti tokioms reikmėms kaip maistas, šildymas, transportas, pramogos.
- Prisimink, kad Vaiko pašalpa (angl. Child benefit) nėra įskaičiuojama į bendras pajamas, kurias reikia rodyti, prašant būsto pašalpos.
Šaltinis: http://www.poverty.org.uk


Jolanta Terminaitė

Komentarai

INDRAJA rašė
2013-12-20 19:01
TIKRA NETIESA PAGAL TEORIJA GAL IR IMANOMA BET REALYBEJE MITAS.AS TIEK NELIEKA NUO ALGOS NIEKAIP SUMOKANT MOKESCIUS TAI SKAITOSI VISI BEVEIK TURETU GAUTI HOUSING BENEFIT

Tavo vardas:

Komentaras:

Įvesk kodą iš paveiksliuko:
read me

 
Komentarai skirti vartotojų nuomonei išreikšti ir nebūtinai atitinka svetainės savininkų nuomonę. Už komentarų turinį Anglija.lt svetainės savininkai neatsako. Jei radote įstatymams prieštaraujantį komentarą, prašome pranešti info@anglija.lt.
 

Įmonės

Garantuojame profesionalumą, konfidencialumą ir puikų aptarnavimą. Turime 12 metų patirties teikiant buhalterines paslaugas. Savo klientams visuomet randame pačius geriausius...

„AR Lettings Management Ltd“ – tai 10-ties metų patirtį turinti nekilnojamojo turto agentūra, kuri kiekvienam klientui ras tinkamą nuomos pasiūlymą pagal jo poreikius. [b]Ieškantiems...

"Aldus Ltd." yra viena iš seniausiai veikiančių ir didžiausią skaičių tautiečių aptarnavusių lietuviško kapitalo kompanijų, teikiančių imigracines ir verslo paslaugas. Nuo savo veiklos pradžios...

 

Imonių katalogas

Apklausa

Ar yra tekę gyventi Rytų Londone?

Taip, bet jau persikrausčiau

Šiuo metu gyvenu Rytų Londone

Ne, gyvenau ir gyvenu kitur Londone

Esu JK, bet negyvenau Londone

Skelbimai

Be registracijos!

Anglija.lt radijas

Anglija.lt pokalbiai

Admiral Markets
Sprint Ekspress
Hair culture salon
CEPELINAS.CO.UK - verslas Britanijoje

Orai

Įmonių katalogas