Užstatas už būstą – tebūnie apsaugotas! (atnaujinta 2013-10-25) - Anglija.lt
 

Užstatas už būstą – tebūnie apsaugotas! (atnaujinta 2013-10-25) (2011-08-17)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Nors pasibaigus nuomos laikotarpiui, grąžinti nuomininko sumokėtą vadinamąjį “depozitą” yra savininko pareiga, tačiau dėl to neretai kyla ginčų. Anglija.lt paaiškins, kokia užstatų už nuomą sistema veikia Didžiojoje Britanijoje.
Užstatai, jų apsaugos programos, angliški terminai, susiję su nuoma – su keblumais šioje srityje gali susidurti ir naujai atvykę, ir jau seniau Anglijoje gyvenantieji. Nesvarbu, ar tik dabar išsinuomojai būstą, ar tavo sutartis eina į pabaigą – ši informacija bus naudinga kiekvienam.

Apsaugos programos

Jeigu nuomos sutartį sudarei arba atnaujinai po 2007 metų balandžio 6 dienos – atgauti savo užstatą už namą turėtų būti pakankamai nesunku. Nuo šios dienos nuomotojai ir nuomos tarpininkai privalo paimtus užstatus laikyti ne pas save, o naudotis viena iš keturių vyriausybės patvirtintų nepriklausomų nuomos užstatų programų. Tai „Deposit Protection Service” (DPS), „My Deposits”, „Capita“ ir „Tenancy Deposit Scheme”(TDS).

Šios programos buvo sukurtos tam, kad ginčai dėl užstato būtų lengviau sprendžiami. Beje, prisimink, kad šių programų paslaugos nuomininkams nieko nekainuoja ir nuomotojai neturi teisės prašyti pinigų už tai.
Savininkas arba agentūra per 14 dienų nuo užstato gavimo turi suteikti visą informaciją, kur ir kaip saugomas tavo užstatas.

Nelauk, jei šios informacijos per nurodytą laiką negavai – būtinai kreipkis į savo nuomotoją, o jei jis atsisako užstatą apsaugoti pagal vieną iš programų, gali kreiptis į apygardos teismą (angl. County Court).

Gavęs teismo nurodymą, nuomotojas neturės kitos išeities, kaip tik apsaugoti užstatą. Teismas taip pat gali nurodyti savininkui arba agentūrai sumokėti tau trijų užstato dydžių kompensaciją. Tačiau kol kas šiuo klausimu teisė nėra labai aiški ir teismas gali neskirti baudos tavo nuomotojui, jei užstatą jis apsaugos iki teismo posėdžio datos.

Pasibaigus sutarčiai

Pasibaigus sutarčiai, atidavus būsto raktus ir įrodžius, kad sumokėti visi mokesčiai turėtum atgauti savo užstatą. Tai turėtų trukti iki 10 dienų. Tačiau ne visada viskas yra taip gražu ir teisinga, kaip parašyta.

Nuomotojas arba agentas turi teisę į visą arba dalį užstato, jei jie gali įrodyti, kad turėjo finansinių nuostolių, nes tu, pavyzdžiui, nesumokėjai nuomos, kitų mokesčių, sugadinai nuosavybę arba padarei žalos pačiam būstui.

Dėl užstato keblumų kyla ir jei būstą nuomojiesi ne vienas, o turi bendrą nuomos sutartį. Tuomet ir užstatas būna bendras. Jei kilo nesutarimų dėl užstato su savininku – jis nenori jo dalies atiduoti, nes daiktai ar nuosavybė buvo apgadinti kažkieno iš jūsų, turėtumėte išspręsti šią problemą tarpusavyje – kas atsakingas už žalą ir kaip dalinsitės užstato likutį, atgautą iš nuomotojo.

Tačiau nuomotojas negali iš sumokėto užstato padengti normalių būsto nusidėvėjimo išlaidų. Juk jei būste gyveni keletą metų, naivu tikėtis, jog patalpos bus lygiai tokios pat būklės kaip prieš tau įsikeliant gyventi.

Kas padės išspręsti ginčą?

Jei nesutinki su nuomotojo sprendimu dėl užstato grąžinimo, gali kreiptis į savo užstato saugojimo programą dėl nemokamo ginčo sprendimo. Tai alternatyva nuomotojų ir nuomininkų ginčų sprendimams teismuose (angl. Alternative Dispute Resolution Service (ADR), tačiau į juos kreiptis galima tik abiems pusėms savanoriškai sutinkant, kad ginčas būtų išspręstas nemokamai, nepriklausomai, remiantis įrodymais.

Jei nuomotojas nesutinka spręsti konfliktą tokiu būdu, gali kreiptis į apygardos teismą, kur turėsi užpildyti pinigų reikalavimo formą ir laukti teismo. Įmokos už paraiškas priklauso nuo ieškinio dydžio. Pavyzdžiui, jei užstatas yra 1 000 £, teismui turėsi sumokėti 75 £, o pildant internetu – 70 £. Paraiškas gali užpildyti internetu čia: https://www.moneyclaim.gov.uk.

Taip pat, jei sutartis nebuvo atnaujinta po 2007 metų balandžio 6 dienos arba namo savininkas užstatą laikė pas save, ir pasibaigus terminui nenori jo grąžinti, turėtum kreiptis į apygardos teismą – alternatyvi ginčų sprendimo paslauga tokiu atveju nepadės.

Teismo išlaidų kompensavimas

Kreipiantis į teismą dėl dėl smulkių ieškinių (angl. small claims) - iki 5 000£, advokatas nėra būtinas. Dažniausiai užstatai už nuomą šios ribos nesiekia, taigi už teisybę gali kovoti savo jėgomis. Tačiau, jei vis dėlto teisiniai dalykai yra ne tavo sritis ir neturi, kas padėtų užpildyti reikiamas formas, ieškok civilinės teisės advokato (angl. Civil Law Solicitor).

Jei neturi lėšų mokėti advokatui, tavo išlaidos gali būti pilnai arba iš dalies padengtos. Jei tavo pajamos labai nedidelės arba gauni valstybės pašalpą (angl. state benefit), gali tikėtis gauti nemokamą teisinę pagalbą ir advokato konsultaciją. Advokatų sąrašą, dirbančių pagal Teisinės pagalbos (ang. Legal Aid) frančizę, gali rasti http://www.clsdirect.org.uk.

Naujausią informaciją apie užstatus gali rasti čia: čia.

Nuomos agentūros

Nuomos agentūros (angl. Letting agency) dažnai ima administracinius mokesčius iš klientų. Tačiau jie negali prašyti sumokėti už:
- Registraciją agentūroje
- Už nuomojamų būstų sąrašą
- Užstato, kurį grąžintų, jei nerastų jums tinkamo būsto
- Jei agentūrai sumokėjote tokius mokesčius, kreipkitės vietos savivaldos Prekybos standartų pareigūną (angl. Trading Standarts Officer) arba Nuomos ryšių pareigūną (angl. Tenancy Relations officer).
Mokesčiai, kurie yra legalūs:
- Mokestis, kai jau pasirašote nuomos sutartį
- Administraciniai mokesčiai. Atkreipkite dėmesį, kad šie mokesčiai turi būti pagrįsti ir “proto ribose”, t.y. administraciniai mokesčiai neturėtų viršyti 200£. Tačiau visose agentūrose jie labai skiriasi, o kai kurios iš nuomininkų pinigų už būsto suradimą neima. Visus galimus mokėjimus agentūra turi aptarti su jumis iš anksto.
- Negrąžinamas užstatas už būsto laikymą (angl. Holding deposit)
- Grąžinamas užstatas

Anglija.lt sulaukė skaitytojos užklausos apie įstatymus, užtikrinančius nuomininkų teises. Skubame į pagalbą ir pateikiame sąrašą:
- Law of Property Act 1925 (Nuosavybės aktas)
- Defective Premises Act 1972 (Patalpų defektų aktas)
- Protection From Eviction Act 1977 (Apsaugos nuo iškeldinimo aktas)
- Rent Act 1977 (Nuomos aktas)
- Landlord and Tenant Act 1985 (Nuomotojo ir nuomininko aktas)
- Landlord and Tenant Act 1987 (Nuomotojo ir nuomininko aktas)
- Housing Act 1988 (Būsto aktas)
- The Property Misdescriptions Act 1991 (Klaidingo būsto aprašymo aktas)
- Disability Discrimination Act 1995 (Neįgaliųjų diskriminacijos aktas)
- Housing Act 2004 (Būsto aktas)
- Disability Discrimination Act 2005 (Neįgaliųjų diskriminacijos aktas)
- Visus šiuos įstatymus gali rasti http://www.legislation.gov.uk

Užstatų grąžinimo statistika:
2008/9 metais:
- buvo grąžinta visas užstatas - 70%
- buvo grąžinta dalis užstato - 17%
- užstatas negrąžintas - 13%
Priežastys, dėl kurių nebuvo grąžinti užstatai:
- dėl žalos nuosavybei (23%)
- dėl švaros ir tvarkos būste (38%)
- dėl nesumokėtų mokesčių arba nuomos (8%)
- dėl kitų priežasčių (28%)
Beveik vienas iš penkių (17%) nuomininkų, kurie neatgavo dalies arba viso užstato, manę, kad tai buvo nepagrįsta.
Šaltinis: Deposit Protection Service

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Būsto paskolos, draudimas UK, konsultacijos visais būsto įsigijimo klausimais Anglijoje.

...