Keliaujantiems Europoje – nemokama sveikatos apsauga - Anglija.lt
 

Keliaujantiems Europoje – nemokama sveikatos apsauga (2012-08-20)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Vasara - kelionių metas. Vienas iš svarbiausių dalykų, kuriuo būtina pasirūpinti prieš išvyką – sveikatos apsauga užsienyje. Neturint jokio draudimo, netikėtai užklupusi liga gali gerokai paploninti piniginę. Anglija.lt domėjosi nemokamomis sveikatos apsaugos galimybėmis Europoje.

Europoje – nemokamai

Keliaujantiems Europoje būtinąją medicinos pagalbą galima gauti nemokamai. Jungtinės Karalystės arba kitos Europos Sąjungos (ES) valstybės rezidentai gali gauti Europos sveikatos draudimo kortelę (angl. „European Health Insurance Card“), jei jie yra apdrausti tos šalies, kurioje gyvena, valstybiniu draudimu. Anglijoje tai atitinka Nacionalinis draudimas (angl. „National insurance“), kurio įmokas savarankiškai dirbantieji (angl. „self-employed“) moka patys, o įdarbintiesiems (angl. „employed“) įmokos nuskaičiuojamos nuo atlyginimo.

Pagal Europos Sąjungos teisės aktus, jei ES rezidentas yra apdraustas valstybiniu sveikatos draudimu, laikinai išvykęs į bet kurią iš 27 ES šalių bei į Islandiją, Lichtenšteiną, Norvegiją ar Šveicariją, turi teisę gauti būtinąją medicinos pagalbą. Išlaidas, susijusias su šiomis paslaugomis, turi padengti tos valstybės, kurioje asmuo gyvena, valstybinis sveikatos draudimas.

Su šia kortele galima gauti tik tokią medicininę pagalbą, kad nereikėtų anksčiau laiko nutraukti vizito kitoje šalyje ir grįžti į tą valstybę, kurioje šiuo metu gyveni. Atsižvelgiant į tai, gydytojas turi nustatyti, kiek ir kokios pagalbos reikia suteikti – pavyzdžiui, išvykus ilgesnių atostogų ir susirgus, gali būti paskirtas rimtesnis gydymas, ne tik pirmoji pagalba.

Kelionės draudimo – nepakeičia

Tačiau šios kortelės nereikėtų laikyti kelionės draudimu. Visų pirma, Europos sveikatos draudimo kortelė nepadengs gydymo išlaidų privačiose įstaigose arba atsitikus nelaimei užsiimant ekstremaliuoju sportu. Tačiau užsisakant kelionės draudimą, verta paminėti, kad turite EHIC – gali būti, kad tokiu atveju draudimas kainuos šiek tiek pigiau.

Su šia kortele ligoniai, kuriems būtina nuolatinė medicininė priežiūra, paslaugas gali gauti tik kai kuriais atvejais, pavyzdžiui, jei nuolat reikalinga deguonies terapija arba dializė. Dėl to reikėtų pasitarti su savo gydytoju bent kelias savaites prieš kelionę, kad tai būtų suderinta su vietos, į kurią vyksti, medicinos įstaigomis.

Taip pat verta prisiminti, kad netikėtai suskaudus dantį, su šia kortele galima kreiptis į valstybės finansuojamą odontologą.

Europos sveikatos draudimo kortelė nepadengs planuoto gydymo Europoje. Tačiau įmanoma gauti tokį gydymą nemokamai kitoje Sąjungos šalyje, įskaitant ir Lietuvą, jei sugebėsi paaiškinti savo gydytojui Anglijoje, kodėl tau būtina gydytis ten. Daugiau informacijos apie planuotą gydymą kitoje Europos valstybėje gali rasti čia: http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/plannedtreatment/Pages/Introduction.aspx.

Užsakymas – nesudėtingas

Kad ši kortelė gali būti naudinga kiekvienam – abejonių kilti neturėtų. Kaip ją užsisakyti? Nemokamai Europos sveikatos draudimo kortelę galima užsisakyti Anglijos nacionalinės sveikatos tarnybos – NHS (angl. „National Heath service“) tinklalapyje: http://www.nhs.uk/NHSEngland/Healthcareabroad/EHIC. Reikėtų atidžiai pasižiūrėti, ar tikrai užsisakinėji kortelę nemokamai, kadangi pasitaiko tinklalapių, vadinamųjų „agentų“, kurie už kortelės užsakymą ima atitinkamą mokestį. Internetinė prašymo forma – nesudėtinga, užpildęs ją kortelę gausi paštu per 7–14 darbo dienų.

Jei negali užpildyti prašymo internetu, užsisakyti kortelę galima paskambinus numeriu 0845 606 2030. Tau reikės pateikti NHS numerį (jei esi užsiregistravęs, jį rasi ant savo NHS kortelės), arba Nacionalinį draudimo numerį, vardą ir pavardę, adresą ir gimimo datą. Gali užsakyti kortelę ne tik sau, bet ir savo šeimos nariams, taip pat ir vaikams – kiekvienam šeimos nariui reikalinga atskira kortelė. Jungtinėje Karalystėje išduodama kortelė galioja penkerius metus.

Ar ši kortelė galioja Lietuvoje? Kadangi Lietuva yra Europos Sąjungos narė, Europos sveikatos draudimo kortelė privalo būti ne tik pripažįstama, bet ir išduodama Lietuvoje. Todėl, jei gyveni Anglijoje, tačiau trumpam grįžus į Lietuvą prireikė medicininės pagalbos, neužmiršk, kad gali pasinaudoti kortele, išduota Anglijoje.

Taip pat informuok gimines ir draugus, gyvenančius Lietuvoje, jog jiems taip pat pravartu turėti Europos sveikatos draudimo kortelę. Ją užsisakyti gyvenant Lietuvoje galima savo teritorinėje ligonių kasoje arba užpildžius elektroninį prašymą. Nuorodą į prašymą ir daugiau informacijos apie lietuviškąją kortelės versiją galima rasti čia: http://www.vlk.lt/vlk/pr/?page=tit&kat_id=7.

Tvarka valstybėse – nevienoda

Kaip gauti pagalbą ir atsiimti pinigus? Kreipdamiesi į gydymo įstaigą dėl būtinosios medicinos pagalbos, įstaigos registratūroje ar ligoninės priimamajame pateikite savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą bei kortelę.

Visos valstybinės gydymo įstaigos Europos Sąjungoje ir Europos ekonominėje erdvėje (EEE) šios kortelės turėtojams turi suteikti lygiai tokią pat būtinąją pagalbą ir už tokią pačią kainą, kaip ir savo šalies piliečiams. Tačiau kai kuriose šalyse gali tekti sumokėti už suteiktas paslaugas, o paskui kreiptis dėl kompensacijos. Taip pat, atsižvelgiant į valstybę, kompensacijos gali tekti prašyti arba vietinėje sveikatos draudimo įstaigoje, arba jau grįžus į gyvenamąją šalį. Jei toje šalyje galioja pirmasis variantas, prašymą geriau pateikti dar tebesant toje valstybėje. O jei galima viską išspręsti antruoju variantu, t. y., kreiptis į Anglijos NHS, geriausia tai padaryti paskambinus Užsienio sveikatos apsaugos komandai telefonu 0191 218 1999. Norint gauti kompensaciją už išlaidas, tau reikės jiems pateikti savo nacionalinio draudimo numerį ir savo banko sąskaitos numerį. Taip pat svarbu išsaugoti visus su gydymo paslaugomis užsienyje susijusius dokumentus: sąskaitas, receptus, kasos čekius.

Daugiau informacijos apie tai, kokių medicininių paslaugų galima tikėtis ir kokia tvarka galioja kiekvienoje šalyje, galima rasti Europos Komisijos tinklalapyje: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1021&langId=en

Kontaktai, kurių gali prireikti:

- Jei nori pakeisti asmens duomenis, pranešti apie pamestą arba pavogtą kortelę, kreipkis numeriu 0845 606 2030.
- Kitais klausimais gali susisiekti su Užsienio Sveikatos apsaugos skyriumi (angl. „Overseas Healthcare Team“) telefonu 0191 218 1999 arba +44 191 218 1999 (jei skambini iš užsienio).

Keliaujant už Europos Sąjungos ribų:

• Keliaujant ne į Europos šalis, ši sveikatos draudimo kortelė negalioja, todėl būtina pasirūpinti kelionės draudimu. Taip pat, keliaujant ne Europoje, gali prireikti pasiskiepyti nuo įvairių užkrečiamųjų ligų.
• Informacijos apie skiepus, būtinus įvairiose šalyse, galima rasti čia: http://www.nhs.uk/Planners/vaccinations/Pages/Travelvaccines.aspx
• Keliaujant į ne Europos šalis, būtina iš anksto pasidomėti, kokių vakcinų gali prireikti. Kad skiepai veiktų, įprastai reikia skiepytis prieš 4–6 savaites.
• Apsilankyk pas savo gydytoją (angl. „General practitioner“ – GP) sužinoti, kokių skiepų ir kitų prevencijos priemonių reikės. Verta prisiminti, kad už šias priemones teks mokėti visą kainą – jos nėra kompensuojamos valstybės.
• Prieš vykdamas, peržvelk naujausias žinias Užsienio ir Sandraugos reikalų ministerijos puslapyje: http://www.fco.gov.uk.

Jolanta Terminaitė

   

Susijusios įmonės

Plataus spektro medicinos ir stomatologijos paslaugos. Gydytojai su ilgalaike darbo patirtimi padeda Londone ir aplink jį.

 

...

Didelis odontologijos paslaugų pasirinkimas, ilgametė patirtis, naujausios technologijos, laboratorija, protezavimas ir rentgenas - viskas po vienu stogu Rytų Londone!

...

Jaunas, profesionalus, keliomis kalbomis bendraujantis personalas, aukščiausia paslaugų kokybė, modernūs gydymo metodai Londone.

...
Klinikoje dirbanti Dr D.Pitkauskienė yra vienintelė oficialiai registruota JK gydytoja-endodontologė iš Lietuvos.
 
...