Darbo paieška. V d. (Pasiruošimas pokalbiui dėl darbo). - Anglija.lt
 

Darbo paieška. V d. (Pasiruošimas pokalbiui dėl darbo). (2006-06-19)

Pasiruošimas pokalbiui dėl darbo
Pirmasis įspūdis – labai svarbu. Pasisveikinkite su žmogumi, kuris dalyvaus pokalbyje dėl darbo, stipriai paspausdami jam ranką ir prisistatydami. Nepamirškite šypsotis ir žiūrėti pašnekovui į akis (tik neįžūliai). Kalbėkite lėtai ir aiškiai.

Būkite pasiruošęs nuodugniai papasakoti apie savo dabartinį darbą ir pareigas. Be to, kompanijos, kurioje ieškote darbo, internetiniame puslapyje ar kituose šaltiniuose pasiskaitykite apie pačią kompaniją ir jos verslą.

Pabandykite iš pokalbio suprasti, būtent kokio žmogaus ieškoma. Galite pasinaudoti tokia ar panašia fraze: „Aš jau nemažai žinau apie siūlomą darbą, tačiau man labai praverstų, jeigu papasakotumėte, kokio tiksliai darbuotojo ieškote.“ Įdėmiai išklausykite atsakymą ir per likusį pokalbio laiką pasistenkite pašnekovą įtikinti, kad jūs kaip tik esate tas žmogus.

Jeigu būsimajame darbe yra tokių dalykų, kurių jums anksčiau neteko atlikti, sugalvokite tinkamą pavyzdį, kai jums teko išmokti naujų įgūdžių per trumpą laiką. Tai parodys, kad sugebate greitai mokytis.

Nors ir sunku, labai svarbu per visą pokalbį išlikti ramiam ir pasitikėti savimi. Verta ne tik atsakinėti, bet ir pačiam užduoti klausimų. Keletas pavyzdinių klausimų:
- Koks būsimo darbdavio požiūris į apmokymus? Ar jie išvis organizuojami?
- Kokie yra kompanijos plėtros planai? Ar ruošiamasi plėstis?
- Kokios naujo darbuotojo galimybės kilti karjeros laiptais?

Jūsų tikslas – įtikinti darbdavį, kad rimtai planuojate daryti karjerą tame darbe, į kurį pretenduojate. Pateikite keletą iš anksto apgalvotų svarių priežasčių.

Paklaustas, kokį save matote ateityje, t. y. kokį karjeros kelią pasirinksite, pabandykite atsakyti, remdamasis anksčiau gautomis žiniomis apie karjeros ir tobulėjimo kompanijoje galimybes. Turite save įsivaizduoti būtent tokį, kokį savo būsimą darbuotoją įsivaizduoja darbdavys.

Per pokalbius dažnai užduodamas klausimas, kaip elgiatės stresinėse situacijose ir susidūrę su problemomis. Pasiruoškite pateikti pavyzdį, kai jums darbe teko patirti didelių problemų ir kaip jūs profesionaliai su jomis susidorojote.

Klausinėti galima ir reikia viso pokalbio metu. Tai, kaip ir atidus klausymasis, rodo jūsų susidomėjimą pašnekovu ir tuo, ką jis kalba. Būkite entuziastingi.

Įrodykite savo tinkamumą būsimoms pareigoms. Prisiminkite visus reikalavimus ir tarsi netyčia, bet strategiškai punktas po punkto išdėstykite savo sugebėjimus ir patirtį, kurie yra būtini siūlomame darbe.

Pokalbio pabaigoje galite pasakyti pašnekovui, kad jaučiate galintis ir norintis dirbti jų kolektyve. Paklauskite būsimo darbdavio, ar jis taip pat galvoja ir apie jus.

Taip pat galima pasidomėti, ar darbdavio nuomone, jūs susidorosite su siūlomu darbu. Jei atsakymas teigiamas – puiku, jei ne – priminkite savo entuziazmą ir sugebėjimą greitai mokytis naujų dalykų.

Baigiantis pokalbiui, verta sužinoti, kokios jūsų galimybės, t. y. ar būsite pakviestas į kitą pokalbį, būsite atmestas ar pan. Tiesiog pasidomėkite, ar pakvies jus į kitą pokalbį, nes tikrai norite šio darbo.

Jeigu jums patinka darbo, į kurį pretenduojate, aprašymas – būtinai atkreipkite į tai dėmesį ir pasakykite, kad pozicija atrodo puiki ir t. t. Taip dar kartą parodysite entuziazmą ir susidomėjimą.

Labai rizikinga eiti į pokalbį dėl darbo jam tinkamai nepasiruošus. Tai gali kainuoti daugiau, nei neparuoštos pamokos ar neišmokta egzaminų medžiaga.

Rima Zavickaitė-McMahon
Pagal Martin John Yate „Great Answers To Ough Interview Questions“, Susan Griffith „Work Your Way Around the World“, darbo agentūrų ir kt. informaciją.