Apgavo darbe – netylėk! (atnaujinta 2013-10-01) - Anglija.lt
 

Apgavo darbe – netylėk! (atnaujinta 2013-10-01) (2011-08-16)

Anglija.lt tęsia straipsnyje “Ieškai darbo? Netapk aferistų auka!” pradėtą temą apie darbą Jungtinėje Karalystėje. Šįkart - patarimai nuo A iki Z, kaip elgtis, kur kreiptis, kiek pinigų ir laiko kainuos teisybės paieškos, jei buvai apgautas.

Lietuvių, nusvilusių nuo nesąžiningų darbdavių, turbūt susidarytų ilgas sąrašas. Tačiau dauguma nukentėjusiųjų niekur nesikreipia ir tiesiog bando kabintis į gyvenimą toliau. Dažniausia priežastis, turbūt ta, kad tautiečiai nežino, nuo ko pradėti. Kiekviena situacija – individuali, ir pateikti visiems vienodą receptą, kaip susigrąžinti uždirbtus pinigus, neįmanoma. Tačiau Anglija.lt ir patyrę specialistai skuba į pagalbą susidūrusiems su konfliktinėmis situacijomis darbe – pateikiame pagrindines gaires, kur kreiptis, kiek pinigų ir laiko kainuos teisybės paieškos – tiek savarankiškai dirbantiems (angl.self employed), tiek samdomiems darbuotojams (angl.employed).

Apgauti - madinga
Apie konfliktus darbe savarankiškai dirbantiems ir kaip juos spręsti pataria kompanijos “Aldus Ltd” įkūrėjas Aleksas Dubinskas. Jo nuomone, savarankiškai dirbantieji yra labiausiai konfliktinė sritis visoje darbo rinkoje. „Britanijoje, ypač statybų industrijoje, apgaudinėti vienas kitą tapo masiškas, net madingas, reiškinys. Rangovai nesumoka subrangovams, jie - savo darbuotojams. Pasiaiškinimas būna labai paprastas – „man nesumokėjo ir aš tau nemokėsiu“, arba „mokėsiu, tik palauk“. Ir taip žmogus laukia, kol pasibaigia darbai ar firma tiesiog užsidaro“, - aiškino A. Dubinskas.

Tačiau laukti, kol iškils problemų, nederėtų. Pasak A. Dubinsko, dažnai savarankiškai dirbantieji dėl darbo susitaria tiesiog telefonu, be jokių dokumentų. Svarbu rinkti savo darbo įrodymus: mokėjimų išrašus (angl. income statement, payment note, payment statement, payslip), saskaitas už atliktos darbus (angl. invoice), sutartis (angl. contract). Prireikus kreiptis į teismą, naudingi gali būti ir laiškai iš rangovo, sms žinutės ir kita informacija, įrodanti, kad dirbai tam rangovui. “Prieš kreipiantis į teismą reikia padaryti tokius žingsnius: visų pirma pateikti rangovui saskaitą už atliktus darbus. Verta pasidaryti visų pateikiamų dokumentų kopijas. Siųsti patartina registruotu paštu – taip įrodysite, kad laiško adresatas jį gavo. Jei tas nepadės, tai antras žingsnis būtų pateikti rangovui raštišką perspėjimą, kad neapmokėjus sąskaitos per nurodytą laiko tarpą, pavyzdžiui, 28 dienas, bus imtąsi juridinių veiksmų skolai išreikalauti. Po to – teismas, aišku, jeigu skolos dydis vertas to. Yra labai daug skolų išieškojimų firmų, kurių pastangos, kartais baigiasi sėkme, bet ne visuomet”, - sakė specialistas.

Budrūs ir gudrūs
A. Dubinskas perspėjo būti budriems, jei rangovas atsisako pateikti dokumentus, arba dar blogiau – moka grynais. “Tai gali būti ženklas, kad jis jūsų į savo apskaitą neįtraukė ir nemoka mokesčių už jūsų darbą mokesčių inspekcijai”.

Kitos buhalterinės įmonės “Eurobaltika” vadovė Olga Jachimovič tautiečiams pataria pagudrauti, jei tik pradėję dirbti nėra tikri, ar dirba oficialiai ir ar darbdavys sumoka mokesčius. ”Paprašykite laiško iš darbdavio ar įmonės, kurioje dirbate laisvai samdomu, kaip priežastį nurodę, kad to reikia kaip patvirtinimo bankui. Tokiu atveju įmonė turėtų išduoti laišką. Jį turėsite kaip irodymą, kad atlikote darbus toje įmonėje, jei prireiks kreiptis į teismą”, - sakė O.Jachimovič.

Pasak A. Dubinsko, nesusipratimų samdomiems darbuotojams kyla mažia, tačiau ir šioje srityje darbdaviai mėgsta savivalę. “Žmonės dažnai skundžiasi, kad darbdavys nepateikia vienokių ar kitokių dokumentų savo darbuotojui, pavyzdžiui, formų P60, P45 ar algalapių, tačiau daugeliu atveju galima susitarti. Darbuotojai turi drąsiai to reikalauti, nes darbdavys privalo juos pateikti. Jei prašymai neveikia, galima perspėti darbdavį, kad jūs kreipsitės į tam tikrą organizaciją, pavyzdžiui, mokesčių inspekciją”, - sakė A.Dubinskas.

Pirmiausia iškilus nesutarimams, reikia pabandyti susitarti gražiuoju. Išdėstyk, kad žinai, kokios yra tavo teisės ir dėl ko jis neteisingai elgiasi. Jei angliškai kalbėti sunku, arba tiesiogiai darbdavio nesutinki, gali parašyti laišką, į pagalbą pasitelkęs geriau angliškai kalbantį draugą.

Kiek kainuoja teismas?
Oficialus skundas – daugiau laiko, pinigų ir savo nervų kainuojantis dalykas
“Eurobaltikos” vadovė tikino, jog jei nėra sutarties ar kitokio rašytinio fakto, kad asmuo nėra tiesioginis darbuotojas, teisiškai jis laikomas tos įmonės darbuotoju ir neteisėtai atleidus ar nesumokėjus atlygio, jis gali skųstis Darbo tribunolui (angl. Employment Tribunal), kuris gina neteisėtai atleistus darbuotojus, tuos, kuriems nesumokėtos išeitinės kompensacijos, atlyginimai ar atostoginiai, taip pat skundus dėl diskriminacijos ar priekabiavimo darbe. Į Darbo tribunolą gali kreiptis pats, tačiau nekalbantiems angliškai ar tiesiog nesusigaudantiems teisiniuose dalykuose gali padėti tarpininkai.

Pavyzdžiui, “Eurobaltika” tarpininkauja ginčų sprendimuose su esamais ar buvusiais darbdaviais, o jei nepavyksta išspręsti klausimo bendraujant tiesiogiai darbdaviu, pildomi dokumentai į Darbo tribunolą. Pirminė konsultacija nemokama, ir jei pavyksta išspręsti konfliktą nesikreipiant į Darbo tribunolą, tai kainuos nuo £50. Jei tenka kreiptis į tribunolą, tai proceso paslaugos mokestis yra nuo £150 iki £400. Tai trunka nuo 14 dienų iki 30 savaičių.

Ko bijo darbdaviai?
Kita įmonė, užsiimanti darbuotojų ginčų sprendimais – “Lietcentre”. Firmos konsultantas Linas Danielius sakė, jog dauguma jų bylų teismo nepasiekia – darbdaviai sutinka susitarti gražiuoju.

“Mūsų paslaugos nieko nekainuoja, mūsų politika – “no win, no fee”. Jei bylą laimėsime, klientui tai kainuos 25 procentus nuo išieškotos sumos”, - aiškino L.Danielius.

Lietuvė Giedrė (pavardė redakcijai žinoma), nukentėjusi nuo nesąžiningo darbdavio, išnaudojusio jau ne vieną tautietę, kreipėsi į būtent į “Lietcentre”. Atvykusi į Londoną ji įsidarbino administratore - apskaitininke vienoje prekybininkų įmonėje ir tikėjosi normalių darbo sąlygų. Tačiau ji net negalėjo pasirašyti sutarties, nes ten pateikti punktai buvo absurdiški. Darbdavys jai mokėjo po 150 £ už 40 valandų darbo savaitę, mokesčius sumokėdavo tik kaip puse etato dirbančiai. Tik pareiškusi, kad žino savo teises, ji ėmė gauti algalapius.

Galų gale darbdavys, nesumokėjęs atlyginimo už 2 mėnesius, atrėžė neturįs iš ko mokėti, ir ji galinti daugiau nebeateiti. Neva uždirbtus pinigus perves, kai turės – o tai neįvyko iki šiol. Giedrė netylėjo ir nusprendė ieškoti teisybės. “Jis skolingas man virš 2000 £. Kaip tik planuoju pratęsti studijas Vilniaus Universitete, uždirbti pinigėliai man būtų mokslams”, - sakė jauna moteris, siekianti, kad buvęs darbdavys daugiau nebeapgaudinėtų patiklių tautiečių.

Giedrė L. Danieliui atnešė savo pasą, nacionalinio draudimo numerį ir algalapius. Po dviejų mėnesių laukia teismo posėdis, į kurį ateis liudyti ir kitos apgautos merginos.

Nesileisk išnaudojamas! Į Darbo tribunolą (angl. Employment Tribunal) gali kreiptis, jei:
- Gauni mažiau nei minimalų darbo užmokestį, t.y. £6.31. Šis tarifas įsigaliojo 2013 m. spalio 1 d. Naujienas apie pasikeitusius minimalios algos tarifus visada gali rasti: https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates
- Be savo sutikimo dirbi daugiau nei 48 val. per savaitę ir neturi poilsio dienų
- Negauni atostoginių arba kompensacijos už nepanaudotas atostogas išeindamas iš darbo
- Atleistas iš darbo, negavai išeitinės kompensacijos
- Buvai atleistas be aiškios priežasties
- Esi diskriminuojamas arba prie tavęs darbe priekabiauja
- Daugiau informacijos: http://www.employmenttribunals.gov.uk

Savarankiškai dirbančiųjų konfliktus gali spręsti ir apygardos teismai (angl. county courts) :
- Daugiau informacijos: http://www.hmcourts-service.gov.uk/infoabout/claims/index.htm
- Paraišką užpildyti gali internetu: https://www.moneyclaim.gov.uk
- Įmokos už paraiškas priklauso nuo reikalaujamos sumos dydžio. Pavyzdžiui, jei siekiate išsiieškoti iki 300£, užpildyti paraišką teisme kainuos 30£, internetu – 25£. Norint atgauti iki 1500£– teisme kainuos 75£, internetu – 70£ ir t.t.
- Visas kainoraštis: http://www.hmcourts-service.gov.uk/HMCSCourtFinder/GetLeaflet.do?court_leaflets_id=264

Neslėpk!
- Darbdavys nemoka mokesčių – pranešk apie tai Mokesčių inspekcijai nemokamu telefonu 0800 788 887 arba ieškok daugiau informacijos http://www.hmrc.gov.uk/reportingfraud/online.htm

Pasitark!
Piliečių konsultavimo biuras (angl. Citizens Advice Bureau - CAB):
- Nemokama pagalba ır konsultacijos
- Įsiskolinimųi, pašalpų, apgyvendinimo, įdarbinimo ir imigracijos klausimai
- Patarėjai padeda užpildyti anketas, parašyti laiškus, derėtis su kreditoriais, gali atstovauti klientams teismuose ir tribunoluose
- Daugiau informacijos - http://www.adviceguide.org.uk
Patarimų, sutaikymo ir arbitražo tarnyba (angl. Advisory, Consilation and Arbitration Service - ACAS):
- Nemokamos konsultacijos
- Konfliktinių situacijų prevencija ir sprendimai
- Juos gali rasti: http://www.acas.org.uk


Jolanta Terminaitė