Atsargiai – sukčius ant namų slenksčio - Anglija.lt
 

Atsargiai – sukčius ant namų slenksčio (2011-08-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Tavo namus apvogti gali ne tik įsilaužėliai. Neretai žmonės patys įsileidžia gudrius vagis. Lietuvoje buvome įspėti saugotis telefoninių sukčių, tad būkim budrūs ir Anglijoje – čia daug aferistų vaikšto nuo namo prie namo. Tuk tuk! Ar žinai, kas stovi už tavo durų?

Nespjauk į šulinį
“Man taip tikrai neatsitiktų”, “durnių ir bažnyčioje muša”, “lengvatikiai” – tokių komentarų sulaukia žmonės, tapę sukčių aukomis. Tokie neigiami įvertinimai priverčia žmones tylėti apie tai, kad buvo apgauti – jiems gėda pripažinti savo patiklumą. Tačiau niekas negali būti tikras, kad netaps kita sukčių auka. Psichologiškai paveikti ir “užkalbėti dantis” žmonėms įgudę sukčiai prigalvoja vis naujų būdų, kaip apgauti potencialias aukas
O gal apsimetėliai lietuvių apmauti nesugebėtų? Juk mes, gyvendami ne savo šalyje, esame daug atsargesni ir bet kam durų neatidarome. O tuo labiau, vis dar jausdami kalbos barjerą, nesileidžiame į kalbas su nepažįstamaisiais. Tačiau sukčiai turi triuką, ant kurio užkibo ne vienas tautietis, – jie siūlo pigiai įsigyti vertingų daiktų. Pirkti techniką tiesiai iš nepažįstamojo gatvėje – atrodo kvaila. Bet tokių istorijų teko girdėti ne kartą ir ne du. Štai lietuvis, sustabdytas šalia metro stoties, pakeliui iš darbo, susiviliojo nepažįstamųjų pasiūlymu įsigyti nešiojamąjį kompiuterį ir filmavimo kamerą tik už 400 £. Apžiūrėjo prekes – naujos, originaliose dėžėse, veikiančios, parduotuvėje kainuojančios dvigubai brangiau. Kadangi tiek pinigų su savimi neturėjo, kartu su “pardavėjais” grįžo iki savo namų, šie palaukė jo šalia durų, kol pirkėjas atneš pinigus. Gavę grynuosius, sukčiai pasišalino, o tautietis nuskubėjo išpakuoti savo pirkinių. Deja, vietoj nešiojamojo kompiuterio ir video kameros rado tik pakelį pieno ir porą kilogramų bulvių. Sukeitę dėžes vietomis, gudrieji sukčiai mikliai pasišalino.
Atvejų, kai žmonės už šimtus svarų įsigyja porą butelių vandens, kiekvienas girdėjęs, ir tai derėtų suprasti ne kaip juokingą istoriją, o kaip perspėjimą.

Tikrink tapatybę
Niekada nesakyk niekada – apsimetėlių taikiniu gali tapti kiekvienas. Ar tikrai esi tikras, kad įsileidęs į namus, tarkim, komunalinių paslaugų tiekėjo darbuotoją, nebūsi apgautas? Sukčius gali būti ir jaunas, ir senas, ir vyras ir moteris. Jis moka įtikinti, vaidinti, apsimesti. Metropolitano policijos pareigūnai pataria būti budriems ir rinktis, kuriuos asmenis įsileisti į namus. Jei kyla nors menkiausia abejonė, kad žmogus nėra tas, kuo dedasi ęsas – kreipkis į policiją.
Sukčiai gali apsimesti komunalinių paslaugų tiekėjais, savivaldybės darbuotojais, net policijos pareigūnais. Nemanyk, kad uniforma – pakankamas įrodymas, kad asmuo yra legalus tos kompanijos tarnautojas. Nepamišk žvilgtelėti per durų akutę. Naudok spyną-grandinėlę, kol neįsitiksinsi, kad žmogus tas, kuo sakosi esąs. Kad sumažintum riziką būti apgautas, visada tikrink nepažįstamojo tapatybę. Visų kompanijų atstovai privalo turėti tarnybinį pažymėjimą su nuotrauka. Paimk į rankas, apžiūrėk: ar ji atrodo tikra, ar galiojimo laikas nepasibaigęs, ar nuotrauka nėra perklijuota ar kitaip pažeista.
Geriausia, jei paskambintum į įmonę, iš kurios atstovas sakosi ęsas, pasiteirauti, ar tas žmogus buvo siųstas į tavo namus. Nesinaudok numeriu ant tapatybės kortelės – jei ji netikra, numeris irgi bus fiktyvus. Susirask numerį internete arba ant sąskaitos.

Abejoji - neįsileisk
Neprivalai pasitikėti kiekvienu, pasirodžiusiu ant tavo namų slenksčio. Gyventojai dažnai elgiasi lengvabūdiškai įsileisdami prekybos agentus, religijos atstovus ar besisiūlančius pigiau atlikti remonto darbus.
Tikri kompanijų atstovai tikrai neįsižeis, jei norėsi patikrinti jų tapatybę. Gali paprašyti palaukti už durų, kol išsiaiškinsi, ar jis sako tiesą. Tikėtina, kad sukčiaus grįžęs prie durų net neberasi. Jei nors šiek tiek abejoji – į namus neįsileisk. Lankytojas primygtinai reikalauja, kad, tarkim, skaitliukų duomenys turi būti patikrinti? Pasakyk, kad paskambinsi į jo darbovietę ir dėl susitikimo susitarsi iš anksto.
Dažnai sukčiai dirba poromis – kol vienas atitraukia dėmesį prie priekinių durų, kitas įsilaužia į namus per užpakalines duris ir susirenka vertingus daiktus. Todėl, eidamas atidaryti priekinių durų, užrakink duris į galinį kiemą ir uždaryk langus.
Aferistai nesėkmę patiria tuose rajonuose, kur bendruomenės santykiai geri. Todėl stebėk kaimynystę ir jei pastebėjai ką nors įtartino, pranešk policijai, įspėk kaimynus. Kaimynas, pastebėjęs ką nors įtartino tavo kieme, irgi puls į pagalbą.

Kiti sukčių triukai
Pasitaiko, kai sukčiai apsimeta ir labdaros rinkėjais. Nesąžiningi žmonės greitai pasinaudoja tokiomis nelaimėmis, kaip, pavyzdžiui, katastrofa Japonijoje, ir eina nuo durų prie durų prašydami paaukoti nukentėjusiesiems. Tačiau tokios aukos dažnai ne tik nelaimėlių nepasiekia, bet dar ir pačio aukotojo turtas atsiduria pavojuje – kol žmogus, geros valios ir užuojautos artimam vedamas, krapštė pinigėlius labdarai, sukčius galėjo apsižvalgyti, ar jo namuose yra ką vogti.
Todėl aukok atsargiai. Paskambink Labdaros komisijai (angl. Charities Commision) telefonu 0845 300218 patikrinti, ar savo pinigus duodi registruotai labdaros kompanijai. Labdaros rinkėjas turi turėti ir pažymėjimą, įrodantį, kad jsi dirba toje landaros kompanijoje. Siųsk savo paramą tiesiai į labdaros organizaciją. Taip būsi tikras, kad tavo auka pateks į tinkamas rankas.
Noras padėti kartais gali pakenkti pačiam padėjėjui. Jei į tavo namus pasibeldė žmogus, prašydamas pagalbos: leisti paskambinti, ar tiesiog stiklinės vandens, būk apdairus, ypač jei namie esi vienas. Policijos pareigūnai įspėja, kad pirmiausia rūpintumeisi savo saugumu. Jei kitam nutiko nelaimė, policiją ar greitąją pagalbą gali iškviesti ir pats, nekeldamas pavojaus savo ir savo turto saugumui.

Koks slaptažodis?
- Visi elektros, dujų, vandens tiekėjai turi programą, kaip apsaugoti savo klientus nuo sukčių, apsimetančių jų darbuotojais
- Tai speciali slaptažodžių sistema. Pasirinkęs norimą slaptažodį ir patvirtinęs su savo tiekėju, būsi apsaugotas nuo apsimetėlių.
- Kaip tai veikia? Įmonės atstovas, norintis užeiti, turi pasakyti tavo sukurtą slaptažodį. Tokiu atveju, tu žinosi, kad nepažįstamasis – tikras darbuotojas
- Slaptažodžius užsirašyk, bet laikyk nematomoje vietoje.
- Norėdamas pasitikrinti, ar slaptažodis teisingas, nepamiršk uždaryti durų ir paprašyti lankytojo palaukti.

Naudingi kontaktai
- Jei manai, kad prie tavo namų durų – aferistas, ir jautiesi nesaugus, nedelsiant kviesk policiją, surinkęs 999.
- “Crimestoppers” gali perduoti informaciją apie sukčius anonimiškai - 0800 555 111
- Policijos saugesnės kaimynystės komanda - 0800 731 3300
- Apie sukčiavimą pranešk “Action Fraud” telefonu 03001232040
- Daugiau informacijos apie aferistus prie tavo durų: http://www.doorstepcrime.net

Jolanta Terminaitė




   

Susijusios įmonės

Profesionalios teisinės paslaugos Londone, klientų poreikius bei lūkesčius patenkinantis aptarnavimas.

...

Advokatų kontora, dirbanti JK nuo 2004 metų, teikia plataus spektro teisines paslaugas. Dirbame be tarpininkų!

...