Pasirūpink saugiomis atostogomis iš anksto! - Anglija.lt
 

Pasirūpink saugiomis atostogomis iš anksto! (2011-08-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Prasideda vasara – kelionių metas. Deja, kartais atostogas sugadina nenumatyti įvykiai. Kad atostogų neaptemdytų jokie nesklandumai, iš anksto sužinok, kaip apsisaugoti nuo įvairiausių pavojų kelionių metu ir kur kreiptis, jei jų išvengti nepavyko.

Vagys dirba, kai tu ilsiesi
Nereikia būti psichologijos mokslų daktaru, kad suprastum vieną dalyką, kurį puikiai žino kiekvienas - atostogų metu žmonės labiau atsipalaidavę nei kasdienybėje. O tai itin naudinga vienos “profesijos” atstovams – kišenvagiams ir sukčiams. Jie dirba, kol mes ilsimės. Atostogaudami prarandame budrumą, užsižiopsome į įspūdingus objektus ir taip tampam puikus grobis visokio plauko aferistams. Nors atrodytų, kad kas jau kas, bet aš tai tikrai ant jų kabliuko neužkibsiu, verta iš anksto pasidomėti, kaip apsisaugoti ir kur kreiptis, atsitikus nelaimei. Be to, keliautojai šiais laikais rizikuoja nukentėti per teroristų atakas ar gamtos stichines nelaimes. Nežinantieji šalies, kurioje atostogauja, įstatymų, neretai besiskiriančių nuo mūsiškių, gali net ir į areštinę pakliūti. Kita kalba, kitokie papročiai ekstremaliais atvejais, kai reikia reaguoti greitai, gali pridaryti dar daugiau bėdos. Todėl geriau imtis atsargumo priemonių iš anksto, nei gailėtis vėliau.
Visų pirma, prieš išvykdamas, būtinai pranešk artimam draugui ar šeimos nariui, kur keliauji. Pasakyti, kad vyksti, tarkim, į Italiją, tikrai negana. Palik viešbučio, kuriame apsistosi, pavadinimą ir telefono numerį. Juk niekada nežinai, kas gali nutikti, todėl geriau, kad bent vienas žmogus žinotų, kur tiksliai esi.

Svarbiausia – pasas ir pinigai
Svarbiausias dalykas, su kuriuo esi laukiamas užsienyje – pasas. Keliaujant Europos Sąjungos šalyse, pakanka asmens tapatybės kortelės, tačiau už jos ribų turėsi pateikti pasą. Prieš išvykdamas, pasitikrink, kad paso galiojimo laikas neitų į pabaigą. Dažniausiai į užsienį negali išvykti, jei paso galiojimo laikas baigiasi po mėnesio. Su savimi turėk paso kopijų, taip pat verta užsirašyti paso numerį, išdavimo datą ir vietą. Jei tavo pasas buvo pavogtas, nedelsiant kreiptis į vietos policiją ir susisiek su artimiausia Lietuvos ambasada. Protinga būtų su savimi turėti ir kitą asmens dokumentą su nuotrauka, pavyzdžiui, vairuotojo ar studento pažymėjimą.
Atostogaudamas nesinešiok visų pinigų ir dokumentų su savimi. Jei viešbučio kambaryje yra seifas, nepagailėk pinigų jo nuomai. Dažniausiai jis būna nuomojamas ir taip pat prašoma užstato, kuris bus grąžintas, kai atiduosi raktą. Seifo nuoma tikrai nekainuos daugiau nei 10 svarų savaitei, bet tu būsi užtikrintas, kad pinigai ir kelionės bei asmens dokumentai – saugūs.
Taip pat patartina keliaujant neturėti visų pinigų tik grynų, arba tik banko kortelėje. Geriau pusę sumos turėk grynaisiais, o kitą pusė – banko kortelėje. Banko kortelių duomenis užsirašyk, taip pat turėk telefono numerius, kuriais gali susisiekti su banku, jei pametei kortelę.

Apsidrausk nuo nelaimių
Kelionės draudimas – reikalingas ar ne? Aišku, jis pravers, jei per atostogas įvyks kas nors nenumatyto, pavyzdžiui, pasimes tavo bagažas, susirgsi, ar nedelsiant turėsi vykti namo. Visa tai, neturint draudimo, pareikalautų didelių išlaidų. Tačiau apsidraudęs, nesitikėk, kad esi apsaugotas nuo visko. Būtinai perskaityk visą draudimo sutartį, net tai, kas parašyta smulkiu šriftu. Dažniausiai ten rasi atvejus, kurių nepadengia tavo draudimas ir laiką, per kurį turi informuoti draudimo bendrovę apie įvykį.
Draudimų yra įvairių. Vienai kelionei, metinis, keliaujantiems Europoje, ar į tolimesnes šalis, aktyvioms atostogoms ir poilsinei kelionei. Todėl būtinai turi apsvarstyti savo atvejį ir pasirinkti tai, ko reikia. Jei vyksti slidinėti ir patirsi traumų, paparastas draudimas gydymo išlaidų nepadengs. Pasitikrink, kokie rizikos veiksniai yra įtraukti į draudimą.
Kur įsigyti draudimą? Draudimus siūlo daugybė bendrovių, oro linijos, taip pat ir bankai.

Pasirūpink sveikata
Sveikatos problemos gali apkartinti net puikiausias atostogas. Ypač jei nežinai, kur toje šalyje kreiptis, ir kiek kainuos medicinos paslaugos.
Ar žinojai, kad būdamas JK rezidentu (t.y. gyvenęs čia daugiau nei 6 mėnesius), išvažiavęs atostogų į kitą Europos šalį, gali gauti nemokamą medicinos pagalbą? Viskas, ko reikia – turėti EHIC (angl. The European Healthcare Insurance Card). Tai sveikatos draudimo kortelė, kurią išduoda JK Sveikatos departamentas nemokamai. Kortelė galioja penkerius metus, tačiau nepadengia gydymo išlaidų privačiose medicinos įstaigose.
Prieš keliaudamas, būtinai pasidomėk skiepais ir vakcinomis. Šią informaciją gali gauti iš savo šeimos gydytojo (angl. general practitioner – GP) arba JK Nacionalinės sveikatos tarnybos (angl. National Health Services - NHS) tinklalapyje.

Neprarask budrumo
Atostogas sugadinti gali ne tik sveikatos sutrikimai ar dingę dokumentai. Dažniausiai atostogautojai nukenčia nuo vagių. Sukčiai taikosi lengvo grobio - turistų piniginių ir kitų ų Be to, jie vis tobulėja ir sugalvoja naujų gudrybių. Pavyzdžiui, žmogus su žemėlapiu prašo parodyti kelią. Turistas, jau ne pirmą dieną atostogaujantis, tikrai puls į pagalbą – juk prieš keletą dienų jis pats buvo toks pat žioplinėtojas! Apsukrūs vietiniai sugeba taip užkalbėti ir nukreipti turisto dėmesį, jog kol šis aiškina kelią, sukčius ištraukia jo pinigus. Padėti pasimetusiems – gerai, tačiau tuo pat metu vertėtų neprarasti budrumo ir prižiūrėti savo daiktus. Nepalik savo krepšio paplūdimyje ar prie baseino be priežiūros, nesinešiok pluošto pinigų piniginėje, nedemonstruok savo vertingų daiktų.
Viešėdamas užsienyje, turi laikytis tos šalies įstatymų. Jei nežinai, ar tai leistina, geriau pasidomėti nei rizikuoti. Tokie dalykai, kaip narkotinių medžiagų turėjimas ar alkoholio vartojimas viešoje vietoje gali pridaryti problemų ir atostogų metu. Juk nenori kokią parą brangaus atostogų laiko praleisti areštinėje ir dar mokėti baudą? Proto pamesti nereikėtų net poilsiaujant – kitaip gražius atsiminimus visada temdys nemalonių prisiminimų šešėliai.

Kur kreiptis pagalbos užsienyje?
- 112 – pagalbos telefonas visoje Europos Sąjungoje
- http://www.urm.lt/index.php?1362855356 - čia rasi sąrašą Lietuvos atstovybių užsienio šalyse, į kurias gali kreiptis patekęs į bėdą

Sužinok daugiau:
- JK Užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje http://www.fco.gov.uk rasi patarimų, į ką atkreipti dėmesį poilsiaujant kiekvienoje pasaulio šalyje
- Patarimų keliautojams pateikia ir Lietuvos Užsienio reikalų ministerija: http://www.urm.lt/index.php?-2081234652
- Patarimai atostogautojams sveikatos klausimais: http://www.nhs.uk/conditions/travel-health

Svarbiausia – sveikata!
- Užsisakyti nemokamą sveikatos draudimo kortelę gali čia: http://www.ehic.org.uk.
- Jei negali užpildyti internetu, skambink numeriu 0845 606 2030.
- Tau reikės pateikti NHS numerį (jei esi užsuregistravęs, jį rasi ant savo NHS kortelės), arba Nacionalinį draudimo numerį (angl. National Insurance Number), vardą ir pavardę, adresą ir gimimo datą.
- Kitais klausimasi gali susisiekti su Užsienio Sveikatos apsaugos skyriumi (angl. Overseas Healthcare Team) telefonu 0191 218 1999 arba +44 191 218 1999 (jei skambini iš užsienio).

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Profesionalios teisinės paslaugos Londone, klientų poreikius bei lūkesčius patenkinantis aptarnavimas.

...