Kaip pasirūpinti sveikata Anglijoje: kliūtys ir galimybės - Anglija.lt
 

Kaip pasirūpinti sveikata Anglijoje: kliūtys ir galimybės (2014-01-29)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Nors gyvename ir dirbame Anglijoje, bet gydytis ne vienas dar vyksta į Lietuvą. Kodėl? Anglija.lt pašnekovė skundžiasi bijanti nesuprasti angliškai kalbančio gydytojo, tačiau Anglijoje dirbančio gydytojo nuomone, lietuviai čia turi visas galimybes pasirūpinti savo sveikata.

Bijo, kad nesusišnekės

Anglija.lt skaitytoja klausia patarimo – kaip išsirinkti patikimą gydytoją Anglijoje ir su juo susikalbėti? 44 metų Vaiva į Jungtinę Karalystę atvyko prieš ketverius metus. Lietuvoje parduotuvės vedėja dirbusiai moteriai buvo sunku priprasti prie fiziškai sunkesnio darbo viešbutyje. „Greitai pradėjau justi skausmus nugaros apačioje. Dirbti reikėjo, vos atvykusi, angliškai visai nešnekėjau, tai ir pas šeimos gydytoją užsiregistravusi nebuvau. Tai padariau tik pernai, bet kol kas dar neapsilankiau – bijau, kad nesusišnekėsiu, o ir didelio noro nėra, nes esu girdėjusi nusiskundimų iš pažįstamų, kad dauguma gydytojų į pacientus žiūri labai atmestinai“, – skundėsi Vaiva. Angliškai susišnekėti moteris jau moka, tačiau mano, kad apibūdinti angliškai savo sveikatos problemas ir suprasti medicininius terminus būtų per sunku.

„Į Lietuvą grįžtu vieną arba du kartus per metus, tada apsilankau poliklinikoje ir pas dantų gydytoją. Gal ir blogas toks nusiteikimas, bet man patinka savi daktarai, ir gydymas ten priimtinesnis, ir aiškesnis. Tačiau dažniausiai pasidaryti visus reikalingus tyrimus pritrūksta laiko, taip ir tęsiasi viskas. Tokia absurdiška situacija, dirbu Anglijoje, moku mokesčius, sumoku už sveikatos draudimą, bet tuo nesinaudoju – grįžusi į Lietuvą einu pas gydytojus ten ir vaistų atsivežu iš Lietuvos“, – kalbėjo pašnekovė.

Moteris patikino žinanti, kad Londone yra ir lietuviškų klinikų, bet privačiai sveikatos priežiūrai ji negalinti skirti pinigų. „Su vyru uždirbame pakankamai, tačiau turime padėti studijuojančiam sūnui ir Lietuvoje likusiems tėvams, tad mokėti už privatų gydymą nesiryžtame. Nenorime visiškai apleisti savęs, tačiau atrodo, kad arba nemokame, arba nežinom, kaip pasirūpinti sveikata Anglijoje?“, – klausė Vaiva.

Galimybių pasirūpinti sveikata yra

Septynerius metus privačioje klinikoje Londono „Uniclinic“ dirbantis bendrosios praktikos – šeimos gydytojas Alvydas Kontrimas portalui Anglija.lt teigė, kad Jungtinėje Karalystėje lietuviai turi daug galimybių pasirūpinti savo gerove. „Mano nuomone, lietuviai, atvykę gyventi į Jungtinę Karalystę, savo sveikata rūpinasi pakankamai ir turi visas galimybes pasirūpinti. Šioje šalyje, kaip niekur kitur, yra didžiulis medicininių paslaugų asortimentas. Daugelis mūsų tautiečių čia turi galimybę dirbti, ilsėtis, sportuoti, keliauti ir pakankamai gerai maitintis. Be abejo, tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus poreikių. Deja, yra žmonių, kurie tęsia ydingas lietuviškas tradicijas: per gausiai vartoja alkoholį, augina viršsvorį ir nesirūpina sveikata“, – svarstė gydytojas.

Anglija.lt papasakojus apie pašnekovės Vaivos situaciją, A. Kontrimas teigė, kad moteris neturėtų gydytis pati ar tuo labiau atsivežti vaistų iš Lietuvos. „Visus reikiamus medikamentus su gydytojo receptu galima įsigyti bet kurioje JK vaistinėje. Moteris teisi, kad sunegalavus reikėtų surasti galimybę ir kuo skubiau apsilankyti pas gydytoją. Jokiu būdu nerekomenduoju savigydos medikamentais, tuo labiau antibiotikais. Nėra paslaptis, kad mūsų tautiečiai praktikuoja „apsirūpinimą“ antibiotikais ar kitais medikamentais, atsiveždami juos iš Lietuvos. Dar blogiau, kad kai kurie iš jų vaistus įsigyja bet kur, tačiau to neturėtų būti, nes nežinai, ką ir kokios kokybės nusiperki. Anglija ir laikosi griežto reglamento – nevartoti antibiotikų be reikalo. Apie antibiotikų vartojimo tikslingumą gali spręsti tik gydytojas. Dažnai mūsų tautiečiai yra nepatenkinti, kad apsilankę pas gydytoją, gauna tik paracetamolio. Kartais jų baimė pagrįsta, pasitaiko, kai perlenkiama lazda ir neskiriami antibiotikai tada, kai jų reikia“, – kalbėjo A. Kontrimas.

NHS – nemokama ir prieinama

Gydytojas sutinka, kad gimtąja kalba bendrauti su gydytoju yra daug lengviau ir paprasčiau. „Tokią galimybę lietuviai Anglijoje turi. Lietuviai renkasi lietuvius gydytojus užsienyje dėl geresnės bendravimo kokybės, galėjimo išsamiau, labiau išsakyti savo nusiskundimus ir būti labiau suprastais. Dar viena esminė priežastis – lietuviškoje klinikoje galima operatyviau gauti medicinines paslaugas, o esant būtinam reikalui – skubų siuntimą į ligoninę ar siuntimą atlikti bet kurį tyrimą“, – privalumus vardijo gydytojas.

Tačiau A. Kontrimas nenuvertino ir Jungtinės Karalystės valstybinės sveikatos apsaugos (NHS). „Valstybinė sveikatos sistema yra pakankamai aukšto lygio, nemokama ir prieinama eiliniam piliečiui. Be abejo, ši valstybinė sistema turi ir trūkumų, kurie sistemingai yra analizuojami, daromos pataisos, kontroliuojama, ir, be abejo, turi didelį medikų mokslinį potencialą šioms problemoms spręsti. Visada pasitaiko nusivylusių ir nepatenkintų medikų paslaugomis, tačiau tai įprasta. Tai vyksta visur, ir čia, ir Lietuvoje. Kita vertus, visada yra iš ko pasirinkti“, – aiškino gydytojas.

Vis daugiau – pagyvenusių lietuvių

Anglija.lt pasiteiravo gydytojo, ar dažnai lietuviai skundžiasi negalavimais, atsiradusiais dėl darbo Anglijoje. „Sunkus darbas, nesvarbu, kur tu dirbtum, niekada sveikatos neprideda. Mūsų žmonės atvyko čia dirbti ir uždirbti, ir tuo nelabai skundžiasi, o dalis jų net džiaugiasi, kad po sunkaus darbo turi galimybę keliauti, sportuoti, pramogauti. JK nėra nežmoniškų darbo sąlygų, čia visos sritys yra kontroliuojamos. Taip pat Didžioji Britanija turi geras socialinės apsaugos bei profesinių sąjungų tradicijas. Todėl, ištikus bėdai, tautiečiai gali išspręsti visas problemas, taip pat ir sveikatos“, – tikino A. Kontrimas.

Pasak gydytojo, lietuviai į medikus Anglijoje dažniausiai kreipiasi „esant ūmiems susirgimams bei susijusiems su sezonine kaita. Gana dažni virškinamojo trakto susirgimai. Nors Anglijoje gyvena daugiausia jauno ir darbingo amžiaus lietuviai, bet pastaruoju metu pastebėjome, kad vis dažniau atvyksta invalidumą turintys ir pakankamai senyvo amžiaus žmonės. Jungtinė Karalystė žmonių sveikata rūpinasi kryptingai ir atsakingai, tam skiriamos gana didelės investicijos, jaučiamas rūpestis žmogumi, gana didelis dėmesys skiriamas pagyvenusiems ir seniems žmonėms“. Kartais tenka „pakovoti“ už savo pacientą, kad gautų kai kurias specifines nemokamas medicinines paslaugas. Visi pensinio amžiaus, turintys invalidumą pacientai gauna paslaugas ir medikamentus nemokamai“, – pasakojo A.Kontrimas.

Su NHS gydytojais – lietuviškai

Ne visi lietuviai, gyvenantys Anglijoje, žino, kad iškilus sunkumams dėl bendravimo su gydytoju, gali paprašyti vertėjo pagalbos. Užsisakyti nemokamas vertėjo paslaugas galima vizitui pas gydytoją arba procedūroms, tyrimams ar operacijoms, atliekamoms ligoninėje. Apie tai reikėtų pranešti savo poliklinikai ar ligoninei kaip įmanoma anksčiau, kad būtų pakankamai laiko išsikviesti vertėją.

Taip pat tautiečiai lengvai gali gauti patarimų ir atsakymų į sveikatos klausimus telefonu lietuviškai. „NHS Direct“ linija, veikianti ištisus metus, 24 valandas per parą gali suteikti visą reikalingą informaciją gimtąja kalba. Tereikia paskambinti telefonu 0845 4647 ir tiesiog pasakyti, kokia kalba norima kalbėti. Tuomet sujungiama su vertėju, kuriam paaiškinama, kodėl skambinama. Taigi taip neiškils jokių nesusipratimų dėl kalbos skirtumų.

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Plataus spektro medicinos ir stomatologijos paslaugos. Gydytojai su ilgalaike darbo patirtimi padeda Londone ir aplink jį.

 

...

Didelis odontologijos paslaugų pasirinkimas, ilgametė patirtis, naujausios technologijos, laboratorija, protezavimas ir rentgenas - viskas po vienu stogu Rytų Londone!

...

Jaunas, profesionalus, keliomis kalbomis bendraujantis personalas, aukščiausia paslaugų kokybė, modernūs gydymo metodai Londone.

...
Klinikoje dirbanti Dr D.Pitkauskienė yra vienintelė oficialiai registruota JK gydytoja-endodontologė iš Lietuvos.
 
...