Mano Anglija

Būsto paskola Anglijoje: džiaugsmai ir vargai (3 dalis)

2012-02-29

Ilgai džiaugtis dėl to, kad pardavėjas sutiko parduoti butą už mūsų pasiūlytą kainą, neteko – tą laimę greit užtemdė rūpesčiai dėl advokatų ir paskolos galutinio patvirtinimo. O dėl dar vieno dalyko negalėsime būti ramūs iki apsikeitimo sutartimis – pasirodo, pardavėjas turi neribotą teisę bet kada nutraukti susitarimą...

Iki galutinio patvirtinimo – kelios savaitės
Tą pačią dieną, kai gavome teigiamą atsakymą iš pardavėjo, kreipėmės į savo finansų konsultantą. Jis pasiteiravo kelių dalykų apie namą: adreso, būsto tipo, valdymo tipo („leasehold“ ar „freehold“), kiek metų dar galioja „leasehold“ sutartis ir kelintais metais buvo pastatytas namas. Stengėmės kaip įmanoma greičiau atsakyti į visus klausimus ir pateikti jiems reikiamus dokumentus. Pirmąjį kartą, kai lankėmės pas konsultantą ir pristatėme savo finansinius dokumentus, paskola mums buvo patvirtinta “teoriškai” (angl. „agreed in principe“). Tuo metu nesitikėjome, kad galutinis patvirtinimas gali užtrukti ne kelias dienas, o kelias savaites…

Be to, keitėsi ir paskolos davėjai. Iš pradžių skolinti mums sutiko vienas bankas, tačiau, kol radome būstą, jo palūkanos pasikeitė. Todėl konsultantas pasiūlė kitą skolintoją, deja, jis suteikti paskolą atsisakė. Kaip mums buvo paaiškinta, tai galėjo nutikti dėl to, kad mūsų kredito istorija – per trumpa. Visgi, gyvename čia nepilnus trejus metus.

Trečiasis skolintojas priėmė mūsų paraišką dėl paskolos. Tačiau tai, ar gausi paskolą, būni tikras tik po to, kai jie įvertina būstą ir išsamiai patikrina visus dokumentus.

Už būsto įvertinimą reikėjo sumokėti 225 £ (galima užsisakyti kiek brangesnį ir išsamesnį būsto patikrinimą, tačiau kiek teko domėtis, to labiau reikia perkant namą, o ne butą).
Sumokėjome ir paraiškos mokestį (angl. „application fee“) – 99 £.

Nuo tos dienos jau praėjo daugiau nei trys savaitės. Per tą laiką kone kiekvieną dieną vylėmės, kad jau šiandien tai tikrai bus naujienų. Bet pats dokumentų tikrinimo procesas užtruko – visų pirma, paskolos davėjai reikalavo pačių paskutinių algalapių, kurie, bent jau mano draugui iš darbovietės atkeliauja paštu, ir tai vilkina visą procesą. Pateikus algalapius, skolintojai išsiuntė užklausą į darbovietę – jiems reikėjo patvirtinimo dėl viršvalandžių. Po kiekvieno dokumento pateikimo bankas prašo mažiausiai 48 valandų tam dokumentui patikrinti.

Taigi lygiai po trijų savaičių gavome atsakymą, kad mūsų dokumentai patvirtinti ir tiko. Belieka laukti, kol bus paruošta ir išsiųsta paskolos sutartis, kurią turėsime pasirašyti. Tam vėl – 48 valandos, kurios prasitęsė netgi iki 72. Tik tada, kai gausime sutartį, būsime tikri, kad paskola mums suteikiama.

Advokatų – šimtai
Dar prieš pateikiant pasiūlymą pardavėjui, ėmiausi kitos paieškos – nuosavybės teisių perdavimo advokatų (angl. „conveyancing solicitors“). Skaičiau, kad jų darbas pirkimo procese labai svarbus – geri advokatai gali paspartinti reikalus. Išsirinkti buvo nelengva. Geriausia, kaip ir finansų konsultantus, advokatus rinktis pagal pažįstamų rekomendacijas (arba pasiskaitinėti diskusijas forumuose, pavyzdžiui, http://www.anglija.lt/forumas). Deja, mums pažįstami žmonės nieko naudingo pasiūlyti negalėjo, todėl teko kliautis nuojauta. Į „Google“ paieškos sistemą įvedus „conveyancing solicitor“ rezultatų – šimtai.

Apsilankiusi įvairių įmonių internetiniuose puslapiuose, tiesiog išsiųsdavau užklausas apie jų kainas. Dažniausiai jie turi specialias formas, kurias reikia užpildyti ir pagal pateiktus duomenis (būsto tipas, kaina ir panašiai), jie pateikia savo paslaugų kainą. Pasiūlymų sulaukiau daug ir įvairių – nuo 125 £ už viską iki 1 000 £ be PVM mokesčio. Kadangi pigiausias – nereiškia blogiausias, o brangiausias – nebūtinai geriausias, nusprendėm rinktis tokius, kurių paslaugų kaina nei didžiausia, nei mažiausia. Beje, šis mokestis yra tik mokestis už jų darbą. Mokesčiai už paieškas bei kiti mokesčiai valstybei kainuoja tiek pat pas visus advokatus.

Kriterijai advokatams
Žiūrėjome, kad jų siūloma kaina būtų fiksuota (angl. „fixed fee“), tai reiškia, kad neatsiras kažkokių papildomų mokesčių. Tačiau tai visada taikoma standartinėms paslaugoms, jei perkant būstą iškiltų nenumatytų, neįprastų reikalų, tektų mokėti daugiau. Reikia pasiteirauti, ar atstovavimo skolintojui mokestis įtrauktas į fiksuotą mokestį. Taip pat dar viena sąlyga, palanki pirkėjui – „no move – no fee“, kas reiškia, jog jei neįvyks namo pirkimo sandėris, mokėti advokatams nereikės. Tai vėlgi turi papildomų sąlygų, bet vis geriau, nei pinigus mokėti iš anksto.

Taip pat svarbu advokato paklausti, ar jis yra registruotas dirbti su būtent tavo paskolos davėju (angl. „registered on lender’s panel“). Dauguma advokatų dirba su beveik visais bankais ir skolintojais Anglijoje, tačiau pasitaiko tokių, dažniausiai mažesnių advokatų įmonių, kurios nėra prisiregistravusios su viena ar kita finansine įmone.

Tokie buvo mūsų kriterijai advokatams. Išsirinkome įmonę, kurios fiksuota paslaugų kaina – 618 £. Tą pačią dieną el. paštu gavome klausimyną bei sutartį, kuriuos reikėjo užpildyti, pasirašyti ir išsiųsti paštu (geriau registruotu laišku) kartu su šiais dokumentais: mūsų abiejų pasais arba sertifikuotomis pasų kopijomis ir dviem adreso patvirtinimais (sąskaita už komunalines paslaugas bei banko sąskaitos išrašu). Tokius dokumentus verta susirasti ir pasiruošti iš anksto – kai prireiks, galėsi siųsti iš karto, ir sutaupyti brangaus laiko.

Pirkėjai – „ant ledo“
Susiradusi advokatų įmonę, jų kontaktinius duomenis iškart perdaviau brokeriui bei nekilnojamojo turto agentui. Norėjosi, kad viskas pradėtų judėti kaip galima greičiau. Atrodė, kad niekas nedaro savo darbo taip efektyviai, kaip turėtų. Dabar suprantu, kad kai laukti tenka ilgai, o atrodo dar ilgiau.

Lyg dar būtų negana nerimo ir streso, vieną dieną važiuodama į darbą, laikraštyje aptikau straipsnį apie dalyką, labai nepalankų nekilnojamojo turto pirkėjams.

Žodžiu „gazumping“, kurio atitikmens lietuvių kalboje nėra, anglai apibūdina situaciją, kai pardavėjas jau įpusėjus procesui atsisako parduoti būstą, nes kažkas kitas pasiūlė mokėti daugiau, ar tiesiog nusprendė nebeparduoti, palaukti geresnių laikų ar panašiai. Taigi, teisiškai pardavėjas tokių įsipareigojimų neturi, kol abi pusės neapsikeitė sutartimis. Tai reikštų, kad pirkėjas lieka „ant ledo“ sumokėjęs mokesčius paskolos davėjui, advokatams ir praradęs daug svarbaus laiko.

Šito termino nereikėtų painioti su „gazundering“. Šiuo terminu apibūdinama situacija, kai pirkėjas paskutinę akimirką nusprendžia nebemokėti pardavėjui sutartos kainos ir siūlo mažesnę, tikėdamasis, kad pardavėjas sutiks.

Pirmosios dalys apie būsto paskolą Anglijoje:

• http://www.anglija.lt/straipsniai/anonsai/busto_paskola_anglijoje_dziaugsmai_ir_vargai_1_dalis.html

• http://www.anglija.lt/straipsniai/anonsai/busto_paskola_anglijoje_dziaugsmai_ir_vargai_2_dalis.html

Turi klausimą apie būsto paskolą? Parašyk: jolanta@manoanglija.lt

Kitą savaitę straipsnio tęsinyje portale Anglija.lt, tikiuosi, jau galėsiu parašyti, ar gavome tą galutinį paskolos pasiūlymą bei apie visus mokesčius, kuriuos, perkant būstą, reikia sumokėti Karalienei, valstybei, savivaldybei...

Jolanta Terminaitė


   

Anglija.lt
Anglija.lt naujienas ar jų dalį publikuoti ir/ar kitaip naudoti be raštiško "Anglija.lt Ltd." sutikimo draudžiama.

Susiję raktiniai žodžiai: Advokatai, Application fee, Būstas UK, Būsto įvertinimas, Būsto paskola Anglijoje, Buto pirkimas, Freehold, Gazumping, Leasehold, Mortgage, Namas Britanijoje, Namo pirkimas, Namų kainos, Paraiškos mokestis, Paskolos davėjas, Patarimai

 

Susiję straipsniai:

 

Komentarai

Senatorius Walter rašė
2013-09-03 16:58
Komentaras pašalintas dėl neetiško turinio (necenzūrinių žodžių, įžeidžiančio pobūdžio ar pan.).

benas rašė
2012-03-05 20:46
brokeris apskritai nereikalingas, jei susigaudai kazkiek, informacijos daug, pagrindinis bendravimas vyksta tarp solicitoriu, pats pasirasineji popieriukus.pati pradzia-ivertink galimybes, issirink skolintoja, gauk patvirtinima ir t.t autore labai spirga, niekas nepasidaro per 2 sav, uztrunka laiko

nijole rašė
2012-03-02 10:48
Gyvenu socialiniame buste, noreciau, ji issipirkti, gal kas turi patirties siame klausime.Dekoju.

Marius rašė
2012-03-01 18:14
Lietuviu advokatu UK nera, nes turi igyti NVQ Lvl 6. Yra tik tarpininkai!!!

... rašė
2012-03-01 09:07
as galvoju,kad nera lietuviu advokatu.yra tik tarpininkai kurie padeda suorganozuoti visa si procesa

Ieskau advokato rašė
2012-02-29 17:08
Del laiko, tas tiesa, turetu susitaupyti kazkiek... O as girdejau, kad kaip tik ne visada gerai ta pati imti, nes jei kokiu teisiniu gincu kyla, negali abieju pusiu atstovauti. Jau klausiau, bet dar paklausiu, gal kas zino lietuviu advokatu del namu?

... rašė
2012-02-29 16:54
esu praejus sita kelia ir patarciau rinktis ta pati advokata kuri ima ir pardavejas.susitaupytu laiko kol jie vanas kitam siuntineja uzklausimus

Aura rašė
2012-02-29 14:55
perkant namus is vienos agenturos galima laisvai naudotis kitos agenturos brokeriu paslaugom, ypac jei namus ziurineji keliu agenturu pagalba. Jie suteikia visa informacija ka ir kaip daro, uz kiek, ir tt. Geresnes agenturos uz tam tikra mokesti (jis visada vienodas nesvarbu ar namas kainuos 100000, ar 500000), tarkim mokestis 1000 svaru, ir pirkejui nereikia judinti ne pirsto. Pateikt dokumentus ir laukt. i ta suma ieina ir advokatai ir "will" (beveik tas pats kaip testamentas, kuri perkant namus esi ipareigotas parasyt) ir visi kiti administraciniai mokesciai. Beje, perkant nama kainuojanti 250000, mazdaug 7 tukst. priedo reikia sumoket valstybei uztai kad leidi sau pirkt brangesni nama (?!). Sekmes autorei, pirkimui pasirinko tikrai sunkesni kelia, uztai labai idomu suzinot, kaip viskas baigsis.

to tumba rašė
2012-02-29 14:33
Nesuprantu, taigi cia neraso, kad su lietuviu advokatu firma bendrauja? O siaip gal kas zinot kas nors lietuviu advokatu, kurie su nekilnojamuoju turtu dirbtu? As visai nieko pries su lietuviais tvarkytis reikalus

tumba rašė
2012-02-29 14:22
nu ka...mums tai advokatu kontora(anglu) viska sutvarke-nei pirsto nereikejo paajudint.advokatui isejo apie 600 svaru.namas kainavo 120000.nesusidekit su lietuviais ir viskas bus normaliai.pasiklauskit kokio pazistamo anglo(gerai pazistamo),o ne pubo alchaso kokio:)))ir viskas bus ok

Tavo vardas:

Komentaras:

Įvesk kodą iš paveiksliuko:
read me

 
Komentarai skirti vartotojų nuomonei išreikšti ir nebūtinai atitinka svetainės savininkų nuomonę. Už komentarų turinį Anglija.lt svetainės savininkai neatsako. Jei radote įstatymams prieštaraujantį komentarą, prašome pranešti info@anglija.lt.
 
 

Apklausa

Ar namuose JK turi lietuvišką televiziją?

Taip, turiu

Neturiu

Neturiu, bet kartais pažiūriu per internetą

Skelbimai

Be registracijos!

Anglija.lt radio

Anglija.lt chat

Sprint Ekspress
Hair culture salon
CEPELINAS.CO.UK - verslas Britanijoje

Orai

Įmonių katalogas