Nekvalifikuoto darbo paieška (1 dalis) (atnaujinta 2013-10-01) (2006-09-08)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Pirmiausia reikia pasakyti, kad ieškantiems nekvalifikuoto darbo verta paskaityti ir ankstesnes šio straipsnių ciklo dalis. Ypač dėl to, kad kartais net ir aukštos kvalifikacijos nereikalaujančiam darbui reikia išsiųsti CV (gyvenimo aprašymą) ir/ar sudalyvauti pokalbyje. Be to, kai kurios įdarbinimo agentūros specializuojasi labai įvairiose darbo sferose – nuo vaikų priežiūros iki firmų direktorių.

Silpnai mokantiems anglų kalbą patogiausia rinktis lengvesnius būdus darbui susirasti. Tai:
- įvairiems darbams – Nacionalinė darbo birža (angl. Jobcentre),
- įvairiems darbams – specialios komercinės darbo agentūros (už paslaugas paprastai moka tik darbdavys, o ne būsimas darbuotojas),
- draugų ir pažįstamų rekomendacijos,
- laikraščiai, internetas,
- sezoniniams darbams fermose – specialios įdarbinimo žemės ūkyje firmos,
- darbo paieška baruose, restoranuose, viešbučiuose, vaikų ir senelių priežiūros srityje,
- medicininiai eksperimentai.

1. Paprastai Nacionalinės darbo biržos (angl. Jobcentre) biurą galima rasti kiekviename Londono rajone ar didesniame miestelyje. Užėjus internete į puslapį https://www.gov.uk/contact-jobcentre-plus, pagal savo pašto kodą galima sužinoti artimiausią biurą.

Reikia turėti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus ir, be to, verta turėti bent trumpą CV – tuomet teks atsakyti į mažiau klausimų. Būsite klausiamas, kokio darbo ieškote (kokioje sferoje, pastovaus ar laikino, rytinio ar vakarinio ir pan.), kokiame rajone, kokio atlyginimo tikitės ir t.t.

Tikriausiai visiems žinoma, kad už daugelį nekvalifikuotų darbų mokama ne mažiau nei minimalus atlyginimas, kuris šiuo metu yra 6,31 svaro už valandą (2013 m. spalio 1 d. duomenimis. Kadangi Nacionalinės darbo biržos paslauga yra finansuojama valstybės, dauguma firmų, besinaudojančių šia paslauga, yra linkusios taupyti pinigus. Dėl to čia nereikėtų tikėtis labai didelių atlyginimų. Tačiau jei ieškote savo pirmojo darbo Didžiojoje Britanijoje ir sutinkate dirbti už minimalų atlygį, „Jobcentre“ gali jums padėti. Kai turėsite darbo patirties, kitą darbą susirasti jau bus lengviau.

2. Londone ir kituose didesniuose Didžiosios Britanijos miestuose gausu įvairiausių įdarbinimo agentūrų. Svarbu tarp jų „nepasiklysti“ ir susirasti tokią, kuri specializuojasi jūsų pageidaujamoje srityje. Toliau nurodomos kelios specializuotos agentūros Londone:

Statybų sritis (angl. building, property, construction):
Anders Elite, Dashwood House, 69 Old Broad Street, London EC2M 1NQ (stotis – „Liverpool street“);
Daulton Construction Personnel, 2 Greycoat Place, London SW1P 1SB (stotis – „St. James Park“);
Workstream Ltd, Docklands Business Centre, Tiller Ct, 16 Tiller Road, London E14 8PX (stotis – „Canary Wharf“).
Vaikų priežiūra, namų tvarkymas (angl. childcare, housekeeping, domestic):
Aunt Jessica Cares, Abford House, 15 Wilton Road, London SW1V 1LT (stotis – „Victoria“);
London Care Plc, 291-299 Borough High Street, London SE1 1JG (stotis – „London Bridge“);
SLM Recruitment, 10 Lower Belgrave Street, London SW1W 0LJ (stotis – „Victoria“).
Darbas apgyvendinimo (viešbučiuose ir kt.), maitinimo ir laisvalaikio įstaigose (angl. hospitality, catering and leisure):
Admiral Catering, 72 Wells street, London W1P 3RD (stotis – „Oxford Circus“);
Blue Arrow Catering, 69 Buckingham Palace Road, London SW1W 0QU (stotis – „Victoria“);
Keystone Employment Group – Catering and Hospitality, 219 Oxford Street, London W1D 2LM (stotis – „Oxford Circus“).

3. Labai efektyvus būdas ieškoti darbo – paskelbti tai draugų, pažįstamų ir giminių rate. Darbdaviai dažnai mėgsta gauti jiems jau „pažįstamų“ darbuotojų rekomendacijas apie savo draugus ar giminaičius. Įdarbindamas tarpusavyje pažįstamus žmones, jis kolektyve užsitikrina gerą atmosferą, kuri gali padėti darbo efektyvumui. Taigi šioje situacijoje laimi visi – ir darbdavys, ir jūs, ir jūsų artimieji, kurie tampa bendradarbiais. Tiesa, kartais, deja, pasitaiko, kad darbiniai santykiai sugadina asmeninius. Taigi prieš žengdami šį žingsnį, apgalvokite, kokia bus jūsų situacija.

4. Lietuviškuose leidiniuose, skirtuose Didžiosios Britanijos lietuviams ir rytų europiečiams (net keletas jų leidžiama rusų kalba) rasite daug įvairių skelbimų apie siūlomus darbus. Taip pat šios informacijos gausu ir internetiniuose šaltiniuose, pvz., http://www.anglija.lt ir kt. Šiuos skelbimus vertėtų perskaityti atidžiai ir kalbantis įsitikinti, kad pasiūlymai yra teisėti ir žadamas bent jau minimalus atlyginimas.

5. Jei ieškote sezoninio darbo pas ūkininkus, verta jį susirasti dar neišvykus iš Lietuvos. Su būsimu darbdaviu galima bendrauti internetu. Tačiau jei jau esate Didžiojoje Britanijoje, galite kreiptis arba į sezoninius darbus siūlančias agentūras, arba tiesiogiai į pačius ūkininkus. Angliškai šis darbų tipas vadinasi „Seasonal Agricultural Work“. Tai – vaisių skynimas, uogų rinkimas, derliaus nuėmimas, pagalba gyvulių fermoje ir t.t. Keletas tuo užsiimančių agentūrų:
Concordia Limited (Ltd), Heversham House, 20-22 Boundary Road, Hove, Sussex BN3 4ET;
Friday Bridge International Farm Camp, March Road, Friday Bridge, Wisbech, Cambridgeshire PE14 0LR;
International Farm Camp, Hall Road, Tiptree, Colchester, Essex CO5 5TZ.

6. Be aukščiau minėtų įdarbinimo firmų, į barus, restoranus, viešbučius, globos namus galima kreiptis tiesiog ten užėjus (tai – gana populiarus darbo paieškos būdas). Reikėtų klausti, ar nėra laisvų vietų (angl. vacancies). Dažniausiai bus pasiūloma užpildyti ir palikti „application form“ – CV primenančią registracinę anketą, į kurią surašomi visi svarbiausi duomenys. Jei jau turite CV su savo kontaktiniais telefono numeriais, galite palikti jį personalo skyriui (angl. Personnel arba Human Resources), jei tokio skyriaus nėra – tiesiog priimamajame (angl. Reception).

7. Jungtinėje Karalystėje yra apie 55 medicininių tyrimų centrai, kurie už atlygį priima savanorius dalyvauti tiriant naujus gydymo būdus, vaistus ir kt. Juose galima uždirbti iki 100 svarų per dieną. Tačiau būkite labai atsargūs, prieš pasirašydami sutikimą dalyvauti tokiame „bandyme“. Reikėtų įsitikinti, kad jūs bet kuriuo metu, jei pasijusite blogiau, galėsite savo susitarimą dalyvauti bandyme atšaukti – vargu ar verta rizikuoti savo sveikata...
Keletas kontaktų:
Glaxo Wellcome Pharmacology Unit, Level 7, Norwich Park Hospital, tel.: 020-8864-332;
Hammersmith Medicines Research, Central Middlesex Hospital, Park Royal, Acton, London NW10 7NS, tel.: 020-8963-4531;
International Clinical Trials, 99 New Cavendish Street, London W1M 7FQ, tel.: 0808-100-177.

Rima Zavickaitė-McMahon
Pagal Susan Griffith „Work Your Way Around the World“, Tim Gough and Shamus Fitzsimons „The London Jobhunter‘s Guide“, darbo agentūrų ir kt. informaciją.   

Susijusios įmonės

Specializuota buhalterinės apskaitos įmonė Rytų Londone, teikianti paslaugas smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėms bei individualiems asmenims. 

 

...