Darbas – verslas namuose. Ar verta? - Anglija.lt
 

Darbas – verslas namuose. Ar verta? (2005-10-26)

Dažnas žmogus, anksčiau nesusidūręs su verslu, dairosi į skelbimus „darbas namuose“ ir galvoja, kad tai galėtų tapti nebloga priemone užsidirbti pinigų ar leistų pradėti verslą. Šią nuomonę norėtume paneigti.

Dažnai laikraščiuose, įvairiuose lapeliuose–bukletuose ar parduotuvių vitrinose galima rasti skelbimų, siūlančių užsidirbti daug pinigų dirbant namuose. Tokiuose skelbimuose paprastai nurodomas tik mobiliojo telefono numeris. Paskambinęs ir paklausęs papildomos informacijos, žmogus paprašomas atsiųsti voką su atgaliniu adresu ir priklijuotu pašto ženklu. Siųsti paprastai reikia į pašto dėžutę, kad kuo sunkiau būtų tokią „kompaniją“ atrasti. Klientas, gavęs informacinį paketą, dažniausiai paprašomas užsiregistruoti ir sumokėti mokestį, jei nori pradėti darbą (mokestis paprastai būna 10–15 svarų). Jeigu kompanija ragina iš anksto sumokėti pinigus, savaime suprantama, turėtų kilti įtarimas dėl jos patikimumo.

Nusiuntęs pinigus, žmogus gauna užsakymą ką nors padaryti (pvz., gaminti atvirukus, namelius, lempų gaubtus, siūti, pjaustinėti, klijuoti, lankstyti ir t. t.). Atlikus darbą ir išsiuntus nurodytu adresu, dažniausiai sulaukiama pranešimo, kad atliktas darbas neatitinka reikalavimų ir pasiūloma pabandyti dar kartą. Akivaizdu, kad ir vėliau nėra galimybės atitikti tuos reikalavimus. Daug kas jau po pirmojo karto susipranta, kiti bando kelis kartus. Iš tiesų dauguma taip niekada ir neįtinka, o už atliktus darbus niekada niekas nesumoka.

BBC televizija rodė laidą apie policijos atskleistą panašią aferą ir suimtus neaiškaus plauko komersantus, siūliusius darbą namuose. Tenka pripažinti, kad vyrukai dirbo gana pelningai (tik ne jų klientai), buvo minimos milijoninės sumos.

Ne paslaptis ir tai, kad daug verslininkų savo verslą pradėjo namuose, paversdami savo kambarius biurais, o garažus dirbtuvėmis ir pan. Tačiau anksčiau minėtas „biznis“ – tai pinigų ir laiko eikvojimas.

Kur kreiptis, jeigu žmogus yra nepatenkintas ar apgautas?
Galima kreiptis informacijos ar pagalbos į „National Group on Homeworking“ (NGH), „Home workers helpline“ telefonu: 0800174095.
Jei rimtai nusprendėte imtis darbo – verslo namuose, pirmiausia turėtumėte nuspręsti, ką sugebate daryti, ką jūs galite pasiūlyti rinkai.
Geriausiai apmokami namų darbai: programavimas, administracija, raštvedyba – buhalterija (book-keeping), grafinis dizainas, rinkos tyrimai, kompiuterinė leidyba, katalogų adresavimas – siuntimas. Jei turite kokių nors gabumų – jau esate pasiruošęs leistis į darbo namuose paieškas. Daug žmonių apie tokio tipo darbus sužino iš draugų ar pažįstamų, gyvenančių jų rajone. Jeigu kompanijos ieško darbininkų, paprastai jos dairosi vietinių (local) žmonių. Ieškančiajam taip pat verta pasidairyti vietiniuose leidiniuose („Yellow Pages“, „Thomson Directory“). Šiuos informacinius leidinius taip pat galima rasti internete: http://www.yell.com ir http://www.thomson-directories.co.uk. Juose pasitaiko skelbimų kompanijų, siūlančių darbą namuose. Kompanijų reklamuojami produktai ar paslaugos galbūt padės jums įžvelgti kokios nors rūšies paslaugos paklausą, pvz., siuvimo ar mezgimo prekių gamintojai galbūt gali pasiūlyti jums siūti arba megzti namuose. Tokios kompanijos dažniausiai tikisi sulaukti patyrusių darbuotojų ir pageidauja, kad šie turėtų savo darbo įrangą namuose. Tai yra puiki galimybė darbą atlikti kaip laisvai samdomam darbuotojui (self-employed).

Yra daugybė verslo rūšių, kuriose galite bandyti savo laimę. Nebijokite suklysti. Neklysta tiktai tie, kurie nieko nedaro.

Parengė Aleksas Dubinskas
"ALDUS LIMITED"