Nepilnamečių darbas Anglijoje: nuolaidos ir apribojimai (atnaujinta 2013-10-01) - Anglija.lt
 

Nepilnamečių darbas Anglijoje: nuolaidos ir apribojimai (atnaujinta 2013-10-01) (2012-10-19)

Įmonės, kurios gali padėti šiuo klausimu

Nemažai moksleivių ir studentų, besimokančių Anglijoje, atostogų metu ieško darbo. Kiti, sulaukę šešiolikos ir įgiję privalomąjį išsilavinimą, nusprendžia pradėti dirbti. Anglija.lt aiškinasi, kokie apribojimai galioja Anglijoje dėl nepilnamečių asmenų darbo bei kokių mokesčių lengvatų gali tikėtis nevisus metus dirbantys studentai.

Baigęs mokyklą – pasirengęs dirbti?

Šešiolikmečiai, šią vasarą baigę mokyklas, pasuko skirtingais keliais. Vieni – toliau tęsti studijų koledžuose, kiti – ieškoti darbo. Pagal dabartinius JK įstatymus, jaunuoliai mokyklą baigia paskutinįjį birželio penktadienį, kai jiems jau yra 16 metų. Šis įstatymas gali būti pakeistas jau ateinančiais metais. JK Švietimo departamento (angl. „Department for Education and Skills“) planuose – 2013 metais pailginti vaikų, baigiančių mokyklą, amžių iš pradžių iki 17, vėliau iki 18 metų. Tam pritaria ir ekonomistai, susirūpinę jaunuolių nedarbo lygiu. „Geriau mokykloje, nei gatvėje“, – šį pavasarį britų žiniasklaidai teigė ekonomikos profesorius David’as Blanchflower’is.

Įdarbinantiems tokio amžiaus jaunuolius, yra taikomi specialieji reikalavimai, kad jų teisės būtų apsaugotos. Tai yra papildomi sveikatos ir saugos reikalavimai, taip pat apibrėžiama, kokius darbus ir kiek laiko galima dirbti. Šie reikalavimai yra griežti ir už jų nesilaikymą darbdaviai gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Pagal JK įstatymus, jaunas darbuotojas laikomas asmuo nuo 16 iki 18 metų amžiaus. Tokio amžiaus asmenis draudžiama įdarbinti vietose, kur reikia dirbti su toksinėmis, cheminėmis medžiagomis bei darbe yra didelė rizika sveikatai. Darbdaviai turi atsižvelgti, ar jaunuolis yra fiziškai bei psichologiškai pasirengęs atlikti jam pavedamą darbą – kitaip tariant, tokio amžiaus jaunuoliui negalima užkrauti per daug atsakomybės, jei jis tam nepasirengęs.

Tačiau šios taisyklės turi ir išimčių. Tokius darbus jaunuolis gali atlikti, jei yra prižiūrimas, taip pat jis gali dirbti tokius darbus, jei tai yra šeimos verslas. Jaunesni nei 18 metų amžiaus jaunuoliai privalo gauti minimalų atlyginimą, kuris šiuo metu (nuo 2013 m. spalio 1d.) yra 3,72 £ per valandą. 18–20 metų darbuotojams taikomas 5,03 £ minimalus valandinis atlyginimas. Nuo 2012 metų spalio pirmosios dienos pasidėjo minimalaus atlyginimo tarifas praktiką atliekantiems jaunuoliams - 2,68 £ už valandą. Šie įstatymai galioja Anglijoje ir Velse.

Taip pat pažymėtina, kad JK nėra legalu įdarbinti jaunesnį nei 18 metų asmenį bare, kuriame parduodami alkoholiniai gėrimai. Ši taisyklė netaikoma, jei jaunuolis, vyresnis nei 16 metų, dirba pagal patvirtintą mokymo programą (angl. „training scheme“).

Iki 16 metų – griežti ribojimai

Daug griežtesni reikalavimai galioja mokyklinio amžiaus vaikų darbui. Vaikai, jaunesni nei 16 metų, gali dirbi tik tokius darbus, kurie apibūdinami kaip „lengvi“. Draudžiama dirbti, jei tai gali pakenkti vaiko sveikatai, vystymuisi bei trukdyti lankyti mokyklą. Tokio amžiaus vaikams draudžiama dirbti fabrikuose, šachtose, transporto priemonėse, statybų aikštelėse bei prekybiniuose laivuose.

Darbdaviai, kurie nori įdarbinti jaunesnius nei 16 metų vaikus, privalo turėti vietos savivaldybės išduotą leidimą, kurį turi pasirašyti darbdavys ir vienas iš vaiko tėvų. Jaunesniems nei 16 metų vaikams minimalus atlyginimas nėra nustatytas.

Dar daugiau apribojimų taikoma vaikų iki 14 metų įdarbinimui. Išskyrus kelias išimtis, vaikams iki 14 metų dirbti draudžiama. Tokio amžiaus vaikams dirbti leidžiama pramogų sferoje, pavyzdžiui, dalyvauti sporto renginiuose, reklamoje, filmuose, teatre, televizijoje ir už tai gauti atlygį. Taip pat tokio amžiaus vaikai gali atlikti pavienius darbus savo tėvų, kaimynų, giminių prašymu, pavyzdžiui, sutvarkyti kambarį, nupjauti žolę ir pan. Trylikamečiai jau gali padėti tėvams lengvuose žemės ir sodo darbuose.

Pagal įstatymus, vaikai gali už atlygį ar be jo prižiūrėti kitus vaikus (angl. „babysit“), tačiau taisyklės, nuo kokio amžiaus vaikas gali tai daryti, nėra. Tėvai turi nuspręsti patys, pasikliaudami sveiku protu, ar vaikas yra pakankamai atsakingas, kad prižiūrėtų mažesnį už save. Svarbu žinoti, kad vaikai iki 16 metų teisiškai neatsako už aplaidumą prižiūrint vaiką.

Kiekviena savivaldybė gali taikyti šiek tiek skirtingus apribojimus dėl vaikų darbo. Tuo turi pasidomėti tiek tėvai, tiek darbdaviai. Tačiau visur galioja vienodos taisyklės, kiek valandų gali dirbti vaikas ar jaunuolis. Nustatytų valandų skaičius ir amžiaus ribojimai gali keistis tik dėl sferos, kurioje vaikas dirba. Atostogų metu vaikams iki 15 metų darbas ribojamas iki 25 valandų per savaitę, o 15–16 metų jaunuoliams – iki 35 valandų per savaitę. Vaikams draudžiama dirbti tuo laiku, kai turi būti mokykloje, taip pat prieš 7 ryto ir po 19 valandos per mokslo metus. Vaikas negali dirbti daugiau kaip dvi valandas per dieną ir 12 valandų per savaitę per mokslo metus ir ne daugiau kaip dvi valandas sekmadieniais.

Studentams – mokesčių lengvata

Studentų iki 18 metų įdarbinimui galioja tokie pat ribojimai, kaip 16–18 metų jaunuoliams. Vyresnio amžiaus studentų darbui apribojimai nėra taikomi, nebent jis gauna valstybinę stipendiją ir mokosi dieniniame kurse, tuomet gali būti ribojamas darbo valandų skaičius.

Studentai, dirbantys tik atostogų metu, gali nemokėti mokesčių. Vienintelis dalykas, kurį reikia padaryti, norint pasinaudoti šia išlyga – užpildyti P38(S) formą (ją galima rasti Mokesčių inspekcijos svetainėje adresu http://www.hmrc.gov.uk/forms/p38s.pdf). Taip pat turi būti dieninio kurso studentas (angl. „full time“) ir dirbti tik vasaros, žiemos bei pavasario atostogų metu ir jeigu uždarbis ne didesnis kaip neapmokestinama suma (angl. „Personal Allowance“) tais metais. Pasitikrinti, kokia ši suma šiemet galima čia: http://www.hmrc.gov.uk/incometax/personal-allow.htm.

Nors atrodytų, kad bet kuriam samdomam darbuotojui, neuždirbančiam daugiau kaip neamokestinamą sumą, mokesčiai nėra nuskaičiuojami. Tačiau tokiu atveju mokesčiai skaičiuojami per mokesčių kodą (angl. „tax code“), ir nedirbus visus metus, tai gali reikšti, jog permokėjai mokesčių. Studentas, užpildęs P38(S) formą ir neuždirbęs anksčiau mokėtos sumos per metus, gali išvengti tokios painiavos ir nemokėti mokesčių visai.

Netgi nemokant mokesčių studentams gali tekti mokėti socialinio draudimo įmokas (angl. „National insurance contributions“). Šios įmokos bus nuskaičiuojamos nuo atlyginimo, jei uždirbi daugiau kaip 146 £ per savaitę arba 632 £ per mėnesį. 12 procentų socialiniam draudimui bus nuskaičiuojama nuo tiek, kiek uždirbta virš 146 £ per savaitę (arba 632 £ per mėnesį).

• Informacijos apie darbo paieškas galima rasti čia: http://www.adviceguide.org.uk/england/work_e/work_self-employed_or_looking_for_work_e/government_employment_schemes.htm
• Apie vaikų darbą: https://www.gov.uk/child-employment/minimum-ages-children-can-work
• Minimalaus atlyginimo lentelė: https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates.

Jolanta Terminaitė


   

Susijusios įmonės

Specializuota buhalterinės apskaitos įmonė Rytų Londone, teikianti paslaugas smulkaus ir vidutinio dydžio verslo įmonėms bei individualiems asmenims. 

 

...