Ką reikėtų žinoti apie automobilio statymą Anglijoje - Anglija.lt
 

Ką reikėtų žinoti apie automobilio statymą Anglijoje (2008-06-23)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Retas lietuvis Jungtinėje Karalystėje gyvena be automobilio. Nesvarbu, nuosavas jis ar darbinis, didžiausia problema Anglijoje ir ypač Londone ta pati – trūksta vietų automobiliui pastatyti. O jeigu jos ir pakankamai, statymo taisyklės – gana painios. Taigi pabandysime šiuo straipsneliu apžvelgti pagrindinius dalykus.

Už bet kokį nusižengimą taisyklėms gresia baudos
Savaime aišku, jeigu statysite automobilį viešajame kelyje, nepaisydami automobilių statymo taisyklių, užsitrauksite atitinkamą baudą (angl. parking fine). Oficialiai angliškai šio tipo bauda vadinama tiesiog „fixed penalty“ arba „penalty charge“. Neteisingo automobilio pastatymo baudos gali būti labai skirtingų dydžių ir skiriamos pagal skirtingus kriterijus, nes kiekviena savivaldybė gali nustatyti atskiras taisykles savo rajonui. Dažniausiai neteisingas automobilių statymas nelaikomas kriminaliniu nusižengimu, todėl juo užsiima ne policija, o vietinis valdžios organas – savivaldybė. Tačiau yra šios taisyklės išimčių ir tada jau baudžia policija. Visos automobilių statymo taisyklės paprastai būna surašytos automobilių aikštelės stende arba nurodytos ženkluose prie automobilio stovėjimui skirtų vietų.

Policijos skirtos nuobaudos
Jei nusižengsite automobilių statymo taisyklėms tokiame rajone, kur tai laikoma kriminaliniu nusikaltimu, policininkas arba kitas už šią sritį atsakingas pareigūnas, vadinamas „traffic warden“, paliks ant priekinio automobilio stiklo užkištą baudos lapelį, kuriame bus nurodyta už ką, kiek ir kaip reikia sumokėti.

Jei pripažįstate padarę šį nusižengimą ir sutinkate su nuobauda, galite ją iškart sumokėti. Paprastai, jei sumokama per nurodytą trumpą laiką (pvz., per dvi savaites), baudos suma žymiai sumažinama. Pavyzdžiui, gavote 70 svarų baudą: jei pagal nurodymus lapelyje sumokėsite ją per 14 dienų, jums bus pritaikyta 50 proc. nuolaida, reiškia, mokėsite tik 35 svarus. Dabar daugelyje savivaldybių ir galioja būtent 70 svarų bauda už didesnį, o 50 svarų – už mažesnį nusižengimą.

Jeigu tikrai nusižengėte taisyklėms, bet nesumokėjote baudos per nurodytą periodą (paprastai būna nurodytos dvi datos: ankstesnė, kai duodama 50 proc. nuolaida, ir vėlesnė data, iki kurios būtinai reikia sumokėti), gausite laišką, su žyma „Notice to owner“ (įspėjimas automobilio savininkui), kuriuo bus primenama apie nesumokėjimą. Jeigu ir šįkart nesumokėsite per naują nurodytą laiką, baudos suma bus padidinta 50 proc. Be to, tai jau bus užregistruota kaip kriminalinis nusižengimas (t.y. gausite kriminalinį įrašą) ir jeigu vis dar nesumokėsite baudos, netgi galite atsidurti kalėjime.

Jeigu nesutinkate padarę nusižengimą, galite prašyti, kad šį reikalą peržiūrėtų magistratų teismas. Jeigu tuo metu, kai buvo gauta bauda už netinkamą automobilio statymą, jūs nebuvote to automobilio savininkas, galite išsiųsti laišką, kuris teisiškai vadinamas „Statutory declaration“, patvirtinantį jūsų faktus (pavyzdžiui, su automobiliu pardavimu susijusių dokumentų kopijas). Tuomet baudos jums mokėti nereikės.

Savivaldybės nuobaudos
Jeigu statysite automobilį netinkamoje vietoje, kur statymo taisykles reguliuoja pati savivaldybė, baudą ant automobilio stiklo paliks „civil enforcement officer“. Taip vadinamas tokį patį darbą kaip ir „traffic warden“ atliekantis žmogus. Savivaldybė taip pat gali išsiųsti baudos lapelį jums paštu (adresą suras pagal automobilio registracijos numerį).

Jei nesutinkate, kad pasielgėte neteisingai, galite pasiskųsti baudą išsiuntusiai savivaldybei. Paprastai baudos lapelyje bus nurodyta, kaip galima apskųsti jų baudą per tam tikrą laikotarpį. Paprastai žmonės apskundžia baudas šiais atvejais:

- Tuo metu, kai buvo išduota bauda, automobilis priklausė ne jiems.
- Laikas, už kurį buvo sumokėta, pastačius automobilį, dar nebuvo pasibaigęs.
- Jei automobilis buvo ne pastatytas, o būtent toje vietoje sugedo – tuomet taisyklėms nebuvo nusižengta.
- Buvo sustoję trumpam tik iškrauti ar pakrauti prekių, kas buvo leistina nurodytoje stovėjimo vietoje.

Savivaldybė, gavusi apeliaciją, privalo ją apsvarstyti ir nuspręsti: priimti šį skundą ar ne. Jeigu jūsų apeliacija gaus teigiamą atsakymą, bauda bus panaikinta. O jeigu priešingai – jums bus išsiųstas atmetimo laiškas (angl. notice of rejection). Kartu jie turėtų atsiųsti ir paaiškinimą, kur galima kreiptis, jeigu norima apeliuoti toliau. Tuo užsiima įstaigos ir asmenys, vadinami „Parking Adjudicator“.

Jei pripažįstate padarę nusižengimą ir sutinkate su nuobauda, kaip ir „policijos“ atveju, galite ją iškart sumokėti. Taip pat – jei sumokama per nurodytą trumpą laiką, baudos suma žymiai sumažinama. Baudos lapelyje bus paaiškinta, iki kada ir kaip reikia sumokėti.

Jeigu nusižengėte taisyklėms, bet nesumokėjote baudos per nurodytą periodą (paprastai būna nurodytos dvi datos: ankstesnė, kai duodama 50 proc. nuolaida, ir vėlesnė, iki kurios būtinai reikia sumokėti), gausite tokį patį kaip ankstesniu atveju laišką, su žyma „notice to owner“ (įspėjimas automobilio savininkui), kuriuo bus primenama apie nesumokėjimą. Jis turėtų būti jums išsiųstas per šešis mėnesius. Jeigu nesumokėsite ir per naują nurodytą laiką, gausite dar vieną laišką. Šįkart tai bus „charge certificate“, kuriame baudos suma bus padidinta 50 proc. Taigi anksčiau ar vėliau teks sumokėti baudą savivaldybei, nors šiuo atveju kriminalinio įrašo niekas nedarys. Jeigu nesumokėsite net ir gavę „charge certificate“, savivaldybė užregistruos jūsų atvejį kaip išieškotiną skolą. Beje, tai turi tiek pat galios, kaip kad būtų padarytas savivaldybės teismo (angl. county court) sprendimas. Savivaldybė išsiųs pranešimą apie šį sprendimą jums kartu su „liudininkų pasisakymo“ (angl. witness statement) forma. Jeigu jūs vis dėlto esate teisūs, reikia užpildyti tą atsiųstą formą ir pasirašyti patvirtinimą, kad sakote tiesą. Šiame dokumente parašyta netiesa laikoma labai rimtu nusižengimu ir gali atsieiti bauda arba net grėsti kalėjimu. Jeigu nemokėsite baudos ir neišsiųsite užpildytos formos, savivaldybė gaus teismo leidimą atsiųsti į jūsų namus skolų išieškotojus (angl. bailiffs). Jie turi teisę paimti jūsų asmeninių daiktų iš namų, kad galėtų padengti skolą. Retesniu atveju jie gali konfiskuoti ir parduoti jūsų automobilį.

Neleistinos automobilių statymui privačios valdos
Jeigu pastatysite automobilį ant kažkieno (nesvarbu – žmogaus ar firmos) privačios žemės be leidimo (ar stovėsite ten ilgiau nei sumokėjote, pvz., privačioje prekybos centro aikštelėje), irgi galite gauti baudos lapelį. Tačiau nors jis atrodys gana oficialus, toks nėra. Tai paprasčiausiai įspėjimas, kad nepaklausėte nustatytų taisyklių ir kad už tai atitinkamas asmuo ar kompanija ruošiasi paduoti jus i teismą. Baudos lapelyje paprastai bus nurodyta suma, kurią sumokėjus teismo bus galima išvengti. Tokia veikla yra leistina, bet piliečių konsultacijos biuras (angl. Citizens Advice Bureau) pataria gavus tokio tipo baudos lapelį pirmiausia kreiptis patarimo (nemokamai) į juos. Be šio biuro, visais su automobilių statymo taisyklėmis ir jų pažeidimu susijusiais klausimais gali padėti aukščiau minėtos įstaigos, besivadinančios “The Parking Adjudicator”. Daugiau informacijos apie jas internete: http://www.parkingandtrafficappeals.gov.uk/.

Parengė Rima Zavickaitė-McMahon

   

Susijusios įmonės

Greitas ir patikimas autoservisas Rytų Londone! Įvykus autoavarijai padedame tarpininkauti su draudimo bendrovėmis, 24/7 recovery pagalba kelyje.

...
Perkraustymo, siuntų bei krovinių pervežimo, pirkinių pristatymo paslaugos UK-LT-UK. Vežame ne tik iš miestų, bet ir iš mažų miestelių bei kaimelių!
...

Padangų montavimo paslaugas visų rūšių automobiliams bei sunkvežimiams, taip pat automobilių remonto paslaugos Rainhame. 

...

Autoservisas Rytų Londone atlieka visų lengvųjų automobilių ir mikroautobusų iki 7,5 metro ilgio remontą. Recovery paslaugos.

...