Mamos, žinokite savo teises! (atnaujinta 2013-10-04) - Anglija.lt
 

Mamos, žinokite savo teises! (atnaujinta 2013-10-04) (2006-07-07)

Motinos dažnai susiduria su diskriminacija darbo vietoje. Tam reikia būti gerai pasiruošus ir žinoti, kokie įstatymai yra jūsų pusėje.

Lygių teisių komisijos (EOC) tyrimai nurodo, kad kiekvienais metais 30 tūkst. moterų praranda darbą vien dėl to, jog pastoja. EOC atstovė Jenny Watson sako: „Dažniausiai žmonės apie šiuos dalykus nekalba, tačiau, jei jūs gerai žinote savo teises, tai jau didelis žingsnis.“

Visoms darbuotojoms priklauso 26 savaitės įprastų motinystės atostogų. Visiškai nesvarbu, kiek ilgai dirbote kompanijoje, kiek valandų atidirbote ar kiek jums moka. Jūs neprivalote atostogauti visą šį laiką, tačiau įstatymai reikalauja, kad paimtumėte bent dvi savaites motinystės atostogų arba keturias, jei dirbate fabrike.

Pirmosiomis šešiomis savaitėmis jums priklauso įstatymo numatytas motinystės mokestis (angl. Statutory Maternity Pay, SMP). Tai yra 90 procentų jūsų vidutinės savaitinės algos, kuriuos privalo sumokėti jūsų darbdavys. Likusias dvidešimt savaičių jums bus mokamas standartinis SMP mokestis, paprastai apie 106 svarus. Daugiau apie tai galite sužinoti vietiniame socialinės apsaugos skyriuje arba darbo centre (angl. Job Centre Plus).

Penkiolika savaičių prieš nustatytą gimdymo datą (ir ne vėliau) jūs privalote pranešti savo darbdaviams, kad laukiatės ir pasakyti, kada norėtumėte pradėti savo motinystės atostogas. Kai lieka tik vienuolika savaičių iki nustatytos gimdymo datos, jūs galite išeiti atostogų bet kuriuo metu.

Sugrįžusi į darbą, jūs turite teisę į savo senąją darbo vietą ir užmokestį tomis pačiomis sąlygomis, kokias ir turėjote. Bet kokia diskriminacija dėl jūsų nėštumo ar motinystės atostogų prieštarauja įstatymams. Į tai įeina ir paaukštinimo ar užmokesčio padidinimo galimybių praradimas.
Jei esate vaiko, jaunesnio kaip šešerių metų, motina ar auginate neįgalų vaiką iki 18 metų amžiaus, jums turi būti suteikta galimybė dirbti pagal lankstų grafiką. Tą patį galima pasakyti ne tik apie mamas, bet ir tėvus. Lankstus grafikas gali reikšti daugelį dalykų, pvz., darbą namuose, išeigines per mokyklines atostogas ar darbo pasidalijimą (angl. job-sharing).

Jūs turite teisę savo darbdavio prašyti lankstaus grafiko. Tačiau darbdavys gali jums atsakyti, jei įrodys, kad toks grafikas nepalankus verslui. Taigi jei niekas negali jūsų pavaduoti, kol jūsų nėra darbe, arba jei kompanija negali sau leisti papildomai įdarbinti darbuotojų, jūsų prašymas gali likti nepatenkintas.

Elgtis nesąžiningai su darbuotoju dėl to, kad jis paprašė kitokių darbo valandų ar lankstaus grafiko, yra neteisėta. Jūs privalote gauti tą patį užmokestį ir tas pačias privilegijas, kaip ir anksčiau, pvz., sveikatos draudimą.

Jenny Watson pataria mamoms, norinčioms suderinti darbo valandas su šeimos rūpesčiais, nebijoti to prašyti. „Visada verta prašyti,“ – sako ji. – „Tik taip įsitikinsite, kad darbdavys gali prisitaikyti prie jūsų.“

Darbas nepilnu krūviu dažnai yra vienintelė galimybė mamoms suderinti darbą ir vaikų auginimą. Daugiau nei trys ketvirtadaliai Didžiosios Britanijos darbuotojų nepilnu krūviu yra moterys. Jas diskriminuoti yra neteisėta. Tai reiškia, kad jums priklauso tas pats užmokestis, kaip ir pilnu krūviu dirbantiems panašų darbą, be to, papildomas atlyginimas už viršvalandžius. Jums neturi būti atsakytos privilegijos (pvz., pensijos pasiūlymai) ir lavinimas. Taip pat priklauso tokios pačios motinystės atostogos bei užmokestis. Jeigu jūsų darbdavys sumažino valandinį užmokestį jums pradėjus dirbti nepilnu krūviu, jis nusižengė įstatymui. Jei reikia patarimo šiuo klausimu, kreipkitės į EOC (Lygių teisių komisiją) pagalbos telefonu: 0845 601 5901.

Pagal Didžiosios Britanijos spaudą parengė
Aistė Štūrienė

Informaciją apie vienišų mamų teises ir kokia pagalba iš valstybės joms priklauso, rasi šiuose Anglija.lt straipsniuose:
- Vienišos mamos ir tėvai Anglijoje: alimentai ir pašalpos
- Vienišos mamos ir tėvai Anglijoje: darbas ir vaikų priežiūra