Naujienos

Rusijos lokys toliau kėsinasi į Baltijos šalis

2012-02-14

Lietuva, Latvija ir Estija, dėl savo dydžio laikomos pažeidžiamomis, yra itin svarbios Rusijai - jos ne tik užima labai svarbią vietą Rytų Europoje geografine prasme, bet ir yra atsidavusios NATO ir Europos Sąjungos narės. Būtent dėl to, regis, Maskvai sudėtinga jas įtraukti į savo įtakos sferą.

Tiek Estijoje, tiek Latvijoje gyvena nemažai etninių rusų, būtent jie ir padeda Maskvai po truputį tvirtinti savo pozicijas – šis scenarijus itin aktualus Latvijoje, tačiau tinka ir Estijai. Tuo tarpu Lietuva Rusijai yra žymiai didesnis iššūkis, rašoma tinklapyje Stratfor.com.

Svertai

Lietuva istoriškai pasitarnavo Rusijai kaip invazijos kelias Vakarų kryptimi, tačiau Lietuva jau ne kartą metė iššūkį Rusijos valdžiai Rytų Europoje, ypač Baltarusijoje ir Ukrainoje.

Lietuvai naudinga, kad Rusija gali džiaugtis tik ribotais ryšiais su Lietuvos verslo elitu ir politinio pasaulio periferijoje esančiomis politinėmis partijomis, praktiškai neturinčioms jokios įtakos parlamente. Be to, reikšminga ir tai, kad etniniai rusai sudaro mažiau nei 10 proc. visų Lietuvos gyventojų ir mažiau nei pusė jų yra ortodoksai.

Kita vertus, Lietuvai nepalanki energetinė priklausomybė: Rusija kontroliuoja 37 proc. Lietuvos energijos bendrovės „Lietuvos dujos“, Lietuvai tiekia net 100 proc. visų gamtinių dujų išteklių ir didžiąją dalį naftos.

Rusijos taktika ir strategija

Lietuva – viena iš nuosaikiai agresyviausių ir drąsiausių Rusijai prieštarauti nebijančių valstybių, pakankamai greitai priėmusi Trečiąjį energetikos paketą ir į teismą padavusi patį „Gazprom“. Lietuva taip pat atkakliai skatina suskystintų dujų terminalo ir naujos branduolinės jėgainės statybas, nors Rusija ir stengiasi tam sutrukdyti, norėdama branduolines jėgaines statyti Kaliningrade ir Baltarusijoje. Rusijos derybos su Latvija dėl Maskvą ir Rygą sujungsiančios geležinkelio linijos – vienas iš bandymų sužlugdyti Baltijos valstybių vienybę.

Rusija atvirai demonstruoja savo galią Baltijos regione, didindama ginkluotės atsargas Kaliningrade, ir vis primena didžiulį energetikos srityje turimą potencialą – šiuo atveju kalbama apie du projektus Kaliningrade ir Baltarusijoje, visai prie pat sienos su Lietuva. Tačiau Lietuva ir toliau išlieka ištikima įsipareigojimams NATO ir Europos Sąjungai bei demonstruoja susidomėjimą regioniniais dariniais kaip „Nordic-Baltic“ grupė. Vilnius taip pat siekia daugiau naudos iš NATO per energijos saugumo centrą ir nori atkreipti JAV dėmesį, remdamas Vašingtono priešraketinės gynybos planus.

Kaip ir kitose Baltijos šalyse, Lietuvoje Rusija taip pat nori užkirsti kelią visą regioną apimančių ekonominių, energetinių ir geležinkelių projektų įgyvendinimui. Maskva siekia sužlugdyti Lietuvą ar bent jau sumažinti paramą, kurią šalis gauna iš įtakingų užsienio valstybių. Tokia taktika Lietuvos atžvilgiu – tik dalis didesnio Maskvos užmojo suskaldyti NATO.

Lietuvos pozicija

Lietuva iš kitų Baltijos šalių išsiskiria savita politine galia, kurios interesai tokiose teritorijoje kaip Baltarusija ir Ukraina istoriškai persipynė su Rusijos tradicija. Lietuva unikali ir tuo, jog geopolitiškai ir ekonomiškai labiau orientuojasi į Rytų ir Vidurio Europą, o ne į Baltijos regioną ar Skandinaviją. Be to, sąlyginai nedidelis šalyje gyvenančių etninių rusų skaičius neužtikrina Maskvai čia tokių stiprių pozicijų kaip Estijoje ir Latvijoje. Tokia situacija sustiprina Lietuvos jėgas prieštaraujant Rusijai tokiose svarbiose sferose kaip energetika (Trečiasis energetikos paketas) ir politiniai ryšiai su Europa (šalis suteikia prieglobstį ir paramą Baltarusijos opozicijos veikėjams).

Lietuva – nedidelė šalis, todėl puikiai suvokia, jog viena Maskvai iššūkio mesti negali ir dėl šios priežasties ieško partnerių regione. Tai aiškiai atsispindi siekiuose užsitikrinti NATO vaidmenį energijos diversifikavimo projektuose ir paramą tokioms regiono saugumo iniciatyvoms kaip „Nordic-Baltic“ grupė ir JAV priešraketinės gynybos sistemos Vidurio Europoje.

Lietuva sutarė su Lenkija mesti iššūkį Rusijos įtakai Baltarusijoje ir Ukrainoje, tačiau įtampa su Varšuva kultūriniais ir istoriniais klausimais šias pastangas apsunkina. Visa Lietuvos strategija Rusijos atžvilgiu pažymėta konfrontacijomis, nenoru nusileisti Maskvai nei ekonomikos, nei politikos klausimais bei bandymais niekais paversti Maskvos pasiekimus regione.

Rusijai nepavyksta tiesiogiai kištis į Lietuvos gyvenimą vien dėl to, jog šalies čia turimi svertai per menki. Tačiau Rusija ir toliau stengsis pakenkti regioninei ir institucinei paramai, kurią Lietuva bando užsitikrinti iš tokių sąjungininkų kaip NATO ir regiono bendražygių - Lenkijos ir kitų Baltijos valstybių. Dėl to įtampa gali dar augti ir galiausiai atvesti prie tiesioginės Lietuvos ir Rusijos konfrontacijos, nors karinių žaidimų tikėtis nėra pagrindo.

Parengta pagal www.delfi.lt informaciją


   

delfi.lt

Susiję raktiniai žodžiai: Baltijos šalys, Ekonomika, Geopolitika, Ginkluotė, NATO, Saugumas, Užsienio politika

 

Susiję straipsniai:

 
 

Komentarai

nesamone rašė
2013-06-27 21:57
Jei Rusai panoretu jus patys pas juos atbegtumet bereikia nutraukt naftos bei duju tiekima ir batai jusu zemes sklypui o galvojat Nato ar Europa atbegtu padet? Jos mano manymu pacios turi nemenku problemu ir ta LT jiems nieko nereiskia
O apie represijos laika geriau nesnekekit nes Baltijos salys tais laikais geriausiai gyveno palyginus su kita Rusijos dalimi nes dydzioji dalis resursu butent ir keliavo cia ir sita zinau is gyvenimo pats esu gimes sibire kur pamatyt vaisiu mesos gaminius surius buvo prabanga
Taip kad nebesvaigit niekam jus nereikalingi

Lietuve rašė
2012-03-13 12:05
Tam kam reiktu atsiprasyti ir gal net nubausti mirties bausme - tu jau nebera Aciu Dievui.
Taigi nereikalaukime is tu kas nieko blogo nepadare atsiprasineti.
O Rusai gime ir gyvenantys Lituvoje, kalbantys lietuviskai, zinantys musu Lietuvos kunigaiksciu istorija kodel turetu kraustytis svetur?? Cia ju Tevyne!! Ir tikiuos jie gins ja jei kas uzpuls.
Tik tie kurie nesiintegruoja tegu pasiiesko geresnes vietos sau kitur. Ne todel ,kad mes ju cia nenorim o todel kad, jie nenori su mum kartu gyventi!!!
Gyvenikime draugiskai, diskutuokime, spreskime, iekokime sprendimu ,kad mum visiem butu geriau ir linksmiau gyventi taciau, nepamirskime praeities ir stenkimes kad 1940 -1985 nepasikartotu.

Lokys rašė
2012-02-16 08:58
palikit mane ramybeje, as tik meska..........

to Lietuvis Rusui rašė
2012-02-15 08:25
Ok, tai kokie butu tavo pasiulymai?
Ka dabar daryt gyvenantiems Lietuvoje "geriems" rusams? Vaziuot i Rusija? O jeigu jie cia gime, uzauge, Rusijoje net nera buve nei karto, vis tiek emigruot i svetima sali?
Ar kiekvienam vaiksciot su plakatu, kad nors jis Lietuvai yra daves tik gero, bet asmeniskai labai atsipraso del okupacijos? Ar kaip tas Lietuvos rusu atsiprasymas turi vykti?

Lygtais neblogai sneki, bet kai pradedi gilintis, ka konkreciai turetu reiksti tos sablonines frazes ir kaip visa tai reiketu pritaikyti esamoje situacijoje......

nustebus rašė
2012-02-15 08:16
pasirodo yra protingu zmoniu rasanciu komentarus.valio!!!!

Lietuvis Rusui rašė
2012-02-15 08:06
Taip mes zinom kad yra daug geru rusu Lietuvoje bet butu geriau kad visi butu savo salyse. Praeityje rusai mums daug kenke vien delto lietuviai jusu ir nemegsta. Galetu bent oficeliai atsiprasyti uz musu tautos genocida ,gal tada musu santykiai ir pageretu.

Rusas rašė
2012-02-14 19:07
As rusas.tik man is Kremliaus jokiu nurodymu ne duoda.pinigu tap pat. Myliu Lietuva ir tokiu kaip as daug. Neverta didziotis tuo kad musu Lietuvoi maziau nei 10%. Nors galit ir suokti nuo dziaugsmo.Man nei karsta,nei salta..Bet autorius tikras kretinas,ei dali pilieciu laiko potencialiais isdavikais.Sekmes,autore.Tipiska paranoja..

sms rašė
2012-02-14 17:58
Rusija nera tokia galinga kaip kai kam atrodo multikulturines salys neturi ateities, tik paziurekit kokie zmones ten gyvena vien tik muslimu apie 20% grynu rusu tikrai nedaug, kas turi pinigu bega is ten, jokios vienybes. O kas liecia Lietuva , galiu pasakyti mes einam. gerai pasirinktu keliu

visai ne :), o labiau :( rašė
2012-02-14 16:48
o :( del to, kad i Rusijos gresme niekas rimtai neziuri, nors apie tai geopolitikoje sneka jau seniai.
nejaugi vis dar yra mananciu, kad rusijos partijos ir rusai, lipantys i valdanciuosius postus latvijoje, negauna "paramos" ir "paskatinimo" ir didziosios motinos?
ar dar yra mananciu, kad "didzioji motina" po to, kai trys mazos valstybeles is pamaty sugrove visa milzina akmeninem kojom, tik numojo ranka "ai dzin" ir gyvena toliau?
taigi tai buvo geda, Rusijos bejegiskumo irodymas etc. Akis placiau praverkit ir pasiskaitykit, ka raso uzsienio spaudos analitikai, kad ir tie patys amerikancai ar britai - visi mato, ka reiskia kaliningrado ginklavimasis.
o kodel apie tai kalbama tartum to nebutu? O todel, kad NATO neparanku isleisti kruvas pinigu, todel, kad NATO pavaldi amerikai, o amerikos interesai yra ginti tas pasaulio salis, kuriose yra pinigai - tai yra nafta, naudingos ishkasenos, etc.
Kokios dar fobijos. Tai tamstai reiktu atsibusti.

:) rašė
2012-02-14 12:12
kokias cia pievas raso autorius..>?:)Kas uzsako tokiusd straipsniukus?
21 amzius lauke, zmones,kam Rusijai 300 km zemes sklypas,jei Rusija yra bene maziausiai apgyvendinta dydziausia valstybe pasaulyje,kurioje kasmet milijonu sumazeja gyventoju skaicius...
Kazkam sustojo laikrodis matyt:) Komunizmo nebera Rusijoj,todel pasaulines revoliucijos plesti niekas nebesiruosia.Faktas yra tai,kad ir okupavus Lietuva(kas yra visiskas absurdas sioje sitacijoje) ,Rusija tik prarastu ir nieko neislostu.Jokia geografine padetis nera svarbi,kai kilus karui ,turi balistiniu raketu arsenala.
Atsibuskit ir nebeklaidinkit zmoniu savo fobijom.

Tavo vardas:

Komentaras:

Įvesk kodą iš paveiksliuko:
read me

 
Komentarai skirti vartotojų nuomonei išreikšti ir nebūtinai atitinka svetainės savininkų nuomonę. Už komentarų turinį Anglija.lt svetainės savininkai neatsako. Jei radote įstatymams prieštaraujantį komentarą, prašome pranešti info@anglija.lt.
 
 

Apklausa

Ar namuose JK turi lietuvišką televiziją?

Taip, turiu

Neturiu

Neturiu, bet kartais pažiūriu per internetą

Skelbimai

Be registracijos!

Anglija.lt radio

Anglija.lt chat

Sprint Ekspress
Hair culture salon
CEPELINAS.CO.UK - verslas Britanijoje

Orai

Barking garage   Palmers green klinika