Vairuotojo pažymėjimas – lietuviškas ar angliškas? (atnaujinta 2015-06-29) - Anglija.lt
 

Vairuotojo pažymėjimas – lietuviškas ar angliškas? (atnaujinta 2015-06-29) (2011-08-17)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Lietuvių, kurie įsikūrę Anglijoje jau ne vienerius metus, bet vis dar naudojasi Lietuvoje išduotu vairuotojo pažymėjimu, su žiburiu ieškoti netektų. Ar tu vienas iš jų? Sužinok, kiek laiko legaliai gali juou naudotis, kaip pasikeisti tavo vairuotojo pažymėjimą į anglišką ir kokie to privalumai.

Lengviau įsidarbinti

Pasikeisti vairuotojo pažymėjimą iš lietuviško į anglišką nėra pirmoji būtinybė atvykus gyventi į Jungtinė Karalystę. Šį dokumentą užgožia kiti, svarbesni ir reikalingesni gauti darbui. Tačiau planuojant čia gyventi ilgiau, angliškas teises turėti pravartu.

Pavyzdžiui, Darius, kuris porą metų gyvendamas JK, naudojosi vairuotojo pažymėjimu, išduotu Lietuvoje, o paskata pasikeisti į anglišką vairuotojo pažymėjimą buvo žymiai pigesnis automobilio draudimas. O kita lietuvių pora, Kristina ir Robertas, nors ir Anglijoje kol kas nevairuoja, tačiau pažymėjimą pasikeitė dėl to, kad angliškas pažymėjimas – visur pripažįstamas kaip adreso patvirtinimas. Tai praverčia ir banke, ir tvarkantis bet kokius su dokumentais susijusius reikalus.

Dar vienas iš privalumų, turint JK išduotą vairuotojo pažymėjimą – daugiau galimybių įsidarbinti. Darbo skelbimuose dažniausiai nurodoma, kad reikalingas angliškas vairuotojo pažymėjimas (angl. full UK driving licence), o Europos Sąjungos pažymėjimas – netinka.

Galiojimo terminai

Tačiau ne vien privalumai skatina Europos Sąjungos piliečius, gyvenančius Anglijoje, pasikeisti savo vairuotojo pažymėjimą. JK įstatymais nustatyta tvarka nustatyta, kad nuolatiniai gyventojai (angl. residents) savo šalyje išduotu pažymėjimu gali naudotis tik tam tikrą laiką. Pasitaiko atvejų, kad ilgai šioje šalyje gyvenę lietuviai, susidūrę su kelių policija, nesupranta, kai yra apkaltinami tuo, kad vairavo be teisės vairuoti. Juk pažymėjimą tai turiu! Tačiau pareigūnai aiškina, kas pažymėjimas negaliojantis. Kodėl?

Pagal naujausias taisykles, Vairuotojų ir transporto priemonių licensijavimo agentūra (angl. Drivers and Vehicles Licencing Agency arba DVLA) nurodo, kad asmuo su Europos Sąjungos šalyje išduotu vairuotojo pažymėjimu Didžiojoje Britanijoje važinėti gali kol jam sukaks 70 metų arba per trejus metus tapęs rezidentu, priklausomai nuo to, kuris laikotarptis ilgesnis. Šios taisyklės galioja A arba B kategorijų vairuotojo pažymėjimus turintiems asmenims tol, kol jų pažymėjimas yra galiojantis šalyje, kurioje jis buvo išduotas. Norint atnaujinti pažymėjimą Anglijoje, bus išduotas angliškas vairuotojo pažymėjimas.


Pasikeisti – paprasta

Pasikeisti vairuotojo pažymėjimą galima savo noru pasikeisti. Tie, kurie, tai padarė, tikina, kad visai nesunku ir jokių specialių žinių tam nereikia.

Ši paslauga, kainavusi 50 svarų, nuo 2014 m. spalio 31 dienos atpigo ir dabar paraišką pateikti kainuoja 43 £. Pakeitus gyvenamąją vietą, reikia keisti ir adresą, kuris išspausintas ant vairuotojo pažymėjimo – tai nemokama paslauga.

Visų pirma, norint gauti JK vairuotojo pažymėjimą, reikia užpilyti formą D1. šią formą galima gauti kiekviename pašto skyriuje arba užsisakyti iš DVLA svetainės https://www.gov.uk/dvlaforms. Tada forma tau bus atsiųsta tiesiai į namus paštu.

Turint šią formą tereikia užpildyti tinkamai, prisegti savo vairuotojo pažymėjimą (kuris bus grąžintas į Lietuvą) ir 43 £ mokestį. Sumokėti galima kortele arba pašto perlaida. Taip pat reikalaujama patvirtinti adresą, kuriame gyveni – tam tinka bet kokia komunalinių mokesčių sąskaita, o naujai atvykusiems užtenka pateikti duomenis žmogaus, kuris gali patvirtinti, kad tikrai gyveni kartu. Visus šiuos dokumentus reikai išsiųsti į DVLA skyrių adresu Swansea, SA99 1AD. Ir viskas – per keletą savaičių paštu bus atsiųstas naujas vairuotojo pažymėjimas.

Kitos taisyklės vairuotojams

Atvykus į Jungtinę Karalystę ir pradėjus čia vairuoti, svarbūs ir kiti reikalalvimai, kurie skiriasi nuo taisyklių Lietuvos keliuose.

Visų pirmą, kaipir visur, čia draudžiama vairuoti išgėrus. Jungtinėje Karalystėje alkoholio limitas vairuotojams yra 0,8g alkoholio per litrą kraujo, arba 0,35g iškvėpimo. Daugumoje Europos šalių limitas yra mažesnis, paprastai 0,5g, o Lietuvoje – 0,4 g.

Greičio limitai miestuose yra 30 mylių (48km) per valandą, priemiesčiuose – 40 mylių (64km) per valandą, automagistralėse – 70 mylių (112 km) per valandą.
Tačiau nepamiršk atkreipti dėmesį į greitį ribojančius ženklus. Saugos diržai privalo būti naudojami tiek sėdint automobilio priekyje, tiek gale. Taip pat vairuojant automobilį draudžiama naudotis mobiliuoju telefonu be laisvų rankų įrangos.

Automobilių su lietuviškais numeriais Britanijos keliuose matyti įprasta. Lietuviai automobilių neregistruoja JK taupumo sumetimais –nereikia čia mokėti už draudimą bei taip išvengia kitų mokesčių. Bet neveltui sakoma, kad šykštus moka dukart – jei pateksi į avariją, jokių išmokų draudimas nemokės. Su Lietuvoje registruota transporto priemone važinėti JK leidžiama tik laikinai – šešis mėnesius per metus.

Teigiama, kad vairuotojas pats turi įrodyti, kiek laiko transporto priemone važinėjo šioje šalyje, pavyzdžiui, pateikiant kelto arba Eurostar traukinio bilietus. Be to, pareigūnai gali patikrinti, kada transporto priemonė kirto sieną susisiekę su JK Pasienio agentūra. Todėl, norint išvengti nemalonumų, geriau savo automobilį priregistruoti čia.


Naudingi kontaktai ir nuorodos
• Driver and Vehicle Licensing Agency (D.V.L.A.) - 0870 240 0009
https://www.gov.uk/government/organisations/driver-and-vehicle-licensing-agency
• Kelių eismo taisyklės JK: https://www.gov.uk/browse/driving/highway-code


Jolanta Terminaitė

   

Susiję raktiniai žodžiai: Vairuotojo pažymėjimas Anglijoje

Susijusios įmonės

Greitas ir patikimas autoservisas Rytų Londone! Įvykus autoavarijai padedame tarpininkauti su draudimo bendrovėmis, 24/7 recovery pagalba kelyje.

...
Perkraustymo, siuntų bei krovinių pervežimo, pirkinių pristatymo paslaugos UK-LT-UK. Vežame ne tik iš miestų, bet ir iš mažų miestelių bei kaimelių!
...

Padangų montavimo paslaugas visų rūšių automobiliams bei sunkvežimiams, taip pat automobilių remonto paslaugos Rainhame. 

...

Autoservisas Rytų Londone atlieka visų lengvųjų automobilių ir mikroautobusų iki 7,5 metro ilgio remontą. Recovery paslaugos.

...

24/7 Recovery paslaugos ir automobilių pervežimas Anglijoje. Vežame didelius vanus, džipus, minivanus. Pagalba kelyje, įsigyjant Road Tax, prieinamos kainos.

...

Kompensacijų už traumas specialistai visoje JK. Kreipkitės, jei per pastaruosius 3 metus patyrėte nelaimingą atsitikimą/traumą, ir tai nutiko ne dėl Jūsų...