Ką gali ir ko negali daryti Anglijos policininkai? (1 dalis) - Anglija.lt
 

Ką gali ir ko negali daryti Anglijos policininkai? (1 dalis) (2006-05-24)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Didžiojoje Britanijoje žmonės dirba, lankosi pas gydytojus, veda į mokyklas vaikus, tuokiasi, ir, kaip ir kiekvienoje valstybėje, dėl įvairiausių priežasčių susiduria su policija. Tikriausiai daugelis sutiks, kad policijos ir pačių policininkų įvaizdis Didžiojoje Britanijoje yra kur kas geresnis, nei kolegų Lietuvoje. Ko galima tikėtis iš britų policininkų? Kaip apskritai veikia policija Didžiojoje Britanijoje? Informacijos šiais klausimais suteiks mūsų nuolatinis bendradarbis advokatas Jamesas S. Lazaras.

Pagrindinė informacija
Visose visuomenėse yra normos, kurios įpareigoja asmenis paisyti visuotinai priimtų taisyklių. Baudžiamoji teisė yra skirta nubausti asmenis, pažeidusius šias taisykles. O policija stovi baudžiamosios teisės priešakyje, išaiškindama ir sulaikydama prasižengėlius.
Priešingai nei Prancūzijoje, Airijoje ir kitose valstybėse, Jungtinėje Karalystėje nėra bendros nacionalinės policijos. Šioje šalyje veikia vietinės policijos. Didžiausia iš jų – Londono Metropoliteno policija (angl. London Metropoliten Police). Pastaruoju metu atsiranda pasiūlymų vietines policijas sujungti į didesnius administracinius vienetus.
Pagrindinis įstatymas, reguliuojantis policijos darbą, priimtas 1984 metais ir vadinasi Policijos ir nusikaltimų įrodymų aktu (angl. Police and Criminal Evidence Act). Pagal jį įtariamasis gali būti suimtas, sulaikytas ilgesniam laikui, apkaltintas ir pristatytas teismui. Minėtas įstatymas reguliuoja beveik visus policijos veiksmus palaikant įstatymą.

Nusižengimų rūšys
Įtariamajam taikomi veiksmai priklauso nuo jo nusikaltimo kategorijos. Nusikaltimai skirstomi į tris kategorijas: kai asmuo nėra suimamas, kai asmuo suimamas ir sunkūs nusikaltimai, kai asmuo suimamas. Sunkiais nusikaltimais laikomi žmogžudystė, išprievartavimas, netyčinė žmogžudystė ir pan. Esminis skirtumas tarp sulaikymo ir sulaikymo dėl sunkaus nusikaltimo yra laikotarpis, kuriam įtariamasis gali būti sulaikytas. Dėl sunkaus nusikaltimo asmuo gali būti sulaikytas ilgesniam nei 24 valandų laikotarpiui.

Kada policininkai gali suimti be išankstinio perspėjimo
Didžiojoje Britanijoje policininkai gali sulaikyti bet kurį asmenį be išankstinio suėmimo orderio:
- nusikaltimo, dėl kurio galima asmenį suimti, vykdymo metu;
- kai yra pagrindas manyti, kad asmuo vykdo nusikaltimą, dėl kurio galima suimti;
- kai žinoma, kad asmuo yra padaręs nusikaltimą, dėl kurio galima suimti;
- kai yra pagrindas manyti, kad asmuo yra padaręs nusikaltimą, dėl kurio galima suimti.

Policijos pareigūnai asmenis gali suimti ir dėl kitų priežasčių. Pvz., jei žinoma, kad asmuo ruošiasi vykdyti nusikaltimą.
Kadangi policijos pareigūnai gali suimti asmenį dėl įvairiausių priežasčių, įrodyti, kad suėmimas buvo neteisėtas, labai sunku. Jei asmuo yra visiškai įsitikinęs savo nekaltumu ir priešinasi suėmimui, jam bus pareikšti papildomi kaltinimai.

Pagal Jungtinės Karalystės įstatymus teisę suimti įtariamąjį tam tikrais atvejais (kai įtariamasis vykdo nusikaltimą arba jau yra jį įvykdęs) turi ir eiliniai asmenys. Tačiau tai yra labai rizikinga, nes įtariamąjį suėmęs asmuo gali būti apkaltintas neteisėtu suėmimu.



   

Susijusios įmonės

Efektyvios, glaustos ir „be žargono“ teisinės konsultacijos JK. Nenuilstamai dirbsime siekdami jūsų tikslų, atsižvelgdami į jūsų laiko ir biudžeto apribojimus.

...

Profesionalios teisinės paslaugos Londone, klientų poreikius bei lūkesčius patenkinantis aptarnavimas.

...

Visapusiškos teisinės paslaugos, advokatavimas teismuose, 24/7 pasitarimas prieš apklausą, bylų išaiškinimas visoje Anglijoje.

...

Esame baudžiamosios teisės gynybos specialistai JK. Atstovaujame klientams ir giname juos ikiteisminio tyrimo įstaigose, prokuratūroje bei teismuose.

...