Apie Angliją: Pašalpos. Pensijos

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Valstybės pagalba šeimoms, turinčioms vaikų (III)

2008-03-19

Nuotrauka Jungtinėje Karalystėje Europos Sąjungos (ES) piliečiai gali gauti įvairių pašalpų, skirtų vaikų auginimui. Pirmiausia finansinė pagalba suteikiama nėščioms moterims. Vėliau – motinoms ir tėvams, turintiems naujagimį. Taip pat – šeimoms, įsivaikinusioms vaiką. Trumpai tariant, įvairi parama gali būti skiriama visiems suaugusiesiems, atsakingiems bent už vieną vaiką ar jaunuolį.

Motinystės / nėštumo pašalpos
Kai laukiatės vaiko, galima tikėtis šių pašalpų:
Įstatymo nustatytos motinystės pašalpos (angl. Statutory Maternity Pay – SMP).
Jei neatitikote SMP reikalavimų – motinystės pašalpos ekvivalento (angl. Maternity Allowance).
Mažų pajamų arba neįgalumo pašalpos, jei tai atitinka jūsų situaciją.
Pirmiausia pašalpų dydis priklausys nuo to, ar dirbate. Jei taip, tai kiek uždirbate ir kaip ilgai išdirbote pas tą patį darbdavį.

Motinystės pašalpa, kurią moka darbdavys – “Statutory Maternity Pay” (SMP)
1.„Maternity Pay“ išmoką galima gauti tuomet, jei dirbote pas tą patį darbdavį bent 26 savaites iki tos dienos, kai iki gimdymo datos liko 15 savaičių. Tai reiškia, kad pradėjote dirbti bent vieną savaitę iki savo nėštumo pradžios.
2.Kita sąlyga – vidutinis atlyginimas turi siekti vadinamąją žemesniąją uždarbio ribą (angl. lower earnings limit), kuri šiuo metu yra 87 svarai per savaitę (arba 377 svarai per mėnesį). Jeigu atlyginimas mažesnis, tuomet reikia kreiptis į vietinį „Jobcentre Plus“ skyrių dėl „Maternity Allowance“ pašalpos mokėjimo, nes darbdavys gali mokėti tik „Maternity Pay“. Apie šią situaciją turėtų pranešti ir pats darbdavys arba jo įgalioti asmenys (pavyzdžiui, buhalteris ar personalo skyriaus darbuotojas).
3.Šiuo metu visoms būsimoms mamoms motinystės atostogos apmokamos 39 savaites, nors maksimalus jų laikotarpis – 52 savaitės.
4.Pirmas šešias savaites „Maternity Pay“ pašalpa sieks 90 proc. vidutinio jūsų atlyginimo. Likusias 33 savaites – mažesnė suma iš vidutinio savaitinio atlyginimo arba kasmet valstybės nustatomos sumos, kuri šiuo metu yra 112,75 svaro per savaitę.
5.Įstatymai reikalauja, kad moteris raštu praneštų savo darbdaviui apie nėštumą ir planuojamų motinystės atostogų pradžią ir pabaigą. Vėliausiai tai galima padaryti, kai iki nustatytos gimdymo datos liko 15 savaičių. Jeigu moteris raštu nepraneš, ji rizikuoja netekti teisės į motinystės atostogas, pašalpas ir kitas privilegijas (pavyzdžiui, teisę gauti kasmetinę premiją, jeigu tokia mokama kitiems darbuotojams).

Motinystės pašalpa, kurią moka socialinis skyrius – “Maternity Allowance” (MA)
1.Ši pašalpa skirta toms nėščioms moterims, kurios pradėjo dirbti visai neseniai arba išėjo iš darbo, kad galėtų gimdyti ir auginti kūdikį. Tačiau ir šiai pašalpai gauti reikalaujama būti išdirbus tam tikrą laikotarpį – bent 26 savaites per 66 savaičių periodą ir iki numatytos gimdymo datos. Šiuo atveju nesvarbu, ar tos 26 savaitės buvo dirbtos paeiliui ar ne. Ir nesvarbu, ar tai buvo pas vieną darbdavį, ar kelis.
2.Dažniausiai dėl MA kreipiasi tos moterys, kurios negali gauti MP.
3.Šiuo atveju reikia uždirbti vidutiniškai bent 30 svarų per savaitę. Pajamos gali būti iš darbovietės arba iš savo verslo (angl. self-employed).
4.MA pašalpos dydis – mažesnė suma iš dviejų: 112,75 svaro per savaitę arba vidutinis savaitinis atlyginimas.
5.Įmanoma gauti papildomą išmoką už savo vyrą, partnerį ar kitą žmogų, prižiūrintį jūsų vaiką, jei tas žmogus gauna labai mažas pajamas.
6.Norint gauti šią pašalpą, reikia užpildyti specialų blanką MA1, kurį galima gauti iš vietinio „Jobcentre Plus“ (taip pat tel.: 08000556688, internetu: http://www.jobcentreplus.gov.uk) arba socialinių pašalpų skyriaus. Blanke reikalaujama nėštumą patvirtinančio dokumento, paprastai tai – MATB1 sertifikatas, kurį išduoda prižiūrinti akušerė. Jei pašalpos prašoma jau vaikui gimus, tuomet tiks gimimo liudijimas. Jeigu esate kažkur įdarbinta, teks pateikti SMP1 pažymą iš darbdavio, kuri patvirtina, kad jums nepriklauso SMP išmokos. Taip pat reikės jūsų ir vyro/partnerio socialinio draudimo numerio (angl. National Insurance Number).
7.MA pašalpos galima prašyti nuo 26-os nėštumo savaitės. Jei prašysite vėliau, atgaline data šią pašalpą galima gauti iki 3 mėnesių.
8.MA, kaip ir MP, bus mokama iki 39 savaičių. Anksčiausia išmoka galima nuo tada, kai iki numatytos vaiko gimimo datos bus likusios 11 savaičių. Vėliausiai mokėjimas turi prasidėti netrukus po vaiko gimimo.

Galimos problemos
Jeigu jūsų prašymas gauti MA buvo atmestas arba gaunate mažiau išmokų, nei manote, kad priklauso, galima prašyti, kad toks sprendimas būtų peržiūrėtas. Tačiau to reikalauti reikia per mėnesį nuo sprendimo paskelbimo.

Jeigu jūsų netenkina pašalpų biuro aptarnavimas arba įtariate diskriminaciją dėl tautybės ar kitų dalykų, tai galima oficialiai apskųsti. Parašyti skundus ir peržiūros prašymus gali padėti vietinis gyventojų konsultacijos biuras (angl. Citizens Advice Bureau – CAB).

Ką daryti, jei jums nepriklauso nei MP, nei MA pašalpa
Jeigu susiklosto tokia situacija (ko gero, dėl to, kad pastaruoju metu nedirbote), irgi yra išeitis. Tokiu atveju galima gauti kitokią paramą:
- Jei esate nėščia ar ką tik pagimdėte kūdikį, gali būti, kad galėsite prašyti neįgalumo pašalpos (angl. Incapacity Benefit). Tai priklausys nuo nėštumo stadijos ir nuo to, ar rizikuotumėte savo ar vaiko sveikata, jei dirbtumėte. Ši pašalpa susijusi su įmokomis į socialinio draudimo fondą.
- Jei negalite gauti ir neįgalumo pašalpos, galbūt bus įmanoma prašyti „pajamų paramos“ (angl. Income Support). Ji skiriama mažas pajamas gaunantiems žmonėms. Pašalpos prašyti reikėtų nuo 29-os nėštumo savaitės ar anksčiau, jei dėl nėštumo negalite dirbti. Tačiau jei tuo metu esate darbinga, galima prašyti ir bedarbio paramos (angl. Jobseeker‘s Allowance).
- Kadangi pašalpų gavimo taisyklės yra gan painios, geriausia būtų kreiptis į vietos CAB, kurio darbuotojai paaiškintų, kas įmanoma pagal konkrečią jūsų situaciją.

Pagal HMRC informaciją parengė Rima Zavickaitė-McMahon

   

Komentarai

ligita rašė
2015-02-07 14:27
as turiu keturis vaikus ir du mazesni buvo isvaikinti ir as nezinau jaigu butu galima gauti kokios pagalbos is lietuvos kad jie gristu pas mane gal kas galetu man patarti ant tokiu daliku

agne rašė
2015-01-20 17:11
as auginu 2 ir 4 metu berniukus su vyru planuojam trecia leliuka. anglijoje nesu dirbusi nes atvykus gyventi I anglija mazajam bubo tik 3men. ar man priklausytu pasalpa?

egle rašė
2013-10-22 21:29
Sveiki,as dirbau per agentura tail full isejau motinystes atostogu.man uz jas mokejo social in is skyrius.jau kaip ir reiketu grist I I darba,bet as pasakiau darbdaviui jog negrisiu.paprasiau ismoketi mano susikaupusias atostogas .bet man pasake,kol auginau vaika man nesikaupe jokios atostogos.at tai ties a?

ingrida19770706 rašė
2013-08-19 15:21
noriu paklausti, ar vienkartine pasalpa mokama uz pirma vaika, ar uz kiekviena gimusy?? nes as susilaukiau antro ir vienkartines negavau, tik CHB ir CHILD TAX CREDIT.

Grazina rašė
2013-08-14 12:42
Pas darbdavi.

valdis30 rašė
2013-04-23 16:44
mano drauge jau niescia kaip 17 savaiciu, jinai dirba jau 1metai ir 8 menesi, tai kur mums reike kreipti del motinenes pasalpos?

Tavo vardas:

Komentaras:

Įvesk kodą iš paveiksliuko:
read me

 
Komentarai skirti vartotojų nuomonei išreikšti ir nebūtinai atitinka svetainės savininkų nuomonę. Už komentarų turinį Anglija.lt svetainės savininkai neatsako. Jei radote įstatymams prieštaraujantį komentarą, prašome pranešti info@anglija.lt.
 

Įmonės

"Aldus Ltd." yra viena iš seniausiai veikiančiųir didžiausią skaičių tautietiečių aptarnavusių lietuviško kapitalo kompanijų,...

Garantuojame profesionalumą, konfidencialumą ir puikų aptarnavimą. Turime 12 metų patirties teikiant buhalterines paslaugas. Savo klientams visuomet randame pačius geriausius...

„Aura Accountants Ltd“ yra įsikūrusi Rytų Londone. Mes siūlome profesionalias buhalterines paslaugas įmonėms, dirbantiems self-employed ir privatiems asmenims. Mūsų tikslas...

Mūsų kompanija gina žmogaus teises ir laisves. Didelė advokatų komanda dirba jums, mieli klientai, tiek Lietuvoje, tiek Anglijoje. Todėl didžiuojamės ir džiaugiamės pasiekę pačių...

Linexa Accountancy įmonė teikia visas buhalterines paslaugas ir daug daugiau. Jūsų patogumui padedame spręsti kompanijų ir individualių asmenų buhalterinius, imigracinius bei kitus...

Fortis Finance Ltd. - specializuota buhalterinės apskaitos įmonė, įsikūrusi Dagenham Heathway rajone, Rytų Londone. Mūsų įmonė teikia paslaugas smulkaus ir vidutinio dydžio verslo...

Esame partnerės su 9 metų buhalterine patirtimi. Padedame klientams įvairiose buhalterinėse srityse, ar Jūs esate „self employed“ ar turite kompaniją. Per ilgus darbo metus...

 

Apklausa

Ką šiemet veiksi per Velykų ilgąjį savaitgalį?

Vyksiu į Lietuvą

Vyksiu į kelionę (bet ne į LT)

Ilsėsiuosi namuose, UK

Dirbsiu

Dar nežinau

Skelbimai

CEPELINAS.CO.UK - verslas Britanijoje

Orai

Įmonių katalogas
Lituanica