Mano Anglija

Emigrantų vaikai pasmerkti?

2010-08-26

Vaikai – prabanga. Su šia tiesa emigrantai tėvai susiduria vos vaikui gimus. Auklės, darželiai, laisvalaikis, papildomas lavinimas – išties brangu. Skurdi aplinka ir viskas, kas pigiausia, arba ką už dyką suteikia valstybė – tokia emigrantiškos vaikystės tiesa.

Savo tapatybės atskleisti nepanorusi lietuvė sakė, kad pažįsta bent keletą šeimų, kurių vaikų gyvenimas nepavydėtinas.
„Tame pačiame name kaip ir aš gyvena šeima su dviem vaikais. Atvažiavo maždaug prieš metus, iš pradžių buvo dviese, susirado darbus, paskui vaikus atsivežė. Berniukas trijų, mergaitė gal šešerių metų. Dirba ji vakarais, vyras rytais, bet visada maždaug porą ar tris valandas vaikai būna vieni. Kartais prašo, kai esu namuose, kad akį užmesčiau, bet dažniausiai palieka ir tiek, atsieit trumpam. Aišku, vis viena pasižiūriu, kad nesusižalotų ar dar ką, nenoriu nemalonumų. Bet ne kiekvieną vakarą ir aš namuose sėdžiu“, – pasakoja kambarius nuomojanti moteris.

Ji skundėsi nežinanti, ką daryti. Išvaryti jų negali, nes su vaikais. Išsinuomodami kambarį sakė, kad dviese gyvens. Paskui atsivežė vaikus Kalėdoms, bet šventės praėjo, o jie taip ir liko.

„Visi keturi viename kambaryje. Raginu, kad susirastų butą – tai tinkamo neranda, tai pinigų neužtenka. Pamokinau, kad kreiptųsi į savivaldybę, tai kažką tvarkėsi, bet kol kas nieko.“

Lietuvoje pradinės mokyklos mokytoja dirbusi moteris sako, kad jai baisu pagalvoti, kaip čia kai kurie lietuviukai gyvena. „Atsivežė, valgyti paduota, lova yra, žaislų numeta, o patys arba miega, arba televizorių žiūri. Mergaitei greit septyneri, bet jie iki šiol neprisiruošė jos į mokyklą nuvesti, sako, suspės.“

45 m. buvusi mokytoja teigia, kad ji nekaltina tėvų, jie nėra asocialūs žmonės, abu dirba, ir vaikams nelieka laiko. „Neseniai atvažiavę, nesusigaudo, gal vėliau viskas susitvarkys, jeigu iki tol kas nors nepaskųs jų vaikų priežiūros tarnyboms“.
Apie kokį nors lietuvišką ugdymą ar papildomas pamokas, buvusios mokytojos nuomone, nėra nė kalbos.

„Tie vaikai gaus išsilavinimo pradmenis valstybinėje mokykloje ir taps tokiais pat nekvalifikuotais darbininkais, kaip ir jų tėvai.“

Tačiau dauguma vaikus auginančių emigrantų viliasi, kad jų vaikų gyvenimas bus geresnis.

Turėti vyrą neapsimoka

Tris berniukus auginanti Inga iš Datfordo pripažįsta, kad vaikus auginančioms šeimoms tikrai nelengva.

„Vienišoms lengviau – valstybės parama daug didesnė. Turiu porą draugių, kurios yra vienišos mamos, gauna socialinį būstą, už kurį moka maždaug 200 svarų per mėnesį. Tai juokingi pinigai, nes šiuo metu net vienvietį kambarį nelabai gausi už tiek. Padirba 16 valandų per savaitę, o kitą laiką gali sėdėti su vaiku, nes gauna nepakankamų pajamų priemoką. Jeigu aš būčiau vieniša mama, visokių išmokų gaučiau maždaug 250 svarų per savaitę. Kad rastum darbą, už kurį tiek mokėtų, reiktų pasistengti. O čia iš valstybės gauni, nes vieniša mama. Bet jei turi vyrą arba pati turi darbą, tada visų pajamas susumuoja, padalina iš šeimos narių ir jeigu kiekvienam išeina pajamų minimumas, kitokios paramos, išskyrus vaiko pašalpą, negausi. Turėti vyrą Anglijoje neapsimoka“, – sako trijų vaikų mama. Nors ji su savo dvejų berniukų tėvu nėra susituokusi, visgi jie neslepia, kad gyvena kartu ir yra šeima.

„Man sako, ar tu kvaila, sakyk, kad viena gyveni, daugiau pinigų gausi, bet man nesinori taip elgtis“, – teigia Inga.

Jos vyras uždirba tiek, kad priemokos jų šeimai nepriklauso, tačiau Inga yra priversta skaičiuoti pinigus ne tik vaikų rūbeliams bei žaislams, bet ir ieškoti pigios auklės.

Mamų auklių karai

Pernai dvynukų susilaukusi Inga pati vaikus augino iki devynerių mėnesių, bet paskui vienai juos žiūrėti bei rūpintis į mokyklą jau einančiu vyresniuoju, pasidarė per sunku. Be to, ji susiruošė lankyti anglų kalbos kursus, kad vėliau galėtų gauti vertėjos darbą. Ji išplatino internete skelbimą, kad ieško auklės, kuri gyventų kartu su šeima ir padėtų prižiūrėti vaikus. „Daug mokėti neturiu galimybių, pasiūliau 80 svarų per savaitę ir atsiliepė tokia moteris iš Lietuvos, sakė pati auginusi dvynukus, puikiai žinanti, koks tai nelengvas darbas, ir žinos kaip susitvarkyti. Susirašėm, pasikalbėjom per „Skype“, jai visos sąlygos buvo priimtinos ir ji atvyko.“

Keletą mėnesių viskas buvo gerai, Inga, kaip buvo žadėjusi, dar surasdavo auklei valymo darbų, kad per savo laisvadienius ši galėtų užsidirbti papildomai. Po trijų mėnesių auklė ėmė skųstis, kad per maži pinigai. Inga pasakė, kad daugiau mokėti ji negali, tik prašė, kad auklė pabūtų su vaikais dar porą savaičių, kol ji išlaikys egzaminus. Tačiau nutiko taip, kad auklė net neįspėjusi, kad daugiau nebedirbs, susikrovė daiktus ir išvyko.

Inga už kelių dienų turėjo laikyti egzaminus, tie kursai jai nemažai kainavo, tad ji norėjo pasimokyti, kad gautų gerus pažymius. Auklei išėjus, ji tuoj įdėjo į internetą skelbimą, kad skubiai reikia auklės. „Kitą dieną pažiūriu, internete krūvos komentarų, tiesiog baisių, tos auklės prirašytų. Kad aš ir mano vaikai isterikai, kad mano su vyru santykiai blogi, kad aš vaikais nesirūpinu… Ji su mumis gyveno ir mes kažkaip nieko neslėpėm, o šeimoj visko nutinka, ir nė nepagalvojau, kad taip viskas gali būti internete išpliekta“, – pasakoja Inga.
Aukle dirbusi moteris interneto komentaruose teigia, jog ji buvo išnaudojama, gyveno kaip vergė, neturėjo atskiro kambario, vaikus turėjo žiūrėti ne vien dieną, bet ir naktį, jei jie pabusdavo.

Inga pripažįsta, kad kvalifikuotos, sertifikatą turinčios auklės paslaugos kainuoja daug brangiau ir jai tokia auklė neįkandama.

Tokia situacija būdinga daugeliui lietuvių šeimų – kvalifikuotos auklės per brangios, leisti vaiką į vaikų darželį irgi brangu, tad vienintelė išeitis – samdyti lietuvę moterį, kad pabūtų su vaiku, kol tėvai darbe, nekeliant jai didesnių reikalavimų. Tiesa, pastaruoju metu įsisteigė keli lietuviški vaikų darželiai, kur vaikais rūpinasi registruotos vaikų priežiūros specialistės, tačiau kainos čia gerokai didesnės nei nekvalifikuotų auklių.

Kiek kainuoja vaikas

Šiemet Šeimos ir tėvų instituto atliktas tyrimas atskleidė, kad Britanijoje vaiko auginimas kainuoja maždaug 800 £ per mėnesį. Šiame tyrime teigiama, kad Anglija yra viena iš labiausiai nedraugiškų šeimai šalių. Paskaičiuota, kad kiekviena šeima tam, kad išaugintų vaiką nuo gimimo iki jam sukaks 21 m., iš viso išleidžia maždaug 200 tūkst. svarų. Minėtame tyrime teigiama, kad vaikų priežiūros išlaidos auga labai greitai ir stumia šeimas į skurdą.

Ypač kritikuojamos itin didelės vaikų darželių-lopšelių kainos, kurios pagal gyvenamąją vietą gali svyruoti nuo 30 iki 80 svarų per dieną. Vien pernai metais vaikų darželių paslaugų kainos pakilo 5,1 proc. Ataskaitoje teigiama, kad neretai tėvai, neišgalėdami susimokėti už vaiko priežiūrą, priversti prašyti močiučių ar senelių pagalbos.

D. Cameronas, Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas pažadėjo, kad jo vadovaujamos vyriausybės politika bus draugiškesnė šeimai.

Zita Čepaitė   

Susiję raktiniai žodžiai: Emigrantų vaikai, Mamos užsienyje, Vaikas emigracijoje, Vaikas užsienyje

 
 
 
 

Apklausa

Ką šiemet veiksi per Velykų ilgąjį savaitgalį?

Vyksiu į Lietuvą

Vyksiu į kelionę (bet ne į LT)

Ilsėsiuosi namuose, UK

Dirbsiu

Dar nežinau

Skelbimai

CEPELINAS.CO.UK - verslas Britanijoje

Orai

Barking garage