Mano Anglija

Narkotikų liūnas įtraukia emigrantus

2010-07-14


Londonas – vienas iš miestų, kur narkotikai labai paplitę. Juos vartoti gali ir bankininkas, ir valkata. Narkotikai populiarūs klubuose ir vakarėliuose. Beje, sociologiniai tyrimai rodo, kad imigrantų, ypač iš Rytų Europos, polinkis į narkotikus ir alkoholį yra didesnis nei vidutinis ir turi tendenciją augti.

Priklausomais nuo narkotikų tampa ne tik tie, kurie svaiginasi, ieškodami naujų pojūčių ar bėgdami nuo problemų. Būna, kad žmonės, turėdami fizinių ar psichinių negalavimų, pripranta prie ligos metu paskirtų vaistų. O nuo pačios narkomanijos vaistų dar neatrasta ir sveikti įmanoma tik paprastų dvasinių principų dėka, kuriais naudojasi Narkomanų Anonimų grupės.

Apie priklausomybę narkotikams, alkoholiui bei apie Londone veikiančią lietuviškai ir rusiškai kalbančių žmonių Narkomanų Anonimų grupę papasakojo trys nuo 23-jų iki 50-ies metų amžiaus jos nariai.
Dėl anonimiškumo principo straipsnio herojų vardai yra pakeisti.

- Nuo kada narkotikus ar kitas svaigiąsias medžiagas vartojantį žmogų galima laikyti priklausomu?
Marius: Lengviausiai priklausomybės požymiai pastebimi šeimoje ir asmeniniuose santykiuose. Besisvaiginantis žmogus išsisukinėja nuo atsakomybės, pareigų, į šeimos iždą įneša mažiau pinigų, vis dažniau skolinasi ir negrąžina. Tokiu būdu jis praranda draugus.
Galiausiai, visi būdai gauti pinigų narkotikams tampa pateisinami – ne tik skolinimasis, bet ir vagystės, jis „priglaudžia“ ir netinkamai paliktą vertingesnį daiktą.

- Kaip padėtį Jūsų grupėje pakeitė sunkmetis?
Marius: Sunkmečiu daugiau žmonių bando atsikratyti potraukio svaigintis ir daugiau kreipiasi pagalbos. Kas tai paskatino? Daugiau žmonių atsidūrė gatvėje, daugiau neteko darbo, daug kieno pajamos sumažėjo, o narkotikai suėda didelę dalį asmeninio biudžeto.

- O ar tas pats sunkmetis neverčia pradėti svaigintis žmonių, kurie iki tol to galbūt nedarė?
Marius: Nemanau, nors atsakyti iš tikrųjų yra sudėtinga. Kartą pabandęs narkotikų, žmogus pastato save į rizikingą padėtį, nes atsiranda tikimybė, kad jis taps priklausomu. Toliau situacija klostosi labai įvairiai, jos nuspėti negalima. Kiekviena jų yra individuali, dažną kartą žmogui sunku pamatyti, kad jis jau įgavo priklausomybę narkotinėm medžiagom.
Ekonominė krizė ar pakilimas nėra labai svarbu. Svarbu tai, kokias madas bei taisykles diktuoja mūsų visuomenė, o šiai dienai narkotikų vartojimas tampa vis labiau ir labiau atviru bei priimtinu reiškiniu.

- Gal galėtumėt papasakoti, kaip, kada ir kodėl pradėjote svaigintis?
Olegas: Svaigintis pradėjau, kuomet man jau buvo daugiau nei 30, nes gyvenau per gerai. Kažkuriuo metu verslas ėmė nesisekt, atsirado skolų, o norėdamas jas grąžinti, ėmiau iš Lietuvos vežti narkotikus į Maskvą. Tačiau prekiaudamas jais, pats į juos įnikau. Kaip ir daugelis pradėjau nuo žolės, vėliau sekė kokainas, o ėmęs vartoti heroiną, per pusantrų metų degradavau visiškai.
Tomas: Tik pradėjęs eiti į mokyklą, jau ragaudavau alkoholio. Kuomet man buvo 15–16 metų, stalai per draugų gimtadienius jau lūždavo nuo svaigiųjų gėrimų. Alkoholiu piktnaudžiavau nuo pat paauglystės, todėl net nežinau kada tapau nuo jo priklausomas.
Marius: Degtinės pirmą kartą paragavau dar būdamas šešerių. Pabandyti narkotikų irgi buvo įdomu. Be to, tai buvo įprastas dalykas mano aplinkoje: kuomet buvau IX-oje klasėje, iš 30-ies mano bendraklasių nesisvaigino 2. Tai buvo klasės auklėtojos dukra ir tos merginos draugė. Būdamas 14-os pabandžiau amfetamino.

- Kaip įvykiai klostėsi toliau?
Marius: Būdamas 14-os pradėjau prekiauti narkotikais. Patiko turėti pinigų, pripažinimą tarp draugų, nesijausdavau vienišas, nes telefonas niekad nenutildavo. Tačiau dozės didėjo ir dar būdamas moksleivis, narkotikams kasdien išleisdavau daugiau nei 100 litų. Taip progresavo priklausomybė heroinui. Kelis kartus bandžiau jį keisti „silpnesniais“ narkotikais – žole, „ekstazi“ arba alkoholiu, tačiau nesėkmingai.
Po eilinio perdozavimo, maldaujamas tėvų, nuėjau į grupės susirinkimą, vėliau patekau į reabilitacijos centrą, kur praleidau porą metų. 18-os emigravau į Londoną. Tuo metu jau pusantrų metų buvau švarus, tačiau čia vėl ėmiau svaigintis. Supratau, kad neatsilaikiau dėl to, kad buvau vienas ir ėmiau lankytis Anoniminių Alkoholikų susirinkimuose, nes lietuvių Narkomanų Anonimų grupės tuo metu dar nebuvo.

Tomas: Sukūręs šeimą pastebėjau, kad alkoholizmas man trukdo ir būdamas 30-ies kreipiausi medicininės pagalbos. Vėliau, kaip alkoholio pakaitalą, ėmiau vartoti „lengvus“ narkotikus, nes blaiviai gyventi jau nemokėjau. Galiausiai narkotikai atvedė mane į psichiatrinę ligoninę.

- Žinau, kad dabar Jūs jau ilgą laiką gyvenate švariai. Kokiu būdu pavyko išbristi iš to liūno?
Marius: Susirinkimų lankymas, susirinkimų lankymas ir dar kartą susirinkimų lankymas. Visa kita ateina savo laiku.

- Kokiu būdu grupės susirinkimus lankantis žmogus kapstosi iš priklausomybės?
Marius: Pirmiausia, grupėje nariai patiki savo jausmus kitam sveikstančiam. Antra, labai svarbu turėti galimybę kuo dažniau dalyvauti grupės susirinkimuose. Pradžioje netgi siūloma ateiti į 90 susirinkimų per 90 dienų. Trečia, žmogus dirba pagal „12-os žingsnių“ programą, į kurią įeina savęs pažinimas, skriaudų atitaisymas bei pagalba vis dar kenčiančiam. Deja, kol kas yra sunkiau Londone gyvenantiems ir nekalbantiems angliškai lietuviams ar rusakalbiams. Šiomis kalbomis Londone tevyksta keli susirinkimai per savaitę.
Tačiau ir čia yra alternatyva: kai kurie lietuviai keturis kartus per savaitę (antradieniais, trečiadieniais, ketvirtadieniais ir šeštadieniais) lankosi Ilforde ir Becktone vykstančiuose Anoniminių Alkoholikų susirinkimuose.

- Kodėl narkomanai lankosi alkoholikų susirinkimuose?
Marius: Alkoholizmas ir narkomanija – labai panašios ligos: panašus potraukis vartoti, panašios pasekmės. Nuo narkotikų priklausomas žmogus į alkoholį taip pat turi žiūrėti kaip į narkotiką, nes tai ir yra narkotikas.
Po persilaužimo nuo narkotikų, kuomet jau praėjo pats sunkiausias – abstinencijos laikotarpis ir jau kurį laiką buvau švarus, vieno vakarėlio metu nusprendžiau atsipalaiduoti ir išgerti alaus. Tačiau apsvaigęs nuo alkoholio, išvažiavau ieškoti „dozės“. Apie pasekmes ar ką tik abstinencijos metu jaustą skausmą tuo metu neliko nė minties.

Olegas: Narkomanui ar alkoholikui neatsiranda savisaugos instinktas, koks atsiranda, tarkime, pirty kartą atsisėdus ant įkaitusio akmens. Tam, kuris praėjusį kartą padaugino ir vos liko gyvas, toks instinktas neišsivystys ir jis vėl eis tuo pačiu keliu.

- Kodėl Narkomanų Anonimų susirinkimai priklausomiems žmonėms yra tokie svarbūs?
Olegas: Lankymasis grupėje priklausomam žmogui neleidžia užmiršti, kokia klastinga liga jis serga.
Marius: Deja, net šeimos nariai ar psichologai priklausomo žmogaus negali suprasti taip, kaip jį supranta kiti priklausomi.
Olegas: Priklausomam žmogui atsitinka sunkiai paaiškinami dalykai, kuomet jis pajunta norą svaigintis. Jo protas neleidžia jam matyti situacijos tokios, kokia ji iš tikrųjų yra. Jis nemato būsimų pasekmių, kurias dažniausiai daugybę kartų jau buvo patyręs. Dažniausiai tai vyksta dėl to, kad jis yra vienas. Priklausomas žmogus pats su savimi yra pati blogiausia kompanija.
Marius: Tačiau Narkomanai Anonimai parodo, kad pradėti gyventi blaiviai gali kiekvienas. Galima blaiviai leisti laisvalaikį, netgi blaiviai švęsti šventes. Atrodo neįtikėtina, bet daugybė atsisakiusių narkotikų žmonių gyvena būtent taip.

Narkomanų anonimų grupės padeda atsispirti narkotikams
Narkomanų Anonimų grupė yra žmonių, kurie nori atsikratyti priklausomybės, susitikinėjimas. Londone veikia keli šimtai grupių, čia yra ir lietuvių bei rusų kalbomis veikianti grupė „Prabudimas“. Jos nariai aktyviai dalyvauja pasauliniame Narkomanų Anonimų judėjime. Rengiamos konferencijos ir seminarai, grupės iš įvairių šalių dalinasi tarpusavio patirtimi.

Narkomanai Anonimai naudojasi „12-os žingsnių“ programa, kuri pripažinta efektyviausia pasaulyje kovos su priklausomybėmis narkotikams, alkoholiui, azartiniams žaidimams bei seksui forma.

Į „Prabudimo“ susirinkimus ateina apie 10 žmonių. Tikslios statistikos negali būti dėl anonimiškumo principo – žmonės nėra fiksuojami, jie gali net nesakyti savo pavardžių ar kitų detalių. Viskas, ką ten norima žinoti – tai ar atėjęs žmogus nori atsisakyti narkotikų.

Pagalbos kreipiasi daugiau žmonių nei ją lanko. Priklausomiems yra sunku susitaikyti su mintimi, kad tapę grupės nariais, jie jau negalės „saikingai“ vartoti narkotikų, todėl kai kurie tęsia ankstesnį gyvenimą. Paprastai vienas iš trijų tokių žmonių baigia ligoninėje, kalėjime ar kapuose.

Lietuvių Narkomanų Anonimų grupės susirinkimai vyksta ketvirtadieniais 19 val. adresu 218 Tollgate road, Beckton, E6 5YA ir sekmadieniais 19 val. adresu 21 The Oval, Bethnal green, E2 9DT (Šv.Kazimiero bažnyčia).
Daugiau info tel.: 07742308410 arba el.paštu: prabudimas@lietuvos-na.lt

Andrius Pauliukevičius


   

Susiję raktiniai žodžiai: Jaunimas, Narkomanija, Pagalba

 

Komentarai

virgilijus rašė
2011-05-15 06:16
viespatie kaip paskaiciau,tai net kunas pasiurpo,gydytojai,vaistai,baime gerti,ir gyventi su ta baime,,riskiasi kancia visada,ir kada vartoja,ir kada nevartoja,kaip baisu,ir slikstu,gydytojai,!?nu taip jie gi gydo,:)))viska praejau,20 metu atvartojau,alkoholi,po to perejau i narkotikus,juk reikejo man kancios kaipir kiekvienam priklausomam zmoguciui,eh siandien esu blaivas ir gyvas,jau virs 7metu,laikas greitai prabego,o padejomtik anonimines grupes,viskas keiciasi i gera,gydytojai,nepadejo,buna turbut ir taip

Goda to Egyda rašė
2010-07-21 10:17
as kiek supratau kad jus kalbate apie antikoli? Tai jos tikrai padeda. Nevienas jas vartojas nepasake kad jos nepadeda.

to Egyda rašė
2010-07-20 22:29
Tai isduok paslapty kokie tai vaistai, koks ju pavadinimas?

EGYDA TO NESAMONE rašė
2010-07-20 21:55
patikek tos tabletes padeda dar ir kaip,pats buvau alchoholikas,per savaite pragerdavau apie 300 svaru,dabar per menesy kokia 10 prageriu,tos tabletes numusa tau poreiky alchoholio ir purto nuo jo.pabandyk isitikysi.aisku jai tu vienas is tu kur isgeria 20 bonku alaus i diena ir sako as ne alchoholikas tai tau ju nereikia ba tu ju nevartosi

to salyga rašė
2010-07-19 22:05
O man nuosirdziai jusu gaila. Todel, kad aukojat savo gyvenima ir graziausius metus. Ir dazniausiai uz toki titaniska darba jokio atpildo. Nes labai daznai joks isgelbejimas neivyksta. Mes patys pasirenkame savo likima ir kaip mums gyventi savo gyvenima. Tiks pats zmogus turi noreti nugalet demonus savyje. Be jo motyvacijos ir didelio noro joks gelbejimas nepades. Linkiu jums stiprybes ir tikekimes,jog jusu pasiaukojimas nenueis veltui

to salyga rašė
2010-07-19 16:39
Sveiki, gal galit parasyti tu vaistu pavadinima? Arba gal galima parasyti jums e-maila, noreciau pasikonsultuoti, labai norim vienam zmogui padeti, nelabai zinom kaip.

to Salyga... rašė
2010-07-19 15:05
Zaviuosi Jumis!!! Tikrai,kita butu iskart pabegus,o Jus padejot,laiko ir jiegu kiek paaukojot!!! Kad daugiau tokiu zmoniu,kaip Jus butu-pasaulis tikrai butu geresnis...

xxx rašė
2010-07-19 12:27
kaip skaiciau jusu komentara, net ciurpas nukrate, baisu pagalvot, bet mazai tokiu zmoniu yra. Kita butu senai nuspjovus i toki vyra, cia daug kantrybes reike,saunu kad tokiu zmoniu yra;-)

salyga@yahoo.com rašė
2010-07-19 11:51
tai puiku,kad yra tokie uzsiiemimai,bet is patirties galiu pasakyti. Gyvenau su zmogum,kuris buvo alkoholikas-nuejo i grupe, issigando, apsisuko ir isejo, pareiske,kad jis dar taip neatrodo kaip ten...tad nieko nepesem, kai truko kantrybe, nuejom i klinika, ten gydytojas israse vaistu - juos geriant is kart noras nedingsta,bet atsiranda baime vartoti alkoholi,nes gali ir i kapus nukeliauti, juos vartojant ir psichologiskai save palaikant,jam pavyko atsisakyti alkoholio,bet negalima nieko kus yra alkoholio,net nuo kefyro pasidarydavo negera, vartojo ilgai tabletes, 2 pakuotes sunaudojus,daugiau neisrase,tad gavau is lietuvos.Veliau draugai itrauke i narkotikus-heroinas-paslydo stipriai, issiskyrem,bet padejau visada, svarbu zmogui nora tureti, pas ji buvo, tad suradau angliska isntancija,kur rupinasi zmonemis priklausomais nuo narkotiku, ten jis gydosi dabar,jau narkotiku nevartoja, juos pakeite metadonu, dabar jau sumazino ir jo dozavima, programos pabaigoje,liks pavirsinis gydymas tabletem ir viskas.Jam lengviau, ten padeda susitvarkyti busto klausimus,nes zmogus homeless(benamis), pasalpas ir panasiai, valgyt gauna 2k per diena,stengiasi atsistoti.patariau nueiti bent karta i sita grupe,vien kad pasisneketi, issipasakoti ir psichologiskai palengvinti dalia,bet surasti jegu toliau kovoti.Taigi patirti su alkoholikais ir narkomanais turiu nemaza, zinai kur kreiotis ir ka vartoti, daug keliu isbandyta ir daug iskenteta, nors esu tik jaunas zmogutis,kuris sutiko zmogu netoje vietoje...ir sirdis ji isileido...

xxx rašė
2010-07-17 13:19
nesvarbu koks zmogus bebutu, bet jai jis turi valios prisipazinti, tai jis nori pasveikt, ir tik mes liet galim teisti, ir menkinti tokius savo tautos zmones, kad galvotume kaip padeti mes ant ju stumem toki suda.

to paskutiniam komentarui rašė
2010-07-17 12:25
:DDDDD Maladec!!!! Geras komentaras!!! Pakelei nuotaika!!! ;)))))

paskutiniam komentarui rašė
2010-07-17 11:27
Netersk eterio keiksmazodziais ir ismok rasyti.Pats matyt praktikuojantis alkoholikas busi, linkiu kad tavo zmona kuo greiciau tu vaistu i maista pridetu.

to BOBAI!! rašė
2010-07-17 07:40
klausyk medike ko si karta medike nepasirasie? Nu bet pas tave burna neplauta medike be isilavino. Bobos pati esi merga ir taip zemini save nuskriausta tu gyvenimo boba tu!!

xxx rašė
2010-07-17 07:19
nedaugelis zino, apie tas tabletes, jei sumaisai su alkaholiu buna lb sunkios pagirios. Nu nz as tik pasiuliau bet jos daug kam padejo:)

nesamone rašė
2010-07-16 23:33
tos tabletes.jos nepadeda.kitu atveju nieks negertu,visos bobos pridetu i maista...............pasvajokit,blondines

to xxx rašė
2010-07-16 23:18
Aciu uz atsakyma.O kazin koks tu vaistu saveikis su alkoholiu?Ar nepavojinga gyvybei?( jei isgerus tablete dar ir alkoholio uzgertu)

senelis rašė
2010-07-16 21:43
Nzn nzn pas mus uncija 135 svarai. Ir niekas nesiskundzia...DD

xxx rašė
2010-07-16 14:14
as nz ar jis db geria ar ne juk jis lietuvoj o cia.

to xxx rašė
2010-07-16 13:50
Negere ar negeria??du skirtingi dalykai cia ar tiesiog beraste esi??:)

xxx rašė
2010-07-16 13:05
mano pazystamos, vyras lb gere, jai kaskas pasiule pabandyti, antikoli sake gali deti i maista i arbata, jokio kartumo, bet iskarto po puse tabletes nes jos lb stiprios, ir atmeta nora alkaholiui. Pazystamos vyras jau 10m nei laso negere, bet jas tik lietuvoj galima nusipirkti.

klausimas rašė
2010-07-15 23:45
Vis tenka isgirsti istoriju apie tabletes , kurias vartojant zmogus nebenori vartoti alkoholio.Idomu ar tikrai tokiu yra, gal kam teko isbandyti?

xxx rašė
2010-07-15 20:14
tai jo aisku, bet iki ko gali dasirist, lygei toks pats straipsnis yra alfa.lt tai ten vienas zmogutis toki nuosirdu komentara pares, kaip jis pats vartojo, ir kaip sustoju pasiskaitykit.

manau rašė
2010-07-15 15:14
as ziuriu i olandijos patirti.legalu,grazu.ten ramybe,zmones nepikti,nors ka zinai,kiek ju vartoja,koki versla is kanapiu turi.nusikalstamumo nera. uzdraustas vaisius visad traukia

xxx to to manau rašė
2010-07-15 12:46
geriau negalvok ir nenorek, kad vakai pabandytu. Mano drauges brolis ruke kiekviena diena, ir kaip negaudavo zoles, tai savo zmona su kabeliu atkule taip kad ji varksele pasiket is lovos negalejo. As asmeniskai esu visiskai pries tokius dalykus, juk dauk visko yra gyvenimui paivaryt.

to manau rašė
2010-07-15 11:24
Klausyk,gal tau jau taip pat laikas istot i ''bureli'':D,nes pagal komentara ir dar auginantis(i) vaikus!! jaucias,kad galvelej ne pyragai:DD

manau rašė
2010-07-15 09:21
kad su saiku zolyte parukyt galima.tai nuo gamtos,ne chemija.bet su saiku,tik paivairinimui gyvenimo.degtine blogiau.nuo zoles niekad tiek stogai nepavaziuoja,kad zudytu,kersytu.zmones tik juokiasi,jiems viskas taip paprasta.as neragavau,bet domiuosi tuo,nes auginu vaikus.zinau,kad jie paragaus

to dzin rašė
2010-07-15 07:51
..kiek babkiu sukasi tame sude..O kas ta babke? Nauja viskio ar narkotiku rusis?

Dzin rašė
2010-07-15 01:59
Didzioji dalis alkoholiku net triesdami kepenim neprisipazins kad alkoholikai,lygiai kaip ir zoliniai ir koksiniai cia gi nieko,cia gi nieko....Kol sveikatos yra ir babkiu jiems dzin...o po to reabiliatcijos...ko neuzdraudzia tu narkotiku ,kiek babkiu sukasi tame sh***

Nuosirdziai rašė
2010-07-14 13:08
Baisu! Gerai,kad egzistuoja tokios organizacijos lietuviu kalba. Sekmes visiems lankantiems ,kuo greiciau islipt is to liuno!!

UZSAKYTAS STRAIPSNELIS rašė
2010-07-14 12:49
PASLEPTA..... "LIETUVIU NARKOMANU ANONIMU"...REKLAMA?????

Tavo vardas:

Komentaras:

Įvesk kodą iš paveiksliuko:
read me

 
Komentarai skirti vartotojų nuomonei išreikšti ir nebūtinai atitinka svetainės savininkų nuomonę. Už komentarų turinį Anglija.lt svetainės savininkai neatsako. Jei radote įstatymams prieštaraujantį komentarą, prašome pranešti info@anglija.lt.
 
 

Apklausa

Ar gyvenant JK yra tekę kreiptis į Citizens advice bureau?

Taip, kreipiausi – padėjo

Taip, tačiau naudos negavau

Ne

Net nežinau, kas tai yra

Skelbimai

Be registracijos!

Anglija.lt radijas

Anglija.lt pokalbiai

Sprint Ekspress
CEPELINAS.CO.UK - verslas Britanijoje

Orai

Barking garage