Mano Anglija

Galimybė gyventi pigiau ir patogiau – socialinis būstas

2012-03-28

Socialinis būstas Anglijoje vilioja tuos, kurių netenkina esamos gyvenimo sąlygos ir kuriems nepakanka pajamų susimokėti už nuomą. Anglija.lt informuoja, kaip gauti socialinį būstą, kur kreiptis ir pagal kokius kriterijus jis yra skiriamas. Taip pat pateikiame dar vieną variantą, kaip sumažinti savo išlaidas už būstą, net neprašant valstybės pagalbos.

Nuoma – daug pigesnė
Socialinis būstas Anglijoje, tautiečių tarpe dažnai vadinamas „konsuliniu“, – vienų peikiamas, kitų giriamas, tačiau mažai uždirbantiems ir negalintiems susimokėti už patogų būstą, yra puiki galimybė geriau gyventi. Tačiau tam, kad jį gautų, šeimos turi laukti ne vienerius metus. 2012 metų sausio mėn. duomenimis, apie 1,8 mln. šeimų yra laukiančiųjų sąrašuose (šaltinis: www.communities.gov.uk).

Kokie tokio būsto privalumai? Už socialinio būsto nuomą reikia mokėti vidutiniškai 80–100 £ per savaitę, tik Londone kainos yra aukštesnės už šalies vidurkį. Be to, socialinį būstą įmanoma išsipirkti pigiau nei rinkos kainomis.

Savivaldybės (angl. „councils“) yra įpareigotos pirmiausia aprūpinti būstais tuos, kurie turi pirmumo teisę. Pagal taškų sistemą (angl. „points based system“), pirmumo teisę gauti būstą turi labiausiai pažeidžiami visuomenės nariai: benamiai, daugiavaikės šeimos bei šeimos su mažamečiais vaikais, neįgalieji ir žmonės su specialiaisiais poreikiais. Taškų prideda ir tai, jei žmonės gyvena antisanitarinėmis sąlygomis, perpildytuose būstuose ir neturi jokių galimybių susirasti geresnę gyvenamąją vietą. Skirtingose savivaldybėse šie kriterijai gali būti kiek kitokie, tačiau nežymiai.

Paraiška – vietos savivaldybėje
Kaip pateikti paraišką? Paraiškos socialiniam būstui gauti formą galima gauti iš savo savivaldybės aprūpinimo būstu tarnybos (angl. „housing department“). Taip pat daugelis savivaldybių formas turi interneto tinklalapiuose. Savo savivaldybės duomenis ir kontaktus galima rasti įvedus pašto kodą čia: http://local.direct.gov.uk. Verta prisiminti, jog iškilus sunkumams pildant šią formą, savivaldybės darbuotojai privalo padėti. Ta pati sąlyga galioja, jei asmuo nepakankamai gerai supranta ir skaito anglų kalba.

Kokios informacijos ir dokumentų reikės? Nors kiekviena savivaldybė turi savo paraiškos formą, tačiau didžioji dalis informacijos, kurią turi pateikti pareiškėjas, yra ta pati. Norint užsiregistruoti į eilę socialiniam būstui gauti, prireiks pateikti šiuos duomenis:
• šeimos narių, gyvenančių kartu, vardus, amžių, lytį;
• savo ir kitų pareiškėjų pajamas;
• dabartinį adresą ir adresus, kuriais gyveno per pastaruosius 5 metus;
• dabartines sąlygas gyvenamajame būste;
• kaip pareiškėjai susiję su ta savivaldybe, t. y. ten gyvena, dirba ar mokosi;
• priežastis dėl kurių norima keisti gyvenamąją vietą, pavyzdžiui, dėl vietos trūkumo, sveikatos problemų, smurto ar priekabiavimo, priežastis, kodėl negalite susirasti būsto pats arba už jį mokėti.

Taip pat pildant paraišką reikia apibūdinti, kokio būsto šeimai reikia: nurodyti kambarių skaičių, vietą, patogumus ir pateikti specialiuosius reikalavimus, pavyzdžiui, jei šeimoje yra neįgaliųjų. Kartais savivaldybės darbuotojai paprašo pateikti dokumentų iš gydytojų, advokatų ar socialinių darbuotojų.

Laukimo laikas – pagal grupę
Kai paraiška bus užregistruota, papulsi į vieną iš grupių pagal surinktus taškus (t. y., kuo dabartinės gyvenimo sąlygos blogesnės, tuo daugiau taškų skiriama). Į A grupę (angl. „Band A“) pakliūna tie, kuriuos aprūpinti gyvenamuoju būstu reikia skubiausiai. Dažnai tai būna asmenys, netekę namų dėl gaisro ar užliejimo, turintys didelių sveikatos problemų, taip pat tie, kuriems jų dabartinės gyvenimo sąlygos yra pavojingos sveikatai. B grupėje atsiduria tie, kuriems būstas būtinas, pavyzdžiui, jei didelė šeima gyvena per mažame bute. Į C ir D grupes patenka tie, kurių aprūpinti būstu nereikia taip skubiai kaip pirmųjų dviejų grupių. Būsto prašytojai gali būti suskirstyti į tris, keturias ar daugiau grupių, atsižvelgiant į savivaldybes.

Užsiregistravus paraišką į eilę, savivaldybės darbuotojai turėtų suteikti informaciją, kiek gali tekti laukti būsto pasiūlymo. Laukimo laikas priklauso nuo savivaldybės, kurioje pateikta paraiška, būsto tipo ir dabartinių gyvenimo sąlygų. Įprastai ilgiau laukti tenka populiariuose rajonuose bei norint gauti didesnį – trijų, keturių ar penkių miegamųjų kambarių būstą.

Esamoms sąlygoms pasikeitus, ypač pablogėjus, verta atnaujinti paraišką – galbūt laukti teks mažiau.

Kai kurios savivaldybės suteikia galimybę būstą rinktis pagal „statymų sistemą“. Kai atsiranda laisvų socialinių būstų, savivaldybės apie tai paskelbia spaudoje. Tuomet laukiančiųjų sąraše registruoti gyventojai gali „statyti“ (angl. „bid“) už tuos būstus, kurie jiems patinka. Laimi tas „statytojas“, kuris turi daugiausiai taškų ir kuriam tas būstas tinka pagal reikalavimus. Daugiau informacijos galima gauti kiekvienos savivaldybės aprūpinimo būstu tarnyboje bei čia: http://www.direct.gov.uk/en/HomeAndCommunity/Councilandhousingassociationhomes.

Laikinas, bet pigus būstas
O ką daryti, jei tenka laukti ilgoje eilėje ar tavo šeima neatitinka kriterijų gauti socialinį būstą, tačiau nuoma vis tiek yra per brangi? Ar esi girdėjęs apie galimybę laikinai, bet pigiai, gyventi ir saugoti gyvenamąsias arba komercines patalpas? Tai tinka ieškantiems pigaus būsto geruose rajonuose. Būstų savininkai išnuomoja tokias patalpas itin pigiai vadinamiesiems „sargams“ (angl. „guardians“), kad būstas nebūtų tuščias ir jame neapsigyventų „skvoteriai“. Taip pat savininkai tokiu atveju neturi mokėti papildomų draudimo įmokų, kurios būtų mokamos, jei patalpos būtų tuščios. Įleisti nuomininką-sargą savininkui apsimoka labiau nei samdyti apsaugos darbuotoją, kuriam turėtų mokėti bent jau minimalų, t. y., 6,08 £, valandinį užmokestį.

Vidutinė nuomos kaina tokiuose būstuose – 80 £ per savaitę, į kurią įskaičiuoti visi mokesčiai. Kaina gali būti didesnė ar mažesnė, atsižvelgiant į tai, kokio dydžio patalpos.

Kokie kriterijai taikomi nuomininkams-sargams? Prieš užsiregistruojant agentūroje, reikia turėti rekomendacinį laišką iš darbdavio arba kliento, jei esi savarankiškai dirbantis. Taip pat reikalaujama parodyti savo 3 mėnesių banko sąskaitos išklotines, pasą bei adreso patvirtinimą. Dažniausiai nuomininkams neleidžiama turėti naminių gyvūnų bei vaikų iki 16 metų.

Vienintelė bėda – tai išties laikinas būstas. Savininkui grįžus ar sugalvojus nuosavybę parduoti / išnuomoti, teks išsikraustyti. Tačiau ir tokiomis sąlygomis šeimininkai nuomininką privalo informuoti prieš 28 dienas.

Populiariausios „sargų-nuomininkų“ agentūros:
• http://www.vpspecialists.co.uk
• http://www.adhoc.eu/AdHocGuardians.aspx
• http://www.ambikaproperty.com
• http://www.guardiansoflondon.com

Jolanta Terminaitė


   

Anglija.lt
Anglija.lt naujienas ar jų dalį publikuoti ir/ar kitaip naudoti be raštiško "Anglija.lt Ltd." sutikimo draudžiama.

Susiję raktiniai žodžiai: Kaip gauti konsulini busta, Konsulinis butas Anglijoje, Konsulinis namas, Nuoma UK, Paraiška, Pigi nuoma, Socialinis būstas

 

Komentarai

dainius rašė
2012-10-11 09:35
o jeigu as nemoku zemes mokescio ar galiu prasyti ?

Subingalviu rašė
2012-04-11 19:26
Nu jau pas TAVE VYRUTI jumoras-LIUKS!!!
Saunuoliukas., prajuokinai ,net asaros istrisko,jau seniai taip ondone nesijuokiau!!!
Nu TIESIOG SAUNUOLIUKAS!!!
Daugiau cia tokiu komentaru ir gyvenimas pasidarytu sviesesnis!!!

jore rašė
2012-04-08 14:05
nesvaikit,laukiu jau 8metai ir dar lauksiu.pasakas seka

as rašė
2012-04-06 21:24
pas mane bustas perpidytas jau antri metai ir tegavus as tik raide c ir laukiu jau antri metai..dar neteko nei karto eiti apzeti busto..ir neiasku kada teks...tad cia laimes dalykas manau...as gyvenu viena su dviem vaikuciais,nes vyra palaidojau ir mano galimybes issinuomuoti nama tiesiog pradingo..bet as viliuosi,kad anskciau ar veliau gausiu arba bent atsiras galimybes issinuomuoti nama...tad dirbu,mokausi anglu koledze,o kitais metais dar ir specialybe zadu imti mokintis...viskas imanoma..tiesiog nereikia aklai kabintis tu butu ir laukti,kol kas atnes..nes as jau seniai nebelaukiau...o viska darau,kad pagerinti savo ir vaiku padeti

old fox rašė
2012-04-05 12:50
atvažiuoju ir aš to London of april ,gal kokia moteriškė priglaustu, nesigailės........

astai rašė
2012-04-02 19:45
sneki nesamones. Is musu kaimo vienas buvo isvaziaves, tai iskart gavo ir nama ir darba ir pasalpas. Reik zinoti kur vaziuoti ir kieno ko prasyti. O dar reikia angliskai susisneketi. O tai atvaziuojat ir nemokat pasakyti ko norit, leuliai jus

asta rašė
2012-04-02 11:54
tu atvaziaves iskarto nei negautum jokio valdisko pasvajok ir praeis :DDDDD uzsimane karve banano :DDDDDDDDDD

Subingalviui-protingai rašė
2012-03-31 20:27
Patiko man tavo anekdotas,kaip tu ASDON ejai.Todel duosiu tau nemokama zmoniska patarima-jei es tinginysir alkoholikas,bet dar sugebi nupedint i savivaldybe,tai ten prisistatyk tokiu.Jie tave nukreips,kur reikia ir busta suteiks be jokios eiles,jei tik itikinsi juos norintis keistis:)Tik piesk save kuo juodesnem spalvom ir atgailauk kuo itikinamiau

paskutiniui rašė
2012-03-31 19:27
Tai gal budulis numesi pora nuorodu, kur galim pasirodyti kaip klounai? Zinai, ce mias nevietinei, o is kaumo...

KNIUKSTA rašė
2012-03-31 17:48
Nera is ko cia juoktis,tikri kaimieciai,atvaziave is kaimo gludumu,yra daug kitu tinklapiu kur galite pasirodyti kaip klounai,o cia normali tema kur zmones uzeje nori gauti informacijos,nezeminkit patys saves.

aina sau:)) rašė
2012-03-31 12:35
jau taip prisijuokiau is komentaru:DDDDD

Stase rašė
2012-03-30 14:16
as tai i bungala neiciau gyventi net jei primoketu.

Filageja rašė
2012-03-30 00:57
mes anglijoj gyvenam 7 metai,bet sugalvojom stot i eile socialiniam bustui tik pries 2 metus,Visada gyvenom geram bute,pajamos normalios,Pastovejom 1,5 metu,kas 2 sav.buksindavom internetu kas papuldavo nes nieko ten nesuprasdavom apie tuos renkamus taskus ir gavom bungala 1 bedr.su kiemais didziuliais,graziam miestely prie Milton kynso.Viskas isdazyta,virtuves blaldai liuks,vieta ramybe,nei vieno emigranto,paku ir kitokiu,vieni anglai.Svajone.

mario rašė
2012-03-29 22:21
visi connsulai juodi arba babajai tad gauti hata sunku lietuviams be vaiku, gauni batu vazu issitepti pries eidamas ten

to BB rašė
2012-03-29 21:08
Kodel tu b*biu pasivadinai? Tave Serluoke Huomse isdave tavo defektyvinis mastymas!

BB rašė
2012-03-29 18:45
taigi subingalvis- pimpiu pimpis,provokuoja jus.Taisyklinga rasysena ir pimpiskas stilius ji isduoda.

subingalvi subingalvi rašė
2012-03-29 15:24
Issitrauk is subines galva, kas gi negro klausia hausingo :D Taigi pas babaju reikia klausti. O dar geriau pas babaikas, jos tai viska zino ir beveik visos kalba lietuviskai

subingalvis rašė
2012-03-29 14:39
melagiai, jus apgavikai!!!!
perskaiciau jusu komentus ir nuejau i Asda. lauzyta anglu kalba paklausiau:
-gdzie mozna znalezc do hausingu?
-tai kazkoks juodas negras sako:
-ar ju a polish?
as jam vel angliskai atsakau:
kakoj ja tebe polish ?, tovarisc niegr,
sam ty polish-czarna morda !!! ja iscem do hausingu!
pasakiau,jau biski susinervaves.
as tai angliskai supratau, kad tas negras norejo kad as jam nupolisinciau (nublizginciau) batus uz tai kad jis pasakys man kur tas hausingas?

tai jis man parode pirstu kad prieiciau arciau....ir kaip ziebe i duda, net kibirkstys is akiu pasipyle!
ir svarbiausia , net nesupratau uz ka?

ex jus, melagiai
dar broliai lietuviai tipo cia skaitotes.
gerai mikruskininkas ir sake-pamatei lietuvi, tai nesk kudasiu ...pas negra.

DIDI rašė
2012-03-29 11:32
TADA SUBINGALVI VARYK I LT TRANZAIS.IR NETERSK DARBSTUOLIU LIETUVIU VARDO TEN

subingalviui rašė
2012-03-29 10:13
tau reikia tureti pazyma is Lietuvos, kad paskutinius 5 metus niekur nedirbai ir bomzavai. Taip pat reikia pazymos is mikrusniko, kad butent su juo atvaziavai, o ne su Ryanairu atskridai. Na ir gyvenamosios vietos patvirtinima, kuriame parkelyje Bektone bazuojiesi (ar turi savo nuolatini suoliuka ar miegi po krumu ir t.t.)
Kai susirinksi visas tas pazymas, eik i ASDA ir ten paklausk kur randasi hausingas.

Mintis rašė
2012-03-28 14:17
Na tu drauguzi neisirasysi į jokia raide.Nes ten,kaip jau buvo minėta tokie,kaip tu ne pakliūva į sąrašus.Priezastis viena ir aiški neturi darbo,neturi mažamečiu vaikų ir be to ką tik atvykai.

as rašė
2012-03-28 13:29
gyvename tokiame bute :) viskas tiesiog liuks tik kaimynai ytartini labai kelia sumus bet visa kita labai gerai :)

paaiskinkit man, subingalviui rašė
2012-03-28 12:19
o jei as esu subingalvis, alkoholikas ir tinginys, is paskutiniu susimokejes uz mikruske ir ka tik atvaziaves i Bektona?
i kokia grupe (raide) as tada "isirasau"?

Tavo vardas:

Komentaras:

Įvesk kodą iš paveiksliuko:
read me

 
Komentarai skirti vartotojų nuomonei išreikšti ir nebūtinai atitinka svetainės savininkų nuomonę. Už komentarų turinį Anglija.lt svetainės savininkai neatsako. Jei radote įstatymams prieštaraujantį komentarą, prašome pranešti info@anglija.lt.
 
 

Apklausa

Ar namuose JK turi lietuvišką televiziją?

Taip, turiu

Neturiu

Neturiu, bet kartais pažiūriu per internetą

Skelbimai

Be registracijos!

Anglija.lt radio

Anglija.lt chat

Sprint Ekspress
Hair culture salon
CEPELINAS.CO.UK - verslas Britanijoje

Orai

Įmonių katalogas   Lituanica